Poznaliśmy nominowanych do Nagrody Dziennikarskiej „Ślad” im. bp. Jana Chrapka

Agata Puścikowska, Małgorzata Ziętkiewicz oraz Marcin Jakimowicz – to finaliści tegorocznej edycji Nagrody Dziennikarskiej „Ślad” im. bp. Jana Chrapka. Z tej trójki jesienią zostanie wyłoniony Laureat, który w październiku na uroczystej gali Nagrody odbierze statuetkę autorstwa Gustawa Zemły oraz nagrodę pieniężną w wysokości 10 tys. zł.

Zgłoszenia kandydatów do Nagrody napłynęły z kilkunastu redakcji. Wymogi regulaminowe spełniało 16 wskazanych przez środowisko dziennikarskie osób. Kapituła Nagrody na posiedzeniu 19 czerwca 2023 r. nominowała trzy osoby. Są to:

Agata Puścikowska, dziennikarka „Gościa Niedzielnego”, autorka książek, działaczka społeczna.

Kapituła doceniła doskonały warsztat dziennikarski Nominowanej, wrażliwość wobec tematów społecznych i spraw obecności w społeczeństwie osób niepełnosprawnych i opuszczonych; podejmowanie w publikacjach problematyki kobiet, rodziny; wydobywanie z drugiego planu postaci, które swoim życiem pokazują prawdziwe oblicze chrześcijaństwa.

Członkowie Kapituły doceniła także cykl publikacji książkowych Nominowanej poświęconych siostrom zakonnym, a także działalność społeczną w obszarze pro-life.

Małgorzata Ziętkiewicz, dziennikarka, reporterka telewizyjna Polsat News.

Nominowana od wielu lat zajmuje się problematyką kulturalną, społeczną i religijną. Kapituła uznała, że jej „materiały to najwyższa klasa dziennikarstwa telewizyjnego” – zawsze merytoryczne, zawsze ciekawe i atrakcyjne, zawsze z ogromną kulturą i piękną polszczyzną. Bez wątpienia promuje w nich dobro, prawdę i piękno.

Marcin Jakimowicz, dziennikarz i felietonista „Gościa Niedzielnego” oraz portalu gość.pl. Autor książek.

Zdaniem Kapituły stworzył oryginalny, charakterystyczny sposób pisania o wierze, na tematy religijne, który jest nie do podrobienia; szuka odpowiedzi na pytania które zadają sobie zwykli ludzie wierzący; w swoich tekstach pokazuje dobro w sposób atrakcyjny (wbrew temu, co najczęściej się mówi, że dla mediów dobro jest nieatrakcyjne, a tylko zło jest medialne).

Patronem nagrody, przyznawanej od 2002 roku, jest bp Jan Chrapek (1948–2001), człowiek mediów i przyjaciel środowiska dziennikarskiego. W latach 1983–1986 był redaktorem naczelnym miesięcznika „Powściągliwość i Praca”, w okresie 1986–1992 przełożonym generalnym zgromadzenia księży michalitów. Autor licznych publikacji z zakresu teologii pastoralnej, zwłaszcza środków społecznego przekazu, m.in. „Recepcja programów TV przez młodzież” i „Kościół a media”. Przez wiele lat wykładał na Uniwersytecie Warszawskim. Od 1992 do 1994 r. był biskupem pomocniczym drohiczyńskim, w latach 1994–1999 biskupem pomocniczym toruńskim. Od 1999 roku do swojej tragicznej śmierci w wypadku samochodowym – biskup radomski.

Laureatami dotychczasowych edycji Nagrody Dziennikarskiej „Ślad” im. bp. Jana Chrapka byli kolejno: Ewa K. Czaczkowska, Grzegorz Polak, Stefan Wilkanowicz, ks. Jerzy Szymik, Marek Zając, Szymon Hołownia, ks. Marek Gancarczyk, ks. Kazimierz Sowa, Anna Gruszecka, Tomasz Królak, Jacek Moskwa, Krzysztof Ziemiec, ks. Jan Kaczkowski, Piotr Żyłka, Tomasz Rożek, Alina Petrowa-Wasilewicz, Brygida Grysiak, ks. Andrzej Draguła, Tomasz Krzyżak, Tomasz Terlikowski, Paulina Guzik i Monika Białkowska.

