Poznaliśmy nominowanych do Nagrody Newsweeka im. Teresy Torańskiej

Kapituła Nagrody Newsweeka im. Teresy Torańskiej ogłosiła nominowanych do wyróżnienia, któremu patronuje wybitna dziennikarka, reporterka, pisarka. Na liście znalazło się 25 reporterów. Laureatów poznamy podczas gali 15 grudnia 2019r.

 

Lista nominowanych wygląda następująco.

 

Kategoria: najlepsza książka

 

Asbrink Elisabeth – „Made in Sweden
Boyd Julia  „Wakacje w Trzeciej Rzeszy”
Czarnecki Maciej – „Skandynawia Halal. Islam w krainie białych nocy”
Kapusta Paweł – „GAD”
Kuciel-Frydryszak Joanna – „Służące”
Łazarewicz Cezary – „Wstając z kolan”
Łazarewicz Cezary – „Nic osobistego. Sprawa Janusza Walusia”
Marat E, Aronson S, Wójcik M. – „Wojna nadejdzie jutro”
Mikołajewski Jarosław – „Cień w cień”
Ostrowska Joanna – „Przemilczane”
Sumiak-Domańska Katarzyna – „Kieślowski. Zbliżenie”

 

Kategoria: najlepszy materiał dziennikarski

 

Anannikova Ludmila, Żytnicki Piotr – „Nie płacz, bo będzie zwarcie”
Błażejowska Kalina – „To nie jest kwestia hematologii”
Bukłaha Zuzanna – „Czego Warszawa nie wie. Europa? Ja się zastanawiam, jak córka do szkoły dojedzie, jeśli autobusy polikwidują”
Kalita Anna – „Dziewczynki za pięć tysięcy dolarów, chłopcy za dziesięć”
Kalita Anna – „Opowiem pani, jak sprzedałam syna”
Kapusta Paweł – „Nie bój się psa, który szczeka. Kuratorzy sądowi”
Niemczyńska Małgorzata – „Instrukcja obsługi”
Schwertner Janusz – „Tutaj nie jestem księdzem. Jak się pracuje w Szlachetnej Paczce”
Sekielski Marek i Tomasz – Reportaż: „Tylko nie mów nikomu”
Szymaniak Marek – „My, bezdomniaki od jabłek”
Wlekły Mirosław – „Siedemnaście śmierci na minutę”
Żądło Agnieszka – „Wszyscy chcą nas kupić przed wyborami”

 

Przyznana zostanie również nagroda specjalna za Działalność Publiczną.

 

opr. jka, źródło: Fundacja im. Teresy Torańskiej

 

Msza św. w Gdańsku za zmarłych dziennikarzy

Z inicjatywy gdańskich oddziałów stowarzyszeń dziennikarskich: SDP i SDRP w poniedziałek 9 grudnia br. o godz. 16 odprawiona zostanie msza św. w intencji wszystkich zmarłych dziennikarzy z wybrzeża.

 

Mszę św. odprawi ks. Krzysztof Niedałtowski – duszpasterz środowisk twórczych archidiecezji gdańskiej w kaplicy kościoła św. Jana w Gdańsku przy ul. Świętojańskiej 50. Zapraszamy i zachęcamy do udziału.

 

Po mszy św. tradycyjne spotkanie koleżanek i kolegów dziennikarzy przy kawie – tym razem w Domu Aktora przy ul. Straganiarskiej 55.

 

Za Zarząd Oddziału Gdańskiego SDP

Tadeusz Woźniak, prezes, Andrzej Gojke, sekretarz

Dziennikarskie śledztwa i mafia

Wydawnictwo HARDE zaprasza na wieczór z Hanną Dobrowolską, Januszem Szostakiem i Sławomirem Koprem. Spotkanie odbędzie się w czwartek, 28 listopada o godz. 18 w siedzibie Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich, ul. Foksal 3/5 w Warszawie. Prowadzącą będzie dziennikarka telewizyjna i radiowa Anna Popek.

