Radio Złote Przeboje będzie miało nową dyrektorkę programową  

Joanna Sołtysiak od 1 marca br. obejmie stanowisko dyrektorki programowej Radia Złote Przeboje należącego do Grupy Eurozet. Zastąpi Mateusza Golisa, który rozstał się z firmą.

Nowa dyrektorka programowa pracuje w stacji od 2018 roku, dotychczas była jej dyrektorką muzyczną. Obecnie rozgłośnia rozpoczęła rekrutację na szefa muzycznego Radia Złote Przeboje.

Z radiem Joanna Sołtysiak jest związana od 1996 roku. Zaczynała w poznańskim Radiu Afera, a w kolejnych latach pracowała m.in. w Radiu Złote Przeboje, Pop FM, Blue FM i Rock Radio Wielkopolska. W latach 2007-2017 była związana z Radiem ZET, gdzie była zastępczynią dyrektora muzycznego, w 2015 roku została dyrektorką muzyczną stacji.

opr. jka, źródło: Eurozet

 

Tomasz Sakiewicz chce podać do sądu ministra kultury za pomówienie TV Republika

Minister kultury i dziedzictwa narodowego Bartłomiej Sienkiewicz stwierdził, że Telewizja Republika nielegalnie „korzystała ze sprzętu, ze studiów, a także ze znaków towarowych TVP”. Redaktor naczelny stacji Tomasz Sakiewicz uznaje to za pomówienie i zapowiedział skierowanie sprawy do sądu.

W czwartek, 15 lutego odbyła się konferencja prasowa ministra kultury. Jak poinformował portal niezalena.pl, nie wpuszczono na nią dziennikarzy TV Republika. Był to już kolejny przypadek, gdy stacji tej odmówiono wstępu do resortu kultury. W styczniu przeciwko takiemu postępowaniu ministerstwa protestowało Centrum Monitoringu Wolności Prasy SDP (TUTAJ), sprawą zainteresował się też Rzecznik Praw Obywatelskich (pisaliśmy o tym TUTAJ).

Podczas czwartkowej konferencji szef resortu kultury Bartłomiej Sienkiewicz skomentował sprawę niewpuszczania dziennikarzy Telewizji Republika na swoje konferencje.

„Mam jedną uwagę czysto porządkową. Ostatnio się utworzyło trochę kontrowersji wokół udziału w konferencjach ministerstwa TV Republika. Chciałbym wyjaśnić sprawę. TV Republika w czasie, kiedy posłowie PiS-u i dawne władze TVP siłowo zajmowały gmachy należące do TVP, TV Republika korzystała ze sprzętu, ze studiów, a także ze znaków towarowych TVP nielegalnie. W tej sprawie są wystosowane przedsądowe roszczenia i co tu dużo mówić. Póki nie będę miał pewności, że ta instytucja to instytucja dziennikarska, a nie instytucja złodziei, nie widzę żadnego powodu, żeby zapraszać tych przedstawicieli na moje konferencje” – powiedział Sienkiewicz.

Na zarzuty ministra odpowiedział redaktor naczelny Telewizji Republika Tomasz Sakiewicz.

„W związku z wypowiedzią ministra Bartłomieja Sienkiewicza zarzucającego nam nielegalne przywłaszczenie mienia TVP oświadczamy: nigdy nielegalnie nie korzystaliśmy z mienia TVP. W budynku TVP info przebywaliśmy wyłącznie na zaproszenie kierownictwa tej instytucji, nie korzystaliśmy z ich sprzętu, wręcz przeciwne nawet użyczyliśmy dziennikarzom TVP nasz sprzęt. Nie korzystamy z żadnych znaków towarowych należących do TVP. Wypowiedz podpułkownika Sienkiewicza jest pomówieniem naszej stacji i dlatego występujemy z procesem karnym o zniesławienie i cywilnym o zadośćuczynienie jakie ta szkodliwa wypowiedź wywołuje. Retoryka i działania stosowana wobec naszej stacji przypomina metody jakie używano w stanie wojennym wobec niezależnych od komunistów mediów. Po ataku na media publiczne mamy kolejną odsłonę walki z wolnym słowem w Polsce” – napisał w serwisie X Sakiewicz.

opr. jka, źródła: niezalena.pl, X

Vatican News uruchomił kanał na WhatsAppie

Serwis Stolicy Apostolskiej Vatican News uruchomił kanał na komunikatorze WhatsApp w różnych wersjach językowych, w tym także polskiej .„To cenne źródło informacji także dla dziennikarzy” – podkreślił  ks. dr Paweł Rytel-Andrianik, szef polskiej Sekcji Radia Watykańskiego-Vatican News.

