Poznaliśmy laureatów Nagród Mediów Publicznych 2022

Maria Dłużewska w kategorii „Obraz”, Łukasz Borowicz – „Muzyka”, Andrzej Zybertowicz – „Słowo” oraz Leszek Długosz – „Idea” – to tegoroczni laureaci Nagród Mediów Publicznych.

Nagrody Mediów Publicznych przyznawane są osobom ważnym dla rozwoju kultury narodowej. Laureatów wyłoniły niezależne kapituły powołane przez organizatorów w każdej z kategorii: Telewizja Polska – „Obraz”, Polskie Radio – „Muzyka”, PAP – „Słowo” oraz regionalne rozgłośnie Polskiego Radia – „Idea”. Zwycięzców poszczególnych kategorii ogłoszono w poniedziałek podczas gali w siedzibie Telewizji Polskiej, otrzymali oni statuetki oraz nagrody finansowe.

Laureatką Nagrody Mediów Publicznych w kategorii „Obraz” została Maria Dłużewska – reżyserka i scenarzystka. Nominowana za twórczość dokumentalną o tematyce historycznej, za otwartość na świat i troskę o polskie dziedzictwo, za konsekwentne rozbudzanie świadomości, za kreatywne wykorzystywanie nowoczesnych technik medialnych w umacnianiu postaw patriotycznych.

Nagrodę w kategorii „Muzyka” Polskie Radio przyznało dyrygentowi Łukaszowi Borowiczowi za promocję polskiej muzyki za granicą oraz za jego inicjatywy koncertowe i wydawnicze, które przywracają zapomniane dzieła polskiej literatury symfonicznej i operowej.

W kategorii „Słowo” Nagrodę Mediów Publicznych otrzymał socjolog i publicysta prof. Andrzej Zybertowicz, społeczny doradca prezydenta Andrzeja Dudy. Jak stwierdzono w uzasadnieniu, twórczość Andrzeja Zybertowicza nie jest literaturą zwykłą ani niezwykłą, tylko literaturą faktu. Faktu naukowego dostrzeżonego okiem bystrego socjologa, objaśnionego i zinterpretowanego bez oglądania się na obowiązuje w danym momencie „naukowe” trendy.

Laureatem Mediów Publicznych w kategorii „Idea” został Leszek Długosz, legendarny współtwórca Piwnicy pod Baranami, poeta, pieśniarz, kompozytor i felietonista.

opr. jka, źródła: TVP, Polskie Radio

Odkryj Pałac Saski – nowy serwis internetowy Polskiego Radia

Polskie Radio i Spółka Celowa Pałac Saski przygotowały multimedialny i interaktywny  serwis internetowy dzięki któremu będzie można dokładnie poznać historię zachodniej pierzei placu Piłsudskiego w Warszawie, gdzie stały Pałac Saski i Pałac Brühla.

Przed II wojną zachodnia pierzeja placu Piłsudskiego była jednym z najważniejszych, najbardziej reprezentacyjnych miejsc w kraju. Przez niemal 300 lat znajdujące się tutaj budynki – Pałac Saski i Pałac Brühla – były świadkami przełomowych wydarzeń w historii Polski. Wraz ze zniszczeniem gmachów przez niemieckich okupantów pod koniec II wojny światowej, Polacy stracili część swojego dziedzictwa.

Planowana odbudowa Pałacu Saskiego, Pałacu Brühla i kamienic przy ul. Królewskiej to okazja, by przypomnieć niezwykłe wydarzenia, których tłem były te budynki. Co skomponował tutaj małoletni Fryderyk Chopin? W którym gabinecie w Pałacu Saskim złamano szyfr Enigmy? Kiedy w Warszawie pojawiła się pierwsza winda? Jaki związek ma Pałac Saski ze wspólną walką Polaków i Ukraińców przeciwko Rosji? Odpowiedzi na te i wiele innych pytań można poznać podczas niezwykłej wirtualnej podróży przez dzieje zachodniej pierzei placu Piłsudskiego, do której zapraszają twórcy serwisu odkryjpalacsaski.pl.

