Pomoc koleżeńska w Oddziale warszawskim SDP

Koleżanki i Koledzy,

 

Wszyscy boleśnie odczuwamy ograniczenia związane z epidemią. Wielu dziennikarzy dotkliwie odczuwa skutki izolacji. Nie wszyscy mogą skorzystać ze wsparcia rodziny lub sąsiadów. Dlatego pomyśleliśmy, że przynajmniej w niektórych sprawach możemy pomóc sobie nawzajem. Nie raz już członkowie Oddziału Warszawskiego udowadniali, że w trudnych sytuacjach potrafią się zmobilizować i zadbać jedni o drugich.

 

Pomoc koleżeńska nie rozwiąże wszystkich indywidualnych problemów. Nie rozwiąże nawet większości z nich, ale jeśli dzięki wzajemnemu wsparciu udałoby się pomóc nawet w drobnych sprawach trudnej codzienności, będzie to nasz wspólny sukces. Wszyscy członkowie Oddziału Warszawskiego SDP, którzy potrzebują wsparcia lub pomocy w zrobieniu zakupów, dotarciu do lekarza, załatwieniu spraw urzędowych, czy w innych mogą zgłaszać się pod numery telefonu: 572 015 859, 572 015 860. Oczywiście pamiętać należy, że wszystkich nas dotyczą ograniczenia wynikające z aktualnie obowiązującego prawa. Dlatego też nasza pomoc dotyczy osób zdrowych i nie będących w trakcie kwarantanny.

 

W związku  z tym zapraszamy też wszystkich, którzy chcieliby poświęcić odrobinę swojego czasu, żeby pomóc swoim koleżankom czy kolegom. Jesteśmy przekonani, że również w warunkach epidemii znajdą się osoby, które chcą i mogą poświęcić czas i uwagę znajomym ze Stowarzyszenia.

 

Chętnych do udziału w akcji prosimy o zgłaszanie się pod numery: 572 015 859, 572 015 860.

 

Bądźmy blisko i razem przejdźmy przez ten trudny czas. Wierzę, że to wspólne doświadczenie wzmocni nas i da wiarę w działania stowarzyszeniowe.

 

Koordynatorem akcji pomocy jest Pani Ewa Kijowska.

 

Zbigniew Rytel, prezes OW SDP

 

Fot. Pixabay

Apel Zarządu Głównego SDP o pomoc dla dziennikarzy i mediów w czasie przezwyciężania pandemii koronawirusa

W czasie pandemii, jak w każdym stanie zagrożenia, dostęp do rzetelnej informacji jest kluczowy dla podejmowania właściwych decyzji. Tymczasem presja ekonomiczna sprawia, że kolejne redakcje ogłaszają plany redukcji zatrudnienia. W ich konsekwencji liczba dziennikarzy pracujących w mediach będzie o wiele mniejsza niż dotychczas, co będzie miało negatywny wpływ na jakość mediów w Polsce, a co za tym idzie, wpłynie na wszystkie dziedziny życia społecznego. W dzisiejszych czasach nie ma bowiem dziedziny, w której media nie odgrywałyby fundamentalnej roli, od polityki i gospodarki po kulturę i życie społeczne.

 

Zarząd Główny Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich pragnie stanowczo podkreślić, iż w dobie zagrożenia pandemią konieczne są dodatkowe rozwiązania ekonomiczne dedykowane mediom i dziennikarzom, gdyż ze względu na swoją rolę w społeczeństwie media nie mogą i nie powinny działać jak zwykłe przedsiębiorstwa, które mają przynosić zysk właścicielowi, lecz przede wszystkim muszą  działać w interesie wszystkich obywateli. Przez to jest praktycznie niemożliwe, by bez straty na swojej jakości samodzielnie pokonały kryzys, w jakim się wszystkie znalazły. Kryzys wywołany przez pandemię jest szczególnie dotkliwie odczuwany przez prasę drukowaną oraz przez  media lokalne, także te ukazujące się w Internecie. Bez dodatkowej pomocy, w pierwszej kolejności będą ofiarami  kryzysu wywołanego epidemią koronawirusa, a wraz z ich likwidacją  w znacznym stopniu osłabi się różnorodność, wielość i pluralizm mediów w Polsce.

 

W opinii Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich Tarcza Antykryzysowa dla Mediów i Dziennikarzy powinna obejmować:

 

1. Subsydiowanie papierowych wydań dzienników i tygodników 

2. Specjalne wsparcie dla mediów regionalnych i lokalnych oraz dla dziennikarzy freelancerów 

3. Ulgę podatkową na prenumeratę prasy (wersji papierowych lub e-wydań) 

4. Finansowe wsparcie  niekomercyjnych portali  i projektów medialnych w internecie 

5. Utworzenie przez Skarb Państwa Fundacji Dziennikarskiej,  która zajmowałaby się koordynacją działań związanych ze wsparciem środowiska dziennikarskiego.

 

Wprowadzenie proponowanych rozwiązań pomoże dziennikarzom i mediom przetrwać kryzys spowodowany epidemią, a czytelnikom, słuchaczom i widzom umożliwi dostęp do mediów, w których w dalszym ciągu będą mogli znajdować niezależne, rzetelne i różnorodne materiały.

 

Stowarzyszenie Dziennikarzy Polskich deklaruje gotowość do włączenia się do prac Zespołu Antykryzysowego, działającego  przy Ministrze Kultury i Dziedzictwa Narodowego, by wspólnie wypracować sposoby pomocy środowisku dziennikarskiemu i medialnemu w czasie kryzysu wywołanego pandemią koronawirusa.

 

Zarząd Główny

Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich

 

Warszawa, 4 maja 2020

 

Nowe tytuły gazet i książek do pobrania

Najnowszy numer dwumiesięcznika „Forum Dziennikarzy”, najnowsze numery (ostatni i przedostatni) „Kuriera Wileńskiego”, najnowszy numer tygodnika „Idziemy”, nowy numer miesięcznika „Media Marketing Polska” oraz recenzenckie egzemplarze najnowszej książki wydawnictwa Fronda to kolejne darmowe tytuły, które udostępniamy w ramach akcji wspierania prasy w czasie pandemii.  Informacje o nich przesyłamy nieodpłatnie wykorzystując listę mailingową SDP i CMWP SDP .  

