Radio Wnet wyprzedziło Polskie Radio 24

Z najnowszej fali badania słuchalności Radio Track obejmującej pierwszy kwartał 2024 roku wynika, że Radio Wnet zanotowało lepszy wynik niż przed rokiem i wyprzedziło już m.in. Polskie Radio 24.

Największy udział w czasie słuchania wśród rozgłośni ogólnopolskich i ponadregionalnych, wynoszący 29,1 proc. w okresie styczeń – marzec 2024, miało RMF FM. Stacja ta zanotowała spadek w porównaniu z pierwszym kwartałem 2023 roku, gdy jej udział wynosił 29,9 proc. Na drugim miejscu znalazło się Radio ZET z wynikiem 14,6 proc. Rozgłośnia ta może pochwalić się sporym wzrostem, gdyż rok wcześniej udział jej wynosił 13,5 proc. Trzecie miejsce zajmuje Program 1 Polskiego Radia, którego wynik spadł z 5,1 do 4,7 proc.

Udział w czasie słuchania Radia Wnet wzrósł z 0,2 proc. do 0,6 proc. Stacja ta wyprzedziła Polskie Radio 24, które w pierwszym kwartale 2024 roku zanotowało wynik 0,5 proc. (spadek z 1,1 proc.)

opr. jka, źródło: Radio Track

 

Legendarny wokalista rockowy wyrzucony z Radia Poznań. Jego audycja znika z anteny

Tomasz Budzyński, znany artysta rockowy, wokalista m.in. zespołów Armia i Siekiera, stracił audycję w Radiu Poznań.

Tomasz Budzyński program „Melodramat – magazyn muzyki nieobecnej” w Radiu Poznań prowadził od października 2016 roku. O tym, że została on niespodziewanie zdjęty z anteny artysta poinformował we wtorek w mediach społecznościowych.

„Dziś otrzymałem telefon z Radja Poznań ,w którym poinformowano mnie ,że Radio Poznań rezygnuje z mojej audycji. Tak więc wczoraj był ostatni Melodramat na falach. Dziękuję wszystkim ,z którymi miałem okazję przez 377 audycji współpracować. Szczególnie dziękuje za pomoc panu Pawłowi Bajińskiemu ! No i wam drodzy słuchacze za wspólne przeżywanie pięknej muzyki nieobecnej” – napisał Tomasz Budzyński.

Decyzja poznańskiej rozgłośni oburzała wielu internautów.

„Na pewno większość z Was kojarzy- Tomasza Budzyńskiego – wokalistę Siekiery i Armii? Dobry człowiek pomagający innym. W Radiu Poznań od kilku lat prowadził świetny ‘Melodramat – magazyn muzyki nieobecnej’. Właśnie jakiś tępy zbir od  @BartSienkiewicz wyrzucił go z radia – skomentował w serwisie X dziennikarz Wojciech Wybranowski.

opr. jka, źródła: Fb,X

 

 

 

Służby zarekwirowały sprzęt Telewizji Republika

We wtorek, policja skonfiskowała drona i kartę pamięci należące do Telewizji Republika. Jak twierdzi reporter stacji, znajdowały się na niej materiały objęte tajemnicą dziennikarską.

Do zdarzenia doszło w Warszawie przy ul. Grzybowskiej, w pobliżu opuszczonej kamienicy, w której prowadzone są czynności związane z zabójstwem czterech osób, do jakiego doszło w tym miejscu w niedzielę. Ekipa TV Republika za pomocą drona nagrywała fasadę budynku. Jak relacjonuje portal Niezalenża.pl, po pewnym czasie na miejscu pojawili się funkcjonariusze policji, którzy skonfiskowali drona i kartę pamięci. Pytani przez reportera Michała Gwardyńskiego o podstawę prawną takiego działania odmawiali udzielenia jakichkolwiek informacji. Dziennikarz podkreślił, że na zarekwirowanej karcie pamięci były także inne materiały, objęte tajemnicą dziennikarską, m.in. nagrania pokazujące przeszukania domu byłego ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobry.

