Paweł Kapusta będzie redaktorem naczelnym Wirtualnej Polski

Paweł Kapusta, dotychczasowy zastępca redaktora naczelnego i szef WP Magazynu, 1 marca zostanie redaktorem naczelnym Wirtualnej Polski. Zastąpi na tym stanowisku Piotra Mieśnika, który postanowił rozstać się z firmą.

„Moja misja w Wirtualnej Polsce wypełniła się, a ja czuję się spełniony. Czasem tak jest, że pomysły na dalszą, owocną współpracę kończą się, dlatego chcąc być w zgodzie ze sobą i fair wobec firmy postanowiłem odejść” – powiedział Piotr Mieśnik, dotychczasowy redaktor naczelny WP, cytowany w komunikacie prasowym.

Paweł Kapusta, który od 1 marca obejmie obowiązki redaktora naczelnego WP, z portalem tym związany jest od listopada 2016 roku. W lipcu 2020 roku został szefem WP SportoweFakty, a w styczniu 2021 roku zastępcą redaktora naczelnego Wirtualnej Polski. Zarządza WP Magazynem, w którym publikowane są treści premium.

„Możliwość objęcia sterów tak ważnej redakcji traktuję jako wielkie wyróżnienie, ale też zobowiązanie. Dalej będziemy dokładnie patrzeć władzy na ręce, niezależnie od tego, kto tę władzę sprawuje. Stawiamy na dziennikarstwo bezkompromisowe, ale też nowoczesne, które interes czytelnika i użytkownika zawsze stawia na pierwszym miejscu” – podkreślił Paweł Kapusta w komunikacie.

Jak informuje firma, do końca lutego trwać będzie przekazywanie obowiązków zarządzania redakcją i wdrażanie nowej struktury. Na stanowiskach zastępców redaktora naczelnego pozostaną: Jacek Amsterdamski, Wiktoria Jakubowska-Karbowniczek i Marcin Bartnicki, a Kamil Karnowski będzie dalej pełnił funkcję dyrektora publishing growth.

opr. jka, źródło: Wirtualna Polska

 

Andrzej Poczobut skazany na 8 lat kolonii karnej

Grodzieński Sąd Obwodowy skazał w środę, 8 lutego Andrzeja Poczobuta, dziennikarza i działacza polskiej mniejszości na Białorusi na 8 lat kolonii karnej o zaostrzonym rygorze.

Białoruski reżim oskarżył Poczobuta z dwóch artykułów kodeksu karnego, dotyczących „wzniecania nienawiści” oraz „wzywania do działań na szkodę Białorusi”. Dziennikarz aresztowany został 25 marca 2021 roku, a jego proces ruszył 16 stycznia br. i toczył się za zamkniętymi drzwiami. W środę, 7 lutego sędzia Grodzieńskiego Sadu Obwodowego Dzmitryj Bubienczyk uznał Poczobuta za winnego i wymierzył mu karę ośmiu lat kolonii karnej o zaostrzonym rygorze.

Jak poinformowała Polska Agencja Prasowa, podczas ogłoszenia wyroku do sali sądowej wpuszczono tylko rodzinę oskarżonego i przedstawicieli białoruskich mediów państwowych.

Na wyrok zareagował od razu rzecznik prasowy polskiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych Łukasz Jasina.

„Potępiamy niesprawiedliwy wyrok wydany przez sąd autorytarnego państwa. Andrzej Poczobut to polski i białoruski patriota. Stoimy za nim i będziemy stać. Nadejdzie dzień kiedy wolny Andrzej Poczobut i białoruscy Polacy będą mogli żyć na wolnej Białorusi”  – napisał na Twitterze.

Resort spraw zagranicznych, na swoim profilu twitterowym, wyrok sądu w Grodnie, nazwał skandalicznym, motywowanym politycznie i wymierzonym w polską mniejszość na Białorusi.

„Polska domaga się zaprzestania antypolskich działań oraz uwolnienia więźniów politycznych” – czytamy we wpisie MSZ.

Głos zabrał też premier Mateusz Morawiecki.

„8 lat więzienia dla Andrzeja Poczobuta. Nieludzki wyrok białoruskiego reżimu. To kolejny akt prześladowania Polaków na Białorusi. Zrobimy wszystko, by pomóc polskiemu dziennikarzowi, odważnie pokazującemu prawdę” – napisał na Twitterze szef polskiego rządu.

