Maria Przełomiec, prowadząca „Studio Wschód”, po 17 latach odeszła z TVP

Maria Przełomiec, która od 2007 roku prowadziła program „Studio Wschód”, pożegnała się z TVP. Jej audycja ponad trzy miesiące temu zniknęła z anteny telewizji publicznej.

„Po 17 latach kończy się moja przygoda ze Studiem Wschód. Żałuję, że niknie program informujący o sytuacji za naszą wschodnią granicą, ale to co się dzieje na świecie jest zbyt ważne, by rezygnować z komentowania tych wydarzeń, dlatego już myślę o nowym projekcie. Do zobaczenia” – napisała Maria Przełomiec w serwisie X.

W rozmowie z portalem Wirtualnemedia.pl, dziennikarka przyznała, że rozstała się z Telewizją Polską za porozumieniem stron. Dodała, że nikt z TVP nie wytłumaczył dlaczego „Studio Wschód” zostało zdjęte z anteny i zapowiedziała, wspólnie ze swoim wydawcą, który również pożegnał się z telewizją publiczną, uruchomienie podobnego programu na YouTube we współpracy z portalem Defence24.

Przypomnijmy, że na ostatnim Zjeździe Delegatów SDP, który w dniach 16 – 17 marca odbył się w Kazimierzu Dolnym, przyjęto uchwałę, w której wyrażono „zaniepokojenie z powodu przedłużającej się przerwy (od II połowy grudnia 2023 r.) w nadawaniu przez TVP opiniotwórczego Studia Wschód – programu red. Marii Przełomiec”.

opr. jka, źródła: X, wirtualnemedia.pl

 

Telewizja Polska w likwidacji pozywa TV Republika na milion złotych. Komentarz Michała Rachonia

Telewizja Polska SA w likwidacji złożyła w sądzie pozew przeciwko TV Republika dotyczący programu „Jedziemy” Michała Rachonia. Roszczenia w tej sprawie szacowane są na milion złotych.

W lutym likwidator TVP Daniel Gorgosz poinformował, że wysłał do Tomasza Sakiewicza, redaktora naczelnego Telewizji Republika, wezwanie przedsądowe, w którym domagał się zaprzestania realizacji, emisji i rozpowszechniania w jakiejkolwiek formie audycji „Jedziemy. Michał Rachoń”.

Teraz TVP w likwidacji zamieściła komunikat, w którym napisano, że spółka 26 marca „złożyła w Sądzie Okręgowym w Warszawie pozew przeciwko TV Republika o zaniechanie dokonywania naruszeń praw autorskich przysługujących TVP do audycji ‘Jedziemy’, zapłatę odszkodowania za naruszenie praw TVP do audycji oraz z tytułu nieuczciwej konkurencji, wydanie bezprawnie uzyskanych korzyści, przeproszenie oraz zapłatę zadośćuczynienia na cel społeczny”. Dodano, że łączna kwota wszystkich roszczeń szacowana jest na kwotę miliona złotych.

Wiadomość o złożeniu pozwu skomentował w serwisie X Michał Rachoń.

„Jeśli likwidatorzy od pułkownika Rympałka próbują w ten sposób powiedzieć, że chcieliby mieć na antenie program ‘Michał Rachoń #Jedziemy’ to sorry, ale nie widzę żadnej możliwości współpracy z uzurpatorami, których do TVP policyjnymi sukami przywieźli politycy ściskający się z Putinem takim jakim on jest” – napisał dziennikarz.

opr. jka, źródła: TVP, X

 

 

„Polityka” będzie miała nowego zastępcę redaktora naczelnego

Bartek Chaciński od kwietnia obejmie funkcję jednego z zastępców Jerzego Baczyńskiego, redaktora naczelnego „Polityki”. Nową funkcję ma łączył z nadzorem nad działem kultury, którym kieruje od 2017 r.

