„Demaskatorzy” – program Wojciecha Muchy i Wojciecha Pokory w TVP Info o dezinformacji

„Demaskatorzy” to program, w którym prowadzący przybliżą widzom specyfikę dezinformacji, jaka obecna jest w infosferze za sprawą aktywności  państwa takich jak Rosja, Białoruś czy Chiny oraz grup cyberterrorystycznych, siatek trolli, praknsterów itp. Premiera audycji w sobotę, 3 czerwca o godz.21 w TVP Info.

Autorzy programu – Wojciech Mucha i Wojciech Pokora – od dekady zawodowo zajmują się problematyką rosyjskiej dezinformacji, manipulacji oraz teorią wojen hybrydowych. Od pięciu lat współtworzą polską edycję projektu Stop Fake, który obecnie prowadzony jest przez zespoły w całej Europie. Dzięki tak długiemu doświadczeniu mają wypracowany know how pracy z materiałami dezinformacyjnymi oraz kontakty z ekspertami w Polsce, Europie i Stanach Zjednoczonych.

Obszary, którym prowadzący poświęcą w programie „Demaskatorzy” najwięcej uwagi to przeciwdziałanie incydentom w obszarze cyberbezpieczeństwa oraz monitorowanie i analiza zagrożeń hybrydowych.

opr. jka, źródło: Telewizja Polska

Powstanie nowy serwis „Rzeczpospolitej” – kobieta.rp.pl. Szefową Anna Zejdler    

Do zespołu redakcyjnego „Rzeczpospolitej” od 1 czerwca dołączy Anna Zejdler. Będzie odpowiedzialna za powstanie, rozwój i redakcję nowego serwisu kobieta.rp.pl, skupiającego się na tematach związanych m.in. karierą, rozwojem osobistym i zawodowym kobiet.

Anna Zejdler była redaktorką naczelną różnych magazynów lifestylowych m.in. „Voyage”, „Shape”, „Joy”, „Instyle”, „Gala”. W telewizji Polsat współprowadziła Studio Weekend, a w TVN Style program „Na czasie”. Od ponad roku ma swój autorski podcast pt. „Porażka czyli sukces”, gdzie rozmawia z ludźmi o ich doświadczeniach i tym, co tak naprawdę w życiu się liczy.

Kobieta.rp.pl to nowy serwis internetowy, który ma ruszyć w czwartym kwartale 2023  roku. Będzie zawierać treści m.in. dotyczące kobiet w biznesie, rozwoju osobistego i zawodowego, work-life balance oraz stylu życia.

opr. jka, źródło: Gremi Media

W kwietniu najczęściej cytowano informacje z radia RMF FM

RMF FM  to medium najczęściej cytowano w kwietniu 2023 – wynika z najnowszego, cyklicznego raportu Instytutu Monitorowania Mediów (IMM). Na drugim miejscu rankingu znalazła się Wirtualna Polska, a na trzecim Onet.

Na informacje podawane przez RMF FM inne media powoływały się 2239 razy. Wirtualną Polskę cytowano 2222 razy, a Onet.pl – 1781 razy.

Wśród tytułów prasowych najczęściej cytowano „Super Express” (1643 odniesienia), który wyprzedził „Rzeczpospolitą” (1630 wzmianek) oraz „Gazetę Wyborczą” (1435 cytowań).

Wśród stacji telewizyjnych na czele rankingu znalazły się: TVN24 (1432 wzmianki), TVN (973 cytowania) oraz Polsat News (963 odniesienia).

W kategorii rozgłośni radiowych na podium, poza RMF FM, mamy Radio ZET (1626 cytowań) oraz Program 3 Polskiego Radia (488 wzmianek).

Najczęściej cytowanym portalem internetowym w kwietniu, oprócz Wirtualnej Polski i Onetu, była Interia z wynikiem 1090 odniesień.

opr. jka, źródło: Instytut Monitorowania Mediów (IMM)

 

Kolejna prestiżowa nagroda za okładki zaprojektowane przez dyrektora artystycznego Polska Press

Tomasz Bocheński, dyrektor artystyczny Polska Press Grupy, otrzymał dwie nagrody w 44. konkursie Best of News Design, organizowanym przez Society for News Design ze Stanów Zjednoczonych. Doceniono jego cykl okładek do „Polska Metropolia Warszawska” oraz autorskie portfolio.