Nowa inicjatywa ma na celu jeszcze bardziej przybliżyć odbiorcom nauczanie Papieża, działalność Stolicy Apostolskiej i życie Kościoła na świecie.

„Ludzie chcą być na bieżąco z życiem Kościoła. Stąd kanał na WhatsApp, który wychodzi naprzeciw tym oczekiwaniom. Poza treściami z serwisu Vatican News będą tam publikowane też multimedia. Ten kanał to także cenne źródło informacji dla dziennikarzy” – powiedział ks. Rytel-Andrianik, który jest także członkiem zespołu (CEM), zarządzającego całościowym przekazem mediów watykańskich.

Radio Watykańskie i serwis Vatican News to media Stolicy Apostolskiej, które dostarczają aktualne informacje z działalności papieża Franciszka i wydarzeń w Watykanie. Publikują również wiadomości z życia Kościoła na świecie, w tym także w Polsce.

opr. jka, źródło: vaticannews.va

Likwidacja wszystkich regionalnych rozgłośni Polskiego Radia wpisana do KRS

Otwarcie likwidacji wszystkich 17 regionalnych rozgłośni Polskiego Radia zostało wpisane do Krajowego Rejestru Sądowego.

W środę, 14 lutego Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego poinformowało, „że w wyniku złożonej przez likwidatora skargi na czynność referendarza, Sąd Rejonowy Lublin Wschód w składzie sędziego zawodowego postanowił wpisać do rejestru przedsiębiorców otwarcie likwidacji spółki Polskie Radio – Regionalna Rozgłośnia w Lublinie ‘Radio Lublin’ S.A. w likwidacji.”

Na początku lutego Krajowy Rejestr Sądowy z siedzibą w Świdniku oddalił wniosek ministra kultury o postawieniu Radia Lublin w stan likwidacji. W uzasadnieniu decyzji referendarz sądowy Kamil Żurek powołał się na wyrok Trybunału Konstytucyjnego z 18 stycznia br., w myśl którego zmiany w mediach publicznych dokonane przez ministra kultury Bartłomieja Sienkiewicza, w oparciu o Kodeks spółek handlowych, są niezgodne z Konstytucją RP.

„Proces wpisywania do rejestru otwarcia likwidacji wszystkich 17 spółek – rozgłośni regionalnych Polskiego Radia zakończony pomyślnie” – podał resort kultury po wtorkowym postanowieniu lubelskiego sądu.

Przypomnijmy, że warszawski Sąd Rejonowy oddalił wniosek o wpis do KRS postawienia w stan likwidacji Polskiego Radia i Telewizji Polskiej. W obu przepadkach powołał się m.in. na wyrok Trybunału Konstytucyjnego z 18 stycznia br. Dokonał zaś wpisu do KRS otwarcia procesu likwidacji Polskiej Agencji Prasowej.

opr. jka, źródło: X/MKiDN

 

 

Likwidator TVP żąda od TV Republika miliona złotych. Chodzi o program Michała Rachonia

Daniel Gorgosz, likwidator Telewizji Polskiej, wezwał Tomasza Sakiewicza, redaktora naczelnego Telewizji Republika do zapłaty miliona złotych. Powodem ma być naruszenie autorskich praw majątkowych do audycji „Jedziemy”.

Jak czytamy w komunikacie, który pojawił się na stronie Centrum Informacji TVP, Gorgosz przesłał do Sakiewicza wezwanie przedprocesowe, w którym „domaga się zaprzestania realizacji, emisji i rozpowszechniania w jakiejkolwiek formie, emitowanej obecnie na antenie Telewizji Republika audycji ‘Jedziemy. Michał Rachoń’ oraz natychmiastowego usunięcia zarówno jej fragmentów jak i pełnych odcinków z serwisu Youtube oraz platform Facebook i X/Twitter, a także do zaprzestania wykorzystywania logotypu (znaku słowno-graficznego) produkowanego i rozpowszechnianego przez Telewizję Polską programu ‘Jedziemy’”.

Likwidator TVP wezwał także redaktora Sakiewicza do zapłaty 100 tys. zł na rzecz Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej „w ramach zadośćuczynienia za dokonanie względem Telewizji Polskiej SA czynu nieuczciwej konkurencji” oraz do opublikowania na antenie Telewizji Republika przeprosin.

Tomasz Sakiewicz żądania Gorgosza, skomentował w serwisie X.

