Proces Andrzeja Poczobuta nie rozpocznie się jednak 28 listopada

Proces dziennikarza i działacza Związku Polaków na Białorusi Andrzeja Poczobuta nie rozpocznie się, jak zapowiadano wcześniej, 28 listopada – poinformowało niezależne Białoruskie Stowarzyszenie Dziennikarzy (BAŻ).

Jak podała organizacja, Sąd Obwodowy w Grodnie, który ma rozpatrywać sprawę, na razie nie poinformował o nowej dacie procesu.

Andrzej Poczobut przebywa w areszcie od 25 marca 2021 roku, został oskarżony przez białoruski reżim o „podżeganie do nienawiści na tle religijnym i narodowościowym”, w tym o działania o znamionach „rehabilitacji nazizmu”. W ubiegłym tygodniu pojawiła się informacja, że jego proces przed sądem w Grodnie ruszy 28 listopada.

opr. jka, źródło: pap.pl

 

Nowości na drugie urodziny TVP Dokument

TVP Dokument z okazji swoich drugich urodzin przygotował dla widzów szereg premier. Zobaczymy m.in. „Mariupol” (10 grudnia) o życiu w mieście usytuowanym na linii frontu w Ukrainie, wstrząsający dokument o ludziach, którzy znikają w samotności i odosobnieniu pt. „Hikikomori – więźniowie z wyboru” (15 grudnia) oraz „Wszystkie role Stanisława Barei” o najwybitniejszym polskim twórcy komedii i mistrzu groteski (31 grudnia).

„TVP Dokument osadzony jest na trzech mocnych filarach. To znakomite, premierowe produkcje, polskie i zagraniczne, przebogate zasoby TVP oraz danie specjalne – nasze oryginalne cykle dokumentalne. Mogę zdradzić, bo to nasze urodziny, że tuż po Nowym Roku pokażemy z tej półki coś nowego, poruszającego. Szczegóły wkrótce” – zapowiedział Piotr Legutko, redaktor naczelny TVP Dokument, cytowany w komunikacie prasowym.

Poniedziałkowe wieczorne pasmo „Polscy dokumentaliści” poświęcone będzie sylwetkom najważniejszych polskich twórców dokumentów, zarówno klasyków gatunku, jak i przedstawicieli młodego pokolenia. 28 listopada o godz. 20.10, reżyserka Agnieszka Wąsikowska porozmawia z Marcinem Koszałką.

We wtorki, po godz. 21 wspólnie z Barbarą Włodarczyk będzie można przyjrzeć się problemom współczesnego świata. Premierowo zobaczymy: „W pogoni za nieśmiertelnością” (29 listopada), „Libia – piekło uchodźców” (6 grudnia), „Rosja-Niemcy. Fatalne zauroczenie” (13 grudnia) i „Indie Modiego” (20 grudnia).

W środy około godz. 21.45, w paśmie „Historia bez tajemnic” zobaczymy filmy o wydarzeniach, które zmieniły losy Polski i świata m.in.: „Casus beli. Po co komu ta wojna?” (23 listopada), „Dlaczego? O Stanisławie Mikołajczyku” (30 listopada), „Głos” – film opowiadający o życiu w zakonie jezuitów (7 grudnia), „Dzielnieśmy stali, celnie rzucali” (14 grudnia), „Grzegorzewska – dać siebie innym” (21 grudnia), czy „Konopnicka” (28 grudnia).

Czwartki około godz. 21 zarezerwowane będą dla miłośników „Ludzkich historii”. W tym paśmie pokazane zostaną poruszające opowieści, do których scenariusz napisało samo życie. Wśród premier znajdzie się wstrząsający dokument „Hikikomori – więźniowie z wyboru” (15 grudnia) oraz wzruszający obraz tymczasowego domu dziecka, położonego w Lisiczańsku, we wschodniej Ukrainie pt. „Dom z drzazg” (22 grudnia). A w czwartki, od 8 grudnia po godz. 22:00 premierowo zobaczymy też czteroodcinkową serię „Bałkany w ogniu”.