Platforma, przygotowana dzięki współpracy Polskiego Radia i Spółki Celowej powołanej dla odbudowy Pałacu Saskiego, Pałacu Brühla i kamienic przy ul. Królewskiej, zawiera setki ilustracji, dziesiątki ciekawostek, animacji i infografik oraz łamigłówki. Serwis dostępny jest w pięciu wersjach językowych: polskiej, angielskiej, niemieckiej, ukraińskiej i rosyjskiej.

opr. jka, źródło: Polskie Radio

 

Portal TVP.pl uruchomił platformę poświęconą edukacji medialnej

Rozwijanie świadomości medialnej rodziców oraz budowanie kompetencji medialnej u dzieci – taki jest cel nowej eksperckiej platformy, którą przygotował portal TVP.pl

Jak informuje Telewizja Polska, platforma multimedialna stanowi wyjście naprzeciw społecznemu problemowi dezinformacji oraz wpisuje się w realizację misji nadawcy publicznego w zakresie edukacji medialnej. W ramach projektu zrealizowano serie wideocastów oraz poradnik dla rodziców i nauczycieli mające na celu rozwój kompetencji medialnych u dzieci. Poradnik można pobrać bezpłatnie ze strony tvp.pl. Planowana jest również jego międzynarodowa dystrybucja w języku angielskim.

Do współpracy przy projekcie zaproszono ekspertów z dziedziny medioznawstwa: prof. dr hab. Agnieszkę Ogonowską i prof. dr. hab. Jana Krefta.

Zagadnienia poruszane w ramach przygotowanych materiałów edukacyjnych dostępnych na stronie to m.in.: nauka krytycznego myślenia, świadome zarządzanie wizerunkiem w sieci, uzależnienia od mediów i skutki tych uzależnień, cyberbezpieczeństwo, ochrona przed manipulacją medialną i profilaktyka zachowań niebezpiecznych w kontekście nowych technologii.

opr. jka, źródło: TVP

Jak media mogą zapobiegać samobójstwom

Bezpłatne szkolenia dla dziennikarzy na temat zasad prawidłowego informowania o zachowaniach samobójczych w mediach organizowane są  w Warszawie, Krakowie i Poznaniu. Dla tych, którzy nie mogą wziąć w nich udział stacjonarnie przygotowano webinar.

Według danych Komendy Głównej Policji każdego roku w Polsce ponad 5 tys. osób odbiera sobie życie, a ponad dwukrotnie większa grupa podejmuje próby samobójcze. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) szacuje, że w populacji naszego kraju prób samobójczych może być nawet 20 razy więcej niż samobójstw. Każde samobójstwo i próba samobójcza wpływa na dwadzieścia osób z najbliższego otoczenia.

Eksperci Biura ds. Zapobiegania Zachowaniom Samobójczym Instytutu Psychiatrii i Neurologii
w Warszawie opierając się na międzynarodowych badaniach i zaleceniach opracowali Rekomendacje dotyczące informowania o zachowaniach samobójczych, które stanowią swoisty drogowskaz, jak tworzyć treści, aby nie były zagrażające czy szkodliwe i nie wywoływały niebezpiecznych następstw w postaci kolejnych prób samobójczych, a przyczyniły się do wywołania efektu Papageno, czyli zmniejszenia liczby zachowań samobójczych.

W ramach bezpłatnych szkoleń dla dziennikarzy, które prowadzone będą przez ekspertów suicydologów, osoby uczestniczące w szkoleniu poznają podstawowe dane i informacje dotyczące zachowań samobójczych, a także zasady prawidłowego informowania o zachowaniach samobójczych w mediach. Poruszone zostaną zarówno tematy dotyczące zagadnień teoretycznych, jak i praktyczne wskazówki dotyczące tworzenia bezpiecznych materiałów  z zakresu tej tematyki.

Termin szkoleń stacjonarnych

2 grudnia – prowadzi  Małgorzata Łuba, Kraków , Hotel Archeion, ul. Św. Filipa 23/3, godz.  9.30-14.30. Zapisy: : https://forms.gle/GsKbBTQgbE6bQcjc8

6 grudnia – prowadzi Lucyna Kicińska, Warszawa, Instytut Psychiatrii i Neurologii, ul. Sobieskiego 9 (sala konferencyjna Kliniki Psychiatrii Sądowej, tzw. „sądówka”), godz. 13 -18. Zapisy: https://forms.gle/6R9Egoe84qhJGkcM7

9 grudnia – prowadzi Adam Czabański, Poznań, , Hotel IOR – Centrum Kongresowe, ul. Władysława Węgorka 20, godz. 9. 30 – 14.30. Zapisy: https://forms.gle/4QwhJn4sL2qCN9v19