„W związku z pojawiającymi się nieprawdziwymi informacjami o rzekomym żądaniu władz TVP wypłaty miliona złotych przez telewizję Republika, zarząd TV Republika po rozmowie z władzami TVP informuje, że takie pismo nie zostało od władz TVP do nas wysłane ani zarząd TVP nie ma takich roszczeń. Mamy więc najprawdopodniej do czynienia z próbą wyłudzenia pieniędzy od prywatnej firmy. Sprawę przekażemy prokuraturze” – napisał redaktor naczelny Telewizji Republika.

opr. jka, źródła: TVP, X

 

 

Kolejne porażki ministra kultury w bitwie o media publiczne

Sąd Rejonowy dla m.st. Warszawy oddalił we wtorek skargę na niewpisanie do Krajowego Rejestru Sądowego nowego zarządu Polskiego Radia. Dzień wcześniej ten sam sąd oddalił podobną skargę w sprawie Telewizji Polskiej.  

Skan postanowienia Sądu Rejonowy dla m.st. Warszawy z 12 lutego oddalającego skargę na orzeczenie referendarza sądowego, który odmówił  wpisania nowych władz TVP do KRS, opublikował w poniedziałek w serwisie X adwokat Piotr Leonarski.

We wtorek natomiast, ten sam sąd oddalił skargę na odmowę wpisu do KRS zmienionego zarządu Polskiego Radia. Zaskarżone orzeczenie, podpisana przez referendarza sądowego, zapadło 11 stycznia.

opr. jka, źródło: X

Pracownicy regionalnych rozgłośni Polskiego Radia nie chcą połączenia z TVP

Ponad 700 pracowników regionalnych rozgłośni Polskiego Radia podpisało się pod listem do szefa resortu kultury, premiera, marszałków Sejmu i Senatu oraz Sejmowej Komisji Kultury i Środków Przekazu, w którym stanowczo protestują przeciwko pomysłowi połączeniu regionalnych rozgłośni Polskiego Radia z regionalnymi ośrodkami telewizyjnymi.

List, który w poniedziałek rano można było przeczytać na stronach internetowych niektórych regionalnych rozgłośniach Polskiego Radia, jest oddolną inicjatywą pracowników tych stacji. Podpisało się pod nim 741 osób – dziennikarzy, realizatorów, techników, informatyków, pracowników pionów administracyjnych z 14 na 17 regionalnych rozgłośni. Dotyczy on przygotowywanej nowej ustawy medialnej.

W związku z niepokojącymi informacjami na temat planowanego połączenia regionalnych ośrodków telewizyjnych z 17 regionalnymi rozgłośniami Polskiego Radia, my – pracownice i pracownicy tych rozgłośni oczekujemy prawa do pełnej informacji o planowanych zmianach oraz dostępu do osób tworzących projekt nowego ładu medialnego w Polsce” – czytamy w liście. Dalej autorzy pisma domagają się możliwości przedstawienia swojego stanowiska i wzięcia udziału w pracach nad nową ustawą.

„Zabieramy głos, ponieważ zmiana polegająca na odebraniu regionalnym rozgłośniom statusu samodzielnych spółek i połączenie z ośrodkami telewizyjnymi wpłynie negatywnie na jakość i warunki wykonywanej pracy, zuboży pejzaż medialny i kulturowy poszczególnych regionów oraz sprawi, że nie będziemy w pełni zdolni do wypełniania zadań misyjnych” – podkreślono w liście.

Zwrócono też uwagę na odmienności mediów jakimi są radio i telewizja.

„To właśnie radio regionalne z dużą liczbą szybkich serwisów informacyjnych jest dla Słuchaczy pierwszym, podstawowym źródłem informacji. Telewizja produkuje ich o wiele mniej i innymi metodami. Próba połączenia mediów o tak różnej specyfice jak radio i telewizja w praktyce negatywnie wpłynie na szybkość i jakość podawania informacji. Stworzenie wspólnego newsroomu dla mediów, które z natury rzeczy posługują się odmiennymi środkami przekazu (słowo i obraz), jest nieracjonalne ze względów merytorycznych oraz organizacyjnych” – zauważono.

Autorzy listu podkreślili również szczególną rolę społeczną i kulturotwórczą, jaką pełnią rozgłośnie regionalne Polskiego Radia.

„To właśnie samodzielność formalno-prawna daje naszym rozgłośniom możliwość organizacji wielu przedsięwzięć kulturalnych, społecznych czy charytatywnych, które stają się wizytówkami regionu, a z nas czynią instytucje kultury i zaufania społecznego, co pozwala na budowanie wspólnotowości na poziomach regionalnych i lokalnych” – napisano w liście.

Połączenie regionalnych rozgłośni ze ośrodkami telewizyjnymi źle wpłynie na zarządzanie tymi instytucjami, „a iluzoryczne oszczędności w funkcjonowaniu przez ograniczenie zatrudnienia nie zneutralizują paraliżu decyzyjnego”. Autorzy listu obawiają się, że doprowadzi to w końcu do „stopniowego ograniczania rozwoju sztuki radiowej na rzecz kilkukrotnie droższych produkcji telewizyjnych”.