W piątki od godz. 20.10 nie zabraknie mocnych dokumentów sensacyjnych, szpiegowskich afer i kryminalnych historii. Wśród premier znajdą się: „Polowanie na ISIS” (25 listopada), „Papua Nowa Gwinea piekło na końcu świata” (2 grudnia).

Natomiast w soboty o godz. 20.10, w ramach pasma „Dokument tygodnia” zobaczymy najnowsze dzieła nagradzane na międzynarodowych festiwalach. Godnym uwagi filmem jest „Mariupol”, który ukazuje wojenne życie ludzi w Ukrainie (10 grudnia).

opr. jka, źródło: Telewizja Polska

Premiera filmu Anity Gargas o zagadkowej śmierci Piotra Bartoszcze

„Zatarte ślady. Zagadka śmierci Piotra Bartoszcze” – to najnowszy film Anity Gargas, w którym dziennikarka podejmuje temat tajemniczego morderstwa lidera rolniczej „Solidarności”. Premiera 22 listopada o godz. 22.55 w TVP2.

Ostatni raz Piotra Bartoszcze widziano żywego wieczorem 7 lutego 1984 roku. Dopiero dwa dni później brat odnalazł jego ciało. Tkwiło w nienaturalnej pozie w studzience melioracyjnej. Zamordowanego działacza podziemia antykomunistycznego opłakiwała żona w dziewiątym miesiącu ciąży i dwójka malutkich dzieci. W filmie Anita Gargas ujawnia dokumenty i relacje świadków: działaczy „Solidarności”, Solidarności Rolniczej, członków rodziny oraz lekarzy. Jaka wiedza o okolicznościach śmierci opozycjonisty wyłania się z dokumentów i relacji? Jak milicja i prokuratura PRL „zabezpieczała” ślady na miejscu zbrodni? Dlaczego Bartoszczowie narazili się władzom komunistycznym? Jak w latach 80. sprawa śmierci Piotra Bartoszcze była zamiatana pod dywan? Dlaczego w latach 90. wznowione śledztwo prowadzono tak nieudolnie, że utracono wiele dowodów? I dlaczego, choć IPN uznał śmierć Piotra Bartoszcze za mord polityczny, do dziś opinia publiczna nie poznała sprawców zbrodni? Na te m.in. pytania próbuje odpowiedzieć w swoim najnowszym dokumencie Anita Gargas.

opr. jka, źródło: TVP

 

Rozstrzygnięto konkurs Podcast Roku 2022

Wojciech Oleksiak, Julia Strużycka i Karolina Sulej za podcast Supernowa. Historia Arkadiusa otrzymali Grand Prix w konkursie Podcast Roku. Nagroda Publiczności przypadła  Joannie Gutral za podcast Gutral Gada.

Podcast Roku to pierwszy ogólnopolski konkurs, którego celem jest promowanie jakości, oryginalności i kultury przekazu różnych form dźwiękowych w mediach cyfrowych. Upamiętnia redaktora Janusza Majkę, związanego przez niemal 40 lat z Polskim Radiem w Rzeszowie, zmarłego w lutym 2021 roku na COVID-19.

\W tym roku do konkursu zgłoszono 330 podcastów, oceniło je 31 osobowe jury, które wybrało najlepszy podcast w pięciu kategoriach oraz przyznało nagrodę Grand Prix. W głosowaniu internetowym natomiast słuchacze zdecydowali o Nagrodzie Publiczności.

W kategorii „Polityka, Gospodarka, Społeczeństwo” nagrodę otrzymał Michał Janczura za podcast Folwark. „Za neo-oligarchijną opowieść o Polsce powiatowej, snutą nie tylko na najwyższym reporterskim poziomie, z zachowaniem najważniejszych faktów, ale przede wszystkim barwnie, z bogactwem dźwięków i wielogłosem bohaterów”.

W kategorii „Nauka, Edukacja, Technologia” nagroda przypadła Karolinie Głowackiej  za podcast: LAMU – Letnia Akademia Młodych Umysłów. Radio Naukowe. „Za poważne podejście do pytań Dzieci i za poczucie, że mają one komu zadać swoje pytania.”