Webinar

5 grudnia  – prowadzi Małgorzata Łuba, godz. 13 – 14.30, Zapisy: https://biurozzs.clickmeeting.com/rola-dziennikarza-w-zapobieganiu-zachowaniom-samobojczym-grudzien/register

Rodzinne pasmo filmowe w TVP Kultura

W czwartek, 8 grudnia o godz. 18.15 w TVP Kultura rusza nowe pasmo filmowe dla całej rodziny. Znajdą się w nim popularne produkcje, a wśród nich m.in.: „Paddington”, „Paddington 2”, „Winnetou”, „Był sobie pies”, „Był sobie pies 2”, „Moje wielkie greckie wesele 2”, a także najpopularniejsze polskie komedie.

TVP Kultura rozpocznie filmowe wieczory od klasyki kina i najlepszych polskich komedii. W czwartek, 8 grudnia o godz. 18.15 zaplanowano emisję filmu „Paddington”, a w piątek, 9 grudnia, o godz. 17.05 „Paddington 2”. W ofercie znajdzie się też cykl westernów o szlachetnym Apaczu: „Winnetou I – Złoto Apaczów” (12 grudnia, godz. 18.10), „Winnetou II – Ostatni renegaci” (13 grudnia, godz. 18.20), czy „Winnetou III – Ostatnia walka” (14 grudnia, godz. 18.20). W ramach nowego pasma widzowie TVP Kultura zobaczą także komedię romantyczną „Moje wielkie greckie wesele 2” (16 grudnia, godz. 17.15). Miłośnicy komedii polskich będą mogli przypomnieć sobie filmowe klasyki w reżyserii Jacka Bromskiego „U Pana Boga za piecem” (15 grudnia, godz. 18.15) oraz „U Pana Boga za miedzą” (22 grudnia, godz. 18). Młodsza widownia będzie miała okazję obejrzeć filmy „Był sobie pies” (23 grudnia, godz. 18.10) i „Był sobie pies 2” (30 grudnia, godz. 18.05).

Nowe pasmo dla całej rodziny emitowane od poniedziałku do piątku około godziny 18, poprzedzi dotychczasowe pasmo wieczorne o godz. 20. W grudniu TVP Kultura zaprezentuje w nim filmy uznane i nagradzane na festiwalach. Zobaczymy m.in.: „Czas Apokalipsy” (12 grudnia, godz. 20), „Nice Guys. Równi goście” (13 grudnia, godz. 20), „Milczenie owiec” (19 grudnia, godz. 20), „Outsider” (premiera, 29 grudnia, godz. 20.05).

opr. jka, źródło: TVP

 

Monika Tutak-Goll nową szefową wszystkich redakcji „Wysokich Obcasów”

Redakcje wydawanych przez Agorę „Wysokich Obcasów” – tygodnika, serwisu Wysokieobcasy.pl oraz miesięcznika „Wysokie Obcasy Extra” od 1 grudnia będą mieć nową naczelną – Monikę Tutak-Goll.

Monika Tutak-Goll to dziennikarka i redaktorka od 12 lat związana z „Wysokimi Obcasami”. Od 8 jest ich wicenaczelną – pracowała kolejno z Agnieszką Jucewicz, Pauliną Reiter, Ewą Wieczorek i Aleksandrą Klich. To absolwentka Wydziału Dziennikarstwa i Nauk Politycznych na Uniwersytecie Warszawskim, Gender Studies w Instytucie Badań Literackich Polskiej Akademii Nauk oraz Polskiej Szkoły Reportażu w Instytucie Reportażu.

Poprzednia redaktorka naczelna „Wysokich Obcasów” – Aleksandra Klich zakończyła współpracę z Agorą, jak poinformował internetowy serwis Urzędu Miejskiego w Rybniku została dyrektorką biblioteki w tym mieście.

opr. jka, źródła: Agora, rybnik.eu

 

Ogłoszono nominowanych do Nagród Mediów Publicznych 2022

Nagrody Mediów Publicznych 2022 przyznawane są w kategoriach: „Obraz”, „Słowo”, „Muzyka” oraz „Idea”. Kapituły powołane przez TVP, PAP, Polskie Radio i rozgłośnie regionalne Polskiego Radia ogłosiły właśnie swoje nominacje. Kto zostanie laureatem dowiemy się 5 grudnia.