Uznanie jury, w skład którego weszło blisko 50 specjalistów z całego świata, zdobyły zaprojektowane przez Tomasza Bocheńskiego okładki gazety „Polska Metropolia Warszawska”, które nawiązują do wojny w Ukrainie. Wyróżnione zostało także portfolio dyrektora artystycznego Polska Press. Prace autora zostały docenione obok projektantów z takich redakcji jak „New York Times” czy „The Washington Post”. W sumie do konkursu zgłoszonych było 2700 prac artystów z całego świata.

Tomasz Bocheński kreuje i współtworzy projekty graficzne już od 20 lat. Pracę zaczynał w „Gazecie Krakowskiej”, następnie przeszedł do „Dziennika Polskiego”, gdzie od 2007 roku był dyrektorem artystycznym. Od 10 lat pełni funkcję dyrektora artystycznego Polska Press Grupy.

Był wielokrotnie nagradzany na najbardziej konkursach branżowych w Polsce i na świecie. W swoim dorobku ma kilkadziesiąt nagród m.in. GrandFront oraz Chimera Grand Prix. Projekty Bocheńskiego wielokrotnie zdobywały uznanie za granicą, m.in. European Newspaper Award oraz Best of News Design – The Society for News Design w USA.

Society for News Design to organizacja non-profit założona w USA w 1979 roku. Poza licznymi działaniami artystycznymi organizuje coroczny, otwarty konkurs Best of News Design dla gazet i czasopism z całego świata. Jury docenia i nagradza najlepsze na świecie projekty prasowe. Misją organizacji jest tworzenie, promowanie i uczenie najlepszego dziennikarstwa wizualnego.

opr. jka, źródło: Polska Press

Miłosierny Samarytanin na cyfrowych drogach. Watykan o mediach społecznościowych

Musimy przebudować przestrzenie cyfrowe, aby stały się bardziej ludzkimi i zdrowszymi środowiskami – podkreślono w dokumencie watykańskiej Dykasteria ds. Komunikacji.

Opublikowany w uroczystość Zesłania Ducha Świętego dokument „Ku pełnej obecności. Duszpasterska refleksja nad zaangażowaniem w media społecznościowe”, stanowi obszerny poradnik mający pomóc katolikom odnaleźć się w świecie social mediów. Zawiera wiele cennych wskazówek, dzięki którym korzystanie z mediów społecznościowych może być bardziej wartościowe zarówno dla ich użytkowników jak i całych społeczeństw. Myślą przewodnią dokumentu, do którego często odwołują się jego autorzy, jest ewangeliczna przypowieść o miłosiernym Samarytaninie.

Na wstępie przypomniano ogromny postęp jaki dokonał się w cyfrowym świecie. Zauważono, też że media okazały się skutecznym narzędziem w posłudze Kościoła. Jako przykład podano transmisje papieskich uroczystości w czasie pandemii.  „W środku kryzysu zdrowotnego, który pochłonął życie milionów ludzi, ludzie na całym świecie, poddani kwarantannie i izolacji, poczuli głębokie zjednoczenie między sobą i z następcą Piotra” – zauważono.

W dalszej części dokumentu, omówiono pułapki, jakie czyhają na wszystkich poruszających się po „cyfrowych drogach”.

„Nie sposób dziś mówić o >mediach społecznościowych< bez uwzględnienia ich wartości komercyjnej, czyli bez świadomości, że prawdziwa rewolucja nastąpiła, gdy marki i instytucje dostrzegły strategiczny potencjał platform społecznościowych, (…) które na przestrzeni lat przekształciły użytkowników w konsumentów” – czytamy w dokumencie.

Podkreślono, że użytkownicy social mediów są zarówno konsumentami jak i „towarami” – „jako konsumenci otrzymują spersonalizowane reklamy i dopasowane treści sponsorowane. Jako towar, ich profile i dane są sprzedawane innym firmom w tym samym celu.”

