Rozpoczął się proces dziennikarza Andrzeja Poczobuta. Reaguje polskie MSZ

Przed sądem w Grodnie, w poniedziałek 16 stycznia rozpoczął się proces Andrzeja Poczobuta, dziennikarza, działacza Związku Polaków na Białorusi. Jest on oskarżony o „rehabilitację nazizmu”, „podżeganie do nienawiści” i wzywanie do sankcji przeciwko Białorusi, grozi mu nawet 12 lat więzienia.

Proces ruszył po prawie dwóch latach od aresztowania Poczobuta. W poniedziałek do budynku sądu w Grodnie, gdzie odbywa się rozprawa, przybył polski charge d’affaires na Białorusi Marcin Wojciechowski. Jednak jak poinformował na Twitterze, rzecznik Ministerstwa Spraw Zagranicznych Łukasz Jasina, nie został on wpuszczony na salę rozpraw.

Sąd podjął decyzję, że proces będzie się toczył za zamkniętymi drzwiami.

Reżimowa białoruska agencja Biełta przytacza słowa Marcina Wojciechowskiego, który miał powiedzieć, że jest w Grodnie jako dyplomata i osoba prywatna.

– Chciałam tu być. Chciałem wesprzeć ludzi, którzy przyszli i samego Andrzeja Poczobuta, który jest moim przyjacielem i znajomym. Jest obywatelem Republiki Białoruś, ale był i jest przedstawicielem mniejszości polskiej na Białorusi – podkreślił.

W związku z rozpoczęciem procesu Poczobuta oświadczenie wydało polskie MSZ. Stwierdziło w nim, że zarzuty formułowane przeciwko dziennikarzowi i działaczowi Związku Polaków na Białorusi „są nieprawdziwe i motywowane politycznie”.

„W ocenie MSZ aresztowanie oraz proces Andrzeja Poczobuta stanowi kolejny przejaw instrumentalnego wykorzystywania wymiaru sprawiedliwości wbrew wszelkim standardom demokratycznym oraz jeden z elementów antypolskiej kampanii prowadzonej przez władze Białorusi” – czytamy w oświadczeniu.

Resort spraw zagranicznych ponownie zaapelował o uwolnienie Poczobuta i wycofanie zarzutów wobec niego.

Andrzej Poczobut przebywa w areszcie od 25 marca 2021 roku.

opr. jka, źródła: belsat.eu, belta.by, MSZ

 

 

Zmarł Marek Gaszyński, wieloletni dziennikarz muzyczny Polskiego Radia

Nie żyje Marek Gaszyński, dziennikarz i prezenter muzyczny przez wiele lat związany z Polskim Radiem, autor tekstów piosenek. Miał 83 lata.

Informację o śmierci dziennikarza przekazała w niedzielę rano Polskiej Agencji Prasowej jego żona Anna Gaszyńska.

„Mimo troskliwej opieki zmarł dzisiaj w szpitalu o godz. 4.30 Marek Gaszyński. Przegrał walkę z chorobą. Kochał muzykę, kochał życie i towarzystwo przyjaciół. Zmarł wspaniały człowiek, mąż, ojciec i dziadek. Całe swoje życie zawodowe poświęcił Polskiemu Radiu” – napisała.

Marek Gaszyński urodził się 14 czerwca 1939 roku w Warszawie. Był absolwentem Wydziału Filologicznego Uniwersytetu Warszawskiego. Radiową karierę rozpoczął w Rozgłośni Harcerskiej, w której pracował od 1958 do 1962 roku Następnie związał się z Polskim Radiem, gdzie przygotowywał audycje muzyczne. Pisał również do prasy codziennej i muzycznej artykuły o tej tematyce.