Protest Zarządu Głównego SDP w sprawie skazania Andrzeja Poczobuta TUTAJ.

opr. jka, źródła: pap.pl, Twitter

 

Najczęściej cytowane media w 2022 roku: RMF FM, Wirtualna Polska i „Rzeczpospolita”

W ubiegłym roku polskie media najczęściej powoływały się na informacje podawane przez rozgłośnię RMF FM, którą cytowano 23 103 razy – podaje Instytut Monitorowania Mediów (IMM), autor cyklicznego raportu „Najbardziej opiniotwórcze media w Polsce”. Drugie miejsce zajął portal Wirtualna Polska z wynikiem 22 641 odniesień, a  trzecie dziennik „Rzeczpospolita”, na który powoływano się 22 447 razy.

Wśród tytułów prasowych za „Rzeczpospolitą” znalazły się „Super Express” (15 791 cytowań) i „Gazeta Wyborcza” (14 172 odniesienia).

Pierwsza trójka najczęściej cytowanych w 2022 roku stacji telewizyjnych to: TVN24 (16 288 wzmianek), Polsat News (12 381 odniesień) i TVP Info (11 385 cytowań).

W kategorii rozgłośni radiowych, poza RMF FM, na podium trafiły jeszcze Radio ZET (13 331 odniesień) i Polskie Radio 24 (7862 cytowania).

Wśród portali internetowych zaraz za Wirtualną Polską znalazł się Onet.pl (22 317 odniesień), a trzecie miejsce zajęła Interia.pl (13 707 wzmianek).

Jak wynika z danych IMM, dziennikarze wciąż najczęściej powołują się na tytuły prasowe. W zestawieniu ogólnym rankingu, które tworzy piętnaście najczęściej cytowanych tytułów mediowych 2022 roku, największy udział – 33 proc. – ma prasa. 27 proc. to stacje telewizyjne, zaś po 20 proc. przypada portalom internetowym i rozgłośniom radiowym.

opr. jka, źródło: Instytut Monitorowania Mediów (IMM)

Dwie nowe audycje muzyczne w radiowej Jedynce

„Folk ONe” autorski program Macieja Szajkowskiego oraz „Piaf – czyli wróbel – opowieść o piosence francuskiej” Joanny Rawik to dwie nowości, które w lutym pojawiły się na antenie Programu 1 Polskiego Radia.

Audycji „Folk ONe” Macieja Szajkowskiego można słuchać w każdy czwartek o godz. 00.10  Ma to być program kulturalno-edukacyjny, wspierający przede wszystkim rodzimych artystów, którzy odwołują się do polskiej, europejskiej czy światowej kultury i tradycji, twórców muzyki ludowej oraz jej interpretatorów. Słuchacze będą mogli liczyć na prezentacje sylwetek debiutantów, jak i uznanych twórców, premiery płyt, zapowiedzi koncertów i festiwali.

Natomiast w niedzielnej audycji „Piaf – czyli wróbel – opowieść o piosence francuskiej” (godz. 16) Joanna Rawik skupi się na muzyce francuskiej i jej wpływie na rynek muzyczny na świecie. Inspiracją będzie twórczość Edith Piaf, stąd też tytuł audycji. „Śpiewała, że urodziła się wróblem, była wróblem i umrze wróblem. Usłyszał to Louis Leplée i wymyślił, że Piaf to wróbel” – tłumaczy Joanna Rawik.

opr. jka, źródło: Polskie Radio

 

„Strategia dla Polski” nowy program Radia Wnet

Radio Wnet przygotowało nową audycję społeczno-gospodarczą „Strategia dla Polski”. Program nadawany będzie w poniedziałki w godz. 17.30 – 18.

Jak informuje rozgłośnia w swoich mediach społecznościowych, „Strategia dla Polski”, to będzie program poruszający tematykę kierunków rozwoju naszego kraju. Audycja ma pokazywać ścieżki przyszłości Polski jako lidera regionu i inicjatora współpracy w basenie Trójmorza.

opr. jka, źródło: Twitter/Radio Wnet

Oficjalnie wystartował szósty multipleks naziemnej telewizji cyfrowej

Telewizja Polska podpisała umowę ze spółką Emitel, operatorem technicznym naziemnej infrastruktury nadawczej, na usługę transmisji sygnału multipleksu szóstego. Zawarta została na cztery lata i weszła w życie 1 lutego 2023 roku. Od tego dnia MUX-6 zastąpił działający do tej pory multipleks testowy naziemnej telewizji cyfrowej.

MUX-6 zasięgiem nadawczym obejmuje 96 proc. populacji kraju. To obok MUX-3 drugi multipleks naziemny, który zawiera wyłącznie ofertę programową nadawcy publicznego. Jak informuje Marcin Klepacki, dyrektor Biura Dystrybucji TVP S.A., w MUX-6 znalazły się między innymi kanały tematyczne Telewizji Polskiej, takie jak TVP Kultura, TVP Dokument, TVP Kobieta, TVP Polonia, TVP Rozrywka czy TVP Nauka. Wszystkie są dostępne w rozdzielczości HD.

