Ela Romanowska nową prowadzącą „Nasz nowy dom” w Polsacie

Aktorka Ela Romanowska będzie nową prowadzącą program „Nasz nowy dom” – poinformowała telewizja Polsat. Zastąpi Katarzynę Dowbor.

Ela Romanowska to aktorka znana m.in. z seriali „Samo życie”, „Pierwsza miłość”, „Świat według Kiepskich”, „W rytmie serca”. Występowała też w programach „Dancing with the Stars. Taniec z Gwiazdami” i „Twoja Twarz Brzmi Znajomo”.

Zdjęcia do nowego, 21. sezonu  programu „Nasz nowy dom” z udziałem Eli Romanowskie ruszą w połowie maja. Emisję zaplanowano na jesień 2023 roku.

„Nasz nowy dom” emitowany jest na antenie Polsatu od dziesięciu lat, do tej pory format prowadziła Katarzyna Dowbor, z którą niedawno stacja się rozstała (pisaliśmy o tym TUTAJ). Ekipa programu wyremontowała już prawie 300 domów i mieszkań najbardziej potrzebujących rodzin w całej Polsce.

opr. jka, źródło: Polsat

 

Francuski dziennikarz zginął na wschodzie Ukrainy

Arman Soldin, dziennikarz Agence France-Presse (AFP), zginął we wtorek po południu w wyniku ataku rakietowego na wschodniej Ukrainie.

Soldin był koordynatorem wideo AFP na Ukrainie, zmarł wskutek ostrzału rakietowego, nieopodal miejscowości Czasiw Jar w pobliżu Bachmutu. O jego śmierci poinformowali koledzy z AFP, którzy byli świadkami tragedii.

„Jesteśmy zdruzgotani, po informacji o śmierci dziennikarza wideo AFP Armana Soldina we wschodniej Ukrainie. Wszystkie nasze myśli kierujemy do jego rodziny i bliskich” – napisała na Twitterze AFP.

„Jego śmierć jest strasznym przypomnieniem zagrożeń i niebezpieczeństw, na jakie na co dzień narażeni są dziennikarze zajmujący się konfliktem na Ukrainie” – dodał szef AFP Fabrice Fries.

opr. jka, źródło: Twitter/AFP

Ukraińscy dziennikarze wśród laureatów tegorocznych nagród Pulitzera

Mścisław Czernow, dziennikarz wideo, Jewhen Małoletka, fotograf oraz Wasylisa Stepanenko producentka wideo –  Ukraińcy pracujący dla amerykańskiej agencji AP – otrzymali  nagrodę Pulitzera „Za służbę publiczną”. W kategorii „Reportaż międzynarodowy” wyróżniono dziennikarza Stasia Kozljuka z „The New York Times”.

Nagroda „Za służbę publiczną” jest najbardziej prestiżowa ze wszystkich Pulitzerów. Zwycięzców uznano za odważnych reporterów pokazujących oblężenie miasta Mariupol, którzy „dali świadectwo rzezi cywilów podczas inwazji Rosji na Ukrainę”.

W kategorii „Reportaż międzynarodowy” uhonorowano natomiast dziennikarzy „The New York Times”, opisujących rosyjskie zbrodnie w Buczy. W szczególności wymieniono Stasia Kozljuka.

Nagrody Pulitzera przyznawane są przez nowojorski Uniwersytet Columbia od ponad 100 lat. Honorują osiągnięcia w dziedzinie dziennikarstwa, literatury i dramatu oraz muzyki. W Stanach Zjednoczonych wyróżnienie to uznawane jest za najbardziej prestiżowe w tych dziedzinach.

opr. jka, źródła: belsat.eu, PAP

Program „Nasz nowy dom” bez Katarzyny Dowbor

Katarzyna Dowbor nie będzie już prowadziła programu „Nasz nowy dom” – poinformowała Telewizja Polsat. Dziennikarka związana była z tą produkcją od 10 lat.

– Dziękujemy Katarzynie Dowbor za ogromną wrażliwość, zaangażowanie, profesjonalizm i wkład, który wniosła w tworzenie naszego programu – powiedział dyrektor programowy Telewizji Polsat, Edward Miszczak, cytowany na stronie polsat.pl.