Organizacją Gali Nagrody „Ślad” zajmuje się Stowarzyszenie na rzecz Nagrody Dziennikarskiej „Ślad” im. bp. Jana Chrapka, powołane przez członków Kapituły Nagrody „Ślad”.

opr. jka, źródło: Stowarzyszenie na rzecz Nagrody Dziennikarskiej „Ślad” im. bp. Jana Chrapka

„Magazyn Kryminalny 997” znika z anteny TVP

Telewizja Polska zakończyła produkcję „Magazynu Kryminalnego 997″ i w najbliższym czasie nie planuje jego kontynuacji – poinformował publiczny nadawca.

Magazyn emitowany był z przerwami od 15 października 1986 roku. Cieszył się przez lata dużą popularnością wśród widzów, przyczyniając się nie tylko do zakończenia wielu nierozwiązanych wcześniej spraw kryminalnych, ale pełnił również funkcje edukacyjne, promując bezpieczne zachowania.

„Dziękuję za te wspaniałe 5 lat – współpracownikom, ekspertom, którzy do nas przyjeżdżali, a także policjantom i prokuratorom. To były nowe, ważne doświadczenia. Najważniejsze jest to, że wiele z prezentowanych spraw udało się rozwiązać, a sprawcy zbrodni, którzy liczyli na bezkarność trafili tam gdzie ich miejsce – czyli za kraty” – powiedział red. Dariusz Bohatkiewicz, gospodarz „Magazynu Kryminalnego 997″ od 2018 roku, cytowany w komunikacie prasowym TVP.

opr. jka, źródło: Telewizja Polska

Dezinformacja i sztuczna inteligencja. Wyzwania stojące przed dziennikarstwem na konferencji Media Przyszłości

„Bez ciągłej i coraz głębszej współpracy wiarygodnych mediów demokratyczne społeczeństwa nie obronią się przed lawiną dezinformacji” – ostrzegał Clemens Pig, prezes Europejskiego Stowarzyszenia Agencji Prasowych (EANA), podczas piątej edycji konferencji Media Przyszłości zorganizowanej przez Polską Agencję Prasową.

Konferencja Media Przyszłości to cykliczne wydarzenie z udziałem przedstawicieli polskich i zagranicznych mediów oraz ekspertów branżowych, organizowane przez Polską Agencję Prasową. Jego celem jest dyskusja na temat trendów i zmian, jakim ulega dziennikarstwo, w kontekście zachodzących procesów geopolitycznych i rozwoju technologii.

Podczas tegorocznej edycji poruszano m.in. takie tematy jak wojna w Ukrainie, wszechobecne fake newsy czy ryzyka generowane przez sztuczną inteligencję.

„Jeszcze tak jest, że tak naprawdę to agencje prasowe decydują o tym, co jest w mediach, to my jesteśmy źródłem informacji. Nasze informacje zasilają cały ekosystem mediów. Jesteśmy chyba najbardziej odpowiedzialni za jakość informacji oraz za to, jak te informacje wyglądają i jak wyglądać powinny” – powiedział prezes PAP Wojciech Surmacz otwierając konferencję.

Przyznał jednak, że „jest z tym coraz większy problem, co najmniej od kilku lat – od roku 2014, bo wtedy wybuchła brutalna, bezwzględna i bezlitosna wojna przeciwko Ukrainie, którą wypowiedziała Rosja”.

„Od tamtej pory – szczególnie w Polsce i na Ukrainie – mamy do czynienia z bardzo dużym wyzwaniem, jakim jest walka z potężną falą nieprawdziwych informacji na temat tego, co się dzieje na Ukrainie i w Polsce. Musimy z tym walczyć i tłumaczyć całemu światu, jacy jesteśmy naprawdę” – stwierdził prezes PAP.