„Jest to sytuacja zupełnie niesłychana – skomentował zajście, w rozmowie z portalem Niezalezna.pl, Tomasz Sakiewicz, redaktor naczelny TV Republika. –  Miejsce to nie było objęte strefą zakazu lotów, nie otrzymaliśmy żadnego ostrzeżenia od strony policji, że nie wolno filmować. Operator ma wszystkie możliwe zgody. Dron jest dziś zwykłym narzędziem pracy dziennikarzy, natomiast albo prokuratura i policja na widok drona zachowują się jak dzicy na widok parowozu, albo chodzi po prostu o samą Telewizję Republika, która budzi ich obawy i lęki, bo nie zawsze pokazuje to, co chce obecna władza”

opr. jka, źródło: Niezależna.pl

Katarzyna Dębek zostanie redaktorką naczelną „Forbes Polska”

Katarzyna Dębek, dotychczasowa zastępczyni redaktora naczelnego magazynu „Forbes”, obejmie 15 kwietnia 2024 r. stanowisko szefowej wszystkich tytułów wydawanych pod marką Forbes. Będzie odpowiedzialna za magazyn „Forbes Polska”, „Forbes Women”, serwis Forbes.pl oraz wydania tematyczne.

Paweł Zielewski, który od 2016 roku był redaktorem naczelnym magazynu „Forbes”, odchodzi z Ringier Axel Springer Polska. Aleksandra Karasińska, do tej pory redaktorka naczelna „Forbes Women”, od maja 2024 r. obejmie stanowisko dyrektorki nowo powstającej fundacji w RASP.

Katarzyna Dębek z magazynem „Forbes” jest związana od 2007 r. Wcześniej była dziennikarką i redaktorką anglojęzycznego pisma o tematyce biznesowej „Warsaw Business Journal” oraz współpracowniczką poświęconego tematyce rozrywkowo-kulturalnej miesięcznika „Warsaw Insider”.

opr. jka, źródło: RASP

Likwidacja Telewizji Polskiej wpisana do KRS

Sąd Rejonowy dla m.st. Warszawy w poniedziałek, 8 kwietnia wpisał do Krajowego Rejestru Sądowego postawienie Telewizji Polskiej w stan likwidacji.

Jako likwidator spółki do KRS został wpisany Daniel Gorgosz. W rejestrze bez zmian pozostała jednak rada nadzorcza TVP, powołana przez Radę Mediów Narodowych, którą tworzą Maciej Łopiński, Przemysław Tejkowski i Radosław Włoszek.

opr. jka, źródła: TVP, X

 

Zakłócanie sygnału Radia Maryja. Interweniuje Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji

W ubiegłym tygodniu doszło do zakłócania sygnału Radia Maryja. W wyjaśnienie sprawy włączyła się Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji.   

Do zakłócenia sygnału Radia Maryja na satelicie Eutelsat, który następnie jest przekazywany na nadajniki UKF doszło po raz pierwszy w ubiegłą środę. W trakcie audycji „Rozmowy Niedokończone” słuchacze byli odcięci od przekazu rozgłośni przez około 45 min.

W kolejnych dniach zakłócenia powtarzały się, stacja podniosła moc nadawczą, ale nie rozwiązało to całkowicie problemu. W piątek Radio Maryja, po uzyskaniu zgody Centrum Satelitarnego, zaczęło nadawać na nowej częstotliwości satelitarnej, wówczas odbiór dobywał się już bez zakłóceń.

Źródło zakłócania sygnału nie zostało wykryte. W wyjaśnienie sprawy włączyła się Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji.

„Sygnał Radia Maryja transmitowany przez satelitę Eutelsat prawdopodobnie od kilku dni jest zagłuszany silnym sygnałem satelitarnym. Według dotychczasowych ustaleń źródło zagłuszenia nie znajduje się na terenie Polski. Sprawa jest już badana przez międzyrządową organizację EUTELSAT IGO – Europejską Organizację Telekomunikacji Satelitarnej, we współpracy z Krajową Radą Radiofonii i Telewizji” – podano w komunikacie KRRiT na portalu X.

opr. jka, źródła: Radio Maryja, X

 

Grzegorz Nawacki nie będzie już redaktorem naczelnym „Pulsu Biznesu”

Po 18 latach, w tym ponad pięciu na stanowisku redaktora naczelnego, Grzegorz Nawacki rozstaje się z „Pulsem Biznesu”. 