Tworzył teksty piosenek. Był autorem utworu śpiewanego przez Czesława Niemena „Sen o Warszawie”. Pisał również m.in. dla Czerwonych Gitar  („Nie zadzieraj nosa”, „Szukam tamtej wiosny”), Wojciecha Gąssowskiego („Gdzie się podziały tamte prywatki”), Breakoutu („Wołanie przez Dunajec”), Gangu Marcela („Ojciec żył, tak jak chciał”) i Haliny Frąckowiak („Za mną nie oglądaj się”). W sumie Gaszyński napisał teksty do ponad 150 piosenek.

opr. jka, źródło: pap.pl

„Uniwersum RMF Classic” nowa audycja o serialach

Katarzyna Czajka-Kominiarczuk, pisarka i dziennikarka, autorka bloga „Zwierz Popkulturalny” poprowadzi na antenie RMF Classic nowy program o serialach.

Audycja „Uniwersum RMF Classic” nadawana będzie co tydzień w soboty w godz. 11-13. Ma to być autorski przewodnik Katarzyny Czajki-Kominiarczuk po świecie seriali, w którym przedstawi najważniejsze nowości oraz zrecenzuje i poleci najciekawsze produkcje dostępne na platformach streamingowych czy w stacjach telewizyjnych.

W magazynie znajdzie się też miejsce na przypomnienie seriali kultowych, zarówno polskich jak i zagranicznych, a także ciekawostki i anegdoty związane ze znanymi produkcjami, aktorami i twórcami. Całość uzupełni muzyka i piosenki pochodzące z seriali.

Katarzyna Czajka-Kominiarczuk od 2009 roku prowadzi bloga „Zwierz Popkulturalny”, gdzie pisze o filmach, serialach i szeroko rozumianej popkulturze. Jest autorką i współautorką kilku podcastów, m.in. „Jeszcze jedno słowo”; jej teksty publikuje m.in. Polityka.pl. Z wykształcenia jest socjolożką i historyczką, naukowo zajmuje się przede wszystkim kinem w Polsce w 20-leciu międzywojennym.

opr. jka, źródło: Grupa RMF

Nowy cykl filmów edukacyjnych „Rodzina najważniejszą komórką społeczeństwa”

„Rodzina najważniejszą komórką społeczeństwa” to cykl pięciu odcinków filmów informacyjno-edukacyjno-promocyjnych na temat funkcjonowania organizacji, grup, instytucji formalnych i nieformalnych udzielających wsparcia rodzinie. Zrealizowała go Śląska Telewizja Miejska.

Z filmów możemy się dowiedzieć, w jaki sposób różne podmioty z województwa śląskiego pomagają rodzinom. Poznajemy instytucje samorządowe, organizacje pozarządowe oraz nieformalne grupy udzielające wsparcia rodzinom w różnych niełatwych sytuacjach życiowych.

Film powstał w ramach projektu „Rodzina najważniejszą komórką społeczeństwa”, dofinansowanego przez Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej i Pełnomocnika Rządu do Spraw Polityki Demograficznej.

 

 

 

 

Wcześniej Śląska Telewizja Miejska wyprodukowała cykl filmów „Rodzina – promieniowanie miłości! Rodzina wielodzietna. Tydzień z życia” przedstawiający codzienność rodziny wielodzietnej. Pisaliśmy o tym TUTAJ.

Watykanistka Valentina Alazraki Crastich doktorem honoris causa UPJP2 w Krakowie

Uniwersytet Papieski Jana Pawła II w Krakowie przyznał tytuł doktora honoris causa Valentinie Alazraki Crastich, watykanistce, korespondentce w Rzymie m.in. meksykańskiej telewizji Noticieros Televisa.

Valentina Alazraki Crastich urodziła się Meksyku, korespondentką w Rzymie została w 1974 roku. Przez 48 lat swojej pracy relacjonowała najważniejsze wydarzenia watykańskie m.in. śmierć Pawła VI, wybór Jana Pawła I i Jana Pawła II, cały jego pontyfikat, wybór i rezygnację Benedykta XVI, wybór i podróże papieża Franciszka.