W kategorii „Lifestyle, Kultura, Hobby” nagrodę zdobył Łukasz Wojtusik za podcast Alfabet Wojtusika.  „Za intymność, wrażliwość i umiejętność przeniesienia słuchaczy w świat książek”.

W kategorii „Marka Sponsorująca Podcast” nagrodę otrzymała firma EY za podcast Mam Pytanie przygotowywany przez Macieja Głogowskiego.  „Za bardzo potrzebny podcast z istotnym aspektem edukacyjnym. Łączy dziennikarskie pytania i odpowiedzi w rozmowę na skomplikowane ekonomiczne tematy.”

W kategorii „Podcast za paywallem” nagrodę otrzymali Wojciech Oleksiak, Julia Strużycka, Karolina Sulej za podcast Supernowa. Historia Arkadiusa. „Za świetną historię. Za ponadprzeciętne pomysł: wykonanie, realizację techniczną”.

Ten ostatni podcast zdobył również Grand Prix konkursu. Natomiast w efekcie czterotygodniowego głosowania internetowego słuchacze spośród 18 nominowanych podcastów zdecydowali o przyznaniu Nagrody Publiczności Joannie Gutral za podcast Gutral Gada.

opr. jka, źródło: podcastroku.pl

Tydzień z życia rodziny wielodzietnej – nowy cykl filmowy

„Rodzina – promieniowanie miłości! Rodzina wielodzietna. Tydzień z życia” to cykl filmów przedstawiający codzienność rodziny wielodzietnej. Powstał w ramach  projektu „Rodzina – promieniowanie miłości!” Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej i Pełnomocnika Rządu do Spraw Polityki Demograficznej, a jego producentem wykonawczym jest Śląska Telewizja Miejska.

Poszczególne odcinki filmu, przedstawiają tydzień życia rodziny z pięciorgiem dzieci. Obraz obala stereotyp, że wielodzietność należy rozpatrywać w kategoriach negatywnych, wręcz patologicznych. Jest wprost odwrotnie. Rodziny wielodzietne dają możliwości rozwoju, a przezwyciężanie trudności jest łatwiejsze dzięki wzajemnym wsparciu ich członków. Bohaterami filmu są Barbara i Łukasz – rodzice i ich pociechy: Tymoteusz, Wojciech, Faustyna, Dominika i Ignacy. Poznajemy ich codzienność, która stawia wiele trudnych wyzwań, a jednak przynosi radość, uśmiech i szczęście, bo rodzina to wsparcie, spokój i spełnienie. Forma cyklu jest minimalistyczna, bez zbędnych efektów, bez ustalonych dialogów i reżyserii. Wypowiedzi wszystkich bohaterów są autentyczne i spontaniczne.

Poszczególne odcinki można obejrzeć tutaj:

odc. 1

odc. 2

 

odc. 3

odc. 4

 

Ogłoszone laureatów Konkursu Polskich Reportażystów „Melchiory 2022”

Aleksandra Sadokierska z Polskiego Radia Białystok i Mariusz Kamiński z Polskiego Radia Lublin zdobyli nagrody dla najlepszych reportażystów radiowych w XVII edycja Konkursu Polskich Reportażystów „Melchiory 2022”

Ideą „Melchiorów” jest odkrywanie i promowanie najlepszych reportażystów radiowych, jak również uhonorowanie reportażystów innych mediów, których twórczość może być inspiracją dla dziennikarzy radiowych. Tegorocznych laureatów poznaliśmy w czwartek, 17 listopada podczas uroczystej gali.

W kategorii Dokument złotą statuetkę oraz nagrodę pieniężną w wysokości 15 tys. zł jury przyznało Aleksandrze Sadokierskiej z Polskiego Radia Białystok, za reportaż „Przewodniczka matek” za autentyzm i świeżość spojrzenia oraz audialne walory opowieści. Wyróżnienie specjalne w tej kategorii otrzymali: Urszula Żółtowska – Tomaszewska ze Studia Reportażu i Dokumentu Polskiego Radia, za reportaż „Choj – opowieść o Mirku Chojeckim” i ukazanie historii życia Mirosława Chojeckiego utkaną z wielu trafnie dobranych głosów oraz Anna Rębas z Polskiego Radia Gdańsk za reportaż „Wagner wraca do domu” za ciekawe dźwiękowo podjęcie nieznanych wątków z historii polskiego żeglarstwa.