 

Tygodnik :  Idziemy  nr 19/2020 (10.05.2020)

 

Uwaga! Uwaga ! Tygodnik „Idziemy” powrócił do druku i jest już z powrotem dostępny także w wersji tradycyjnej papierowej, ale nadal dla wszystkich chętnych jest też dostępny nieodpłatnie w sieci. A w najnowszym numerze ks. Henryk Zieliński, red. nacz. pisze: Smuci mnie decyzja o „bezterminowym zawieszeniu” beatyfikacji Prymasa Tysiąclecia. Przyjmuję argumenty metropolity warszawskiego kard. Kazimierza Nycza, że Prymas był wielką osobowością, powszechnie znaną, i wynikające stąd pragnienie umożliwienia udziału w jego beatyfikacji licznym gościom z kraju i zza granicy. Wiem, że bez osobistego zaangażowania kard. Nycza proces beatyfikacyjny Prymasa ślimaczyłby się jeszcze przez kolejne ćwierćwiecze. Ale to „bezterminowe zawieszenie” nie brzmi dobrze. Szczególnie że nie brak takich, dla których ta beatyfikacja jest solą w oku – czytamy w tygodniku

 

Cały tygodnik „Idziemy”  dostępny jest tu: http://www.idziemy.pl/pobierz-aktualne-wydanie/2020-19

 

 Dwumiesięcznik : Forum Dziennikarzy nr 2 (136)

 

Forum Dziennikarzy nr 2 (136) dostępne jest online. Czasopismo SDP tym razem pojawiło się tylko w wersji elektronicznej, podobnie jak część mediów wydawanych dotychczas tradycyjnie, w czasach pandemii zmuszonych zrezygnować z wydania papierowego ze względu m.in na kłopoty z dystrybucją oraz ze względów bezpieczeństwa. Temat przewodni numeru, którym miało być często kontrowersyjne funkcjonowanie mediów samorządowych, został zepchnięty na drugi plan przez niespodziewaną epidemię, która terroryzuje cały świat – pisze Andrzej Klimczak, red. nacz. Forum. Pandemia stała się bardzo groźna nie tylko w wymiarze zagrożenia chorobowego, ale również spowodowała załamanie rynku pracy dla wielu branż – również dla dziennikarstwa, o czym w tekście „Dziennikarze i epidemia” pisze Piotr Kościński. O tym jak wspaniale potrafią sobie radzić ludzie kultury w tych trudnych czasach pisze Alina Bosak w tekście „Kultura w czasach zarazy. „Pomiędzy koniecznością a propagandą”, to tekst Jaromira Kwiatkowskiego ukazujący prawdziwe oblicza mediów samorządowych, częste wykorzystywanie publicznych pieniędzy na promowanie samorządowców czy też problem blokowania wolności słowa. O „Nieznośnej wolności słowa” pisze Andrzej Tadeusz Kijowski, przedstawiając ewolucję tego podstawowego prawa od czasów rewolucji francuskiej; Film „Dachau. Cywilizacja śmierci” stał się pretekstem do napisania przez Jacka Karolonka tekstu „Dachau, miejsce bez Boga”, opisującego zarówno historię powstawania filmu, jak i losy więźniów tego pierwszego, niemieckiego obozu koncentracyjnego. Co by się wydarzyło, gdyby nie było Papieża Polaka oraz Solidarności? Tego się dowiemy z rozmowy z Marcinem Wolskim, autorem książki „Powtórka z rozgrywki”.  W „Forum Dziennikarzy” znajdziecie Państwo jeszcze inne ciekawe teksty, których treści nie będę zdradzał, zajrzyjcie sami do pisma dziennikarzy –  zachęca red. Andrzej Klimczak

 

Całość do pobrania jest tu: https://sdp.pl/numer-2136-2020/

 

Kurier Wileński nr 51 (18813) 5-6 maja 2020 r. 

 

Polska jest jednym z niewielu państw na świecie nadających tak duże znaczenie swoim rodakom mieszkającym poza granicami kraju. W 2002 r. Sejm RP ustanowił specjalne święto państwowe – Dzień Polonii i Polaków za Granicą. Jest obchodzone 2 maja. Święto ustanowione zostało w dowód „uznania wielowiekowego dorobku i wkładu Polonii i Polaków za granicą w odzyskanie przez Polskę niepodległości, wierności i przywiązania do polskości oraz pomocy Krajowi w najtrudniejszych momentach” – czytamy w preambule do ustawy ustanawiającej ten dzień. Tak się złożyło w dziejach narodu polskiego, że spora jego część zmuszona została zamieszkać poza granicami ojczyzny. Dzisiaj (…) poza jej granicami mieszka od 18 do nawet 21 mln do Polonii Polaków oraz osób polskiego poi Polaków chodzenia. Ale polityka państwa za granicą to nie polskiego w stosunku do Polonii tylko święto i Polaków za granicą to nie tylko 2 maja. święto 2 maja. To jest codzienna praca najwyższych instytucji państwowych: prezydenta, rządu, Sejmu, Senatu, organizacji pozarządowych, Kościoła katolickiego, samorządów oraz ogromnej rzeszy społeczników w całej Polsce (…) Również „Kurier Wileński” nie mógłby się ukazywać bez wsparcia Polski. Dziękujemy! – pisze w artykule wstępnym na początku maja red. nacz. „Kuriera” Robert Mickiewicz

 

Egzemplarze do pobrania dostępna jest tu :

https://sdp.pl/wp-content/uploads/2020/05/KW_2020_05_5-6.pdf

https://sdp.pl/wp-content/uploads/2020/04/2020.04.25.pdf

 

Magazyn „Media Marketing Polska”

 

Już po raz drugi oddajemy elektroniczne wydanie magazynu „Media Marketing Polska” bezpłatnie. Chcemy w tym trudnym czasie pandemii dostarczać Wam informacji i inspiracji, a wiemy, że wielu z Was może mieć problem z kupieniem drukowanego magazynu. Przypominamy, że „MMP” można również czytać za pomocą aplikacji dostępnej Google Play  oraz Appstore – pisze red. Tomasz Wygnański
W naszym najnowszym wydaniu sporo miejsca poświęcono zmianom, jakie w branży marketingowej wywołał kornowarius. Główną jednak częścią magazynu jest raport „Marka i Marketer Roku”, w którym wyróżniamy CMO, marki i marketerów. Wierzymy, że pomimo ogromnych problemów w wielu sektorach naszego rynku powinniśmy nadal pamiętać, że dorobek brandów i ludzi za nie odpowiedzialnych nadal będzie odgrywać rolę w biznesie, także w czasie kryzysu – czytamy w artykule wstępnym. Redaktorzy magazynu informują jednocześnie, iż doroczne raporty agencyjne w tym roku wyjątkowo będą wydane po wakacjach.

