„Gazeta Wyborcza”, RMF FM i Onet najczęściej cytowane w marcu

Na informacje z „Gazety Wyborczej” najczęściej powoływały się inne media w marcu 2023 roku – wynika z cyklicznego rankingu „Najbardziej opiniotwórcze media” przygotowywanego przez Instytut Monitorowania Mediów (IMM). Na drugiej pozycji zestawienia znalazło się radio RMF FM, a na trzeciej portal Onet.pl.

„Gazeta Wyborcza” miała w minionym miesiącu 2526 cytowania, RMF FM – 2286, a Onet – 2213. Wśród tytułów prasowych „GW” wyprzedziła m.in. „Rzeczpospolitą” (1817 odniesień) i „Fakt” (1814 wzmianek).

W kategorii stacji telewizyjnych na czele rankingu znalazł się TVN24 (2007 cytowań), na drugim miejscu TVN (1496 wzmianek), a na trzecim TVP Info (1354 odniesienia).

Wśród rozgłośni radiowych za RMF FM uplasowały się  Radio ZET (1733 cytowania) i TOK FM (796 wzmianek).

Najbardziej opiniotwórcze portale internetowe, poza Onetem, to: Wirtualne Polska (2134 cytowania) i Interia (1102 odniesienia).

opr. jka, źródło: Instytut Monitorowania Mediów (IMM)

 

Będzie szósty sezon „Sanatorium Miłości”. Ruszył casting

Telewizja Polska szuka kandydatów do kolejnego sezonu popularnego reality show dla seniorów „Sanatorium Miłości”.

„Sanatorium miłości”  to program TVP, którego gospodynią jest Marta Manowska, a bierze w nim udział dwunastu seniorów – kobiet i mężczyzn. Przyjeżdżają oni do tytułowego sanatorium z Polski i zza granicy. Mają różne życiowe doświadczenia, czasami bardzo trudne i bolesne. Łączy ich jedno. Są samotni, poszukują pozytywnych emocji i nowych znajomości, także przyjaźni, a nawet miłości.

Format cieszy się dużą popularnością. Jak podaje TVP, do piątego sezonu „Sanatorium miłości” zgłoszenie wysłało ponad 1000 osób z Polski i z zagranicy.

Nabór chętnych do nowej edycji potrwa do 18 sierpnia 2023 roku.

opr. jka, źródło: Telewizja Polska

Wstrząsająca fotografia z Mariupola Zdjęciem Roku w konkursie World Press Photo

Fotografia Jewhena Małoletki, pokazująca kobietę w ciąży ranną w wyniku zbombardowania szpitala w Mariupolu, otrzymała tytuł „Zdjęcia Roku” w prestiżowym konkursie World Press Photo.

Jak podkreślił przewodniczący jury WPP Brent Lewis, „zapadające w pamięć zdjęcie z oblężenia Mariupola zostało jednogłośnie wybrane jako zwycięzca World Press Photo of the Year”.

Zdjęcie „Mariupol Maternity Hospital Airstrike” ukraińskiego fotografa Jewhena Małoletki, pracującego dla agencji Associated Press,  przedstawia 32-letnią Irynę Kalininę, ranną kobietę w ciąży ewakuowaną ze szpitala położniczego w Mariupolu zniszczonego w wyniku rosyjskiego nalotu. Jej dziecko urodziło się martwe, pół godziny później zmarła również jego matka.

Zwycięzców ogłoszono też w pozostałych kategoriach konkursu World Press Photo. Za „Fotoreportaż Roku” nagrodzono Madsa Nissena, doceniono jego zdjęcia przedstawiające życie w Afganistanie pod rządami talibów. Nagroda za „Projekt Długoterminowy” otrzymała Anush Babajanyan za prace pokazujące skutki niedoboru wody w krajach byłego Związku Radzieckiego.