Zauważono, że użytkownicy platform społecznościowych zgadzają się na warunki korzystania z nich, których często nie czytają lub nie rozumieją, a bezpłatny dostęp do aplikacji jest tylko pozorny, bowiem „płacimy minutami naszej uwagi i bajtami naszych danych”.

Dalej autorzy dokumentu zauważają, że internetowe społeczności kształtują się wokół wspólnych zainteresowań, cech, pochodzenia, upodobań i preferencji, co może uniemożliwić otwarcie się na „innych”, a nawet wzbudzić wrogość wobec inaczej myślących.

„Na >cyfrowych drogach< wielu ludzi boli podział i nienawiść. Nie możemy tego zignorować. Nie możemy być tylko cichymi przechodniami. Aby humanizować środowiska cyfrowe, nie możemy zapominać o tych, którzy zostali >pozostawieni<. To, co się dzieje, możemy zobaczyć tylko wtedy, gdy spojrzymy z perspektywy rannego człowieka z przypowieści o miłosiernym Samarytaninie (…), perspektywa osób zmarginalizowanych i poszkodowanych cyfrowo pomaga nam lepiej zrozumieć dzisiejszy, coraz bardziej złożony świat” – napisano w watykańskim dokumencie.

„W czasach, w których jesteśmy coraz bardziej podzieleni, gdzie każdy wycofuje się do własnej bańki, media społecznościowe stają się drogą prowadzącą wielu do obojętności, polaryzacji i ekstremizmu” – czytamy dalej.

Rozwiązaniem tego problemu ma być kultywowanie „kultury spotkania”. Autorzy dokumentu wzywają do takiego korzystania z mediów społecznościowych, aby możliwe było wyjście poza „własną bańkę”, wyjście z grupy  „podobnych” na spotkanie z „innymi”. Przyznają, że nie jest to łatwe i może być możliwe tylko wtedy, gdy zrozumiemy, „że każdy z nas jest częścią tej zranionej ludzkości”.

Katolicy korzystający z mediów społecznościowych powinni też zadać sobie pytanie: „W jaki sposób możemy wzmocnić społeczności, aby znalazły sposoby na przezwyciężenie podziałów i wspieranie dialogu i szacunku (…)?”

„Niestety zerwane relacje, konflikty i podziały nie są obce Kościołowi” – przyznają autorzy dokumentu i przestrzegają: „Na przykład, kiedy grupy przedstawiające się jako >katolickie< wykorzystują swoją obecność w mediach społecznościowych do podsycania podziałów, nie zachowują się tak, jak powinna zachowywać się wspólnota chrześcijańska”.

„Musimy zatem przebudować przestrzenie cyfrowe, aby stały się bardziej ludzkimi i zdrowszymi środowiskami” – czytamy dalej.

Dokument zwraca uwagę, że katolicy w mediach społecznościowych powinni mieć swój „styl”.

„Przede wszystkim musimy pamiętać, że wszystko, czym dzielimy się w naszych postach, komentarzach i polubieniach, ustnie lub pisemnie, za pomocą filmów lub animowanych obrazów, musi być zgodne ze stylem, którego uczymy się od Chrystusa, który przekazał swoje przesłanie nie tylko słowami, ale całym swoim stylem życia, ukazując, że komunikowanie się na swoim najgłębszym poziomie jest darem z siebie w miłości” – czytamy.

W dalszej części dokumentu zauważono: „Styl chrześcijański musi być refleksyjny, a nie reaktywny (…). Musimy być ostrożni w publikowaniu i udostępnianiu treści, które mogą powodować nieporozumienia, pogłębiać podziały, podżegać do konfliktów i pogłębiać uprzedzenia”.

Dokument zachęca, aby w mediach społecznościowych dzielić się z innymi swoimi historiami i zamiast wciągać się w puste dyskusje, dawać świadectwo życia.

„Media społecznościowe mogą stać się okazją do dzielenia się historiami i doświadczeniami piękna lub cierpienia (…)  Czyniąc to, będziemy mogli wspólnie modlić się i wspólnie szukać dobra, odkrywając na nowo to, co nas łączy’ – czytamy dalej.

Na koniec podkreślono, że jako chrześcijanie w mediach społecznościowych nie powinniśmy być obecni po to, „aby sprzedawać produkt”.