 

Całość: https://pic.media.com.pl/e-wydania/mmp/magazyn-mmp-2020-05-486.pdf

 

„Największa klęska polskiego wywiadu”, autor: Marek Świerczek, premiera: 27.04.2020

liczba stron: 548, Wydawnictwo: Fronda

 

Jak zapewnić nowopowstałemu bolszewickiemu państwu okres oddechu dla ustabilizowania sytuacji wewnętrznej? Jak uniknąć interwencji zbrojnej państw zachodnich oszukując „białą” emigrację i obce wywiady? Wystarczy rozgłaszać, że Związek Sowiecki upadnie z hukiem, bo na jego terenie działa rozbudowana konspiracja, która obali władzę czerwonych. Jak zwabić przy okazji liderów „białej” rosyjskiej opozycji do Rosji i jak przewerbować oficerów służb zachodnich penetrujących Bolszewię? Pomysł tej – nie da się ukryć – błyskotliwej operacji wyszedł z gabinetu Feliksa Dzierżyńskiego. „Trust” to precyzyjnie przygotowana i brawurowo poprowadzona akcja dezinformacyjna – matka wszystkich późniejszych akcji sowieckich służb wywiadu. Czerwona bezpieka stworzyła fikcyjną organizację podziemną „przygotowującą przewrót” w Sowieckiej Rosji i restaurację dawnej władzy. Smutną rolę w tej paneuropejskiej zagrywce odegrał polski wywiad, wywiedziony umiejętnie w pole – czytamy w materiałach prasowych wydawnictwa .

Postsowieckie służby wciąż wmawiają nam, że właściwie ich nie ma, że są bezsilne, że nie wpływają na wydarzenia w naszym kraju. A nasza podejrzliwość to tylko kompleksy i rusofobia. Przyszło nam zatem żyć w rozkwicie akcji Trust 2.0, choć nie chcemy tego przyjąć do wiadomości. Nie znamy rozmachu działań skierowanych przeciwko Polsce, ale możemy podejrzewać, że następcom Dzierżyńskiego z FSB nie brakuje fantazji i – znajomości charakteru Polaków. Sprawdźmy jak wyglądał mechanizm działania pierwowzoru tych operacji –  zachęca do lektury wydawca książki .

 

Zamówienia egzemplarzy recenzenckich: [email protected]

Zapowiedź wydawnictwa: https://www.youtube.com/watch?v=otGhyc4YZW0&t=2s

 


 

Przypominamy, że trwa akcja SDP i CMWP SDP, której celem jest wsparcie  prasy drukowanej, dedykowana szczególnie tym gazetom, które wydawane są obecnie jedynie online i które przed czasem pandemii koronawirusa  były w sprzedaży w wersji papierowej, a teraz są dostępne w sieci za darmo.  Ze względu na skutki obostrzeń związanych z zagrożeniem koronawirusem  prasa drukowana przeżywa coraz bardziej się nasilający kryzys związany z ogromnym ograniczeniem możliwości jej promocji i przede wszystkim dystrybucji. Dlatego SDP postanowiło udostępnić swoje strony internetowe (sdp.pl, cmwp.pl) i bazę mailingową do nieodpłatnego promowania tych w/w wydawnictw. Prosimy o nadsyłanie na adres – [email protected]  – linków z dostępem do konkretnego numeru, będziemy je rozsyłać do naszych członków i wszystkich adresatów znajdujących się w naszej bazie mailingowej. Przypominamy, że SDP nie ponosi odpowiedzialności za treści publikowane w tych gazetach, a prezentowane na ich łamach poglądy wyrażają stanowiska Autorów i Redakcji, a nie SDP.

 

Więcej czasopism do pobrania można znaleźć tutaj.

 

Nowy numer Forum Dziennikarzy do pobrania

Forum Dziennikarzy nr 2 (136) dostępne jest online. Nasze czasopismo, tym razem pojawiło się tylko w wersji elektronicznej, podobnie jak część mediów wydawanych dotychczas tradycyjnie, w czasach pandemii zmuszonych zrezygnować z wydania papierowego ze względu m.in na kłopoty z dystrybucją oraz ze względów bezpieczeństwa.

 

Zawartość pisma i jego grafika nadal będą jednak cieszyć oko naszych odbiorców. Co prawda temat przewodni, którym miało być często kontrowersyjne funkcjonowanie mediów samorządowych, został zepchnięty na drugi plan przez niespodziewaną epidemię, która terroryzuje cały świat.

 

Pandemia stała się bardzo groźna nie tylko w wymiarze zagrożenia chorobowego, ale również spowodowała załamanie rynku pracy dla wielu branż – również dla dziennikarstwa, o czym w tekście „Dziennikarze i epidemia” pisze Piotr Kościński.

 

O tym jak wspaniale potrafią sobie radzić ludzie kultury w tych trudnych czasach pisze Alina Bosak w tekście „Kultura w czasach zarazy.

 

Fotoreportaż „Życie w czasach zarazy” pokazuje codzienność w kraju ogarniętym epidemią.

 

Jak trwoga, to do Boga – mówi stare porzekadło i w myśl niego proponujemy tekst „Patronka na czas zarazy”, opowiadający o niezwykłej siostrze zakonnej, która w czasach epidemii tyfusu poświęciła swoje życie ratując ojca kilkuletniego chłopczyka.

 

„Pomiędzy koniecznością a propagandą”, to tekst Jaromira Kwiatkowskiego ukazujący prawdziwe oblicza mediów samorządowych, częste wykorzystywanie publicznych pieniędzy na promowanie samorządowców czy też problem blokowania wolności słowa.

 

O „Nieznośnej wolności słowa” pisze Andrzej Tadeusz Kijowski, przedstawiając ewolucję tego podstawowego prawa od czasów rewolucji francuskiej.

 

„Remedium na zło świata” odkrywa Jacek Wegner wspominając w tekście osobę i działalność Romualda Lazarowicza, dziennikarza, wydawcę i antykomunistycznego patriotę, który wiedział, że śmiech jest najlepszym remedium na zło i głupotę.

 

W „Ubłoceniu kultury” Stach Ostróżko opisuje jak polska kultura parlamentarna została wrzucona do ścieku.

 

– Czy można hucpą, bezczelnością i tupetem niszczyć pamięć o ludziach świętych dla naszej historii? – to pytanie zadaje Stefan Truszczyński w tekście „Chwała i chała”.

 

O mrocznej historii warszawskiej kamienicy, w której NKWD mordowało polskich patriotów, pisze Teresa Kaczorowska w materiale „Przy Strzeleckiej 8”

 

Film „Dachau. Cywilizacja śmierci” stał się pretekstem do napisania przez Jacka Karolonka tekstu „Dachau, miejsce bez Boga”, opisującego zarówno historię powstawania filmu, jak i losy więźniów tego pierwszego, niemieckiego obozu koncentracyjnego.