Także Clemens Pig, prezes EANA i jednocześnie dyrektor generalny Austriackiej Agencji Prasowej (APA) w swoim wystąpieniu zauważył, że skala wyzwań, stojących przed rzetelnym dziennikarstwem i wiarygodnymi tytułami medialnymi, jest dziś znacznie większa, niż kiedy organizowano pierwszą edycję konferencji Media Przyszłości.

„Pięć lat temu świat wyglądał zupełnie inaczej. Najpierw pandemia, a teraz pełnowymiarowa agresja Rosji na Ukrainę przyspieszyły bardzo niebezpieczne zjawiska w naszej przestrzeni publicznej. Ich symbolem są dziś wszechobecne fake newsy, tworzone już nie tylko przez cyberprzestępców czy skorumpowane rządy, ale też coraz sprawniejszą sztuczną inteligencję” – oceniał Clemens Pig.

Zdaniem prezesa EANA o wartości i sile prawdziwych, sprawdzonych wiadomości, przygotowywanych i dystrybuowanych przez fachowe media, świadczy zajadłość, z jaką zwalczane są one przez Moskwę w trakcie trwającego konfliktu w Ukrainie.

„Każda wojna jest brutalną walką z prawdą i ciągłą próbą zagłuszania rzetelnych relacji dezinformacyjnym hałasem. Tym większą rolę do odegrania mają dziś agencje prasowe – poza dostarczaniem społeczeństwu faktów muszą także stale edukować wszystkich swoich pracowników, aby mogli oni skutecznie bronić się przed, coraz lepiej opracowanymi, fake newsami” – tłumaczył ekspert.

Clemens Pig podkreślił, że konferencja Media Przyszłości stanowi istotny element w budowaniu platformy dialogu i współpracy pomiędzy agencjami prasowymi z całego, wolnego świata.

„Żadna, nawet najbardziej wpływowa z nich, w pojedynkę nie poradzi sobie z globalnymi wyzwaniami i zagrożeniami. Ostatnio w Brukseli dyskutowaliśmy o potrzebie kompleksowego weryfikowania informacji pojawiających się w mediach społecznościowych – tylko to jedno działanie wymagać będzie zasobów i kompetencji wykraczających daleko poza możliwości konkretnej agencji pasowej” – wyjaśniał Clemens Pig.

opr. jka, źródła: PAP MediaRoom, pap.pl

 

 

21 czerwca rusza kolejna edycja „Lata z Radiem”

Po raz 52 w środę, 21 czerwca w Programie Pierwszym Polskiego Radia zabrzmi „Polka Dziadek”. W czasie tegorocznej edycji najpopularniejszego programu publicznej rozgłośni nie zabraknie koncertów i konkursów dla słuchaczy.

„Lata z Radiem” można będzie słuchać od poniedziałku do soboty w godz. 9.00 – 12.00. Po pandemicznej przerwie powraca pełnowymiarowa trasa koncertowa z udziałem publiczności. Ekipa audycji odwiedzi 10 miejsc w różnych zakątkach Polski –  24 czerwca Poddębice, 25 czerwca Toruń, 1 lipca Tarnów, 7 lipca Węgorzewo, 15 lipca Dobczyce, 23 lipca Tymbark, 30 lipca Giżycko, 5 sierpnia Myślenice, 19 sierpnia Międzyzdroje, a 27 sierpnia Przemyśl.

Na koncertach wystąpią: Maryla Rodowicz, Myslovitz, Varius Manx i Kasia Stankiewicz, Małgorzata Ostrowska, Lemon, De Mono, Golec uOrkiestra, Ania Rusowicz, Piotr Cugowski, Iwaneczko, Red Lips, Viki Gabor, Karolina Lizer, Kuba Szmajkowski, Kminek oraz Centrum Uśmiechu. Występom muzycznym towarzyszyć będą rodzinne pikniki, podczas których będzie można spotkać prowadzących „Lato z Radiem”.