„Nie chodzi o reklamę, ale o komunikowanie życia, tego, które zostało nam dane w Chrystusie. Z tego powodu każdy chrześcijanin musi uważać, aby nie nawracać, ale dawać świadectwo” – zauważono.

opr. jka, źródło: vatican.va

 

„Fakty czy kłamstwa?” –  nowy program TVP Info. Gospodarzem Jakub Maciejewski

 „Fakty czy kłamstwa?” to program, który ma demaskować kłamstwa i manipulacje jakie pojawiają się na rynku medialnym. Premiera we wtorek, 30 maja o godz. 21 na antenie TVP Info.

Prowadzącym audycję będzie Jakub Maciejewski, dziennikarza m.in. tygodnika „Sieci”. W nowym programie TVP Info ma on rozprawiać się z kłamstwami i manipulacjami informacyjnymi, jakie pojawiają się na rynku medialnym. Przyjrzy się materiałom dziennikarskim, w których przemycane są nieścisłości, półprawdy lub wręcz ewidentne kłamstwa.

Jak informuje Telewizja Polska w komunikacie prasowym, „Fakty czy kłamstwa?”,  to program o tym, jak media o zagranicznym kapitale realizują konkretne interesy polityczne, o fake newsach, jakie o Polsce rozprowadzają obce kraje, np. Rosja i Niemcy, o tym jak ważne jest bezpieczeństwo informacyjne kraju.

opr. jka, źródło: Telewizja Polska

 

Sąd Najwyższy Białorusi podtrzymał wyrok dla Andrzeja Poczobuta. Polska zaostrzy sankcje

Białoruski Sąd Najwyższy odrzucił apelację Andrzeja Poczobuta i utrzymał w mocy wyrok sądu niższej instancji, który skazał dziennikarza i działacza Związku Polaków na Białorusi na 8 lat kolonii karnej o zaostrzonym rygorze. W związku z tym minister spraw wewnętrznych i administracji Mariusz Kamiński zapowiedział zaostrzenie sankcji wobec reżimu Łukaszenki.

Rozprawa odbywała się w piątek za zamkniętymi drzwiami. Poczobut w niej nie uczestniczył. O odrzuceniu apelacji poinformowały służby prasowe Sądu Najwyższego. „Wyrok sądu obwodowego w Grodnie z 8 lutego 2023 r. wobec Andrzeja Poczobuta pozostawiono bez zmian, a apelacja została odrzucona” – powiadomiono w komunikacie. Tym samym, jak wskazano, wyrok uprawomocnił się.

Na decyzję sądu zareagowały polskie władze, które domagają się od białoruskiego reżimu uwolnienia dziennikarza.

„W związku z podtrzymaniem drakońskiego wyroku ws. Andrzeja Poczobuta, w poniedziałek ogłoszę decyzję o wpisaniu na listę sankcyjną kilkuset przedstawicieli reżimu Łukaszenki odpowiedzialnych za represje polityczne, w tym za represje wobec Polaków mieszkających na Białorusi’ – napisał na Twitterze Mariusz Kamiński, minister spraw wewnętrznych i administracji.

Natomiast z projektu rozporządzenia MSWiA, który ukazał się w piątek w Rządowym Centrum Legislacji wynika, że resort zawiesi też do odwołania ruch towarowy na granicy z Białorusią dla ciężarówek, ciągników samochodowych, przyczep, w tym naczep, oraz zespołów pojazdów zarejestrowanych na terytorium Białorusi i Rosji.

Andrzej Poczobut, dziennikarz i członek władz Związku Polaków na Białorusi, został zatrzymany w marcu 2021 roku. Jego proces rozpoczął się 16 stycznia 2023 r. i toczył się przed sądem obwodowym w Grodnie za zamkniętymi drzwiami.. Według reżimowego sądu Poczobut miał „wzywać do działań na szkodę Białorusi” za pośrednictwem publikacji w mediach i internecie, a także popełnić „celowe działania, mające na celu wzniecanie wrogości i nienawiści na tle narodowościowym, religijnym i społecznym”. 8 lutego został skazany na osiem lat kolonii karnej o zaostrzonym rygorze.

opr. jka, źródła: pap.pl, Twitter

Polskie Radio 24 uruchomiło nowe studio

Polskiego Radia 24 ma nowe, zaawansowane technologicznie, multimedialne studio.  