Statuetkę i nagrodę pieniężną w wysokości 15 tys. zł w kategorii Reportaż otrzymał Mariusz Kamiński z Polskiego Radia Lublin za reportaż „To ostatnie takie trio” za wielowymiarowy obraz dramatu ludzkiego i pogłębiony pejzaż społeczny malowany dźwiękiem. W tej samej kategorii jury postanowiło przyznać wyróżnienie honorowe Henrykowi Dedo i Waldemarowi Kasperczakowi z Fundacji Głos Ewangelii za reportaż „Baca z siódmego nieba”.

W kategorii Inspiracja Roku statuetkę Złotego Melchiora od Polskiego Radia oraz nagrodę pieniężną ufundowaną przez prezesa Telewizji Polskiej w wysokości 10 tys. zł odebrał Wojciech Królikowski z TVP Katowice za oryginalny i odkrywczy sposób opowiedzenia bieżącej historii. Jury postanowiło przyznać także dwa honorowe wyróżnienia dla: Wioletty Rotter – Kozery z TVP Katowice za artystyczny obraz sztuki i ludzi z nią związanych oraz Moniki Meleń z TVP Kraków za bliskość z bohaterami i metaforyczne ujęcie poruszanych tematów.

Laureatką Nagrody Specjalnej Studia Reportażu i Dokumentu Polskiego Radia została Urszula Żółtowska-Tomaszewska ze Studia Reportażu i Dokumentu za swoją postawę jako niezwykle oddanej swojej pracy, redakcji i kolegom, z którymi pracuje.

Grand Prix Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji równorzędnie przyznano Marii Magdalenie Grydniewskiej z Polskiego Radia Lublin za reportaż „Anna Paniszewa”, który przedstawia poruszającą opowieść o zachowaniu ludzkiej godności w warunkach łamania prawa człowieka przez białoruski reżim oraz Joannie Sikorze z Polskiego Radia Białystok za reportaż „ Tola”, ukazujący przejmujące losy Franciszki Ramotowskiej, ps. Tola żołnierza Armii Krajowej. Ta historia to głos pokolenia cichych bohaterów II wojny światowej, którzy stali się ofiarami reżimu komunistycznego. Przyznano także dwie równorzędne nagrody specjalne, otrzymali je Maciej Jastrzębski z Informacyjnej Agencji Polskiego Radia za  dokument „Historia kłamstw krwią haftowana” czyli wnikliwy dokument o zbrodniach stalinowskich dokonywanych na Polakach od 17 września 1939 roku, przez mord katyński, po deportacje w głąb Rosji i Obławę Augustowską. O tych tragicznych wydarzeniach opowiadają ich uczestnicy oraz rosyjscy, niezależni badacze stalinowskich zbrodni oraz Jakub Tarka z Programu 1 Polskiego Radia za reportaż „Prawda za podwójnym murem” czyli odkrywanie nieznanej historii o skazanym na zapomnienie niemieckim obozie koncentracyjnym dla dzieci w Łodzi. Honorowe wyróżnienie przypadło Adamowi Bogoryi – Zakrzewskiemu ze Studia Reportażu i Dokumentu Polskiego Radia za reportaż „Królowa łapówek”, który jest wnikliwym reportażem śledczym o trwającej 10 lat aferze łapówkarskiej w policealnej szkole nr 2 w Białymstoku.

opr.jka, źródło: Polskie Radio

Paweł Reszka został laureatem Nagrody Radia ZET im. Andrzeja Woyciechowskiego

Paweł Reszka z „Polityki” otrzymał tegoroczną Nagrodę Radia ZET im. Andrzeja Woyciechowskiego. W tym roku po raz pierwszy przyznano też Nagrodę w kategorii Autor Internetowy. Jej laureatką została Katarzyna Gandor prowadząca kanał popularno-naukowy „Kasia Gandor” na YouTubie.