Dziennikarze radiowej Jedynki przygotowali dla słuchaczy wiele antenowych atrakcji,  m.in. kosmiczny konkurs „10 kroków na Księżyc”, którego główną nagrodą będzie trzytygodniowa misja – pobyt w tzw. Habitacie Space is More – LunAres Mobile Research Station, czyli w zamkniętej strefie imitującej warunki na Księżycu. Jedną z propozycji będzie też zabawa literacka polegająca na dopisaniu dalszego ciągu powieści kryminalnej.

Na antenie nie zabraknie także „Lektur Lata z Radiem” oraz konkursów „Skojarzenia” i „Koszyk Lata z Radiem”. Podczas „Trasy reporterskiej” dziennikarze będą prezentować najpiękniejsze i najciekawsze zakątki Polski, z kolei w „Turystycznym Alfabecie” poznać będzie można godne polecenia, mniej znane miejsca.

Audycja „Lato z Radiem” po raz pierwszy na antenie Polskiego Radia pojawiła się 1 lipca 1971 roku, jej pomysłodawcą był Aleksander Tarnawski.  Początkowo był to magazyn turystyczny, trwający tylko kilkanaście minut. Nowością na owe czasy był fakt, że audycję nadawano „na żywo”.

opr. jka, źródło: Polskie Radio

Mariusz Pilis do Edwarda Lucasa: Twoje działania podważają wolność słowa

Wiceprezes Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich i szef Mewa Film Mariusz Pilis napisał list do Edwarda Lucasa, w którym wyraził swoje oburzenie jego żądaniami usunięcia wypowiedzi, jakie ten brytyjski dziennikarz udzielił twórcom serialu dokumentalnego „Reset”.

„Reset” to serial dokumentalny dziennikarza Michała Rachonia i historyka dr hab. Sławomira Cenckiewicza, pokazujący kulisy relacji polsko-rosyjskich w latach 2007 – 2014. Pierwszy odcinek wyemitowano w poniedziałek, 12 czerwca. Następnego dnia dwóch rozmówców wypowiadających się w filmie, amerykański finansista Bill Browder oraz brytyjski dziennikarz Edward Lucas, na swoich profilach w mediach społecznościowych, wyraziło negatywną ocenę filmu. Lucas zażądał też usunięcia swoich wypowiedzi z dokumentu. Od razu zareagowało Centrum Monitoringu Wolności Prasy SDP, które zapewniło autorów „Resetu” o swoim wsparciu i wyraziło oburzenie żądaniami brytyjskiego dziennikarza jako sprzecznymi z zasadą wolności słowa (czytaj TUTAJ).

We wtorek wieczorem Mariusz Pilis, wiceprezes Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich i prezes Mewa Film, na swoim profilu na Twitterze opublikował list skierowany do Edwarda Lucasa. Na wstępie polski dziennikarz przypomina brytyjskiemu koledze o spotkaniu na planie filmu „List z Polski”, który był pierwszym polskim dokumentem o katastrofie smoleńskiej.

„Chciałem wyrazić moją zdecydowana dezaprobatę dla twoich ostatnich działań i wypowiedzi po emisji pierwszego odcinka filmu dokumentalnego >Reset< w TVP” – pisze dalej Mariusz Pilis –  „Twoje działania podważają wolność słowa, dławią wolną demokratyczną debatę i dążą do stłumienia poglądów, których Polacy powinni być świadomi. To jest głęboko sprzeczne z moimi zasadami. Jestem zbulwersowany skalą nieformalnych powiązań między sferą polityczną a mediami, których efektem jest brudna kampania, jaką obserwuję od rana. Niestety muszę stwierdzić, że jesteś nie tylko współbohaterem, ale i współtwórcą tej kampanii”.

„Jestem pewien, że masz świadomość, że twój głos jest obecnie wykorzystywany przez opozycję polityczna w naszym kraju. Głównym celem tego agresywnego ataku są dziennikarze i media publiczne” – dodaje wiceprezes SDP.

W dalszej części listu Pilis informuje Lucasa, że Mewa Film zdecydowała odwołać zaplanowany z nim wywiad.