„Dostrzegamy potrzebę zmian, które doprowadzą do uporządkowania i uniezależnienia mediów służby publicznej od świata polityki. Nie jesteśmy im przeciwni i deklarujemy współpracę. Media służby publicznej powinny bowiem należeć do społeczeństwa i pracujących w nich ludzi – piszą na koniec pracownicy regionalnych rozgłośni Polskiego Radia. Apelują jednak, żeby twórcy przyszłej ustawy zaprosili do dyskusji nad nią przedstawicieli 17 regionalnych rozgłośni Polskiego Radia i w swoich pracach kierowali się interesem słuchaczy tych stacji.

opr. jka

 

KRRiT: środki z abonamentu do depozytu sądowego

Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji podjęła uchwałę, w myśl której środki z opłat abonamentowych na Telewizję Polską i Polskie Radio do czasu prawomocnego stwierdzenia przez sąd rozpoczęcia likwidacji spółek będą trafiać do depozytu sądowego.

KRRiT wyjaśniła, że spowodowane jest to chaosem prawnym wywołanym „decyzjami Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego; w tym z dnia 27 grudnia 2023 r. oraz z dnia 29 grudnia 2023 r., a podjętymi z rażącym naruszeniem prawa, o rozwiązaniu spółek mediów publicznych, postawieniu ich w stan likwidacji, odwołaniu ich organów oraz powołaniu likwidatorów, braku prawomocnego zakończenia postępowań rejestrowych dotyczących likwidacji spółek będącymi jednostkami publicznej radiofonii i telewizji”.

Regulator podkreślił też, że „wobec działania legalnych zarządów tych spółek, działalność równoległa ‘likwidatorów’ potęguje chaos, powoduje dwugłos”.

Do depozytu ma trafić m.in. kwota 158 mln zł, której wypłata przypadała na dzień 12 lutego 2024 roku.

Poniżej publikujemy pełną treść uchwały KRRiT

UCHWAŁA NR 40 /2024 z dnia 7 lutego 2024 roku w sprawie wykorzystania wpływów z opłat abonamentowych na realizację misji publicznej w roku 2024

Na podstawie art. 9 ust. 1 w związku z art. 21 ust. 1 i art. 31 ust. 4 ustawy z dnia 29 grudnia 1992 r. o radiofonii i telewizji oraz art. 1 i art. 8 ust. 1-3 ustawy z dnia 21 kwietnia 2005 r. o opłatach abonamentowych, wobec chaosu prawnego powstałego w jednostkach publicznej radiofonii i telewizji wywołanego decyzjami Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego; w tym z dnia 27 grudnia 2023 r. oraz z dnia 29 grudnia 2023 r., a podjętymi z rażącym naruszeniem prawa, o rozwiązaniu spółek mediów publicznych, postawieniu ich w stan likwidacji, odwołaniu ich organów oraz powołaniu likwidatorów, braku prawomocnego zakończenia postępowań rejestrowych dotyczących likwidacji spółek będącymi jednostkami publicznej radiofonii i telewizji, wobec działania legalnych zarządów tych spółek, działalność równoległa „likwidatorów” potęguje chaos, powoduje dwugłos, chroniąc interes odbiorców, biorąc pod uwagę uwzględnienie potrzeb społecznych, a mając na uwadze treść ww. przepisów:

  1. 21 ust. 1 ustawy z dnia 29 grudnia 1992 r. o radiofonii i telewizji przewidującego, że publiczna radiofonia i telewizja realizuje misję publiczną;
  2. 31 ust. 4 ustawy z dnia 29 grudnia 1992 r. o radiofonii i telewizji przewidującego, że przychody pochodzące ze źródeł pochodzących z opłat abonamentowych przeznacza się wyłącznie na realizację misji publicznej, o której mowa w art. 21 ust. 1 ustawy z dnia 29 grudnia 1992 r. o radiofonii i telewizji;
  3. 1 ustawy z dnia 21 kwietnia 2005 r. o opłatach abonamentowych przewidującego, że opłaty abonamentowe pobiera się w celu umożliwienia realizacji misji publicznej, o której mowa w art. 21 ust. 1 ustawy z dnia 29 grudnia 1992 r. o radiofonii i telewizji przez jednostki publicznej radiofonii i telewizji;
  4. 8 ust. 1 ustawy z dnia 21 kwietnia 2005 r. o opłatach abonamentowych przewidującego, że wpływy z opłat abonamentowych są przeznaczane wyłącznie na realizację przez nadawców publicznej radiofonii i telewizji misji, o której mowa w art. 21 ust. 1 ustawy z dnia 29 grudnia 1992 r. o radiofonii i telewizji, w wysokości nieprzekraczającej wydatków ponoszonych w związku z realizacją tej misji;

jak również:

  1. Art. 6 ust. 1 ustawy z dnia 29 grudnia 1992 r. o radiofonii i telewizji przewidującego, że Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji stoi na straży m.in. interesu odbiorców usług medialnych;

oraz:

  1. Art. 468 § 1 ustawy z dnia 15 września 2000 r. Kodeks spółek handlowych przewidującego, że likwidatorzy powinni zakończyć interesy bieżące spółki, ściągnąć wierzytelności, wypełnić zobowiązania i upłynnić majątek spółki (czynności likwidacyjne). Nowe interesy mogą podejmować tylko wówczas, gdy to jest potrzebne do ukończenia spraw w toku;

w trosce o interes odbiorców w zakresie dostarczania im programów, tworzenia treści informacyjnych, publicystycznych, edukacyjnych, dotyczących kultury, sportu i rozrywkowych, ale też o dobro osób zatrudnianych w jednostkach publicznej radiofonii i telewizji, jak również o majątek jednostek publicznej radiofonii i telewizji oraz mienie publiczne wielkiej wartości, Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji:

postanawia:

  • §1.

Upoważnić Przewodniczącego Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji do niezwłocznego stworzenia nowego harmonogramu wypłat środków z wpływów z opłat abonamentowych, z uwagi na dezaktualizację prognoz wpływów z opłat abonamentowych poczynionych w październiku 2023 roku spowodowaną bezprecedensowymi działaniami Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego względem spółek mediów publicznych, wprowadzeniem chaosu i związanym z tym niepokojem osób płacących abonament radiowo-telewizyjny przejawiającym się zmniejszonymi wpływami z opłat abonamentowych w miesiącu styczniu 2024 roku, względem planowanych wpływów na podstawie Harmonogramu z dnia 18 października 2023 roku prognozującego wpływy na rok 2024.

  • §2.

Do czasu prawomocnego stwierdzenia przez sąd rozwiązania spółki będącej jednostką publicznej radiofonii i telewizji, rozpoczęcia procesu jej likwidacji oraz związanego z tym sposobu reprezentacji spółki (brak pewności co do umocowania osoby reprezentującej spółkę):