 

Hanna Dobrowolska, Janusz Szostak i Sławomir Koper opowiedzą o swoich najnowszych książkach o tematyce kryminalnej. Poznamy nie tylko kulisy przeprowadzonych przez nich dziennikarskich śledztw, ale także wnioski, jakie z nich płyną. Jak nie stać się ofiarą przestępstwa? Dans de très rares cas et lorsqu’il est pris à trop fortes doses et en association avec des substances psychotropes, Acheter Viagra Professional sans ordonnance en ligne peut également donner des érections prolongées : il convient alors de consulter rapidement. Czy można uchronić się przed mafią oszukującą starsze osoby metodą „na wnuczka”? Czy wciąż powinniśmy się obawiać mafiosów, którzy przez lata trzęśli stolicą?

 

Premiera kolejnego tomu „Dziejów Polski” prof. Andrzeja Nowaka na Foksal

Wydawnictwo Biały Kruk zaprasza 29 listopada 2019 (piątek) o godz. 13.00 do siedziby Stowarzyszenia  Dziennikarzy Polskich  w Warszawie, ul. Foksal 3/5 na premierę dzieła prof. Andrzeja Nowaka: „Dzieje Polski”(Tom IV).

 

Przywitanie i wprowadzenie Leszek Sosnowski, prezes Wydawnictwa Biały Kruk. Wystąpienie: prof. Andrzej Nowak, pisarz, wykładowca UJ,  prof. zw. w Instytucie Historii PAN

 

Wielotomowe „Dzieje Polski” prof. Andrzeja Nowaka są jednym z najważniejszych wydarzeń kulturalnych w powojennej Polsce, zaś sam autor jest wymieniany obok największych polskich dziejopisarzy – Wincentego Kadłubka, Jana Długosza czy Pawła Jasienicy. Autor podjął się tytanicznego wyzwania, aby opisać całą historię naszego kraju, a czyni to wykazując się największą erudycją i posługując się najpiękniejszą polszczyzną.

 

Dla przedstawicieli mediów egzemplarze recenzenckie gratis.

 

Fot. Biały Kruk

 

Spotkanie z reportażem radiowym: audycja Agnieszki Szwajgier o romansach w sieci

Studio Reportażu i Dokumentu Polskiego Radia zaprasza w czwartek 28 listopada do warszawskiego Klubu Księgarza na kolejne „Spotkanie z Reportażem Radiowym”. W programie wieczoru prezentacja audycji „Mój Ci on” Agnieszki Szwajgier, która była nominowana do Konkursu Stypendialnego im. Jacka Stwory.

 

Początek spotkania o godzinie 18.00 w Klubie Księgarza, Warszawa, Rynek Starego Miasta 22/24. Oprawa muzyczna: Maria Wilgos (lutnia). Spotkanie poprowadzi Irena Piłatowska – redaktor naczelna Studia Reportażu i Dokumentu Polskiego Radia. Wstęp wolny.

 

Agnieszka Szwajgier ukończyła muzykologię i psychologię w Katolickim Uniwersytecie Lubelskim, dokumentalistykę w Uniwersytecie Warszawskim oraz jest absolwentką oboju barokowego w Akademii Muzycznej w Łodzi. Kierowniczka artystyczna zespołu muzyki dawnej „Alta”, który założyła w 2016 roku przy Zamku w Lublinie, obecnie współpracuje z wieloma znanymi zespołami muzyki dawnej, m.in.: Il Giardino d’Amore, Sabionetta, Canor Anticus i Ars Nova. Jest stypendystką Prezesa Rady Ministrów.

 

Dziennikarstwo jest jej drugą pasją – debiutowała w Polskim Radiu Lublin, pracowała w prasie codziennej i pisała dla periodyków podróżniczych i literackich. Jest autorką książki zatytułowanej „Co myślą o sobie dziennikarze” – portretu ludzi, którzy zazwyczaj stoją po drugiej stronie mikrofonu lub kamery. W 2017 roku rozpoczęła pracę w Programie 3 Polskiego Radia. W ramach trójkowej akcji „Jesteśmy Połączeni” przygotowywała relacje z Kanady, Stanów Zjednoczonych, Japonii, Norwegii, Estonii i Afryki, a także z wyprawy Daru Młodzieży,  który z okazji Rejsu Niepodległości okrążył cały świat. Jej wywiady z artystami – np. z Leszkiem Możdżerem, Katarzyną Nosowską, Markiem Dyjakiem czy Krzesimirem Dębskim ukazywały się na antenach Polskiego Radia. W 2019 roku stała się członkiem zespołu Studia Reportażu i Dokumentu Polskiego Radia, tym samym spełniając jedno ze swoich największych marzeń. Jej najnowszy reportaż „Mój Ci on” wyemitowany został we wrześniu w radiowej Jedynce. Jest to historia kobiet, które zakochały się „przez internet”. Mocno i bardzo naiwnie.