Paweł Reszka nominowany był za cykl reportaży z ogarniętej wojną Ukrainy, w tym tekst pt. „Bucza, śmierć i Margarita. Wstrząsająca historia jednej zbrodni” z 21 kwietnia 2022 r., który ukazał się w tygodniku „Polityka”. To już jego trzecia Nagroda Woyciechowskiego. Oprócz honorowej statuetki otrzymał 50 tys. zł.

Honorowe wyróżnienia przyznano Szymonowi Jadczakowi  i Mateuszowi Ratajczakowi  (Wirtualna Polska), Mateuszowi Lachowskiemu (Polsat News/Newsweek Polska) oraz Michałowi Przedlackiemu (Superwizjer TVN).

Natomiast w kategorii Autor Internetowy wyróżnienia odebrali Maciej Okraszewski, autor podcastu „Dział Zagraniczny” i Jarosław Wolski znany z kanału „Wolski o Wojnie” na YouTubie. Poza konkursem, decyzją redakcji Radia ZET, Nagrodę Specjalną im. Andrzeja Woyciechowskiego otrzymał zespół Faktów TVN.

Celem Nagrody, której patronuje założyciel Radia ZET, jest uhonorowanie dziennikarzy za odwagę w docieraniu do prawdy i odkrywanie tego, co wcześniej było ukryte lub niedopowiedziane. W tym roku przyznano ją po raz osiemnasty.

opr. jka, źródło: Eurozet

„Rzeczpospolita” najczęściej cytowanym medium w październiku

„Rzeczpospolita” została uznana za najbardziej opiniotwórcze medium października w najnowszym rankingu Instytutu Monitorowania Mediów. Na informacje przekazywane przez ten dziennik inni dziennikarze powoływali się 2388 razy.

„Rzeczpospolita” wyprzedziła radio RMF FM, które cytowane było 1916 razy oraz portal Wirtualna Polska, na który powoływano się 1848 razy.

W kategorii tytuły prasowe drugie miejsce zajął „Super Express” (1324 cytowania), a trzecie „Fakt” (1269 odniesień).

Liderem wśród stacji telewizyjnych została TVP Info (1539 cytowań), która wyprzedziła TVN24 (1280 wzmianek) i Polsat News (1169 odniesień).

Wśród stacji radiowych, poza RMF FM, w pierwszej trójce znalazły się Radio ZET (1357 wzmianek) oraz Program 1 Polskiego Radia (570 cytowań).

W kategorii portali internetowych drugie miejsce zajął Onet.pl (1810 cytowań), a trzecie Interia.pl (829 odniesień).

opr. jka, źródło: Instytut Monitorowania Mediów (IMM)

 

 

 

28 listopada ma rozpocząć się proces Andrzeja Poczobuta

Po ponad 1,5 roku od zatrzymania, 28 listopada w Grodnie ma rozpocząć się proces Andrzeja Poczobuta, polskiego dziennikarza i działacza Związku Polaków na Białorusi. Grozi mu kara wieloletniego więzienia.

Jak podaje na swoim portalu telewizja Biełsat, proces Poczobuta odbywać się będzie w Sądzie Okręgowym w Grodnie, a sprawę poprowadzi Dzmitryj Bubenczyk.

Andrzeja Poczobuta, polskiego dziennikarza z Grodna i członka zarządu głównego Związku Polaków na Białorusi aresztowano 25 marca 2021 roku. Postawiono mu zarzuty z artykułu 130 Kodeksu karnego – „popełnione przez grupę osób świadome działania mające na celu rozpalanie wrogości na tle narodowym, religijnym, językowym oraz świadomą rehabilitację nazizmu”. Za taki czyn grozi do 12 lat pozbawienia wolności.