  1. Ustalić wypłatę środków z wpływów z opłat abonamentowych w 2024 roku w proporcji przyjętej uchwałą Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji nr 194/2023 z dnia 13 września 2023 roku na podstawie harmonogramu ustalonego przez Przewodniczącego na podstawie § 1 niniejszej Uchwały, z terminem pierwszej wypłaty środków przypadającym na dzień 12 lutego 2024 roku w łącznej kwocie 158.000.000,00 zł, z zastrzeżeniem pkt 3-7 poniżej.
  2. Stwierdzić niemożność pogodzenia w całości ustawowych zadań spółki będącej jednostką publicznej radiofonii i telewizji wynikających z art. 21 ust. 1 ustawy z dnia 29 grudnia 1992 r. o radiofonii i telewizji (realizacja misji publicznej) z ustawowymi zadaniami likwidatorów spółki w likwidacji wynikającymi z art. 468 § 1 ustawy z dnia 15 września 2000 r. Kodeks spółek handlowych (zadania likwidacyjne).
  3. Zobowiązać jednostki publicznej radiofonii i telewizji do wykorzystywania przekazanych przez Krajową Radę Radiofonii i Telewizji środków z opłat abonamentowych wyłącznie na realizację misji publicznej, w wysokości nieprzekraczającej wydatków ponoszonych w związku z realizacją tej misji oraz zgodnie z obowiązującym daną spółkę zatwierdzonym przez Krajową Radę Radiofonii i Telewizji planem programowo-finansowym na rok 2024, w szczególności zaś wg stanu zatrudnienia liczbowo-osobowego (bez względu na formę prawną) na dzień 19 grudnia 2023 roku, jak również niewykorzystywania otrzymanych od Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji środków na jakiekolwiek cele związane z procesem likwidacyjnym jednostki publicznej radiofonii i telewizji.
  4. Ustanowić nadzór nad realizacją wydatkowania przez osoby faktycznie zarządzające jednostkami publicznej radiofonii i telewizji środków pochodzących z przekazanych przez Krajową Radę Radiofonii i Telewizji wpływów z opłat abonamentowych na cele wyłącznie związane z realizacją misji publicznej oraz nadzór ten powierzyć Radzie Nadzorczej, Radzie Programowej, Radzie Pracowniczej lub Związkom Zawodowym działającym
    w danej jednostce publicznej radiofonii i telewizji.
  5. Zobowiązać jednostki publicznej radiofonii i telewizji w osobach faktycznie kierujących sprawami spółki do przekazywania Krajowej Radzie Radiofonii i Telewizji, (1) w terminie do 15 dnia każdego miesiąca przed miesiącem, którego dotyczyć ma wypłata środków pochodzących z wpływów z opłat abonamentowych do złożenia oświadczenia ze wskazaniem konkretnych celów na jakie środki pochodzące z wpływów z opłat abonamentowych mają być przeznaczone w miesiącu, którego dotyczyć ma wypłata przewidziana harmonogramem, jak również (2) złożenia oświadczenia że otrzymane od Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji środki pochodzące z wpływów z opłat abonamentowych zostały przeznaczone w miesiącu poprzedzającym oświadczenie wyłącznie na realizację misji publicznej o której mowa w art. 21 ust. 1 ustawy z dnia 29 grudnia 1992 r. o radiofonii i telewizji, w wysokości nieprzekraczającej w miesiącu, którego dotyczy oświadczenie wydatków ponoszonych w związku z realizacją tej misji oraz zgodnie z obowiązującym daną spółkę zatwierdzonym przez Krajową Radę Radiofonii i Telewizji planem programowo-finansowym na rok 2024, jak również, że otrzymane od Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji środki pochodzące z wpływów z opłat abonamentowych nie zostały przeznaczone w miesiącu poprzedzającym oświadczenie na finansowanie likwidacji danej jednostki publicznej radiofonii i telewizji, w tym w szczególności, ale nie wyłącznie przeznaczone na wynagrodzenie likwidatora, jego doradców, pełnomocników, czy innych osób świadczących usługi w zakresie przeprowadzanej likwidacji, a przygotowanie wzoru tych oświadczeń powierzyć Przewodniczącemu Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji.
  6. Zastrzec w przypadku niezłożenia oświadczeń wskazanych w pkt. 5 powyżej, złożenia oświadczeń niezawierającego wszystkich elementów wskazanych w pkt. 5 powyżej, złożenia oświadczeń z podaniem nieprawdziwych informacji, lub złożenia oświadczenia zawierającego przesłanki negatywne wskazane w pkt. 5 in fine powyżej, niewykazanie przez spółkę będącą jednostką publicznej radiofonii i telewizji spełnienia wymogów przewidzianych art. 21 ust. 1 i art. 31 ust. 4 ustawy o radiofonii i telewizji oraz art. 1 i art. 8 ust. 1-3 ustawy o opłatach abonamentowych, czego konsekwencją jest brak podstaw do wypłaty spółce przez Krajową Radę Radiofonii i Telewizji środków pochodzących z wpływów z opłat abonamentowych.
  7. Wypłatę środków z wpływów z opłat abonamentowych w terminach przewidzianych harmonogramem ustalonym przez Przewodniczącego Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji na podstawie § 1 niniejszej Uchwały, dla każdej ze spółek będącej jednostką publicznej radiofonii i telewizji, kierować do depozytu sądowego celem podjęcia ich w imieniu spółki przez uprawnione do reprezentowania spółki osoby.

 

  • §3.

W przypadku prawomocnego stwierdzenia przez sąd rozwiązania spółki będącej jednostką publicznej radiofonii i telewizji, rozpoczęcia procesu jej likwidacji oraz związanego z tym sposobu reprezentacji spółki (pewność co do umocowania osoby reprezentującej spółkę):