Nagroda „Open Format” trafiła do Mohameda Mahdy’ego, za interaktywny projekt internetowy, którego tematem był wpływ podnoszenia się wód na społeczność małej rybackiej wioski w Aleksandrii w Egipcie

Nagrodzone prac wybrano z ponad 60 tys. zdjęć i multimediów nadesłanych przez 3752 uczestników konkursu ze 127 krajów.

opr. jka, źródło: worldpressphoto.org

 

Polskie Radio Kierowców ma nową aplikację

Polskie Radio Kierowców udostępniło nową aplikację na urządzenia mobilne z systemami iOS i Android. Użytkownicy znajdą tam m. in. informacje o zdarzeniach drogowych, video z kanału YouTube PRK, podcasty oraz możliwość bezpośredniego kontaktu do studia.

Aplikacja oferuje łatwy dostęp do wszystkich multimedialnych treści tworzonych przez zespół Polskiego Radia Kierowców. Za jej pośrednictwem słuchacze mogą sprawdzić utrudnienia na drodze w promieniu 100 km oraz nagrywać i wysyłać wiadomości głosowe, za pomocą których można powiadomić innych użytkowników o sytuacji na drodze. Aplikacja umożliwia również oglądanie video z kanału YouTube Polskiego Radia Kierowców oraz skontaktowanie się ze studiem bez konieczności wybierania numeru ręcznie.

Jak zapowiada Polskie Radio, wkrótce słuchacze będą mogli także tworzyć własne playlisty z ulubionym audycjami i podcastami skierowanymi do kierowców i osób zainteresowanych motoryzacją.

Bezpłatna aplikacja Polskiego Radia Kierowców jest dostępna w sklepach Google Play i App store.

opr. jka, źródło: Polskie Radio

 

Łukasz Kijek nowym szefem serwisu money.pl

Łukasz Kijek od 2 maja będzie nowym szefem obszaru biznes i finanse w Wirtualnej Polsce, w tym serwisu money.pl.  Zastąpi Piotra Pilewskiego, który odchodzi z WP.

Łukasz Kijek jest dziennikarzem ekonomicznym z piętnastoletnim doświadczeniem. Ostatnio był związany z Gazeta.pl, gdzie pełnił funkcję redaktora naczelnego serwisów informacyjnych oraz dyrektora ds. partnerstw. Prowadził także autorski program. Wraz z redakcją ukraińskiego Expressu stworzył Ukrayina.pl. Wcześniej prowadził programy o świecie i gospodarce w TVN24 BiS i w TVN CNBC.

opr. jka, źródło: Wirtualna Polska

Polskie Radio przyznało Złote Mikrofony 2022

Edyta Poźniak, Agnieszka Łukasiewicz, Justyna Majchrzak, Joanna Grotkowska oraz Maciej Jastrzębski to laureaci Złotych Mikrofonów 2022, najważniejszych nagród Polskiego Radia. Honorowymi Złotymi Mikrofonami wyróżniono Marcina Kusego i Krzysztofa Świątka.

Uroczysta gala wręczenia nagród nazywanych „radiowymi Oscarami”, odbyła się we wtorek, 18 kwietnia.  Laureatów wybrała Kapituła Złotego Mikrofonu w składzie: Hanna Dołęgowska (przewodnicząca), Róża Światczyńska, Paweł Sztompke, Anna Juśkiewicz, Andrzej Brzoska, Dorota Truszczak oraz Wiesław Szala.

Poniżej lista nagrodzonych.

Edyta Poźniak, dyrektor – redaktor naczelna Polskiego Radia Kierowców, zastępca dyrektora – redaktora naczelnego Programu Pierwszego Polskiego Radia, otrzymała Złoty Mikrofon „za  oryginalne, wyróżniające się formą, profesjonalizmem, wrażliwością dziennikarską cykle radiowe na temat najnowszej historii Polski oraz za unikatową, dźwiękową i wizualną dokumentację losów Polonii rozsianej po całym świecie, która wzbogaca zasoby archiwum Polskiego Radia”.