 

Rozpoczyna się od zwykłych wiadomości: „Jak się czujesz?”, „Jesteś taka kochana i piękna”, „Cały dzień myślałem o tobie”. Po kilku miesiącach między dwojgiem piszących przez internet ludzi rodzi się uczucie. Ona każdego ranka budzi się i zagląda, co też do niej dzisiaj napisał. Planują wspólną przyszłość. Wkrótce jednak okazuje się, że on ma kłopoty – jego dziecko jest chore, platformę wiertniczą zaatakowali piraci albo chce do niej przyjechać, ale właśnie ukradli mu portfel. I potrzebuje pieniędzy. Jeśli kobieta nie da się na to nabrać, to pozostaje szantaż, bo przecież kilka dni temu wysłała mu swoje nagie zdjęcia. Grozi, że wyśle je do wszystkich znajomych z Facebooka i do jej córek. Ona znajomymi się nie przejmuje, ale córki to co innego. Bierze kredyt. Wpłaca oszustowi 20 tysięcy, potem kolejne tyle. Nie ma już siły. Z zawodu jest pielęgniarką, więc wychodząc z pracy chowa do torebki insulinę i jedzie do wnuków, żeby się pożegnać. „Babcia bardzo was kocha” – mówi cicho, tak, aby rodzice nie słyszeli. Za chwilę wróci do domu i popełni samobójstwo…

 

Audycja była nominowana do Konkursu Stypendialnego im. Jacka Stwory dla twórców, którzy nie ukończyli 35 lat.

 

Reportaż można wysłuchać na stronie:

www.polskieradio.pl/7/6408/Artykul/2370171,Moj-ci-on-reportaz-Agnieszki-Szwajgier

 

opr. jka, źródło: Polskie Radio

Konferencja prasowa z Romanem Suszczenko

Stowarzyszenie Dziennikarzy Polskich i Ambasada Ukrainy w Rzeczypospolitej Polskiej zapraszają na konferencję prasową z udziałem Romana Suszczenko, byłego korespondenta ukraińskiej agencji Ukrinform w Paryżu, skazanego przez rosyjskie władze na 12 lat więzienia i uwolnionego we wrześniu 2019 w ramach wymiany więźniów pomiędzy Ukrainą i Rosją.

 

26.11.2019 godz. 11:00 Dom Dziennikarza, Foksal 3/5, Warszawa

 

W konferencji prasowej udział wezmą:

Roman Suszczenko –  dziennikarz Ukrinform wraz z córką Julią Suszczenko, dziennikarką Ukrinform

Andrij Deszczycia – Ambasador Ukrainy w Polsce

Krzysztof Skowroński – Prezes Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich

Jolanta Hajdasz – Dyrektor Centrum Monitoringu Wolności Prasy CMWP

 

Konferencji prasowej towarzyszy wystawa rysunków, które powstały podczas pobytu Romana Suszczenki w moskiewskim areszcie śledczym Lefortowo w latach 2016 – 2018.

Wydarzenie zorganizowane w związku z przypadającym 21 listopada Dniem Godności i Wolności, świętem obchodzonym na Ukrainie dla upamiętnienia Rewolucji Pomarańczowej z 2004 roku i Rewolucji Godności z 2013 roku.

Pamiętajmy o dziennikarzach, którzy odeszli

Oddział Warszawski Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich informuje, że Msza Święta w intencji naszych Koleżanek i Kolegów zmarłych w latach 2017-2019 zostanie odprawiona 21 listopada 2019 r. o godz. 17.00 w Kościele Środowisk Twórczych pod wezwaniem Św. Andrzeja Apostoła i Świętego Alberta Chmielowskiego, który mieści się przy ul. Senatorskiej 18b.