 

Brak możliwości podróżowania rekompensuje nam w swoim tekście Marek Jakubowicz, opisując polskie ślady na Maderze, wyspie odwiedzanej kiedyś przez króla Władysława III Warneńczyka, marszałka Józefa Piłsudskiego oraz Jana Pawła II. Fotografie bajecznych miejsc uzupełniają doskonale podróżniczy tekst.

 

Co by się wydarzyło, gdyby nie było Papieża Polaka oraz Solidarności? Tego się dowiemy z rozmowy z Marcinem Wolskim, autorem książki „Powtórka z rozgrywki”.

 

„Trzymaj się zasad” to bardzo ważny dla środowiska dziennikarskiego tekst Wojciecha Pokory, który pokazuje negatywne działania niektórych redakcji i dziennikarzy oraz przypomina o zawodowym „Dekalogu”, który każdy człowiek mediów powinien przestrzegać.

 

W „Forum Dziennikarzy” znajdziecie Państwo jeszcze inne ciekawe teksty, których treści nie będę zdradzał.

 

Życzę przyjemnej lektury, dużo zdrowia. Do zobaczenia w lepszych czasach.

 

Andrzej Klimczak

 

Redaktor Naczelny

Numer 2 (136)/2020 do pobrania

 

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury

 

 

 

Redaktor Lothar Herbst. Wspomnienie w 20. rocznicę śmierci

27 kwietnia mija 20. rocznica śmierci Lothara Herbsta, dziennikarza, literata, długoletniego prezesa i redaktora naczelnego Polskiego Radia Wrocław, członka Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich.

 

Z tej okazji oddział dolnośląski SDP zachęca do przeczytania wspomnienie o redaktorze przygotowanego przez wrocławskie Centrum Historii „Zajezdnia”.

 

Czytaj tutaj.

 

 

 

Kolejne, nowe tytuły za darmo do pobrania! Trwa akcja SDP i CMWP wspierania mediów

Najnowszy numer tygodnika „ Idziemy”, nowy numer miesięcznika „Debata”, dorobek filmowy Studia Filmowego Dr Watkins z okazji jubileuszu XXX – lecia jego istnienia, newsletter dla dziennikarzy Międzynarodowego Centrum Kultury z Krakowa, informacja prasowa o nowej książce wydawnictwa Sióstr Loretanek i tomiku wierszy Klubu Przyrodników ze Szczecina  to kolejne darmowe tytuły, które udostępniamy w ramach akcji wspierania prasy w czasie pandemii. Informacje o nich przesyłamy nieodpłatnie wykorzystując listę mailingową SDP  i CMWP SDP .

 

Tygodnik : Idziemy nr 16/2020 (26.04.2020)

 

Uwaga! Uwaga ! Tygodnik „Idziemy” powrócił do druku i jest już z powrotem dostępny także w wersji tradycyjnej papierowej, ale nadal dla wszystkich chętnych jest też dostępny nieodpłatnie w sieci . Bardzo tanio można też kupić online teraz wszystkie numery archiwalne, zachęcamy ! A w najnowszym numerze we wstępniaku czytamy : Polska religijność przeniosła się dzisiaj w znacznej mierze w świat wirtualny. Taka była w wielu przypadkach konieczność. Dlatego trzeba podejść z uznaniem do wielu inicjatyw podejmowanych w mediach, które umożliwiają ludziom choćby zapośredniczony udział w liturgii Kościoła. Przy okazji pojawia się jednak cienka linia, której nie wolno przekroczyć, jeśli w imię „nowoczesności” nie chcemy naszej wiary narażać na śmieszność. Bo lepiej chyba wcale nie robić tego, co nie jest do zbawienia koniecznie potrzebne, niż rozmywać granice między religią i zabawą. A i tak się zdarza – pisze ks. Henryk Zieliński

 

 Cały tygodnik „Idziemy” dostępny jest tutaj.

 

Darmowe filmy do pobrania z okazji XXX – lecia Studia Filmowego Dr Watkins

 

Studio Filmowe Dr Watkins już 30 lat boryka się z postkomunistycznymi mediami w Polsce! – pisze do SDP red. Jerzy Zalewski. Założyli je w 1989 roku trzej przyjaciele z wydziału reżyserii łódzkiej Filmówki – Andrzej Kraszewski, Robert Kaczmarek i Jerzy Zalewski. W 1991 zmarł inicjator powstania Studia, pierwszy prezes, Andrzej Kraszewski, wybitnie utalentowany filmowiec. W 1994 Robert Kaczmarek założył własne studio, w którym do dziś realizuje ważne filmy. Od tego czasu odpowiedzialność za Studio spoczęła na Jerzym Zalewskim.   Te 30 lat naznaczone było zamilczaniem naszej pracy, protekcjonalizmem mocodawców medialnych, chamstwem, głupotą i cynizmem środowiska, a przede wszystkim kompletną obojętnością wobec polskiej racji stanu. Dorobek SF Dr Watkins, powstały pomimo takich przeszkód, postanowiliśmy poddać szerszej weryfikacji publicznej. Czy warto było? Jaki jest wymiar artystyczny i intelektualny tego, co udało się zrealizować? Zapraszamy zatem do wspólnego, bezpłatnego oglądania w Internecie produkcji Studia. Ich udostępnianie rozpoczęliśmy jeszcze zanim nastała pandemia, w reakcji na istotne daty i wydarzenia – śmierć Władimira Bukowskiego, prawie zupełnie przemilczana w polskich mediach, święto Żołnierzy Wyklętych oraz rocznicę urodzin nieżyjącego, wspaniałego pisarza, Marka Nowakowskiego – pisze Jerzy Zalewski. Dorobek studia to kilkadziesiąt produkcji – głównie filmy dokumentalne, ale także spektakle Teatru TV, cykliczne programy telewizyjne oraz 2 filmy fabularne – “Gnoje” (1995) i “Historia Roja” (produkcję rozpoczęto w 2009, by po kilkuletnich bojach z postkomunistyczną cenzurą doprowadzić do premiery w 2016; powstał również 5-odcinkowy serial TV). Produkcję trzeciego filmu fabularnego pt. “Zdarzyło się w Polsce” – kompilacja losów braci Ryszarda i Jerzego Kowalczyków oraz żołnierzy NSZ z oddziału Henryka Flamego ps. “Bartek” – rozpoczęto w 2018 roku za zachętą przedstawicieli “dobrej zmiany”, a wstrzymano rok później, gdy te obietnice zostały skutecznie storpedowane przez rządzący polską produkcją filmową establishment, ten sam, który przez lata blokował “Historię Roja”. Oni przetrwają wszelkie “dobre zmiany”, a od złych tylko urosną – pisze Jerzy Zalewski