Uniwersytet Papieski Jana Pawła II w Krakowie uhonorował Alazraki doktoratem honoris causa m.in. za „wzorowy sposób wykonywania zawodu dziennikarza, który traktuje jako swoją życiową, społeczną i eklezjalną misję, powszechnie cenioną i nagradzaną, stając się jednocześnie znaczącym głosem we współczesnym Kościele i świecie” oraz za „bezprecedensowy i modelowy sposób ukazywania osoby, magisterium oraz sprawowania urzędu biskupa rzymskiego przez św. Jana Pawła II, stając się w ten sposób ważnym przykładem dla innych dziennikarzy”.

W laudacji ks. prof. dr hab. Michał Drożdż, dziekan Wydziału Nauk Społecznych UPJPII, podkreślił, że meksykańska dziennikarka szczególny szacunek i miłość okazała Janowi Pawłowi II, odbyła z nim 100 spośród jego 104 zagranicznych pielgrzymek, co jest wyjątkiem pośród watykańskich korespondentów.

Valentina Alazraki Crastich, w wygłoszonym lectio magistralis, przyznała, że wydarzeniem, które określiło całe jej życie zawodowe, ludzkie i duchowe, był pierwszy lot jaki odbyła jako 24-letnia początkująca dziennikarka z nowo wybranym papieżem Janem Pawłem II do jej rodzinnego kraju, Meksyku.

opr. jka, źródło: upjp2.edu.pl

Zakaz wyjazdu do Polski dla rosyjskiego propagandysty

Wiktor Bezeka, obywatel Rosji, którego działalność publicystyczna stanowi element walki informacyjnej prowadzonej przez Kreml przeciwko Polsce i UE na wniosek szefa ABW został wpisany na listę cudzoziemców niepożądanych na terytorium RP.

Jak wyjaśnia w komunikacie Departament Bezpieczeństwa Narodowego KPRM, Wiktor Bezeka od lat angażuje się w szerzenie rosyjskiej propagandy wymierzonej w interesy Rzeczypospolitej Polskiej, polską rację stanu oraz wizerunek Polski na arenie międzynarodowej.

Przypomniano, że związany on jest z telewizją Russia Today i polskojęzyczną redakcją agencji informacyjnej Sputnik, zaś powyższe „media” to typowo dezinformacyjne struktury, stanowiące zaplecze Kremla, wspierając jego politykę zagraniczną i rozpowszechniając nieprawdziwy obraz rzeczywistości wśród obywateli innych krajów.

Departament Bezpieczeństwa Narodowego KPRM podkreślił, że nie jest to pierwszy przypadek skorzystania przez władze RP z instrumentu zakazu wjazdu do kraju dla rosyjskiego „dziennikarza”. W marcu 2021 r. na wniosek ABW przedłużony został do 2025 r. zakaz wjazdu do Polski i krajów strefy Schengen zaangażowanego w szerzenie kremlowskiej propagandy Leonida Swiridowa. W tym samym roku podobną decyzję wydano w stosunku do Jewgienija Reszentiewa, reportera rosyjskiej TV, prowadzącego szkodliwą dla RP działalność wykraczającą poza ramy pracy dziennikarza. Reszetniew prowadził działalność wpisującą się w zadania struktur prowadzących w Rosji walkę informacyjną.

W komunikacie zauważono, że rosyjscy „dziennikarze” pracujący w Polsce stanowią grupę wykorzystywaną do agresywnych działań informacyjnych prowadzonych przez Kreml przeciwko RP, krajom NATO i Zachodowi. Polska niezmiennie pozostaje jednym z głównych celów tych działań.

opr. jka, źródło: gov.pl

 

Portal Salon24.pl z rekordowymi wynikami

Od chwili zmiany właściciela, która nastąpiła w kwietniu 2021 roku, liczba użytkowników portalu Salon24.pl wzrosła aż o 236 procent.

Jak poinformowała redakcja portalu, w grudniu 2022 roku Salon24.pl odwiedziło blisko milion dwieście tysięcy internautów (źródło: Google Analytics). Wynik ten oznacza wzrost aż o 80 proc. w ujęciu rok do roku. Miesięcznie użytkownicy portalu generują już ponad 5 milionów odsłon.