 

Zachęcamy do udziału w nabożeństwie, a następnie do wspólnego wspomnienia dziennikarzy, którzy odeszli.

 

Źródło: OW SDP

Podróż studyjna dla dziennikarzy do Kijowa

Fundacji Współpracy Polsko-Niemieckiej zaprasza do składania zgłoszeń dziennikarzy zainteresowanych podróżą studyjną do Kijowa pt. „Dokąd zmierza Ukraina po wyborach 2019?”,  która odbędzie się w dniach 2 – 7 grudnia 2019 r. Zgłoszenia można nadsyłać do 22 września.  

 

W kwietniu 2019 r. 73% głosujących Ukraińców wybrało nowego prezydenta: Wołodymira Zełenskiego, aktora i komika bez politycznego doświadczenia w życiorysie. Zełenski przypieczętował swoją pozycję na ukraińskiej scenie politycznej w lipcu, gdy jego parta „Sługa Narodu“ uzyskała większość mandatów w parlamencie – 226.

 

Co oznacza dla Ukrainy ta polityczna zmiana? Czy zapoczątkowany rewolucją na Majdanie 2013-2014 proces demokratyzacji i reformowania państwa będzie kontynuowany? Czy też należy obawiać się raczej tendencji autorytarnych? Jaką strategię przyjmie nowy rząd wobec Donbasu i Krymu? Czy szanse na pokój z Rosją są teraz większe czy wręcz odwrotnie?

 

Pięciu polskich i pięciu niemieckich dziennikarzy będzie mogło samodzielnie wyrobić sobie zdanie na ten temat – w rozmowach z wiodącymi politykami, ekspertami, artystami i dziennikarzami ukraińskimi.

 

Adresaci projektu
Podróż skierowana jest do aktywnych zawodowo dziennikarzy mediów drukowanych i radia, a także portali internetowych.

 

Język
Językiem podróży studyjnej będzie angielski – w tym języku porozumiewają się ze sobą uczestnicy, po angielsku odbędzie się większość spotkań (jeśli zajdzie potrzeba, spotkania będą tłumaczone na angielski).

 

Koszty przygotowania programu, a także koszty podróży i zakwaterowania oraz wyżywienia pokrywa Fundacja Współpracy Polsko-Niemieckiej.

 

Zgłoszenie powinni zawierać
– list motywacyjny W JĘZYKU ANGIELSKIM
– życiorys W JĘZYKU ANGIELSKIM (z listą najważniejszych publikacji)
– dwie nowsze publikacje
– w późniejszym terminie należy dosłać potwierdzenie współpracy z redakcją do akredytacji dziennikarskiej

 

Zgłoszenia należy wysłać w wersji elektronicznej (format PDF) w terminie do 22 września 2019 na adres: [email protected]

 

Ważne: Prosimy zwrócić uwagę na termin ważności paszportu: min. 6 miesięcy od daty zakończenia podróży studyjnej.

 

Podróż studyjna jest projektem Fundacji Współpracy Polsko-Niemieckiej realizowanym wspólnie z n-ost.

 

 

 

Publikacja Uniwersytetu Telawiwskiego o stanie mediów

Centrum Studiów Międzynarodowych i Regionalnych im. S. Daniela Abrahama Uniwersytetu w Tel Awiwie udostępniło na swojej stronie internetowej nową publikację na temat mediów w Unii Europejskiej i poza nią. Można w niej znaleźć analizę współczesnych zagrożeń dla dziennikarzy i mediów, a także informacje dotyczące stanu mediów w kilku wybranych krajach, w tym w Polsce (pozostałe kraje to Węgry, Słowacja, Turcja, Malta i Austria).

Publikacja „Media, wolność słowa i demokracja w Unii Europejskiej i poza nią” jest efektem konferencji, która odbyła się w Tel Awiwie w listopadzie 2018 roku. Opracowanie powstało dzięki wsparciu finansowemu rządu Nadrenii Północnej-Westfalii.