Emisja MUX-6 jest prowadzona z 63 stacji nadawczych. Widzowie naziemnej telewizji cyfrowej mogą wykorzystać swoje dotychczasowe anteny odbiorcze. W przypadku obszarów, na których nie był obecny multipleks testowy Telewizji Polskiej, odbiorniki powinny automatycznie wyszukać nowe programy z MUX-6. Gdyby tak się nie stało, należy przeskanować urządzenie.

opr. jka, źródło: Telewizja Polska

Karolina Kowalska nową redaktor naczelną „Gazety Lekarskiej”

Naczelna Rada Lekarska powołała Karolinę Kowalską na stanowisko redaktor naczelnej swojego pisma – „Gazety Lekarskiej”.

Karolina Kowalska to dziennikarka i redaktorka od lat zajmująca się tematyką służby zdrowia. Zaczynała w „Gazecie Wyborczej”, później pracowała w „Polska The Times”, „Rzeczpospolitej”, a ostatnio w portalu tvn24.pl. Na stanowisku naczelnej „Gazety Lekarskiej”, zastąpi Martę Jakubiak, która od ponad dekady współpracowała z samorządem zawodowym lekarzy i lekarzy dentystów.

opr. jka, źródło: Naczelna Izba Lekarska

 

KRRiT przedłużyła koncesję Polsatu na kolejne 10 lat

Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji podjęła uchwałę o udzieleniu telewizji Polsat koncesji na kolejne 10 lat.

Jak poinformowała KRRiT w komunikacie, uchwała dotyczy udzielenia „koncesji na kolejny okres 10 lat na program telewizyjny o charakterze uniwersalnym, rozpowszechniany pod nazwą >POLSAT< – multipleks ogólnopolski MUX-2”.

Telewizja Polsat wystartowała w 1992 roku, początkowo nadawała za pośrednictwem satelity, pierwszą koncesję na nadawanie naziemne od KRRiT otrzymała w 1993 roku.

opr. jka, źródło: KRRiT

Nowe odcinki programu „Kobiety w drodze”  od marca w TVP Kobieta

Bohaterkami piątej serii cyklu Marty Manowskiej „Kobiety w drodze” będą m.in.: Anna Mackiewicz-Solska, Marianna Dufek i Elżbieta Ficowska. Emisję premierowych odcinków TVP Kobieta rozpocznie od środy, 1 marca o godz. 17.25.

W nagraniach nowej odsłony cyklu udział wzięły niezwykłe kobiety, które w podróż pociągiem zabrała prowadząca Marta Manowska. Wśród bohaterek premierowych odcinków programu zobaczymy m.in.: Oksanę Nechyporenko, szefową Centrum Koordynacji Kryzysowej w Warszawie, Elżbietę Ficowską, działaczkę społeczną uratowaną z warszawskiego getta, Magdę Szałańską, ratowniczkę medyczną, Barbarę Konarską opiekującą się na co dzień autystycznym dzieckiem czy Annę Solską-Mackiewicz, która podzieli się wzruszającą historią miłości do himalaisty oraz opowie o życiu bez niego.

Bohaterki programu Marty Manowskiej, czasie rozmowy prowadzonej w przedziale pociągu, dzielą się swoimi pasjami i zdradzają widzom co napędza je do zmiany świata wokół siebie.

opr. jka, źródło: Telewizja Polska

Rozstrzygnięto konkurs „Dziennikarz Medyczny Roku”

Stowarzyszenie Dziennikarze dla Zdrowia ogłosiło wyniki organizowanego od 15 lat konkursu na „Dziennikarza Medycznego Roku”.

Tytuły „Dziennikarz Medyczny Roku”  przyznano podczas Konferencji Noworocznej, zorganizowanej przez SDdZ z udziałem lekarzy oraz dziennikarzy podejmujących w  prasie, radiu, telewizji i internecie tematy zdrowia.

Poniżej lista laureatów w głównych kategoriach konkursu.

Radio:

tytuł „Dziennikarz Medyczny Roku 2022”, ex aequo: red. Barbara Góra, Polskie Radio oraz red. Michał Dobrołowicz, RMF FM.

I Nagroda, ex aequo: red. Jolanta Fischer i red. Wojciech Sobociński z Polskiego Radia PiK, a także red. Renata Reda, Polskie Radio Białystok.

II Nagroda, ex aequo: red. Katarzyna Pelc, Polskie Radio Kraków, red. Przemysław Iwańczyk i red. Tomasz Kopka, radio TOK FM, a także red. Julita Nobis i red. Robert Łuchniak, Radio dla Ciebie.

III Nagroda: red. Wojciech Brakowiecki, Polskie Radio Lublin.