Agnieszka Łukasiewicz, realizator dźwięku z Biura Technologii odebrała Złoty Mikrofon „za wybitną znajomość warsztatu, błyskotliwość, szybkość reakcji, ogromną wiedzę muzyczną i realizatorską, stwarzanie komfortu pracy; cechy, które ją czynią wyjątkowym współtwórcą programów radiowych”.

Justyna Majchrzak z radiowej Czwórki została nagrodzona „za pełne zaangażowania kreatywne podejście do tworzenia cykli językowych, audycji dziecięcych i historycznych promujących historię oraz perły z archiwum Polskiego Radia, za wybitną kulturę radiową i nieoceniony wkład w pracę z młodymi dziennikarzami”.

Macieja Jastrzębskiego z Informacyjnej Agencji Radiowej uhonorowano „za wyróżniający go profesjonalizm, dociekliwość i dziennikarską inicjatywę, za wybitną znajomość tematyki wschodniej oraz zgromadzenie bezcennego dźwiękowego archiwum dotyczącego historii Polski”.

Joannę Grotkowską z Programu 2 Polskiego Radia uhonorowano „za niestrudzoną i atrakcyjną w formie popularyzację muzyki współczesnej na antenie Polskiego Radia oraz za kulturę antenową, piękną polszczyznę i radiową erudycję we wszystkich uprawianych formach”.

Prezes Polskiego Radia, Agnieszka Kamińska przyznała dwa Honorowe Złote Mikrofony, otrzymali je: Marcin Kusy, dyrektor – redaktor naczelny Programu Pierwszego Polskiego Radia „za doskonałą znajomość muzyki i rynku muzycznego, ponadstandardową umiejętność nawiązania kontaktu ze słuchaczami, dowcip, błyskotliwość antenową i profesjonalizm. Osobowość muzyczna i medialna, doskonale odnajdujący się jako prowadzący imprezy i festiwale” oraz Krzysztof Świątek, dyrektor – redaktor naczelny Polskiego Radia 24 „za profesjonalizm, wszechstronność, obiektywizm, doskonałe wyczucie dziennikarskie i publicystyczne, perfekcyjne przygotowanie do każdej z rozmów.”

Złoty Mikrofon to szczególna nagroda Polskiego Radia przyznawana Mistrzom przez Mistrzów za zaangażowanie i wybitne osiągnięcia twórcze. Kandydaci wybierani są z różnych ważnych obszarów twórczości radiowej, m.in. teatru, muzyki, literatury, reportażu, publicystyki oraz realizacji dźwięku. Nagroda została ustanowiona i po raz pierwszy przyznana w 1969 roku.

Honorowy Złoty Mikrofon przyznawany jest okazjonalnie od 2002 roku przez zarząd Polskiego Radia osobowościom radiowym – pracownikom i współpracownikom Polskiego Radia – za wybitne zasługi dla radia publicznego.

opr. jka, źródło: Polskie Radio

 

Skandaliczne maila szefa Axel Springer. Miał politycznie wpływać na dziennikarzy

Dziennik „Die Zeit” ujawnił wiadomości pisane przez Mathiasa Doepfnera, szefa koncernu Axel Springer, w których obrażał m.in. Niemców Wschodnich czy instruował ówczesnego redaktora naczelnego „Bilda”, by przed wyborami więcej pisał o FDP.

„Die Zeit” powołał się na dokumenty pochodzące z ubiegłych lat – głównie e-maile i wiadomości wysyłane na czacie w gronie „najściślejszego kręgu kierownictwa grupy medialnej”. Tygodnik przytacza m.in. „uwłaczające uwagi” Doepfnera na temat Niemiec Wschodnich. W 2019 roku pisał m.in. „Ossi (Niemcy ze wschodu kraju) to albo komuniści, albo faszyści. Nie ma niczego pośrodku. Ohyda. (…) Moja mama zawsze to powtarzała. Nigdy nie zostaną demokratami. Być może byłą NRD należy przekształcić w strefę rolniczo-produkcyjną ze standardową płacą”.