Do udziału w konferencji i współpracy w przygotowaniu publikacji zaproszono dziennikarzy i naukowców z Europy. Autorką rozdziału „Reaktywacja: rozważania na temat powrotu państwa do roli właściciela mediów w Polsce” poświęconego mediom w Polsce jest dr hab. Beata Klimkiewicz, prof. Uniwersytetu Jagiellońskiego (Zakład Komunikowania Politycznego i Mediów), która zajmuje się naukowo polityką medialną w Polsce, Unii Europejskiej i na świecie, a także pluralizmem i różnorodnością mediów, systemami medialnymi w Europie i na świecie oraz komunikowaniem globalnym i międzykulturowym.

Autorka zwraca uwagę na ryzyko dla pluralizmu mediów w Polsce związane z brakiem przejrzystości własności oraz na ryzyko koncentracji własności mediów, w tym ryzyko własności krzyżowej. Wprawdzie prawo obliguje duże media do informowania, kto jest ich właścicielem, ale powinność ta realizowana jest zwykle wyłącznie „w górę”, wobec właściwych władz (upward transparency), a nie szeroko „w dół”, wobec społeczeństwa (downward transparency). Nie ma w Polsce rejestrów internetowych, w których każdy mógłby w łatwy sposób sprawdzić, kto jest właścicielem konkretnej stacji radiowej, tygodnika, czy portalu internetowego. Kolejny problem omawiany przez panią Beatę Klimkiewicz to kwestia braku przejrzystości finansowania mediów. Trudno jest zebrać rozproszone informacje, np. o projektach z udziałem mediów, które są – obok reklamy – jedną z form finansowania mediów. Surowo ocenia zmiany w mediach publicznych, uznając je za rekonfigurację zależności pomiędzy państwem i mediami publicznymi.

Zdjęcie: Yavuz Sariyildiz (shutterstock)

Rola mediów w budowaniu społeczeństwa obywatelskiego

Wizyta studyjna ukraińskich dziennikarzy zakończona

W dniach 5-13 października br. Polskę odwiedziło 8 młodych dziennikarzy z Ukrainy. Wizyta studyjna odbyła się w ramach projektu SDP „Rola mediów w budowaniu społeczeństwa obywatelskiego na Ukrainie” realizowanego w ramach programu Przemiany w Regionie – RITA Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności.

W wizycie studyjnej wzięli udział młodzi (do 30 lat) dziennikarze reprezentujący różne media: portale internetowe, telewizję, radio i prasę. Do Polski przyjechali z Krymu, Charkowa, Czerkas, Kijowa, Kovla i Iwanofrankowska.

Codziennie od poniedziałku 6 października do piatku 10 października przed południem dziennikarze uczestniczyli, na zmianę w pracach redakcji „Rzeczpospolitej”, TV Biełsat oraz Radia Wnet. Po południu całą grupą odwiedzaliśmy instytucje demokracji oraz media. Byliśmy m.in w redakcji „Gazety Wyborczej”, w biurze Rady Miasta St.Warszawy oraz w Katolickiej Agencji Informacyjnej. Ponadto dokładnie zwiedziliśmy TVP Info, gdzie mieliśmy okazję obserować tworzenie audycji. Odwiedziliśmy też Sejm RP, gdzie poza spotkaniem w biurze prasowym Sejmu, dziennikarze mieli okazję przeprowadzić 30 min. wywiad z panem posłem Robertem Tyszkiewiczem, przewodniczącym sejmowej Komisji Spraw Zagranicznych.

Ponadto dziennikarze wzięli udział w spotkaniach na temat etyki dziennikarskiej, dziennikarstwa śledczego, mediów lokalnych, działalności Centrum Monitoringu Wolności Prasy i innych.

W sobotę dziennikarze wyjechali do Krakowa, gdzie spotkali się z dyrektorem portalu Interia.pl oraz zwiedzili Wawel i Wieliczkę. Następnie pojechali do Zakopanego, gdzie spędzili przedpołudnie w redakcji „Tygodnika Podhalańskiego”.

W poniedziałek 13.10. dziennikarze wyjechali z Polski na Ukrainę.

Wizytę oceniamy jako bardzo udaną, co w dużej mierze było zasługą samych gości z Ukrainy – profesjonalnych dziennikarzy, zainteresowanych każdym tematem, gotowych wykorzystać każdą szansę na ciekawe spotkanie.

Po powrocie na Ukrainę, dziennikarze będą mieli za zadanie przygotować i przedstawić prezentacje z pobytu w Polsce.