W sierpniu tego roku zlikwidowane przez reżim w Mińsku Białoruskie Stowarzyszenie Dziennikarzy poinformowało, że Poczobut został dodatkowo oskarżony o „wzywanie do działań na szkodę bezpieczeństwa Białorusi”, za co grozi kara od trzech do dziesięciu lat więzienia. Komentatorzy zwracali uwagę, że odpowiedzialność karna za takie działania została wprowadzona jesienią 2021 roku, gdy polski dziennikarz był już w areszcie, ma więc odpowiadał za czyny, które w momencie rzekomego ich popełnienia nie były przestępstwem.

opr. jka, źródło: belsat.eu

 

Mundial w Katarze w Telewizji Polskiej: wszystkie mecze i specjalne programy

Wszystkie mecze Mistrzostw Świata w piłce nożnej, które 20 listopada rozpoczną się w Katarze, pokaże Telewizja Polska. Na futbolowych fanów czekają też poszerzone studia oraz specjalne programy. Na czas mistrzostw zostanie też uruchomiony kanał TVP 4K, całkowicie poświęcony mundialowi.

Dzień przed mistrzostwami TVP Sport wyemituje specjalny program „Halo Katar”, przedstawiający najważniejsze fakty związane z mundialem.

20 listopada o godz. 15.45 w TVP1 oraz TVP Sport rozpocznie się transmisja z ceremonii otwarcia Mistrzostw Świata w Katarze, a tuż po niej studio przedmeczowe oraz transmisja pierwszego spotkania mundialu Katar – Ekwador. Mecz ten skomentują Jacek Laskowski i Robert Podoliński, z kolei ceremonię otwarcia relacjonować będzie Piotr Sobczyński.

Reprezentacja Polski w drodze losowania trafiła do grupy C, w której zagramy z kadrami: Meksyku, Argentyny oraz Arabii Saudyjskiej.

Mecz Polska – Meksyk skomentują Mateusz Borek i Janusz Michallik. Dwa kolejne starcia biało-czerwonych będzie relacjonować Jacek Laskowski. 26 listopada na Education City Stadium w Al-Rajjan podczas spotkania z Arabią Saudyjską zasiądzie obok niego Marcin Żewłakow. Z kolei w środę 30 listopada mecz z Argentyną wraz z Laskowskim skomentuje Robert Podoliński. Pozostałe mecze będą komentować również: Przemysław Pełka, Dariusz Szpakowski, Sławomir Kwiatkowski, Maciej Iwański oraz Sebastian Mila i Jakub Wawrzyniak. Dla Dariusza Szpakowskiego będą to 10 mistrzostwa świata w piłce nożnej z Telewizją Polską.

Na piłkarskich fanów czekają poszerzone studia meczowe w TVP Sport oraz dedykowane katarskiemu mundialowi programy: „Mundial na tak”, „Halo Katar”, „Mundial lajt”, w których występować będą dziennikarze sportowi TVP oraz zaproszeni eksperci: byli lub obecni piłkarze i trenerzy, w tym m.in. były selekcjoner reprezentacji Polski, Jerzy Brzęczek. Studia poprowadzą: Maciej Kurzajewski, Rafał Patyra, Marcin Rams, Mariusz Jankowski, Kacper Tomczyk.

Dodatkowo studia z Kataru przy meczach reprezentacji Polski poprowadzą: Jacek Kurowski (Polska – Meksyk i Polska – Arabia Saudyjska) i Mateusz Borek (Polska – Argentyna).

Wszystkie mecze mistrzostw transmitowane będą w TVP1, TVP2 oraz TVP Sport. W przypadku spotkań rozgrywanych o tej samej porze – jeden będzie w Jedynce, drugi – w Dwójce, będzie można oglądać transmisję łączoną  w TVP Sport. Ponadto, każdy mecz ma być dostępny na stronie TVPSPORT.PL, w aplikacji mobilnej TVP Sport oraz w Smart TV.

Na czas trwania Mistrzostw Świata w piłce nożnej w Katarze zostanie uruchomiony kanał TVP 4K,  na którym będzie można obejrzeć wszystkie mecze mundialu, w tym spotkania reprezentacji Polski, w wysokiej rozdzielczości UHD.

opr. jka, źródło: Telewizja Polska