 

Poniżej zamieszczamy adresy filmów i programów, które już udostępniliśmy na naszym kanale youtube:

 

– „Rewizor w archiwach kremla” https://www.youtube.com/watch?v=kT2ZmUd870E

 

– „Dysydent końca wieku”     https://www.youtube.com/watch?v=FUbeR6hNOhU

 

– „Pod prąd” odcinek z Wladimirem Bukowskim      https://www.youtube.com/watch?v=uSDAy406W6c);

– „Kadry”

część 1 https://www.youtube.com/watch?v=lW6XEwr0n0o

 

 

część 2 https://www.youtube.com/watch?v=Nz3xhTTZ6UM

 

część 3 https://www.youtube.com/watch?v=z1W2JYEhTr8

 

– „Elegia na śmierć Roja” https://www.youtube.com/watch?v=FaYK0YTWC48

 

„Pod prąd”:

 

– Adam Broński – https://www.youtube.com/watch?v=kq9wqBpRkIM

 

– Marek Franczak – https://www.youtube.com/watch?v=COhf8B3575A

 

– Zofia Pilecka-Optułowicz – https://www.youtube.com/watch?v=1Wyc3Dw38xk

 

– Ryszard Broński – https://www.youtube.com/watch?v=eA6SnQfDmUg

 

– Jerzy Śmiechowski – https://www.youtube.com/watch?v=Xi9ZwXkNuBg )

 

– spektakl Teatru TV „Psie Głowy” wg powieści M. Nowakowskiego

 

https://www.youtube.com/watch?v=L1J7veoFF-M

 

– „Pod prąd” odcinek z Markiem Nowakowskim

 

https://www.youtube.com/watch?v=jnzmr_aJAiI

 

Menu produkcji Studia Filmowego Dr Watkins znajdziecie Państwo na fanpage’u Jerzego Zalewskiego https://www.facebook.com/Jerzy-Zalewski-400485020053532/    oraz na stronie http://jerzyzalewski.pl/

 

O kolejnych udostępnianych produkcjach będziemy informować na bieżąco.       Cały dorobek Studia jest na kanale Youtube – Jerzy Zalewski – Obywatel reżyser       https://www.youtube.com/channel/UC5f27Nx7JvLv9u6bp09BtHA

  

Miesięcznik „Debata” nr 4 (151) 2020

 

Sprawa rozbija się o terminy i okoliczności, w jakich mamy obchodzić święto demokracji. Jarosławowi Kaczyńskiemu pasuje załatwić wszystko w maju, więc przeprosił się z wyborami korespondencyjnymi i robi wszystko, aby prawo jeszcze raz było po jego stronie. Opozycja próbuje przekonać prezesa Kaczyńskiego do stanu klęski żywiołowej, bo w tym stanie ma być możliwa normalna kampania wyborcza i spotkanie za kilka miesięcy na ubitej ziemi z Andrzejem Dudą. O koniecznych konsultacjach w tej sprawie z koronawirusem na razie opozycja milczy – pisze w art. wstępnym publicysta miesięcznika „Debata” red. Bogdan Bachmura .

 

Całość dostępna jest tutaj.

 

Międzynarodowe Centrum Kultury – newsletter dla dziennikarzy, 26.04.20

 

 Jeśli założymy, że celem podróży nie jest miejsce, do którego zmierzamy, a nowa perspektywa, z jaką zaczynamy patrzeć na świat, czasowe ograniczenia w możliwości przemieszczania się tracą na znaczeniu. Podczas naszych europejskich wojaży poruszamy się w czasie i przestrzeni, opowiadając o artystach, budowlach, miastach i regionach tej części Europy, którą znamy najlepiej. W tych opowieściach znajdą Państwo środkowoeuropejską sztukę i architekturę, które od lat pokazujemy w Galerii MCK przy krakowskim Rynku Głównym 25 – piszą autorzy newslettera MCK. Zapraszamy trzy razy w tygodniu zarówno na stronę internetową, jak i do mediów społecznościowych, a plan podróży jak zawsze jest niespodzianką – czytamy na stronie pierwszej newslettera MCK dla dziennikarzy.

 

Całość : https://mck.krakow.pl/pressroom

 

„Z głębi naszych serc. Kardynał Robert Sarah z Benedyktem XVI (Josephem Ratzingerem)” , opracowanie: Nicolas Diat, przekład: Agnieszka Kuryś , Wydawnictwo Sióstr Loretanek

 

Ten ważny dwugłos w obronie celibatu kapłańskiego wybrzmiewa w trudnym dla Kościoła czasie, gdy „kapłaństwo przechodzi przez czas ciemności. Wielu księży (…) zdezorientowanych nieustannym kwestionowaniem ich celibatu konsekrowanego, przeżywa pokusę, by zrezygnować i wszystko zostawić”. Jak piszą autorzy, do zabrania głosu przynagliła ich wyłącznie miłość do Kościoła i przekonanie, że celibat kapłański „chroni jego tajemnicę”, a „biada temu, kto będzie milczał”. Tekst wprowadzenia i podsumowania napisał kard. Robert Sarah; został on „przeczytany i zaaprobowany przez Benedykta XVI”. Książka ma jeszcze jeden głęboki wymiar: jest osobistym świadectwem obu autorów, którzy piszą o tym, o czym świadczą swoim życiem, bowiem „istotą kapłaństwa jest być przyjaciółmi Jezusa Chrystusa”, czyli być ludźmi modlitwy .

 

Więcej informacji: https://sklep.loretanki.pl/

 

„Czas jest krótki”. Wiersze religijne Zbigniewa Smoczka,  

 

Tytuł książki „Czas jest krótki” pochodzi z I Listu św. Pawła Apostoła do Koryntian. Dla przypomnienia : Mówię, bracia, czas jest krótki. Trzeba więc, aby ci, którzy mają żony, tak żyli, jakby byli nieżonaci, a i, którzy płaczą, tak jakby nie płakali, ci zaś, co się radują, tak jakby się nie radowali; ci zaś, którzy nabywają, jakby nie posiadali; ci, którzy używają tego świata, tak jakby z niego nie korzystali. Przemija bowiem postać tego świata. (1 Kor. 7, 29-31; BT). Jak wiadomo, autor listu nie spodziewał się rychłej katastrofy cywilizacji, lecz raczej — pisząc do pierwszych gmin chrześcijańskich — zwracał uwagę na wewnętrzną wolność wierzących w Chrystusa Zmartwychwstałego. Doczesność prędko upływa, niezależnie od tego, czy żyjemy w starożytności, jak św. Paweł Apostoł i jego adresaci, czy w XXI stuleciu, jak Zbigniew Smoczek oraz czytelnicy tych słów. Chodzi o to przede wszystkim, ażeby zachowywać dystans do świata codziennych obowiązków, pamiętać o pomocy Opatrzności, o istnieniu Boga Ukrytego – pisze Autor. Tomik wierszy miał ukazać się wiosną 2020 w wersji książkowe, ze względu na pandemię koronawirusa dostępny jest na razie jedynie w wersji elektronicznej .