Jak tłumaczy Grzegorz Nawacki, cytowany w komunikacie Bonnier Business Polska, wydawcy „Pulsu Biznesu”,  udało mu się zbudować redakcję składającą się z wybitnych dziennikarek i dziennikarzy pracującą w trybie online first i wypozycjonować PB jako czołową markę w mediach ekonomicznych, a teraz przyszedł czas, by sprawdzić, jak wygląda życie poza Pulsem.

Funkcję p.o. redaktora naczelnego przejmie Marcin Goralewski, wieloletni dziennikarz i zastępca redaktora naczelnego „Pulsu Biznesu”. Wydawca informuje, że decyzja o docelowej obsadzie stanowiska redaktora naczelnego zapadnie w ciągu najbliższych tygodni.

opr. jka, źródlo: Bonnier Business Polska

 

Nie żyje Stanisława Ryster. Przez ponad 30 lat prowadziła „Wielką grę”

W wieku 81 lat zmarła Stanisława Ryster, ikona Telewizji Polskiej. Popularność przyniósł jej teleturniej „Wielka Gra”, który zaczęła prowadzić w 1975 roku.

Informację o śmierci Stanisławy Ryster przekazał w mediach społecznościowych Mariusz Machnikowski, wielokrotny zwycięzca „Wielkiej gry”.

„Zmarła Stanisława Ryster. Jeśli ktoś był legendą TVP, to Ona na pewno. Pochwalę się – w jednym z wywiadów powiedziała, że spotkała się niedawno z ‘jednym ze swoich ulubionych graczy’. Potwierdziła mi potem, że to chodziło o mnie – tydzień wcześniej zaprosiłem Ją na kawę…” – napisał.

Wiadomość o śmierci prezenterki potwierdziła później w serwisie X Telewizja Polska.

Stanisława Ryster urodziła się 2 maja 1942 roku we Lwowie. Pracę w telewizji rozpoczęła w 1966 roku. Najpierw prowadziła programy młodzieżowe. W 1975 roku została gospodynią teleturnieju „Wielka gra”, który prowadziła nieustannie do 2006 roku.

opr. jka, źródło: X

AGNIESZKA ROMASZEWSKA pozywa Telewizję Polską

Agnieszka Romaszewska, wieloletnia dziennikarka Telewizji Polskiej i twórczyni Biełsatu, niedawno zwolniona dyscyplinarnie, poinformowała o złożeniu pozwu przeciwko TVP.

„Szanowni Państwo, wczoraj właśnie złożyłam pierwszy pozew przeciw TVP, kolejny w przyszłym tygodniu. To jednak nie powinno tak być, że po 32 latach pracy wyrzuca się człowieka jak śmieć” – napisała w czwartek Agnieszka Romaszewska na swoim profilu na Facebooku.

„Czy wcześniej robiono takie rzeczy? Tak owszem. Pamiętam choćby przypadki Andrzej Szozda i Jerzy Sosnowski i ileś innych.

Ale jeszcze bardziej nie powinno być tak, że bez specjalnego powodu odbiera się komuś, pod koniec jego zawodowej kariery, projekt, który był dla niego więcej niż pracą, a któremu poświęcił 18 lat swojego życia – rezygnując na jego rzecz właściwie ze wszystkiego: z życia prywatnego z rozrywek, podtrzymywania relacji towarzyskich. I powiedzmy sobie szczerze: tylko dzięki takiemu poziomowi zaangażowania ten projekt powstał, przetrwał i odniósł sukces, którego właściwie nikt nie neguje…” – dodała.

W dalszej części swojego wpisu Agnieszka Romaszewska podkreśliła: „Nie powinno tak być, że wsadza się klin w zbudowany z wielkim trudem przez lata, zgrany, dobry, profesjonalny zespół, rozbija jego solidarność, niszczy przyjaźnie, że od ludzi w gruncie rzeczy oczekuje się by w trosce o przyszłość ważnego projektu i własną w trzy tygodnie po wywaleniu założycielki i szefowej udawali, że jest super i że nic się nie stało”.