Zastępcami redaktora naczelnego „Polityki” pozostają: Mariusz Janicki – pierwszy zastępca redaktora naczelnego (od 2013 r.), Łukasz Lipiński – odpowiadający za wydanie cyfrowe i serwis Polityka.pl, oraz Witold Pawłowski.

Chaciński z redakcją „Polityki” związany jest od 14 lat temu. Wcześniej pracował m.in. w „Machinie” i „City Magazine”, był również zastępca redaktora naczelnego „Przekroju”.

Również od 1 kwietnia 2024 roku zmieni się szef działu zagranicznego „Polityki”. Funkcję tę z rąk Witolda Pawłowskiego przejmie Łukasz Wójcik, który nadal będzie pisał teksty dotyczące problematyki tureckiej i bliskowschodniej. Wcześniej w swojej karierze odpowiadał za działy zagraniczne w „Przekroju” i „Wprost”.

opr. jka, źródło: Polityka

 

Arleta Bojke, wieloletnia dziennikarka TVP, przechodzi do Kanału Zero

Od kwietnia Arleta Bojke, dziennikarka od prawie 20 lat związana z Telewizją Polską, dołączy do zespołu Kanału Zero.

Arleta Bojke karierę w Telewizji Polskiej rozpoczęła w 2004 roku, m.in. pracowała jako reporterka „Wiadomości” TVP1, a w latach 2010  – 2013 pełniła funkcję korespondentki TVP w Moskwie, relacjonowała dla telewizji publicznej m.in. wydarzenia związane z katastrofą smoleńską. Prowadziła programy o tematyce międzynarodowej w TVP Info i o tematyce polonijnej w TVP Polonia. Jest autorką reportaży z Rosji, Białorusi i Ukrainy, napisała m.in. książkę „Władimir Putin. Wywiad, którego nie było”.

Od kwietnia dziennikarka dołączy do zespołu Kanału Zero, o czym poinformował w serwisie X jego twórca Krzysztof Stanowski.

„Od kwietnia dołączy do nas znakomita dziennikarka, Arleta Bojke. Bardzo cieszę się na myśl o tej współpracy” – napisał

opr. jka, źródło: X

 

Przewodniczący KRRiT nałożył karę na likwidatora Telewizji Polskiej

Przewodniczący Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji Maciej Świrski nałożył na likwidatora TVP Daniela Gorgosza karę w wysokości 145 tys. zł. Powodem jest nieudzielenie informacji na temat działalności spółki, którą zarządza.

„Wobec uporczywych odmów wypełnienia obowiązków przewidzianych w ustawie o radiofonii i telewizji, w szczególności jej art. 10 ust. 2, jako Przewodniczący KRRiT podjąłem dzisiaj decyzję o nałożeniu na osobę niewypełniającą tych obowiązków, a podającą się za likwidatora TVP SA – p. Daniela Maksymiliana Gorgosza, kary pieniężnej w wysokości 145 tyś. zł. (nieprzekraczającej 3-krotności jego miesięcznego wynagrodzenia). Kara ta została wymierzona za nieudzielenie uprawnionemu organowi żądanych w trybie przewidzianym przepisami ustawy o radiofonii i telewizji informacji (pomimo dwukrotnej prośby) na temat działalności Spółki, którą zarządza” – napisał w serwisie X Maciej Świrski.

Na stronie KRRiT wyjaśniono, że dotyczy to informacji takich jak:  łączna kwota wydatków na wynagrodzenia z tytułu zatrudnienia pracowników realizujących ustawowe zadania misyjne, osobno za listopad  i grudzień 2023 r., łączna kwota na wynagrodzenia z tytułu umów cywilno-prawnych ze zleceniobiorcami realizującymi ustawowe zadania misyjne, osobno za listopad i grudzień 2023 r., łączne koszty realizacji zadań misyjnych, rozumianych jako tworzenie programu, osobno za listopad i grudzień 2023 r., łączne koszty realizacji zadań misyjnych, rozumianych jako rozpowszechnianie programu, osobno za listopad i grudzień 2023 r.

