Sławomir Kamiński szefem działu foto GW i Agencji Wyborcza.pl

Sławomir Kamiński, fotoreporter od 30 lat związany z „Gazetą Wyborczą”, od lutego 2023 roku będzie szefem działu foto w tym dzienniku i Agencji Wyborcza.pl. Zastąpi Beatę Łyżwę-Sokół, która w grudniu 2022 roku zakończyła pracę w Agorze.

Sławomir Kamiński to fotoreporter, od 30 lat związany z „Gazetą Wyborczą”. Od 1991 r. sfotografował wszystkich prezydentów, premierów i dziewięć kadencji Sejmu. Jest laureat kilkunastu nagród i wyróżnień w prestiżowych konkursach fotografii prasowej. Jego prace publikowane były we wszystkich znaczących polskich tygodnikach i dziennikach, a także w tytułach zagranicznych.

Kamiński będzie szefem zarówno działu foto „Wyborczej”, jak i Agencji Wyborcza.pl, która wcześniej działała ona pod nazwą Agencja Gazeta, a powstała w 1994 roku.

opr. jka, źródło: Agora

 

Donald Trump będzie mógł wrócić na Facebooka

Firma Meta Platforms poinformowała, że w najbliższych tygodniach były prezydent USA Donald Trump będzie mógł powrócić na Facebooka.

Meta jest właścicielem m.in. Facebooka, Instagrama, Messengera oraz WhatsAppa. Jak napisała Polska Agencja Prasowa, powrót Trumpa na Facebooka, a także Instagrama ma nastąpić w najbliższych tygodniach.

Platformy społecznościowe, w tym Facebook, zawiesiły konto Trumpa dwa lata temu, po ataku jaki zwolennicy ówczesnego prezydenta przeprowadzili 6 stycznia 2021 roku na Kapitol. Zamieszki te były protestem przeciwko rzekomemu sfałszowaniu wyborów, w których przegrał z Joe Bidenem. W starciach zginęło pięć osób.

„Nie chcemy wchodzić w drogę otwartej, publicznej i demokratycznej debacie na platformach Meta – zwłaszcza w kontekście wyborów w demokratycznych społeczeństwach, jak Stany Zjednoczone” –  tak prezes Meta ds. Globalnych Nick Clegg, uzasadnił decyzję o możliwości powrotu Trumpa na Facebooka.

Dodał, że społeczeństwo powinno mieć możność dowiedzieć się, co mówią politycy, gdyż pozwoli to dokonać świadomych wyborów podczas głosowania.

opr. jka, źródło: pap.pl

 

W Sejmie otwarta została wystawa poświęcona Andrzejowi Poczobutowi

„Andrzej Poczobut. Prześladowany za polskość” – to tytuł wystawy przybliżającej postać dziennikarza, działacza Związku Polaków na Białorusi, więzionego przez reżim Łukaszenki. Wernisaż odbył się w środę, 25 stycznia w Sejmie.  

Ekspozycja składa się z kilkunastu plansz przedstawiających działalność Andrzeja Poczobuta jako dziennikarza, publicysty oraz osoby działającej na rzecz praw Polaków na Białorusi, zawiera także zdjęcia z demonstracji prowadzonych w jego obronie. Przygotowali ją redaktorzy gazety „Głos znad Niemna na uchodźstwie” Iness Todryk-Pisalnik oraz portalu znadniemna.pl Andrzeja Pisalnika we współpracy z Fundacją „Wolność i Demokracja”.

W Sejmie wystawa została zaprezentowana z inicjatywy wicemarszałek Sejmu Małgorzaty Gosiewskiej. W środę w jej otwarciu wzięli udział polscy politycy, przedstawiciele środowisk białoruskich w naszym kraju, obecna też była liderka białoruskiej opozycji Swiatłana Cichanouska.

Małgorzata Gosiewska nazwała Poczobuta „współczesnym żołnierzem niezłomnym”.

–  Jest to współczesny bohater, ktoś kogo my wszyscy, a zwłaszcza młode pokolenie powinno naśladować – podkreśliła wicemarszałek Sejmu.

Na bohaterstwo dziennikarza zwróciła uwagę również Swiatłana Cichanouska.

– Andrzej jest człowiekiem honoru, nigdy się nie poddawał. Odmówił układania się z dyktatorem, odmówił prośby o ułaskawienie, nawet znajdując się w więzieniu w sercu pozostaje wolną osobą. Andrzej zawsze pisał prawdę, mimo że wiedział o tym, że ryzykuje, że może zostać aresztowany – podkreśliła liderka białoruskiej opozycji.

Dodała, że jest przykładem męstwa dla wielu Białorusinów oraz symbolem przyjaźni białorusko-polskiej.