Nagrody Mediów Publicznych, po jedenastu latach przerwy, powróciły w 2019 roku. Przyznawane są osobom  ważnym dla rozwoju kultury narodowej.  Organizatorami i fundatorami NMP są: TVP – „Obraz”, Polskie Radio – „Muzyka”, PAP – „Słowo” i regionalne rozgłośnie Polskiego Radia – „Idea”. Honorowy patronat nad wydarzeniem sprawuje Rada Mediów Narodowych.

W kategorii „Obraz” w tym roku nominowano Marię Dłużewską, autorkę ponad 40 ważnych filmów dokumentalnych. Została doceniona przez kapitułę za „twórczość dokumentalną, otwartość na świat i dbałość o pamięć o polskim dziedzictwie”.

Kolejnym nominowanym jest Zdzisław Cozac, scenarzysta, producent, reżyser filmowy i operator. „W filmach nie tylko przedstawia udokumentowane fakty, ale też stawia odważne pytania, nawet tam, gdzie nie ma jednoznacznych odpowiedzi” – głosi uzasadnienie Kapituły.

Trzecim nominowanym został Andrzej Mastalerz, aktor filmowy i teatralny, reżyser. Doceniony przez kapitułę za „oryginalne łącznie talentu aktorskiego z reżyserskim”.

Kapitułę nagrody w kategorii „Obraz” tworzą: Aneta Woźniak, Anna Popek, Przemysław Babiarz, Paweł Rzewuski i Jerzy Kopański.

Nominację w kategorii „Muzyka” otrzymała Renata Przemyk, wokalistka, kompozytorka, autorka tekstów i aktorka. W uzasadnieniu zwrócono uwagę, iż artystka „twierdzi, że w muzyce nie ma granic i potwierdza to swoją twórczością”.

Kolejnym nominowanym w tej kategorii jest dyrygent Łukasz Borowicz. „Jego inicjatywy koncertowe i wydawnicze przywracają zapomniane dzieła polskiej literatury symfonicznej i operowej” – podkreślono w uzasadnieniu.

Szansę na nagrodę ma również kompozytor, aranżer, basista, multiinstrumentalista i producent Marcin Pospieszalski . „W istotny sposób angażuje się w promowanie muzyki tradycyjnej. Umiejętnie łączy świat jazzu i muzyki rozrywkowej z idiomami polskiej muzyki tradycyjnej. Od lat nieprzerwanie współpracuje z radiem jako wykonawca i producent” – przypomniano w uzasadnieniu.

W skład kapituły kategorii „Muzyka” wchodzą: Piotr Beczała, Józef Skrzek, Krzysztof Herdzin, Katarzyna Moś i Krzysztof Ścierański.

W kategorii „Słowo” nominację do Nagrody Mediów Publicznych 2022 uzyskał Ernest Bryll. „Pisze prosto, bez patosu, ale spod serca na odwieczne tematy poezji – o relacjach z ludźmi, rodzimym, kartoflanym Mazowszu, naszej tradycji, przeszłości, duchach naszych przodków – po prostu o Polsce i Polakach” – podkreślono.

Nominację otrzymał również Wiesław Helak, który – jak przypomniała Kapituła, „w ostatnich dziesięciu latach napisał i wydał siedem książek wpisujących się w kresowy nurt literatury polskiej”.

Trzecim nominowanym został socjolog prof. Andrzej Zybertowicz, który w ocenie kapituły „pokazuje rzeczywistość społeczną i polityczną taką, jaką ona w istocie jest, a nie w wersji zgodnej z polityczną poprawnością”.

Kapitułę kategorii „Słowo” tworzą: Joanna Siedlecka, Krzysztof Masłoń, Wojciech Tomczyk, Andrzej Mastalerz i Radosław Gil.

W kategorii „Idea” nominowany został Felicjan Andrzejczak, muzyk, wokalista, jeden z najbardziej rozpoznawalnych polskich piosenkarzy.

Wśród nominowanych znalazł się również Leszek Długosz, poeta, pieśniarz, kompozytor, legendarny artysta „Piwnicy pod Baranami”.  Nominację uzyskał także Jarosław Jakubowski, poeta, prozaik, dramatopisarz, krytyk literacki i dziennikarz.