 

Całość :Czas jest krótki. Wiersze religijne Z. Smoczka

 

“Bezpieka pogranicza. Wywiad Wojsk Ochrony Pogranicza”, autor Lech Kowalski, wydawnictwo Fronda 

 

Przedpremiera nowej książki wydawnictwa Fronda – można zamawiać recenzenckie egzemplarze wydawnictwa Fronda – książka Lecha Kowalskiego “Bezpieka pogranicza. Wywiad Wojsk Ochrony Pogranicza”, wydawnictwo Fronda

O bezpiece cywilnej, znanej jako UB (Urząd Bezpieczeństwa) i SB (Służba Bezpieczeństwa) – słyszał każdy Polak. Zwiad WOP był kolejną bezpieką, tym razem w strukturach Ludowego Wojska Polskiego (LWP), tuż obok zbrodniczej Informacji Wojskowej (IW) i jej następczyni Wojskowej Służby Wewnętrznej (WSW). Bezpieczniackie służby cywilne zostały po roku 1989 poddane weryfikacji, natomiast wojskowe zwartym szykiem, spokojnie i bez strat, przemaszerowały ku nowej – jak sądziliśmy, niepodległej – już rzeczywistości – pisze Gabriela Góźdź z Wydawnictwa Fronda. Monografia autorstwa Lecha Kowalskiego obejmująca lata 1945-1989, wiedzie od kołyski bezpieczniackiej po resortową emeryturę, wszechstronnie dokumentując działalność WOP Polski Ludowej. Ukazuje zasady funkcjonowania formacji, przedstawia kadrę dowódczą i motywy jej postępowania, ułatwiając zrozumienie pozornie niezwiązanych ze sobą mechanizmów transformacji po roku 1989.

 

Egzemplarze można zamawiać : [email protected]

 

 ***

 

Przypominamy, że trwa akcja SDP i CMWP SDP, której celem jest wsparcie  prasy drukowanej, dedykowana szczególnie tym gazetom, które wydawane są obecnie jedynie online i które przed czasem pandemii koronawirusa były w sprzedaży w wersji papierowej, a teraz są dostępne w sieci za darmo.  Ze względu na skutki obostrzeń związanych z zagrożeniem koronawirusem prasa drukowana przeżywa coraz bardziej się nasilający kryzys związany z ogromnym ograniczeniem możliwości jej promocji i przede wszystkim dystrybucji. Dlatego SDP postanowiło udostępnić swoje strony internetowe (sdp.pl, cmwp.pl) i bazę mailingową do nieodpłatnego promowania tych w/w wydawnictw. Prosimy o nadsyłanie na adres – [email protected]  – linków z dostępem do konkretnego numeru, będziemy je rozsyłać do naszych członków i wszystkich adresatów znajdujących się w naszej bazie mailingowej. Przypominamy, że SDP nie ponosi odpowiedzialności za treści publikowane w tych gazetach, a prezentowane na ich łamach poglądy wyrażają stanowiska Autorów i Redakcji .

 

SDP i CMWP wspierają prasę – nowe czasopisma do pobrania

Najnowszy numer tygodnika  „ Idziemy” ,  „Forum Dziennikarzy” oraz nowy numer  „Wiadomości Polonijnych” z RPA – to kolejne tytuły dostępne nieodpłatnie, które udostępniamy w ramach akcji wspierania prasy w czasie pandemii.  Informacje o nich przesyłamy nieodpłatnie wykorzystując listę mailingową SDP .

 

Tygodnik :  Idziemy  nr 16/2020

 

W czasie, kiedy piszę te słowa, Sejm RP ma debatować nad dalszym losem projektów dwóch ustaw, na które w poprzedniej kadencji „nie było czasu”. Jeden z projektów, „Zatrzymaj aborcję”, poparty przez ponad 830 tys. Polaków, dotyczy delegalizacji zabijania w łonach matek dzieci, u których podejrzewa się nieuleczalną chorobę

lub trwale uszkodzenia ciała. W drugim, „Stop pedofi lii”, chodzi o ochronę dzieci przed wszelkim przestępstwami na tle seksualnym – niezależnie od tego, kim jest

przestępca – oraz przed ich przedwczesną seksualizacją. Oba projekty są dla PiS

niewygodne. Budzą bowiem wielkie emocje społeczne, szczególnie w środowiskach

LGBT, feministek i lewicy. Ale to właśnie podejście do ochrony najsłabszych i bezbronnych jest sprawdzianem „wyobraźni miłosierdzia” tych, którzy nami rządzą. Będzie to sprawdzian szczerości ich intencji przed wyborcami i przed Bogiem.

Bardzo chciałbym, aby takie wotum narodu w postaci ustaw chroniących najsłabszych prezydent Andrzej Duda mógł złożyć w Łagiewnikach, analogicznie jak podczas

innych śmiertelnych zagrożeń swoje wota i śluby składali król Jan Kazimierz i Prymas

Tysiąclecia – pisze red. Nacz. Tygodnika Idziemy ks. Henryk Zieliński

 

Link do najnowszego numeru Idziemy tutaj.

 

Forum Dziennikarzy nr 01(135)/2020

 

Co to są media, kto jest dziennikarzem i co jest materiałem prasowym? Takie pytania zadawane są z częstotliwością wprost proporcjonalną do rosnącej liczby blogów, stron internetowych oraz innych nośników informacji obecnych najczęściej w internecie. Współczesny stan prawa, lub inaczej: braku właściwej interpretacji i egzekwowania, powoduje zamieszanie. Definicje związane z zawodem dziennikarza pozwalają na dowolność interpretacji, często będących w konflikcie z prawem – pisał  red. nacz. Forum , Andrzej Klimczak jeszcze  przed erą pandemii koronawirusa. Najnowszy numer  kwartalnika ukaże się już w maju, na razie dostępny jest numer 1/2020

 

Link tutaj.