Andrzej Poczobut przebywa w areszcie od 25 marca 2021 r. Reżim w Mińsku oskarżył go z dwóch artykułów kodeksu karnego Białorusi o „wzniecanie nienawiści” oraz wzywanie do sankcji i działań na szkodę Białorusi. Grozi mu nawet 12 lat więzienia. 16 stycznia przed sądem w Grodnie ruszył jego proces. Toczy się on za zamkniętymi drzwiami. Jak ustaliła Polska Agencja Prasowa, w środę odbyła się kolejna rozprawa.

opr. jka, źródła: sejm.gov.pl, belsat.eu, pap.pl

 

Nowy dyrektor wydawniczy serwisu Gazeta.pl

Tomasz Korniejew, po dwóch latach pracy jako dyrektor Moto.pl,  awansował na stanowisko dyrektora wydawniczego Gazeta.pl. Redaktorem naczelnym motoryzacyjnego serwisu Agory został zaś Filip Trusz.

Tomasz Korniejew jest związany z Gazeta.pl od ponad 4 lat. Do niedawna pełnił rolę dyrektora i redaktora naczelnego serwisu Moto.pl. Od stycznia 2023 roku, jako dyrektor wydawniczy Gazeta.pl czuwa nad biznesowym rozwojem serwisu Moto.pl oraz nowo utworzonego obszaru Biznes, w ramach którego będzie m.in. nadzorował rozwój nowych serwisów internetowych.

W związku z awansem Tomasza Korniejewa redaktorem naczelnym Moto.pl został Filip Trusz, dotychczasowy zastępca szefa redakcji tego serwisu ds. treści.

opr. jka, źródło: Agora

 

 

Alfa TVP i Belsat TV w naziemnej telewizji cyfrowej

Na szóstym multipleksie naziemnej telewizji cyfrowej dostępne są młodzieżowy kanał  TVP Alfa oraz zagraniczny Belsat TV, oba nadawane w nowym standardzie DVB-T2/HEVC, w wysokiej cyfrowej jakości.

Alfa TVP można odbierać na kanale 28. To pierwszy polski program telewizyjny skierowany do nastolatków, który wystartował 20 grudnia 2022 roku. Na jego antenie prezentowane są audycje edukacyjne i rozrywkowe, seriale animowane oraz fabularne seriale aktorskie. W przyszłości oferta będzie poszerzana o kolejne tytuły, w tym również o produkcje własne.

Belsat TV, dostępny na MUX-6 na kanale 36, wystartował w 2007 roku jako wspólny projekt Telewizji Polskiej i Ministerstwa Spraw Zagranicznych. Program działa jako kanał zagraniczny, to jedyna niezależna od władz stacja telewizyjna na Białorusi. Zadaniem kanału jest zapewnienie widzom dostępu do informacji, rzetelnej wiedzy o historii ich kraju, pełnego obrazu sytuacji w otoczeniu międzynarodowym Białorusi oraz atrakcyjnej oferty kulturalnej i filmowej w języku białoruskim i rosyjskim. Programy są tworzone w Polsce oraz w krajach postsowieckich

opr. jka, źródło: Telewizja Polska

Motor-Presse Polska nie będzie już wydawać drukowanych magazynów

Znajdująca się w upadłości spółka Motor-Presse Polska poinformowała, że kończy wydawanie drukowanych magazynów „Women’s Health”, „Men’s Health”, „Runner’s World”, „Auto Motor i Sport”, „Motocykl”.

Numery styczniowo-lutowe tych pism były ostatnimi wydaniami drukowanym.

„Bez zmian działają strony internetowe i media społecznościowe poszczególnych tytułów” – zapewniło wydawnictwo Motor-Presse Polska na swojej stronie internetowej.

Równocześnie spółka, która od grudnia ubiegłego roku jest w upadłości, zaprosiła do współpracy potencjalnych nabywców tych magazynów.

„Ich popularność oraz budowana przez lata rozpoznawalność naszych brandów wykazują duży potencjał w ­znalezieniu nowego wydawcy” – napisano w komunikacie.

opr. jka, źródło: Motor-Presse Polska

 

W radiowej Jedynce ruszył konkurs „Moje winylowe skarby”

„Moje winylowe skarby” – to nowy konkurs Programu 1 Polskiego Radia. Słuchacze mogą  przesyłać zdjęcia i opisy swoich kolekcji płyt winylowych, sprzętu grającego i wszelkich innych eksponatów związanych z tematyką konkursu.

Płyty winylowe od kilku lat znów cieszą się popularnością i wciąż znajdują swoich zwolenników. Muzyka z czarnych krążków, w przeciwieństwie do innych nośników dźwiękowych ma dużo głębsze brzmienie i pozwala wydobyć z nagrania każdy dźwięk. Program 1 Polskiego Radia przybliża ten klimat, w audycji „Magia czarnego krążka – winylowy wieczór”, w każdą sobotę od. godz. 21.

Teraz rozgłośnia wystartowała z konkursem „Moje winylowe skarby” , który ma na celu wybór i nagrodzenie spośród nadesłanych zgłoszeń – najlepszej kolekcji muzycznej. Uczestnicy przesyłają zdjęcia i opisy swoich kolekcji, sprzętu grającego i wszelkich innych rzeczy związanych z tematyką konkursu. Zgłoszenia powinny zawierać opis i maksymalnie 5 zdjęć.