„Po przeczytaniu twoich wypowiedzi w mediach społecznościowych, w których zażądałeś od TVP usunięcia twoich wypowiedzi z serialu >Reset<, z przykrością informuję, że Mewa Film zdecydowała się odwołać wywiad z tobą, który miał się odbyć za dwa dni w Londynie. Wywiad ten miał być częścią dokumentu przygotowywanego przez Mewa Film dla TVP w ramach cyklu >Pełny Obraz<, który z powodzeniem emitowany jest od trzech lat” – pisze Mariusz Pilis.

„Przez całą swoją karierę konsekwentnie walczyłem z cenzurą i opowiadałem się za wolnością słowa. Obejrzałem wczoraj odcinek serialu >Reset< i moim zdaniem jest to kawał rzetelnej i profesjonalnej dziennikarskiej roboty. Niemniej jednak, obserwując od dzisiejszego ranka wydarzenia wokół cyklu >Reset<, nie mogę oprzeć się wrażeniu, że cała akcja, w której jesteś już współautorem, ma na celu stłumienie ostrej (choć prawdziwej) debaty politycznej w moim kraju” – kończy swój list wiceprezes SDP.

Cały list dostępny jest TUTAJ.

opr. jka, źródło: Twitter

Telewizyjna Dwójka zaprasza na „Polskie biesiady”

Wspólne, międzypokoleniowe śpiewanie w plenerze, w gronie znajomych, sąsiadów, rodziny i muzycznych idoli, w klimacie muzycznego letniego pikniku – taki ma być nowy autorski projekt Telewizji Polskiej „Polskie biesiady”.  Pierwszy odcinek w sobotę, 17 czerwca o godz. 20 w TVP2.

Pamiętając, przy jakich okazjach i w jakich okolicznościach Polacy najchętniej śpiewają, a także w jakich regionach wspólne śpiewanie było i jest popularną tradycją, telewizyjna Dwójka zaprasza na międzypokoleniowe, muzyczne „Polskie biesiady” – śląską, turystyczną, warszawską, weselną, góralską, romską, żeglarską, kresową oraz finałową pod hasłem „Poprawiny”, będącą podsumowaniem całego sezonu.

Rozśpiewane grono przyjaciół zawita na Śląsku w Rybniku i w Pszczynie, w świętokrzyskiej Tokarni, w Warszawie, w Małopolsce u podnóża gór, w mazowieckiej Iłży, na Mazurach oraz w Chełmie na Lubelszczyźnie.

Wśród biesiadników – muzyczne gwiazdy związane i kojarzone z poszczególnymi regionami Polski, lokalne zespoły folkowe, uczestnicy programów „The Voice of Poland” i „Szansa na sukces” oraz każdy, kto będzie miał chęć wziąć udział we wspólnym śpiewaniu.

Swój udział na „Polskich biesiadach” potwierdzili m.in.: Maryla Rodowicz, Helena Vondráčková, Halina Mlynkova, grupa Pectus, Golec uOrkiestra, Staszek Karpiel-Bułecka, Maciej Miecznikowski, Czerwone Gitary, Trebunie Tutki, Warszawska Orkiestra Sentymentalna, Kukla Band.

Gospodarzami i wodzirejami na „Polskich biesiadach” będą popularni prezenterzy telewizyjni, aktorzy i wokaliści, m.in.: Anna Popek, Robert Rozmus, Marek Sierocki, Izabella Krzan, Tomasz Wolny, Łukasz Nowicki, Hanka Rybka, Kajra i Sławomir, Rafał Brzozowski czy Olga Szomańska.

opr. jka, źródło: TVP

„Reset” – serial dokumentalny Michała Rachonia i Sławomira Cenckiewicza w TVP1 i TVP Info

„Reset” –  dokumentalna seria autorstwa red. Michała Rachonia i dr hab. Sławomira Cenckiewicza – ma przedstawić nieznane dokumenty i informacje na temat relacji polsko-rosyjskich w latach 2007–2015. Pierwszy odcinek wyemitowany zostanie w poniedziałek, 12 czerwca, o godz. 21.30 na antenie TVP1 i TVP Info