Katarzyna Dowbor była prowadzącą program „Nasz nowy dom” od 2013 roku. W tym czasie ekipa Polsatu wyremontowała prawie 300 domów i mieszkań najbardziej potrzebujących rodzin w całej Polsce. Nie podano kto zastąpi Dowbor w roli prowadzącej.

Dziennikarka swoje rozstanie z programem skomentowała w mediach społecznościowych.
„Drodzy, moja przygoda z ukochanym programem „Nasz Nowy Dom” właśnie się zakończyła. Podziękowano mi za współpracę. Dziesięć lat temu rozstała się ze mną TVP po trzydziestu latach pracy. W tym roku obchodzę czterdziestolecie pracy zawodowej i podziękowano mi za współpracę z Polsatem. Nowe szefostwo, nowe porządki… i to odmładzanie wszystkiego i wszystkich” – napisała Katarzyna Dowbor na Instagramie.

opr. jka, źródła: Polsat.pl, Instagram

Łukasz Bednarz nowym szefem TVP3 Warszawa

Łukasz Bednarz od 28 kwietnia pełni obowiązki dyrektora – redaktora naczelnego TVP3 Warszawa.

Łukasz Bednarz z Telewizją Polską jest związany od wielu lat. Był wydawcą i wydawcą dnia, kierownikiem serwisów informacyjnych TVP Info, a od 2020 roku zastępcą dyrektora w TAI ds. TVP Info.

Do 25 kwietnia szefem TVP3 Warszawa był dyrektor Telewizyjnej Agencji Informacyjnej i TVP3  Jarosław Olechowski. Po odwołania go z tych funkcji, kierownictwo TAI od razu objął Michał Adamczyk, a TVP3 od 27 kwietnia Magdalena Drohomirecka.

opr. jka, źródło: Telewizja Polska

 

Magdalena Drohomirecka będzie kierowała TVP3

Magdalena Drohomirecka od 27 kwietnia pełni obowiązki dyrektora TVP3 – poinformowała Telewizja Polska.  

Magdalena Drohomirecka to absolwentka historii na Uniwersytecie Jagiellońskim, dziennikarka, publicystka, reportażystka, laureatka wielu nagród dziennikarskich.

Z Telewizją Polską związana jest od dawna. Przez ponad 12 lat prowadziła serwis informacyjny „Kronika” w TVP3 Kraków, a następnie m.in. program publicystyczny „Tematy dnia”. Do 2017 roku była szefową działu programów informacyjnych w TVP3 Kraków. Od 2017 roku związana z TVP3. W czerwcu 2022 roku dołączyła do grona gospodarzy „Klubu Trójki” w Programie III Polskiego Radia. Prowadzi także ,,Debatę dnia” oraz autorską audycję „Dziedzictwo współczesności” w Polskim Radiu 24. W Radiu Kraków jest autorką audycji ,,Po co nam historia”.

Magdalena Drohomirecka jest członkiem Komisji Interwencyjnej Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich.

Wcześniej TVP3 kierował Jarosław Olechowski, który był również dyrektorem Telewizyjnej Agencji Informacyjnej i TVP Warszawa. Został on odwołany z tych funkcji 25 kwietnia, na stanowisku szefa TAI zastąpił go Michał Adamczyk.

opr. jka, źródło: Telewizja Polska

 

Portal RadioZET.pl ma nowego redaktora naczelnego

Łukasz Sawala awansował na stanowisko redaktora naczelnego RadioZET.pl. Zastąpił na tym stanowisku Tomasza Sofuła, który jednocześnie pełnił funkcję dyrektora działu online i rozstaje się z Grupą Eurozet.

Nowy redaktor naczelny ma odpowiadać za pracę zespołu redakcyjnego RadioZET.pl, a dodatkowo będą mu podlegać redakcje online Antyradia, Meloradia, Chillizet i Planety.