„Postawa prezentowana przez Pana Daniela Maksymiliana Gorgosza jest nieakceptowalna w demokratycznym państwie prawa, w którym nie może mieć miejsca sytuacja, iż podmiot odmawia udzielenia informacji organowi państwa uprawnionemu do ich otrzymania. W szczególności jeżeli dotyczy to środków publicznych, które zostały temu podmiotowi przez ten organ przekazane” – napisano na stronie KRRiT.

opr.jka, źródła: X/Maciej Świrski, KRRiT

 

Andrzej Poczobut już trzy lata siedzi w więzieniu

25 marca mija trzy lata od uwięzienia Andrzeja Poczobuta, dziennikarza i działacza polskiej mniejszości na Białorusi.  

Dziennikarz aresztowany został 25 marca 2021 roku. Reżim w Mińsku oskarżył go o „wzniecanie nienawiści” oraz „wzywanie do działań na szkodę Białorusi”. Po procesie, który toczył się za zamkniętymi drzwiami, sąd w Grodnie 7 lutego ubiegłego roku skazał Andrzeja Poczobuta na karę ośmiu lat kolonii karnej o zaostrzonym rygorze. Obecnie przebywa w więzieniu w Nowopłocku przeznaczonym dla kryminalistów skazanych za ciężkie przestępstwa, a bliscy ostatnio nie dostają od niego listów.

Stowarzyszenie Dziennikarzy Polskich wielokrotnie wzywało polskie władze do podjęcia skutecznych działań zmierzających do uwolnienia Andrzeja Poczobuta. Ostatnio, na Zjeździe delegatów SDP, który obywał w dniach 16 – 17 marca podjęto uchwałę, w której zaapelowano do władz Rzeczpospolitej Polskiej o intensyfikację działań zmierzających do uwolnienia Andrzeja Poczobuta i innych dziennikarzy więzionych przez reżim Aleksandra Łukaszenki.

opr. jka

 

Politycy PiS ponownie na antenach TVP i Polskiego Radia

Władze Prawa i Sprawiedliwości podjęły decyzję, że politycy tej partii będą przyjmować zaproszenia do udziału w programach ogólnopolskich mediów publicznych.  Nie oznacza to jednak akceptacji sposobu przejęcia tych mediów – zastrzeżono.

O tym, że politycy PiS postanowili wrócić do programów Telewizji Polskiej i Polskiego Radia poinformował na platformie X rzecznik tej partii Rafał Bochenek.

„Piętrzą się problemy społeczne, w tym od tygodni nierozwiązane protesty rolników, leśników, podnoszone są podatki. Niestety podporządkowane im media rządowe, przejęte siłowo, nielegalnie nie informują rzetelnie społeczeństwa o tych nadużyciach. Wobec powyższego, decyzją Prezydium Komitetu Politycznego PiS nasi politycy będą uczestniczyli w programach ogólnopolskich mediów rządowych, bo tylko w ten sposób jesteśmy w stanie odkłamywać zafałszowywaną tam rzeczywistość”  – napisał.

Rzecznik PiS zastrzegł  jednak, że „nie oznacza to akceptacji sposobu przejęcie mediów publicznych! Nasza obecność wynika z obowiązku wobec Polaków, którzy zasługują na prawdę i rzetelny obraz aktualnej sytuacji społeczno-gospodarczej w Polsce”.

opr. jka, źródło: X

Telewizja Republika w lepszej jakości obrazu

Telewizja Republika w Warszawie, Wrocławiu i Trójmieście nadaje od czwartku w jakości HD.

O zmianach poinformował w serwisie X Tomasz Sakiewicz, redaktor naczelny TV Republika.

„Szanowni Państwo, wspaniała wiadomość od dziś @RepublikaTV nadaje w HD we Wrocławiu, Warszawie i Trojmieście i dodatkowo uruchomiliśmy nadajnik w Lubinie” – napisał.