Wyróżnienia: red. Aleksandra Ziemiańczyk, Polskie Radio 24, red. Marzena Florkowska, Polskie Radio Kraków, red. Jakub Jamrozek, Czwórka Polskie Radio oraz red. Szymon Taranda, Polskie Radio Rzeszów.

Prasa:

tytuł „Dziennikarz Medyczny Roku 2022”, ex aequo: red. Justyna Grzechocińska, „Służba Zdrowia” oraz red. Martyna Śmigiel, „Gazeta Wyborcza”.

I Nagroda, ex aequo: red. Natalia Miller, „Plus Minus” („Rzeczpospolita”), oraz red. Urszula Wróbel, „Nasz Dziennik”.

II Nagroda, ex aequo: red. Zuzanna Kuffel, „Wysokie Obcasy” i „Gazeta Wyborcza”, red. Klara Klinger, „Dziennik Gazeta Prawna”, oraz red. Olga Tymanowska, „Puls Medycyny”.

III Nagroda, ex aequo: red. Olga Kamińska, „Rewia” i „Dobry Tydzień”, red. Maja Marklowska-Tomar, „Kwartalnik NTM”, oraz red. Marzena Brzozowska-Herod, „Smaki i Style Życia”.

IV Nagroda, ex aequo: red. Anna Wojtasik, „Gazeta Wyborcza” i red. Patrycja Dziadosz, „Gazeta Krakowska” oraz „Dziennik Polski”.

Wyróżnienia: red. Katarzyna Matusewicz, red. Monika Majewska i red. Marek Stankiewicz „Puls Medycyny”, oraz red. Paweł Buczkowski, „Dziennik Wschodni”.

Internet:

tytuł „Dziennikarz Medyczny Roku 2022”, ex aequo – red. Karina Konieczna, Fakt.pl oraz red. Anna Zimny-Zając, Medonet.pl.

I Nagroda, ex aequo: red. Sylwia Stachura, Medonet.pl, red. Patrycja Pupiec, poradnikzdrowie.pl, oraz red. Łukasz Waligórski, MGR.FARM.

II Nagroda, ex aequo: red. Anna Wilczyńska-Ciupa, TVN24 GO, red. Beata Igielska oraz red. Agnieszka Grzelak-Michałowska z Polskiej Agencji Prasowej, a także red. Dorota Szadkowska, wysokieobcasy.pl.

III Nagroda, ex aequo: red. Katarzyna Gałązkiewicz, WP abcZdrowie.pl, red. Joanna Rokicka, Medonet.pl, red. Dominika Wantuch, wyborcza.pl i wysokieobcasy.pl, oraz red. Małgorzata Janik, Interia.pl.

IV Nagroda, ex aequo: red. Magdalena Bury, HelloZdrowie.pl i HelloMama.pl, red. Ewa Podsiadły-Natorska, HelloZdrowie.pl, red. Piotr Kallalas, trojmiasto.pl, red. Mateusz Kasiak, eska.pl, red. Adrian Dąbek, Medonet.pl.

Wyróżnienia: red. Monika Mikołajska, Medonet.pl; red. Aleksandra Zalewska- Stankiewicz, zdrowie.wprost.pl; red. Karolina Świdrak, Medonet.pl; red. Anna Klimczyk, Wirtualna Polska; red. Maria Krasicka, WP Parenting; red. Karolina Rozmus, WP abcZdowie.pl; red. Tatiana Naklicka, Medonet.pl; red. Beata Pieniążek-Osińska, Natemat.pl; red. Katarzyna Prus, Wirtualna Polska.

Telewizja:

tytuł „Dziennikarz Medyczny Roku 2022” ex aequo: red. Adrianna Otręba, TVN 24 oraz red. Grażyna Rakowicz, TVP3 Bydgoszcz.

I Nagroda ex aequo: red. Katarzyna Poluchowicz, TVP3 Olsztyn, oraz red. Anna Włodkowska-Kaszuba, TVP3 Gdańsk.

II Nagroda ex aequo: red. Małgorzata Lis-Skupińska, TVP3 Opole, oraz red. Maria Kaczorowska, TVP3 Poznań.

III Nagroda ex aequo: red. Beata Wolańska, TVP3 Rzeszów; red. Tomasz Boruszczak, TV TOYA oraz red. Izabela Kozdraś, TVP3 Szczecin.

Wyróżnienia: red. Anna Trzcińska, TVP3 Bydgoszcz; red. Marta Gołąb-Kocięcka, TVP3 Olsztyn; red. Anna Łukasik, TVP3 Łódź; red. Natalia Patyk, TVP3 Poznań; red. Natalia Słomkowska, TVP3 Bydgoszcz; red. Marta Janota, TVP3 Katowice; red. Marcelina Krawczak-Widomska, TVP3 Lublin.

opr. jka, źródło: PAP Media Room