  1. Ustalić wypłatę środków z wpływów z opłat abonamentowych w 2024 roku w proporcji przyjętej uchwałą Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji nr 194/2023 z dnia 13 września 2023 roku na podstawie harmonogramu ustalonego przez Przewodniczącego na podstawie § 1 niniejszej Uchwały, z zastrzeżeniem pkt. 3-6 poniżej.
  2. Stwierdzić niemożność pogodzenia w całości ustawowych zadań spółki będącej jednostką publicznej radiofonii i telewizji wynikających z art. 21 ust. 1 ustawy z dnia 29 grudnia 1992 r. o radiofonii i telewizji (realizacja misji publicznej) z ustawowymi zadaniami likwidatorów spółki w likwidacji wynikającymi z art. 468 § 1 ustawy z dnia 15 września 2000 r. Kodeks spółek handlowych (zadania likwidacyjne).
  3. Zobowiązać jednostki publicznej radiofonii i telewizji do wykorzystywania przekazanych przez Krajową Radę Radiofonii i Telewizji środków z opłat abonamentowych wyłącznie na realizację misji publicznej, w wysokości nieprzekraczającej wydatków ponoszonych w związku z realizacją tej misji oraz zgodnie z obowiązującym daną spółkę zatwierdzonym przez Krajową Radę Radiofonii i Telewizji planem programowo-finansowym na rok 2024, w szczególności zaś wg stanu zatrudnienia liczbowo-osobowego (bez względu na formę prawną) na dzień 19 grudnia 2023 roku, jak również niewykorzystywania otrzymanych od Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji środków na jakiekolwiek cele związane z procesem likwidacyjnym jednostki publicznej radiofonii i telewizji.
  4. Ustanowić nadzór nad realizacją wydatkowania przez osoby faktycznie zarządzające jednostkami publicznej radiofonii i telewizji środków pochodzących z przekazanych przez Krajową Radę Radiofonii i Telewizji wpływów z opłat abonamentowych na cele wyłącznie związane z realizacją misji publicznej oraz nadzór ten powierzyć Radzie Nadzorczej, Radzie Programowej, Radzie Pracowniczej lub Związkom Zawodowym działającym
    w danej jednostce publicznej radiofonii i telewizji.
  5. Zobowiązać jednostki publicznej radiofonii i telewizji w osobach faktycznie kierujących sprawami spółki do przekazywania Krajowej Radzie Radiofonii i Telewizji, (1) w terminie do 15 dnia każdego miesiąca przed miesiącem, którego dotyczyć ma wypłata środków pochodzących z wpływów z opłat abonamentowych do złożenia oświadczenia ze wskazaniem konkretnych celów na jakie środki pochodzące z wpływów z opłat abonamentowych mają być przeznaczone w miesiącu którego dotyczyć ma wypłata przewidziana harmonogramem, jak również (2) złożenia oświadczenia że otrzymane od Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji środki pochodzące z wpływów z opłat abonamentowych zostały przeznaczone w miesiącu poprzedzającym oświadczenie wyłącznie na realizację misji publicznej, o której mowa w art. 21 ust. 1 ustawy z dnia 29 grudnia 1992 r. o radiofonii i telewizji, w wysokości nieprzekraczającej w miesiącu, którego dotyczy oświadczenie wydatków ponoszonych w związku z realizacją tej misji oraz zgodnie z obowiązującym daną spółkę zatwierdzonym przez Krajową Radę Radiofonii i Telewizji planem programowo-finansowym na rok 2024, jak również, że otrzymane od Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji środki pochodzące z wpływów z opłat abonamentowych nie zostały przeznaczone w miesiącu poprzedzającym oświadczenie na finansowanie likwidacji danej jednostki publicznej radiofonii i telewizji, w tym w szczególności ale nie wyłącznie przeznaczone na wynagrodzenie likwidatora, jego doradców, pełnomocników, czy innych osób świadczących usługi w zakresie przeprowadzanej likwidacji, a przygotowanie wzoru tych oświadczeń powierzyć Przewodniczącemu Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji.
  6. Zastrzec w przypadku niezłożenia oświadczeń wskazanych w pkt. 5 powyżej, złożenia oświadczeń niezawierających wszystkich elementów wskazanych w pkt. 5 powyżej, złożenia oświadczeń z podaniem nieprawdziwych informacji, lub złożenia oświadczenia zawierającego przesłanki negatywne wskazane w pkt. 5 in fine powyżej, niewykazanie przez spółkę będącą jednostką publicznej radiofonii i telewizji spełnienia wymogów przewidzianych art. 21 ust. 1 i art. 31 ust. 4 ustawy o radiofonii i telewizji oraz art. 1 i art. 8 ust. 1-3 ustawy o opłatach abonamentowych, czego konsekwencją jest brak podstaw do wypłaty spółce przez Krajową Radę Radiofonii i Telewizji środków pochodzących z wpływów z opłat abonamentowych.
  • §4.

Określić mechanizm wypłaty środków z wpływów abonamentowych w roku 2024 jednostkom publicznej radiofonii i telewizji postawionym w stan likwidacji o którym mowa w § 1 ust. 2 uchwały Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji nr 8/2024 z dnia 10 stycznia 2024 r. w sposób wskazany w §§ 2 i 3 niniejszej Uchwały.

  • §5.

Wezwać osoby faktycznie kierujące sprawami Telewizji Polskiej S.A. oraz ich pomocników do zaprzestania naruszania Karty Powinności Telewizji Polskiej S.A. oraz do niezwłocznego przywrócenia nadawania kanału TVP World, jak również przywrócenia treści archiwum portalu TVP Info oraz Tygodnika TVP, zgodnie z przyjętą i zaakceptowaną przez Krajową Radę Radiofonii i Telewizji Kartą Powinności.

  • §6.

Uchwała wchodzi w życie z dniem podjęcia.

 

IV Forum Mediów Lokalnych „Lokalsi 4.0” o sztucznej inteligencji

Czwarta edycja konferencji wydawców i dziennikarzy mediów lokalnych, która odbędzie się 6 marca 2024 r. w Campusie Google przy Palcu Konesera na warszawskiej Pradze, zostanie poświęcona przede wszystkim sztucznej inteligencji.