Jej zdaniem, takie działanie „w normalnym kraju nie powinno uchodzić na sucho”.

Dziennikarka założyła na portalu zrzutka.pl zbiórkę na pokrycie kosztów pozwu.

„Wszelkie pieniądze które uda się zebrać ponad to co konieczne na sprawę – przekażę na Fundację Strefa Solidarności, która wspiera poszczególne projekty Biełsatu” – zaznaczyła Agnieszka Romanowska.

Wieloletnia dziennikarka TVP i twórczyni Biełsatu została zwolniona z Telewizji Publicznej w połowie marca.

Agnieszka Romaszewska, szefowa Biełsatu, została zwolniona

Przeciwko tej skandalicznej decyzji protestował Zarząd Główny SDP oraz Zjazd Delegatów SDP, czyli najwyższa władza Stowarzyszenia.

 

Protest Zarządu Głównego SDP przeciwko zwolnieniu z pracy w TVP dyr. Agnieszki Romaszewskiej-Guzy

Bekrycht: PO WYRZUCENIU ROMASZEWSKIEJ Z TVP W MOSKWIE STRZELAJĄ SZAMPANY

„Nie trzeba nikogo przekonywać o zasługach redaktor Agnieszki Romaszewskiej – Guzy. Opozycjonistka antykomunistyczna, rzetelna dziennikarka pracująca od lat 90. XX w. w TVP zawsze była wzorem uczciwego wykonywania naszego zawodu. Po stworzeniu telewizji Biełsat, jako szefowa unikatowej w Europie Środkowej i Wschodniej instytucji jak nikt inny rozumie potrzebę przekazywania prawdziwych informacji na tereny Białorusi, Rosji i innych państw byłego bloku sowieckiego. Jej zwolnienie traktujemy de facto jako próbę przerwania tej misji i początek likwidacji Biełsatu przez polskie władze” – napisali delegaci Zjazdu w swoim stanowisku.

opr. jka, źródło: Facebook/Agnieszka Romaszewska

Serwis money.pl wzmacnia redakcję. Chce stawiać na treści premium

Należący do Wirtualnej Polski money.pl wdraża nową strategię rozwoju serwisu. Ma w nim pojawić się więcej treści premium, zarówno w formie tekstów, jak i materiałów wideo. Od maja redakcję wzmocnią Grzegorz Osiecki i Tomasz Żółciak, a od czerwca Grzegorz Siemionczyk.

Na stronie money.pl ma zostać wydzielona specjalna sekcja treści premium. Redakcja przygotowuje do niej nowe formaty i eksperckie raporty dotyczące gospodarki. Od maja zespół money.pl wzmocnią Grzegorz Osiecki i Tomasz Żółciak, przychodzący z „Dziennika Gazety Prawnej”. W czerwcu pracę rozpocznie zaś Grzegorz Siemionczyk, dotychczas związany z „Rzeczpospolitą’.

Grzegorz Osiecki to dziennikarz i publicysta piszący o kwestiach politycznych, ekonomicznych i społecznych. W „Dzienniku Gazecie Prawnej” pracował od 2009 roku.. Jest laureatem Grand Press Economy w 2019 roku

Tomasz Żółciak jako dziennikarz i publicysta zajmuje się tematami gospodarczymi, samorządowymi i politycznymi. Poprzednio zawiązany z „Dziennikiem Gazetą Prawną od 2010 roku.

Grzegorz Siemionczyk jest dziennikarzem i publicystą specjalizującym się w tematyce makroekonomicznej. Do czerwca związany z „Rzeczpospolitą” i gazetą giełdy „Parkiet”. Laureat Nagrody Dziennikarskiej im. Mariana Krzaka. W 2020 r. otrzymał Grand Press Economy. Kilkukrotnie nagradzany w konkursie NBP im. Władysława Grabskiego.

opr. jka, źródło: Wirtualna Polska