Właścicielem Salonu24 jest Sławomir Jastrzębowski, były redaktor naczelny „Super Express”, także felietonista portalu sdp.pl. Kupił go on w kwietniu 2021 roku od Bogny Janke, żony Igora Jankego, który założył ten serwis. Od tej chwili liczba użytkowników portalu wzrosła o 236 procent.

opr. jka, źródło: Salon24.pl

 

Mateusz Golis został dyrektorem programowym Radia Złote Przeboje

Mateusz Golis z początkiem stycznia objął funkcję dyrektora programowego Radia Złote Przeboje. Do tej pory był zastępcą dyrektora programowego tej stacji.

Mateusz Golis z Radiem Złote Przeboje związany jest od lutego 2022 r.  Razem z Agatą Strzałą, zajmował stanowisko zastępcy dyrektora programowego Radia Złote Przeboje. Z kolei tę funkcję pełnił Piotr Jaroszewski, jednocześnie szef stacji muzycznych Grupy Radiowej Agory.

Mateusz Golis na początku stycznia 2023 roku przejął obowiązki dyrektora programowego Radia Złote Przeboje. Na stanowisku jego zastępczyni pozostanie Agata Strzała. Ich wspólnym zadaniem będzie rozwój rozgłośni.

Mateusz Golis w swojej karierze zawodowej był producentem programów muzycznych w Radiu ZET, koordynatorem anteny i sekretarzem anteny tej stacji.

opr. jka, źródło: Agora

Joanna Kurska nie jest już szefową „Pytania na śniadanie”

Telewizja Polska poinformowała, że Joanna Kurska nie będzie już kierowała programem „Pytanie na śniadanie”. Umowę rozwiązano za porozumieniem stron.

TVP w komunikacie podkreśliła, że misja Kurskiej jako szefowej porannego programu telewizyjnej Dwójki „zakończyła się sukcesem: odświeżeniem formatu, udanym liftingiem studia, zwiększeniem zarówno udziałów, jak i wolumenu Widzów”. Zaznaczono jednak, że  „dotychczasowa formuła współpracy uległa jednak wyczerpaniu”.

Joanna Kurska szefową „Pytania na śniadanie” została we wrześniu ubiegłego roku, po odwołaniu jej męża Jacka Kurskiego z funkcji prezesa TVP.

opr. jka, źródło: TVP

 

„Przegląd Sportowy” tylko dwa razy w tygodniu

„Przegląd Sportowy” od 9 stycznia będzie ukazywał się dwa razy w tygodniu – w poniedziałki oraz w piątki.

Decyzję o planowanym zmniejszeniu liczby wydań najstarszego w Polsce dziennika sportowego jego wydawca – Ringier Axel Springer Polska – ogłosił już w październiku.

Objętość gazety poniedziałkowej ma wynosić 32 strony, a piątkowej 40 stron. W obu przypadkach wydanie będzie mogło być rozszerzone o 8 stron, a zależności od wydarzeń sportowych.

Jak zapewnia wydawca w komunikacie prasowym, bez zmian redakcja „Przeglądu Sportowego” będzie przygotowywała Skarby Kibica. Już 9 stycznia ukaże się pierwszy w tym roku dotyczący mistrzostw świata w piłce ręcznej, liczący 44 strony. Pod koniec stycznia zostanie wydany tradycyjny Skarb Kibica na wiosenną rundę piłkarskiej ekstraklasy. Łącznie w roku powstanie kilkanaście takich wydawnictw.

Redakcja przy okazji ważnych imprez ma przygotowywać wydania specjalne. Pierwsze z nich dotyczące tenisowego Australian Open (16 stron) ukaże się 13 stycznia.

Cena każdego z wydań „Przeglądu Sportowego” bez dodatków będzie wynosić 5 zł, format gazety pozostaje bez zmian.

opr. jka, źródło: RASP