Łukasz Sawala z Eurozetem związany jest od 2015 roku. Początkowo był wydawcą działu Wiadomości portalu RadioZET.pl, a rok później został kierownikiem redakcji. Wcześniej przez ponad 4 lata pracował w Grupie ZPR, gdzie pełnił funkcję wydawcy i prowadził serwisy internetowe. Jako dziennikarz portalu Moje Miasto Poznań został laureatem nagrody Marszałka Województwa Wielkopolskiego w kategorii dziennikarstwo internetowe.

opr. jka, źródło: Eurozet

 

Nagroda im. Jarosława Ziętary dla reportażu „Siła kłamstwa”. Krzysztof M. Kaźmierczak rezygnuje z jury

Na gali Nagród Press Club Polska po raz pierwszy przyznano Nagrodę im. Jarosława Ziętary za dziennikarstwo śledcze. Otrzymał ją Piotr Świerczek za materiał „Siła kłamstwa”, wyemitowany na antenie TVN24. Werdykt skrytykował Krzysztof M. Kaźmierczak z Komitetu Społecznego im. Jarosława Ziętary, który postanowił zrezygnować z członkostwa w jury tego wyróżnienia. 

Nagrodę im. Jarosława Ziętary za dziennikarstwo śledcze przedstawiciele Komitetu Społecznego im. Jarosława Ziętary, Press Club Polska oraz rodzina dziennikarza ustanowili w trzydziestą rocznicę uprowadzenia, a następnie zamordowania Ziętary. Wyróżnienie to ma trwale upamiętniać postać Jarosława Ziętary nie tylko jako zamordowanego za działalność zawodową, ale także jako jednego z pionierów dziennikarstwa śledczego w Polsce po 1989 roku.

Do pierwszej edycji nagrody nominowani byli Mateusz Baczyński i Janusz Schwertner za materiał „Adwokaci i gangsterzy. Kto się boi >żelaznej Baśki<” opublikowany w portalu Onet.pl,  Michał Janczura za cykl „Eksperyment”, opublikowany w portalu tokfm.pl i na antenie radia TOK FM oraz Piotr Świerczek za materiał „Siła kłamstwa” wyemitowany  na antenie TVN24. Podczas uroczystej gali Nagród Press Club Polska, która odbyła się w środę, 26 kwietnia ogłoszono, że pierwszym laureatem  Nagrody im. Jarosława Ziętary został Piotr Świerczek. Takie rozstrzygnięcie nie spodobało się Krzysztofowi M. Kaźmierczakowi, przedstawicielowi Komitetu Społecznego im. Jarosława Ziętary, który na znak protestu postanowił zrezygnować z członkostwa w jury tego wyróżnienia. O powodach swojej decyzji poinformował w obszernym wpisie na Facebooku.

„Rozstrzygnięcie konkursu (którego, jak wszyscy członkowie jury, nie znałem do momentu ogłoszenia dziś wyników) głęboko mnie zmartwiło. Zabiegając o ustanowienie nagrody nie spodziewałem się nigdy, że może ona stać się elementem wojny polsko-polskiej, toczącego również media konfliktu wyniszczającego Polskę” – pisze Kaźmierczak.

„Przyznanie pierwszej w historii nagrody imienia Jarka Ziętary materiałowi, które jest powszechnie postrzegany jako chyba najgorętszy medialny oręż w wojnie polsko-polskiej spodziewam się, że wpłynie na zaszufladkowanie nagrody jako przynależnej do jednej opcji w trwającym konflikcie. Nie chcę by wpłynęło to także generalnie na stosunek do samej sprawy Ziętary – w kontekście dalszych starań o doprowadzenie winnych zbrodni do odpowiedzialności karnej przed nadchodzącym przedawnieniem.

Stąd moja dzisiejsza, podjęto z bólem serca decyzja o wycofaniu się z jury. Podjąłem ją pamiętając krytyczny stosunek Jarka Ziętary do konfliktu na polskiej scenie politycznej, który właśnie w 1992 roku, roku jego zamordowania, wszedł w ostrzejszą niż wcześniej fazę…” – tłumaczy przedstawiciel Komitetu Społecznego im. Jarosława Ziętary.