W skład Kapituły Nagrody Mediów Publicznych w kategorii „Idea” wchodzą prezesi rozgłośni regionalnych Polskiego Radia.

Ogłoszenie laureatów i wręczenie nagród zaplanowano na 5 grudnia podczas gali w siedzibie Telewizji Polskiej.

opr. jka, źródła: pap.pl, TVP

 

Dziennikarz BBC zatrzymany i pobity przez chińską policję

Brytyjska publiczna stacja BBC podała, że chińska policja zatrzymała i pobiła jednego z jej dziennikarzy, który w Szanghaju relacjonował protesty przeciw restrykcjom covidowym. Po kilku godzinach reporter został zwolniony.

„BBC jest niezwykle zaniepokojona traktowaniem naszego dziennikarza Eda Lawrence’a, który został aresztowany i zakuty w kajdanki podczas relacjonowania protestów w Szanghaju. Był przetrzymywany przez kilka godzin, zanim został zwolniony. Podczas aresztowania był bity i kopany przez policję. Stało się to w czasie, gdy pracował jako akredytowany dziennikarz” – napisała stacja BBC w oświadczeniu.

Dodano, że stacja nie otrzymała wiarygodnego oficjalnego wyjaśnienia powodu zatrzymania swojego dziennikarza. Po kilku godzinach reporter został zwolniony.

Do incydentu odniósł się na Twitterze szef brytyjskiej dyplomacji. James Cleverly określił zatrzymanie dziennikarza jako „głęboko niepokojące”.

„Wolność mediów i wolność protestowania muszą być przestrzegane. Żaden kraj nie jest wyjątkiem” – napisał na Twitterze Cleverly.

Protesty przeciwko restrykcjom covdowym rozpoczęły się w mieście Urumczi, a w weekend objęły wiele chińskich miast.

opr. jka, źródła: bbc.com. pap.pl

 

Edward Miszczak będzie dyrektorem programowym Polsatu

Edward Miszczak od 16 stycznia obejmie stanowiska wiceprezesa zarządu, a także dyrektora programowego Telewizji Polsat.

Edward Miszczak przez wiele lat związany był z telewizją TVN.  Do czerwca tego roku pełnił funkcje dyrektora programowego tej stacji i członka zarządu TVN Grupa Discovery (o jego odejściu z TVN-u pisaliśmy TUTAJ). Wcześniej współtworzył radio RMF FM, a karierę dziennikarską rozpoczynał w Radiu Kraków.

Jak poinformował portal polsatnews.pl, Nina Terentiew, która obecnie jest dyrektorem programowym i członkiem zarządu Telewizji Polsat, zakończy pełnienie tych funkcji i wejdzie w skład rady nadzorczej stacji.

opr. jka, źródło: polsatnews.pl

Nowy podcast satyryczny „Rzeczpospolitej” z Robertem Górskim i Mariuszem Cieślikiem

W czwartek, 24 listopada „Rzeczpospolita” startuje z nowym podcastem satyrycznym „Górski & Cieślik. Polska od ucha do ucha”. Audycja ma być satyrycznym, subiektywnym przeglądem wydarzeń mijającego tygodnia.

Prowadzącymi nowy podcast „Rzeczpospolitej” są Robert Górski, pomysłodawca serii komediowej „Ucho Prezesa” oraz Mariusz Cieślik, stały publicysta tego dziennika, scenarzysta, pisarz. Audycja to satyryczne spojrzenie prowadzących na rzeczywistość, a także subiektywny przegląd wydarzeń w Polsce.

Podcastu „Górski & Cieślik. Polska od ucha do ucha” będzie można słuchać w każdy czwartek o godz. 20 na stronie podcasty.rp.pl, w serwisach streamingowych oraz na kanale dziennika na YouTubie.

Oprócz wersji dźwiękowej odcinki podcastów ukażą się co tydzień w formie felietonu w weekendowych wydaniach „Rzeczpospolita Plus Minus”.

W grudniu 2019 roku „Rzeczpospolita” uruchomiła studio podcastów oraz dedykowany serwis podcasty.rp.pl, gdzie dostępne są trzy kanały m.in. z rozmowami z politykami, ludźmi biznesu, sportu, tj. „Rzeczpospolita Rozmowy”, „Rzeczpospolita Audycje”, „Rzecz W Tym”.

opr.jka, źródło: Gremi Media