 

„Wiadomości Polonijne z Johannesburga”

 

Nie przewidzieliśmy nawet w najkoszmarniejszych snach takiej sytuacji w jakiej znalazł się cały świat. Pandemia Covid-19 spowodowała kompletne zmiany w życiu każdego z nas.  Mieliśmy spotkać się 19 kwietnia 2020 roku pod Pomnikiem Katyńskim w Johannesburgu, aby celebrować 80. rocznicę Zbrodni Katyńskiej i 10. rocznicę Katastrofy Smoleńskiej.  Nałożone restrykcje ograniczają poruszanie się po mieście, nie pozwalają na organizowanie spotkań etc. My jednak nie poddajemy się!   Organizujemy spotkanie wirtualne! Archiwalne zdjęcia przypomną nasze spotkania w realu!  – pisze  Barbara M.J. Kukulska, red. nacz. „Wiadomości Polonijnych” w Johannesburgu w RPA.

 

Link do materiałów tutaj.

 

Przedpremiera nowej książki wydawnictwa Fronda – można zamawiać recenzenckie egzemplarze wydawnictwa Fronda  – książka Lecha Kowalskiego „Bezpieka pogranicza. Wywiad Wojsk Ochrony Pogranicza”, wydawnictwo Fronda

 

O bezpiece cywilnej, znanej jako UB (Urząd Bezpieczeństwa) i SB (Służba Bezpieczeństwa) – słyszał każdy Polak. Zwiad WOP był kolejną bezpieką, tym razem w strukturach Ludowego Wojska Polskiego (LWP), tuż obok zbrodniczej Informacji Wojskowej (IW) i jej następczyni Wojskowej Służby Wewnętrznej (WSW).  Bezpieczniackie służby cywilne zostały po roku 1989 poddane weryfikacji, natomiast wojskowe zwartym szykiem, spokojnie i bez strat, przemaszerowały ku nowej – jak sądziliśmy, niepodległej – już rzeczywistości – pisze Gabriela Góźdź  z Wydawnictwa Fronda. Monografia autorstwa Lecha Kowalskiego obejmująca lata 1945-1989, wiedzie od kołyski bezpieczniackiej po resortową emeryturę, wszechstronnie dokumentując działalność WOP Polski Ludowej. Ukazuje zasady funkcjonowania formacji, przedstawia kadrę dowódczą i motywy jej postępowania, ułatwiając zrozumienie pozornie niezwiązanych ze sobą mechanizmów transformacji po roku 1989.

 

Egzemplarze można zamawiać : [email protected]

 

Newsletter Międzynarodowej Federacji Dziennikarzy

 

Warto zapisać się także na bezpłatny newsletter IFJ, Międzynarodowej Federacji Dziennikarzy, zawiera on także przydatne dla dziennikarzy informacje na temat pracy w czasie epidemii koronawirusa

 

Link do newslettera tutaj.

 

Wszystkie dotychczas udostępnione czasopisma i informację o akcji znajdziesz TUTAJ.

 

Zmarł dziennikarz i działacz polonijny Andrzej Gędłek

13 kwietnia 2020 roku, po dwutygodniowej walce z chorobą, zmarł Andrzej Gędłek. Działacz Związku Podhalan w Północnej Ameryce, redaktor radia „Na góralską nutę’”, skarbnik Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich w Chicago. Miał 66 lat. Przegrał walkę z koronawirusem.

 

Andrzej Gędłek urodził się w Białym Dunajcu (woj. małopolskie). Od 27. roku życia mieszkał w Stanach Zjednoczonych. W latach 2011-2014 był prezesem Związku Podhalan w Północnej Ameryce (ZPPA)

 

Współzałożyciel i redaktor radia „Na góralską nutę’”, skarbnik Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich w Chicago, współtwórca „Koszyczka Wielkanocnego’”, przewodniczący Komitetu 600-lecia Cudownej Figury Matki Boskiej Ludźmierskiej i wielu innych imprez, ważnych dla podtrzymywania kultury Skalnego Podhala za „Wielkom wodom”.

 

Był również zasłużonym działaczem  Polonii Amerykańskiej, dyrektorem Kongresu Polonii Amerykańskiej. Wielokrotnie odznaczanym medalami i wyróżnieniami za swoją działalność na rzecz ZPPA i Polonii Amerykańskiej.

 

Z jego inicjatywy 4 września 2011r. umieszczono tablicę upamiętniającą ofiary katastrofy smoleńskiej w ogrodzie chicagowskiego Domu Podhalan.

 

Wieczny odpoczynek racz Mu dać, Panie….

 

Źródło: Solidarni2010.pl

 

 

Wielkanocne życzenia od prezesa SDP

„(…) Potrzebujemy Ciebie, zmartwychwstały Panie, także i my, ludzie trzeciego tysiąclecia!

Zostań z nami teraz i po wszystkie czasy.

Spraw, by materialny postęp ludów nigdy nie usunął w cień wartości duchowych,

które są duszą ich cywilizacji. Prosimy Cię, wspieraj nas w drodze.

W Ciebie wierzymy, w Tobie pokładamy nadzieję, bo Ty jeden masz słowa życia wiecznego.”

Jan Paweł II, Orędzie Wielkanocne „Urbi et Orbi”

(27 maca 2005 r.)

 

Te Święta Wielkanocne to czas trudny, ale i darowany.

Życzę Państwu, żebyśmy potrafili z tego daru skorzystać.

Życzę zdrowia, zachowania pogody ducha i ducha solidarności.

 

Mane nobiscum, Domine! Alleluja!

 

Krzysztof Skowroński

SDP i CMWP wspierają prasę! – kolejne czasopisma do pobrania

Przypominamy, że trwa akcja SDP i CMWP SDP, której celem jest wsparcie  prasy drukowanej, dedykowana szczególnie tym gazetom, które wydawane są obecnie jedynie online i które przed czasem pandemii koronawirusa  były w sprzedaży w wersji papierowej, a teraz są dostępne w sieci za darmo.  Ze względu na skutki obostrzeń związanych z zagrożeniem koronawirusem  prasa drukowana przeżywa coraz bardziej się nasilający kryzys związany z ogromnym ograniczeniem możliwości jej promocji i przede wszystkim dystrybucji. Dlatego SDP postanowiło udostępnić swoje strony internetowe (sdp.pl, cmwp.pl) i bazę mailingową do nieodpłatnego promowania tych w/w gazet. Prosimy o nadsyłanie na adres – [email protected]  – linków z dostępem do konkretnego numeru, będziemy je rozsyłać do naszych członków i wszystkich adresatów znajdujących się w naszej bazie mailingowej. Przypominamy, że SDP nie ponosi odpowiedzialności za treści publikowane w tych gazetach, a prezentowane na ich łamach poglądy wyrażają stanowiska Autorów i Redakcji, a nie SDP.