Jak opisuje „Tagesschau”, inne cytaty dotyczą m.in. sympatii do polityki Donalda Trumpa oraz krytyki byłej kanclerz Angeli Merkel, którą Doepfner ocenił jako „gwóźdź do trumny demokracji”. Ponadto szef wydawnictwa miał „na dwa dni przed wyborami federalnymi” nalegać na ówczesnego szefa „Bilda”, by ten przedstawiał FDP jako silną partię.

Doepfner odrzucił stawiane mu zarzuty, przekonując, że były to „teksty i fragmenty rozmów, wyrwane z kontekstu”, a wydawnictwo w oświadczeniu zapewniło, że „nie ma żadnych uprzedzeń wobec ludzi z Niemiec Wschodnich”.

Prezes Axel Springer ustosunkował się także do doniesień o wpływaniu na redakcję „Bilda”. „Na tym polega praca jako dyrektora generalnego i współwłaściciela” – wyjaśniał Doepfner, podkreślając, że „podstawą jest niezależność redaktorów”.

W Niemczech na Doepfnera spadła fala krytyki. Premier Turyngii Bodo Ramelow (lewica) w wywiadzie dla MDR-Aktuell, stwierdził, że szef Axel Springer „manipuluje swoimi redaktorami, a tym samym dewaluuje także dziennikarstwo. Depcze każdą formę wolnego dziennikarstwa i niezależności dziennikarzy”. Natomiast Carsten Schneider (SPD), pełnomocnik niemieckiego rządu ds. Wschodu, ocenił, że stojący na czele Axel Springer Mathias Doepfner, „jako człowiek arogancki i zagrażający demokracji, powinien ustąpić ze stanowiska”.

Doepfner od ponad 20 lat jest prezesem wydawnictwa Axel Springer oraz głównym udziałowcem grupy, która zarządza takimi tytułami medialnymi jak „Bild” i „Welt”.

opr. jka, źródło: pap.pl

 

50. urodziny Andrzeja Poczobuta, dziennikarza więzionego na Białorusi

W niedzielę, 16 kwietnia przypadały 50. urodziny Andrzeja Poczobuta. Dziennikarz i działacz Związku Polaków na Białorusi spędzał je w więzieniu, w lutym białoruski sąd skazał go na osiem lat pozbawienia wolności za „podżeganie do nienawiści”.

Ambasador RP na Białorusi Artur Michalski nazwał Poczobuta człowiekiem wolności i ikoną walki o prawdę, a niezależna gazeta „Nasza Niwa” uważa go za „symbol niezłomności”.

Dziennikarz i członek władz Związku Polaków na Białorusi, został zatrzymany w marcu 2021 roku i od tamtej pory przebywa za kratkami. Jego proces rozpoczął się 16 stycznia i toczył się przed sądem obwodowym w Grodnie za zamkniętymi drzwiami.. Według reżimowego sądu Poczobut miał „wzywać do działań na szkodę Białorusi” za pośrednictwem publikacji w mediach i internecie, a także popełnić „celowe działania, mające na celu wzniecanie wrogości i nienawiści na tle narodowościowym, religijnym i społecznym”. W lutym 2023 roku został skazany na osiem lat kolonii karnej o zaostrzonym rygorze.

Jak przypomina Polska Agencja Prasowa, Poczobut był namawiany do zwrócenia się do Alaksandra Łukaszenki z prośbą o ułaskawienie, jednak kategorycznie odmówił.

„Andrzej nie dał się złamać, choć doskonale wiedział, jakie konsekwencje go czekają. Ale wiedział również, że jeśli to zrobi, to zostanie to wykorzystane nie tylko przeciwko niemu, ale przeciwko całej mniejszości i przeciwko Polsce. Władze wykorzystałyby to propagandowo jako >przyznanie się<” – mówił dla PAP Barys Harecki ze zlikwidowanego Białoruskiego Stowarzyszenia Dziennikarzy.