Jak informuje Telewizja Polska, autorzy  przeanalizowali 10 tys. dokumentów z publicznych archiwów w Polsce i zagranicą. Dotarli do nagrań i zdjęć, które jeszcze nigdy nie były publikowane, rozmawiali z osobami zaangażowanymi w proces budowania „nowej filozofii” relacji z Federacją Rosyjską za rządów Władimira Putina. „Reset” odwołując się do dokumentów i decyzji polityków rządzących wówczas Polską, pokazuje relacje z Federacją Rosyjską w latach poprzedzających atak Rosji na Ukrainę.

Kulisy prowadzenia tej polityki zobrazują m.in. rozmowy ze specjalnymi gośćmi z różnych krajów: politykami różnego szczebla od prezydentów, premierów po ministrów obrony narodowej; dziennikarzami, autorami bestsellerowych książek opisujących realia Federacji Rosyjskiej pod rządami Władimira Putina. Często ludzi ściganych dzisiaj przez służby specjalne Kremla.

„Ponad rok prac archiwalnych, setki rozmów i godziny nagrań. Za nami praca, w wyniku której dowiedzieliśmy się, jak wyglądał reset relacji pomiędzy Polską a Rosją” – zapowiada Michał Rachoń, jeden z autorów serialu, cytowany w komunikacie prasowym.

Współautorem „Resetu” jest dr. hab. Sławomir Cenckiewicz, dyrektor Wojskowego Biura Historycznego.

opr. jka, źródło: TVP

Zbigniew Ziobro chce zniesienia art. 212 Kodeksu karnego

Minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro zapowiedział likwidację art. 212 Kodeksu karnego. Stowarzyszenie Dziennikarzy Polskich od lat postuluje o zniesienie tego przepisu, który stanowi „bat na dziennikarzy”.

– Jako Suwerenna Polska w imię obrony wolności debaty i dyskusji publicznej w Polsce postanowiliśmy wyjść z inicjatywą likwidacji przepisów kodeksu karnego zakładających ściganie i karanie osób, które w ramach ferworu czasami sporu polemicznego, politycznego związanego z dyskusjami, które toczymy  debacie publicznej, które państwo toczą bądź relacjonują, kończą się później w sądach, kończą się w sądach karnych – zapowiedział Zbigniew Ziobro podczas wtorkowego spotkania z dziennikarzami w formule TweetUp.

Minister sprawiedliwości i szef Suwerennej Polski zauważył, że postulat likwidacji art. 212 był wielokrotnie podnoszony przez środowiska dziennikarskie.

– To jest dobry czas, żeby wyjść naprzeciw tym postulatom. Dziś żyjemy w świecie, w którym ta informacja pędzi jeszcze szybciej i odpowiedzią na nieprawdziwą informację, na ten fake news, zawsze powinna być prawdziwa informacja – dodał Zbigniew Ziobro.

– Newsem dzisiejszego spotkania jest projekt ustawy, który będziemy przedkładać na najbliższym posiedzeniu komisji kodyfikacyjnej – likwidacji przepisów kodeksu karnego mówiących o ściganiu pomówienia w ramach polskiego prawa karnego. Uważamy, że droga cywilna wystarczy, aby gwarantować odpowiedzialność za słowo – podkreślił minister sprawiedliwości.

Art. 212 Kodeksu karnego w pierwszym paragrafie głosi: „Kto pomawia inną osobę, grupę osób, instytucję, osobę prawną lub jednostkę organizacyjną niemającą osobowości prawnej o takie postępowanie lub właściwości, które mogą poniżyć ją w opinii publicznej lub narazić na utratę zaufania potrzebnego dla danego stanowiska, zawodu lub rodzaju działalności, podlega grzywnie albo karze ograniczenia wolności”

A paragraf drugi dodaje: „Jeżeli sprawca dopuszcza się czynu określonego w § 1 za pomocą środków masowego komunikowania ,podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do roku”.