Telewizja Republika nadaje za pośrednictwem lokalnych multipleksów MUX L1 w Jeleniej Górze, MUX L3 w Częstochowie, Tomaszowie Mazowieckim i w Łodzi, MUX L4 we Wrocławiu i w Świdnicy, MUX lokalny TVS Katowice, MUX-y lokalne B-cast: Warszawa, Trójmiasto, Wrocław.

Stacja dostępna też jest za pośrednictwem platform cyfrowych i sieci kablowych, takich jak: Polsat Box, Canal Plus, Play, Orange, Vectra, Netia, Toya, oraz na YouTube i na stronie internetowej.

opr. jka, źródła: X, TV Republika

 

Agnieszka Romaszewska dyscyplinarnie zwolniona z Telewizji Polskiej

„No to TVP jednak jeszcze nieco poprawiła moje zwolnienie, a mianowicie dziś wręczono mi zwolnienie dyscyplinarne” – poinformowała w poniedziałek w serwisie X Agnieszka Romaszewska.

Tego samego dnia Telewizja Polska wydała komunikat: „TVP S.A. w likwidacji informuje, że z dniem 18 marca 2024 roku doszło do definitywnego zakończenia stosunku pracy między TVP S.A. a Panią Agnieszką Romaszewską-Guzy. Nastąpiło to z inicjatywy TVP S.A. w likwidacji, z przyczyn dotyczących pracownika”.

Wiadomość o tym, że TVP zwolnienia po 32 latach pracy redaktor Agnieszkę Romaszewską, założycielkę i dyrektorkę telewizji Biełsat, pojawiła się  we wtorek, 12 marca, (pisaliśmy o tym TUTAJ). Przeciwko tej skandalicznej decyzji od razu zaprotestował Zarząd Główny SDP (TUTAJ). W niedzielę, 17 marca Zjazd Delegatów SDP, czyli najwyższa władza Stowarzyszenia, przyjęła stanowisko, w którym wyraża stanowczy protest przeciwko zwolnieniu  Agnieszki Romaszewskiej.

„Nie trzeba nikogo przekonywać o zasługach redaktor Agnieszki Romaszewskiej – Guzy. Opozycjonistka antykomunistyczna, rzetelna dziennikarka pracująca od lat 90. XX w. w TVP zawsze była wzorem uczciwego wykonywania naszego zawodu. Po stworzeniu telewizji Biełsat, jako szefowa unikatowej w Europie Środkowej i Wschodniej instytucji jak nikt inny rozumie potrzebę przekazywania prawdziwych informacji na tereny Białorusi, Rosji i innych państw byłego bloku sowieckiego. Jej zwolnienie traktujemy de facto jako próbę przerwania tej misji i początek likwidacji Biełsatu przez polskie władze” – napisali delegaci Zjazdu.

Podkreślili, że działania takie, jak zwolnienie red. Romaszewskiej „nie tylko nie są zgodne z polską racją stanu, ale wspierają reżimy w Moskwie i Mińsku”. (Pełny tekst stanowiska delegatów można znaleźć  TUTAJ)

opr. jka, źródła: X, TVP

Komentarz Huberta Bekrychta, redaktora naczelnego portalu sdp.pl TUTAJ.

 

Adrian Klarenbach w Telewizji Republika. Poprowadzi nowy program

Adrian Klarenbach dołączył do zespołu Telewizja Republika. Poprowadzi program „Polityczna Debata Dnia”, który będzie emitowany od poniedziałku do piątku o godzinie 9.

„Polityczna Debata dnia” to nowa pozycja, która w ramówce Telewizji Republika pojawi się od poniedziałku, 18 marca. Prowadzącym będzie Adrian Klarenbach. Wcześniej dziennikarz przez wiele lat związany był z Telewizją Polską, do czasu przejęcia publicznego nadawcy przez nowe władze był gospodarzem programów w TVP Info.

opr. jka, źródło: niezalezna.pl