Poczobut przebywa w areszcie więzienia nr 1 w Grodnie, gdzie oczekuje na termin rozprawy apelacyjnej, która odbędzie się przed Sądem Najwyższym.

opr. jka, źródło: pap.pl

 

 

Ukazało się pierwsze drukowane wydanie „Vogue Ukraine” od wybuchu wojny

 „Vogue Ukraine” wydał pierwszy drukowany numer magazynu od chwili pełnoskalowej rosyjskiej agresji. Poświęcony jest bohaterstwu narodu ukraińskiego.

Po 24 lutego 2022 roku ukraińska edycja magazynu „Vogue” ograniczyła swoją działalność. Publikowane były treści na portalu internetowym, ale wstrzymano wydawanie papierowej wersji pisma.

Od 12 kwietnia br. można zaś zamawiać kolekcjonerską wersję „Vogue Ukraine”. Numer poświęcony jest heroizmowi Ukraińców. Przedstawiono w nim historie 50 bohaterów, którzy zarówno walczą na froncie jak również reprezentują Ukrainę na świecie i w różny sposób pomagają swojemu krajowi. W magazynie znalazły się też fotografie Vasylyny Vrublevskiej z serii „The Garden of Nothing” pokazujące obrazy wojny.

opr. jka, źródło: vogue.pl

Polskie Radio uruchomiło serwis poświęcony zbrodni katyńskiej

W 80. rocznicę odkrycia masowych grobów polskich jeńców wojennych w Katyniu Polskie Radio przygotowało multimedialny serwis internetowy poświęcony zbrodni katyńskiej. Znalazły się w nim m.in. unikatowe nagrania świadków tego tragicznego wydarzenia pochodzące z Archiwum Polskiego Radia oraz Rozgłośni Polskiej Radia Wolna Europa.  

13 kwietnia obchodzony jest Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej, który upamiętnia rocznicę opublikowania przez Niemcy w 1943 roku informacji o odkryciu w Katyniu pod Smoleńskiem w Rosji masowych grobów oficerów Wojska Polskiego zamordowanych przez NKWD w 1940 roku.

Nowy serwis internetowy Polskiego Radia – katyn.polskieradio.pl – przypomina o genezie tej zbrodni oraz jej okolicznościach. Jeden z głównych rozdziałów serwisu poświęcony jest przebiegowi tego dokonywanego w wielu miejscach morderstwa. Dzięki multimedialnej mapie możemy się przyjrzeć obozom jenieckim, transportom, w końcu samym miejscom straceń. O tragicznych wydarzeniach opowiadają ich świadkowie. Ks. Zdzisław Peszkowski mówi o warunkach życia obozu w Kozielsku. Kolegów z obozu w Starobielsku wspomina Józef Czapski. Ucieczkę podczas transportu z obozu w Ostaszkowie relacjonuje Stefan Suchy. Do najbardziej dramatycznych nagrań należy to z udziałem Stanisława Swianiewicza, jedynego ocalałego z transportu polskich oficerów do Katynia.

Sylwetki i losy zamordowanych ma przybliżyć rozdział pt. „Biografie katyńskie” .Możemy tutaj posłuchać kilkanaście nagranych wspomnień rodzin ofiar katyńskiej zbrodni.

Kolejna część serwisu katyńskiego Polskiego Radia poświęcona jest poszukiwaniom tysięcy „zaginionych” oficerów. W tej części twórcy portalu oddają głos Józefowi Czapskiemu, który opowiada o swoim śledztwie na „nieludzkiej ziemi”, podróży po sowieckiej Rosji w poszukiwaniu jeńców. Jego dramatyczną wędrówkę możemy śledzić dzięki multimedialnej mapie.

Dwa ostatnie rozdziały serwisu pokazują wieloletnią walkę o prawdę na temat zbrodni dokonanej w 1940 roku przez Sowietów.

Na stronie katyn.polskieradio.pl znalazły się nie tylko teksty, multimedialne mapy, unikatowe nagrania, ale też dziesiątki fotografii, głównie ze zbiorów Muzeum Katyńskiego w Warszawie.

opr. jka, źródło: Polskie Radio