– Studio Polskiego Radia 24 zyskało nową scenografię i branding, który graficznie koresponduje z treściami multimedialnymi udostępnianymi przez portal newsowy Polskiego Radia. W studiu pojawiła się także przestrzeń zaprojektowana specjalnie do przeprowadzania wywiadów z gośćmi w formie wideo. Dzięki użyciu kamer zrobotyzowanych oraz systemów graficznych rozmowy z najważniejszymi gośćmi Polskiego Radia 24 będą dostępne w streamingu wideo na portalu oraz w mediach społecznościowych zarówno do oglądania na żywo, jak i on-demand – mówi Krzysztof Świątek, dyrektor-redaktor naczelny Polskiego Radia 24, cytowany w komunikacie prasowym.

Studio emisyjne Polskiego Radia 24 zmodernizowano technologicznie. Zostały w nim wydzielone dwie osobne strefy – do emisji dźwiękowej oraz do produkcji wizyjnych. Ze względu na potrzeby anteny w zakresie transmisji wizyjnych rozmów dziennikarzy z zaproszonymi do studia gośćmi wykonano nowoczesne stanowisko wizyjne ze stołem wizyjnym, konstrukcjami do mocowania kamer i oświetlenia technologicznego. Zainstalowano również nowe tło scenograficzne z grafiką i logotypami Polskiego Radia 24, dostosowane do wymagań akustycznych.

opr. jka, źródło: Polskie Radio

 

Radio Wnet obchodziło 14. urodziny

25 maja 2009 roku Radio Wnet zainaugurowało swoją działalność. Tego dnia z tarasu Hotelu Europejskiego na Krakowskim Przedmieściu w Warszawie nadano pierwszą audycję.

Z okazji 14 lat nadawania rozgłośnia przygotowała dla swoich słuchaczy specjalną urodzinową audycję, a w studiu nie mogło zabraknąć tortu. Na antenie przypomniano też najpopularniejsze utwory z 2009 roku.

Radio Wnet zadebiutowało jako rozgłośnia internetowa, emisję na falach radiowych rozpoczęło w październiku 2018 roku w Warszawie i Krakowie. Obecnie stacji można słuchać też we Wrocławiu, w Białymstoku, Szczecinie, Łodzi, Bydgoszczy i Lublinie. Rozgłośnia ciągle się rozwija, posiada studia zagraniczne, zaskakuje nowymi programami, realizuje też niecodzienne przedsięwzięcia radiowe, np. podróże reporterskie.

opr. jka

Adam Giza w „Panoramie” i „Wiadomościach” TVP

Adam Giza od czerwca będzie prowadził główne wydanie „Panoramy”. Dołączy również do zespołu „Wiadomości”, gdzie ma przygotowywać materiały o tematyce zdrowotnej.

„Będzie to wzmocnienie zespołu >Wiadomości<. Dzięki temu w głównym programie informacyjnym pojawi się więcej informacji dotyczących zdrowia i medycyny. Redaktor Adam Giza wzmocni też zespół prowadzących >Panoramę< – tłumaczy Michał Adamczyk, dyrektor TAI, cytowany w komunikacie prasowym.

Adam Giza z Telewizją Polską związany jest od 2017 roku. Zaczynał jako prowadzący programy „Dzień dobry, Polsko!” oraz „Halo Polonia”. Na antenach Telewizji Polskiej prowadził audycje o tematyce zdrowotnej. W TVP Info był gospodarzem programu „Koronawirus Poradnik”, w którym z ekspertami i autorytetami ze świata medycyny rozmawiał o sposobach walki z COVID-19, w TVP2 prowadził natomiast program „Zacznij od zdrowia”. Po wprowadzeniu „Narodowego Programu Szczepień” redaktor Giza zaczął prowadzić codzienny program informacyjny „Koronawirus Szczepionka”. Równolegle w TVP Polonia prowadził również, w pierwszej połowie 2021 roku, program „Alert COVID”. Aktualnie jest także prowadzącym w programach „Wstaje dzień” i „O tym się mówi” na antenie TVP Info.

opr. jka, źródło: TVP