W składzie Kapituły konkursu są dziennikarze muzyczni radiowej Jedynki: Marcin Kusy, Maria Szabłowska i Maciej Szajkowski. Jurorzy będą brali pod uwagę: oryginalność, wartość poznawczą, unikalność oraz rolę przedstawionych kolekcji i eksponatów.

Zgłoszenia, za pomocą formularza, zamieszczonego na specjalnej podstronie winyloweskarby.polskieradio.pl,  można przesyłać do 8 lutego do godz. 12. Zwycięzców poznamy 9 lutego na antenie Programu 1 Polskiego Radia w trakcie audycji „Muzyczna Jedynka” (godz. 13 – 15).

opr. jka, źródło: Polskie Radio

 

Nagrodzono dziennikarzy popularyzujących prawa i bezpieczeństwo pracy

Główny Inspektor Pracy Katarzyna Łażewska-Hrycko wręczyła nagrody dziennikarzom, którzy w swoich publikacjach popularyzują prawa pracy i bezpieczeństwa pracy.

Laureatami konkursu Głównego Inspektora Pracy za 2022 r. zostali: Małgorzata Oberlan – „Nowości” Dziennik Toruński, Izabela Malewska – Polskie Radio Olsztyn, Milena Kochanowska – „Głos Wielkopolski”, Jacek Bańka – Polskie Radio Kraków, Katarzyna Domagała-Szymonek – PulsHR.pl oraz Sylwia Zadrożna – Polskie Radio Program 3.

Nagrodzeni dziennikarze otrzymali okolicznościowe statuetki Salus Publica.

Uczestnikami konkursu GIP mogą być dziennikarze mediów ogólnopolskich, regionalnych i lokalnych, autorzy materiałów prasowych, internetowych, audycji radiowych oraz programów telewizyjnych, przedstawiających problematykę ochrony pracy i działania ustawowe Państwowej Inspekcji Pracy, a przy tym wyróżniających się profesjonalizmem, walorami popularyzatorskimi i publicystycznymi.

opr. jka, źródło: Państwowa Inspekcja Pracy

Radio ZET ma nową oprawę dźwiękową

Radio ZET odświeżyło swoją oprawę dźwiękową. Teraz jej brzmienie ma być bardziej dostosowane do prezentowanej na antenie muzyki.

Przy produkcji stacja współpracowała z holenderską firmą Pure Jingles. Głosu do nowych jingli Radia ZET użyczyli Sonia Hornatkiewicz i Jędrzej Skiba znani z udziału w programie „The Voice of Poland”. Oprócz nowych jingli stacja wprowadziła również nową oprawę porannej audycji „Dzień dobry bardzo”.

Jak skomentował Mariusz Smolarek, redaktor naczelny Radia ZET, cytowany w komunikacie prasowym, „oprawa dźwiękowa powinna nadążać za zmianami zachodzącymi w muzyce. Mam przekonanie, że nowe brzmienie Radia ZET tworzy spójną, nowoczesną całość”.

opr. jka, źródło: Eurozet

 

Sąd nie zgodził się, aby Niezależna.pl nie mogła przez rok pisać „TVN kłamie”

Sąd Okręgowy w Warszawie oddalił wniosek TVN o zabezpieczenie roszczeń, czyli zakaz pisania przez rok na portalu Niezależna.pl, że „TVN kłamie”, czy „manipuluje”. Żądania TVN Centrum Monitoringu Wolności Prasy SDP uznało za przejaw zakazanej przez Konstytucję RP cenzury prewencyjnej .

Na początku grudnia ub. roku Tomasz Sakiewicz redaktor naczelny „Gazety Polskiej” i „Gazety Polskiej Codziennie” w programie TVP Info wypowiedział się na temat sposobów relacjonowania tematu katastrofy smoleńskiej w telewizji TVN, zarzucając temu nadawcy kłamstwa na ten temat. Słowa te i argumenty red. Tomasza Sakiewicza zostały zacytowane na portalu Niezależna.pl. 10 stycznia br.  redaktor naczelny portalu Grzegorz Wierzchołowski otrzymał pozew od spółki TVN S.A.  o naruszenie dóbr osobistych wraz z wnioskiem o zabezpieczenie roszczeń w postaci rocznego zakazu rozpowszechniania informacji: „TVN kłamie”; „TVN podaje informacje, które chronią Putina”; „TVN ukrywa prawdę o katastrofie smoleńskiej”; „publikacje TVN są zmanipulowane”. Protest przeciwko temu wystosowało Centrum Monitoringu Wolności Prasy SDP, uznając żądania TVN za przejaw zakazanej przez Konstytucję RP cenzury prewencyjnej i naruszenie zasady wolności słowa (czytaj TUTAJ).

Jak poinformował we wtorek portal Niezależna.pl Sąd Okręgowy w Warszawie oddalił wniosek TVN o udzielenie zabezpieczenia roszczeń. To jednak nie kończy sprawy, gdyż pozew TVN nadal jest w sądzie.

opr. jka, źródło: Niezależna.pl