Stowarzyszenie Dziennikarzy Polskich i Centrum Monitoringu Wolności Prasy SDP wielokrotnie podkreślały, że przepis ten jest „batem na dziennikarzy”, zagraża wolności słowa w Polsce i powinien być dawno zlikwidowany. Politycy różnych opcji od lat zapowiadają rozwiązanie tego problemu, ale jak dotychczas kończyło się na deklaracjach…

opr. jka, źródło: Twitter

Tomasz Jędruchów korespondentem TVP w Pradze, a Piotr Kućma w Kijowie

Tomasz Jędruchów od 15 czerwca zostanie korespondentem TVP w Pradze. Natomiast placówkę korespondencką w Kijowie 1 czerwca objął Piotr Kućma.

Tomasz Jędruchów już wcześniej przygotowywał relacje dla Telewizji Polskiej z Czech. Następnie był korespondentem TVP w Rosji oraz Ukrainie.

Piotr Kućma, jako dziennikarz Redakcji Zagranicznej TVP relacjonował wydarzenia, będąc wysłannikiem do wielu państw. W ostatnim czasie przygotowywał materiały z Ukrainy.

„TVP decyduje się na otwarcie placówki korespondenckiej w Czechach. Region Europy Środkowej i Środkowo-Wschodniej jest niezwykle istotny z punktu widzenia dużego znaczenia zarówno Grupy Wyszehradzkiej, jak i Międzymorza. Jesteśmy świadkami zacieśniania współpracy gospodarczej między Polską a krajami regionu, co w oczywisty sposób, również w kontekście rosyjskiej agresywnej polityki, jest interesujące dla Widza” – podkreślają dyrektor TAI Michał Adamczyk i wicedyrektor TAI ds. TVP Info Samuel Pereira, cytowani w komunikacie prasowym.

opr. jka, źródło: Telewizja Polska

Wręczono Nagrody im. Macieja Płażyńskiego dla dziennikarzy i mediów służących Polonii

Laureatami dwunastej edycji Nagrody im. Macieja Płażyńskiego dla dziennikarzy i mediów służących Polonii zostali dziennikarze i redakcje z Izraela, Polski i Szwecji oraz wszyscy dziennikarze zagraniczni relacjonujący wydarzenia w Polsce po rosyjskiej agresji na Ukrainę.

Uroczystość wręczenie nagród odbyła się 3 czerwca 2023 r. w Muzeum Emigracji w Gdyni.

W kategorii dziennikarz medium polonijnego laureatką została Karolina Przewrocka-Aderet. Jury nagrodziło ją za cykl wywiadów z polskimi Żydami w Izraelu, ukazujących wspólnotę losów polsko-żydowskich także we współczesnym ujęciu, opublikowany w kwartalniku „Kalejdoskop”.

W kategorii dziennikarz krajowy publikujący na tematy polonijne nagrodę otrzymały Karolina Walczowska i Natalia Gomułka za materiał w portalu Onet.pl pt. Mają chronić pracowników w Holandii, a „tworzą obozy” – o nieprawidłowościach, których dopuszczają się wobec polskich pracowników zagranicą agencje pośrednictwa pracy.

W kategorii dziennikarz zagraniczny publikujący na temat Polski, Polaków i Polonii laureatami zostali wszyscy dziennikarze zagraniczni, relacjonujący wydarzenia w Polsce po rosyjskiej agresji na Ukrainę w pełnej skali. Nagroda jest wyrazem wdzięczności za pokazanie światu solidarnej i otwartej postawy Polaków wobec uchodźców wojennych z Ukrainy.

W kategorii redakcja medium polonijnego uhonorowano kwartalnik „Polonia Nowa” wydawany w języku polskim i szwedzkim.

Radę Nagrody tworzą przedstawiciele rodziny Macieja Płażyńskiego, Marszałek Województwa Pomorskiego, Prezydent Miasta Gdańska, Prezydenta Miasta Gdyni, Prezydenta Miasta Sopotu oraz Press Club Polska. Organizatorem Nagrody jest Press Club Polska.

opr. jka, źródło: nagrodaplazynskiego.pl