 

Przesyłamy informacje o kolejnych czasopismach, które przesłano do nas do 8. kwietnia b.r. Czekamy na następne !

 

Kwartalnik “Dyskurs & Dialog”

 

Jak pisze Redakcja –  “Dyskurs & Dialog”, to czasopismo, które stara się wyznaczać zdrowe trendy w debacie publicznej i pokazywać, że możliwa jest dyskusja o problemach społecznych na argumenty i w atmosferze wzajemnego szacunku. W niniejszym tomie znalazły się głosy ekspertów i praktyków na tematy, które nie zawsze są łatwe i przyjemne, ale zawsze powinny pobudzać do refleksji.Trzy motywy przewodnie prezentowanego numeru to: troska o człowieka, technologia i uczestnictwo obywateli w życiu publicznym. Czy coraz częstsze depresje i problemy z dialogiem międzyludzkim mogą być powodowane przez uleganie pokusie zamykania wszystkiego w przytłaczających liczbowych ramach? Jak rozmawiać i informować o samobójstwach, żeby nie powodować szkody i kolejnych zamachów na własne życie u innych? Jak wyglądają systemowe konteksty opieki nad osobami starszymi i jak wypada porównanie systemów funkcjonujących w różnych krajach w tym zakresie? Jakie konsekwencje i wpływ na najmłodsze pokolenia mają media społecznościowe i korzystanie z nich przez małoletnich? Czym jest hype i przesadna ekscytacja nowoczesnymi technologiami oraz szeroko rozumianą rolą nauki w społeczeństwie? Jakie są sposoby angażowania obywateli w rozwiązywanie konfliktów dotyczących przestrzeni publicznych i planów zagospodarowania przestrzennego? Jakie są korzyści z partycypacji obywatelskiej i angażowania seniorów w życie publiczne na różnych poziomach? Teksty w niniejszym numerze podejmują wyżej zarysowane tematy.

Szerszą analizę mediów społecznościowych i ich wpływu na społeczeństwo można odnaleźć także w recenzji książki “Anti-social media. Jak Facebook oddala nas od siebie i zagraża demokracji” autorstwa Sivy Vaidhyanathana. Serdecznie zachęcamy do lektury posiadaczy kont w mediach społecznościowych i nie tylko!

Dostęp do numerów:    https://bit.ly/2XfwP14   oraz      https://bit.ly/39Qz91l

 

Wydanie świąteczne  tygodnika „Idziemy”

Ks. Henryk Zieliński, red. nacz. tygodnika „Idziemy” zachęca za naszym pośrednictwem do pobrania elektronicznego  wielkanocnego wydania tygodnika Idziemy gratis ze strony www.idziemy.pl Wystarczy otworzyć tę stronę, kliknąć czerwony napis pod okładką: „ Pobierz i czytaj aktualny numer tygodnika”   i potem kliknąć jeszcze raz w grantowy prostokącik przy miniaturce okładki: „Pobierz aktualny numer tygodnika”. Plik załaduje się w formacie pdf. W czasie epidemii „Idziemy” wychodzi tylko w tej postaci. Jak pisze Redakcja – „czekamy na lepsze czas, aby wrócić także do papieru” .  A co w numerze?

– Szukając nadziei – Nawet kiedy epidemia ustanie, to świat nie będzie już taki sam, jak wcześniej – o społecznych i religijnych skutkach koronawirusa mówi abp Henryk Hoser SAC w rozmowie z ks. Henrykiem Zielińskim – Radość wielkanocna – Cała potęga zła jest bezsilna wobec człowieka, który oburącz trzyma się Ojca Niebieskiego – o źródle wielkanocnej radości pisze o Jacek Salij OP 

– Grób miejscem życia – Grób Jezusa to jedyny grób, do którego pielgrzymujemy dlatego, że nie ma w nim ciała. – o znaczeniu grobu w tradycji żydowskiej i chrześcijańskiej mówi ks. prof. Waldemar Chrostowski w rozmowie z Ireną Świerdzewską.

– Wielkanocne pewniki – O czym tak naprawdę człowiek może decydować w swoim życiu? – analizuje o. Dariusz Kowalczyk SJ

– Kiedy będzie Wielkanoc? – Wielkanocne „alleluja” może niektórym z nas brzmieć w tym roku jak pociągnięcie styropianem po szybie. Jak tego uniknąć? – wskazuje ks. Henryk Zieliński.

– Kardynał Pell niewinny  – Sąd Najwyższy w Australii uznał, że przebywający od ponad roku w więzieniu kard. George Pell nie popełnił nadużyć seksualnych wobec nieletnich, o które był oskarżany. – sprawę opisuje prof. Kazimierz Dadak.

– Wszystko jest po coś – Zostaliśmy skierowani bez pytania nas o zgodę na swoisty obóz przetrwania – o tym, co my przechodzimy i przez co przeszło pokolenie naszych rodziców – pisze Krzysztof Ziemiec.

– Czas przemiany – Prawie połowa Niemców jest bardziej zaniepokojonych gospodarczymi skutkami epidemii niż samym koronawirusem – relacjonuje Anna Meetschen.

– Religijność wirtualna? – Czy eucharystyczna tęsknota przełoży się na gorliwość religijna, gdy minie już epidemia? – rozważa ks. prof. Jacek Grzybowski.

– Z zimną wojną w tle – O chaosie w USA, o tym jak wskutek epidemii zmienia się światowy układ sił i co może tego wynikać dla Polski? – pisze prof. Kazimierz Dadak.

– Szczęść lat ruskiego miesiąca – Jako dziecko dr. Tadeusz Borowski Beszta był wywieziony z matką i dziadkiem w głąb ZRRR. Wspomnienia zesłańca opisuje Monika Odrobińska.

 

dostęp do numeru ; www.idziemy.pl

 

Czasopismo :  Miesięcznik Regionalny DEBATA z Olsztyna

 

Redakcja poleca artykuły: Bogdana Bachmury „Olsztyński spisek”, Piórek i Resh o skutkach zarazy, Adama Sochy „Wojna o sądy, czy z sądami?”, Bożenny Ulewicz „Kogo promuje samorząd”, ks. Jan Rosłanq o abp Głódziu, Zdzisławy Kobylińskiej inaczej o J. Vanier, Andrzeja Dramińskiego – Historia żołnierzy pomijanych i Antoniego Sołudy  „Warmińskie zapiski”  oraz  felietony

dostęp : http://www.debata.olsztyn.pl