W środę poznaliśmy także laureatów pozostałych Nagród Press Club Polska. Nagrodę im. Dariusza Fikusa za dziennikarstwo najwyższej próby otrzymał Paweł Reszka za cykl publikacji „Ukraina 2022” w tygodniku „Polityka”. Nagrodą Dziennikarstwa Ekonomicznego PCP wyróżniono Reginę Skibińską za cykl publikacji „WIBOR – mechanizm kontrowersyjny, dla banków korzystny” w portalu Prawo.pl.

Nagrodę Specjalną Press Club Polska przyznano profesjonalnym weryfikatorom informacji działającym w Polsce – za wspieranie dziennikarzy oraz ich odbiorców w obronie przed dezinformacją.

opr. jka, źródła: Press Club Polska, Facebook

KRRiT dała koncesję dla Telewizji Media Narodowe i przedłużyła dla HGTV

Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji udzieliła koncesji spółce Telewizja Media Narodowe na nadawanie programu TVMN. Przedłużyła też koncesję dla kanału HGTV należącego do TVN Warner Bros. Discovery.

KRRiT poinformowała w środę w komunikacie, żerozstrzygnęła wniosek w sprawie udzielenia koncesji spółce Telewizja Media Narodowe P.S.A. z siedzibą w Pruszkowie na rozpowszechnianie programu telewizyjnego pod nazwą >TVMN<”.

„Program ma charakter wyspecjalizowany – publicystyczny i będzie nadawany codziennie 24 godziny na dobę, na obszarze objętym wybranymi sieciami telekomunikacyjnymi w Niepołomicach, Szczecinie, Mysłowicach i Sułkowicach-Harbutowicach” – dodano.

Tego samego dnia KRRiT podała, że udzieliła spółce TVN S.A. koncesję na kolejny okres 10 lat na satelitarny program telewizyjny rozpowszechniany pod nazwą „HGTV”.

Rada zastrzegła jednak, „że w dalszym ciągu prowadzi prace w związku z analizą struktury własnościowej spółki TVN, która od 8 kwietnia 2022 r należy do amerykańskiego koncernu Warner Bros. Discovery, powstałego w wyniku fuzji spółek WarnerMedia i Discovery.”

HGTV to poradnikowy kanał TVN Warner Bros. Discovery poświęcony tematyce wnętrz i ogrodów.

opr. jka, źródło: KRRiT

 

Michał Adamczyk nowym dyrektorem Telewizyjnej Agencji Informacyjnej

Jarosław Olechowski został odwołany z funkcji dyrektora Telewizyjnej Agencji Informacyjnej, TVP3 i TVP Warszawa. Nowym szefem TAI został dziennikarz, prezenter „Wiadomości” Michał Adamczyk.

O zmianach personalnych Telewizja Polska poinformowała we wtorek w komunikacie.

„Zarząd TVP odwołał dzisiaj Jarosława Olechowskiego z funkcji dyrektora TAI, TVP3 i TVP Warszawa. Nowym dyrektorem TAI został red. Michał Adamczyk” – napisano krótko. Nie podano przyczyn tej decyzji. W poniedziałek, 24 kwietnia, portal Onet.pl opisał sprawę listu, w którym krytykowano działania prezesa TVP Mateusza Matyszkowicza. Sugerowano, że jego autorem mógł być rzekomo Jarosław Olechowski, ten jednak kategorycznie temu zaprzeczył. Na Twitterze nazwał artykuł Onetu brutalnym atakiem na TVP, którego celem „jest zniszczenie TVP jako ważnego ośrodka informacji oraz debaty publicznej”.  Olechowski Telewizyjną Agencją Informacyjną kierował od 2018 roku.

Nowy dyrektor TAI, Michał Adamczyk z Telewizją Polską związany jest od 2001 roku, wcześniej zaś pracował m.in. w TVN i TVP Puls. W telewizji publicznej był m.in. reporterem „Wiadomości”, prowadzącym „Teleexpress” i  korespondentem w Brukseli. Od 2016 roku jest jednym z prowadzących główne wydanie „Wiadomości” w TVP1, a od 2018 roku gospodarzem programu „Strefa starcia”, emitowanego na antenie TVP Info.

opr. jka, źródła: TVP, Twitter