Organizatorem IV Forum Mediów Lokalnych „Lokalsi 4.0” jest Stowarzyszenie Mediów Lokalnych. W czasie tegorocznej edycji przybliżona zostanie nie tylko problematyka dynamicznego rozwoju AI, ale też zaprezentują się polskie Startupy, które w swojej działalności wykorzystują sztuczną inteligencję, również w tych obszarach, które mogą być interesujące dla lokalnych mediów.

Konferencja odbywa się dzięki wsparciu Google Polska, udział w niej jest bezpłatny, ale obowiązują zapisy. Szczegółowy program Forum i formularz zgłoszeniowy dostępne są TUTAJ.

opr. jka, źródło: SML

KRRiT:  Po 20 grudnia 2023 roku TVP nie wywiązywała się z realizowania misji publicznej

Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji opublikowała szczegółowy raport dotyczący problemów z realizowaniem misji publicznej przez TVP oraz analizę strat oglądalności i udziałów w rynku reklam po 20 grudnia 2023 roku, czyli od chwili przejęcia telewizji publicznej przez ministra kultury i dziedzictwa narodowego Bartłomieja Sienkiewicza.

Poniżej publikujemy pełną treść dokumentu KRRiT.

PROBLEMY Z REALIZOWANIEM MISJI PUBLICZNEJ PRZEZ TVP PO 20 GRUDNIA 2023 ROKU

REGULACJE PRAWNE:

Podstawą prawną do realizowania misji publicznej są: Ustawa o radiofonii i telewizji, Ustawa o opłatach abonamentowych, Karta Powinności TVP oraz Plan programowo-finansowy TVP, które precyzyjnie określają koszty realizacji misji publicznej.

Z przeprowadzonego monitoringu wynika, że TVP nie wywiązywała się z realizowania misji publicznej, ponieważ od 20 grudnia 2023 nie rozpowszechniała programów TVP3 Regionalna i programów tworzonych przez  16 Oddziałów Regionalnych Telewizji Polskiej, TVP Info i TVP World. Ponadto nie dostarczała odbiorcom zaplanowanych głównych audycji informacyjnych, publicystycznych oraz usług.

PROGRAMY:

Z Karty Powinności (dokumentu precyzującego zadania wynikające z misji publicznej)  ustalonej z KRRiT na lata 2020-2024 wynika, że TVP SA stale rozpowszechnia 39 programów, w tym: TVP INFO, TVP World, programy regionalne i pasmo wspólne TVP3 Regionalna.

Z informacji zawartej w planie programowo-finansowym (dokument precyzujący  sposób realizacji zadań wynikających z misji publicznej) zatwierdzonym na 2023 i 2024 rok wynika, że Telewizja Polska zobowiązana jest do codziennej emisji programów TVP INFO, TVP World, 16 programów regionalnych i pasma wspólnego TVP3 Regionalna. TVP Info i TVP World zaplanowano przez całą dobę, pasmo wspólne TVP3 przez ok. 17,5 godz. dziennie, a programy regionalne TVP3 przez ponad 6 godz. dziennie.

Wyłączenie wspólnego programu TVP3 Regionalna i 16 programów lokalnych

20 grudnia 2023 r. pozbawiono odbiorców dostępu do bieżących informacji z regionu, tłumaczonych również na język migowy, lokalnej publicystyki i kultury.  Wstrzymano nadawanie wspólnego programu regionalnego TVP3. Wspólne pasmo nadawane w całym kraju, zostało zastąpione przez sygnał programu TVP2. Z anteny zdjęto audycje o charakterze informacyjnym i interwencyjnym m.in. Dziennik Regionów, Express Regionów, Głos Regionów, Telekurier, Kryminalna Siódemka, audycji dla niesłyszących Spotkania w świecie ciszy, a także audycji z twórcami kultury Rozmowy bardzo kulturalne.

Emisję programu TVP3 Regionalna pasmo wspólne przywrócono 26 grudnia 2023, ale bez programów lokalnych.

Od 20 grudnia wstrzymano nadawanie programów lokalnych, które dla odbiorców w każdym województwie nadaje 16 Oddziałów Regionalnych Telewizji Polskiej. Z anten zdjęto programy i aktualne audycje informacyjne oraz  publicystyczne:

  1. w TVP3 Białystok: Obiektyw, Bez kantów, Gość Obiektywu,
  2. w TVP3 Bydgoszcz: Zbliżenia, Rozmowa Dnia,
  3. w TVP3 Gdańsk: Panorama, Wywiadówka, Forum Panoramy, Raport gospodarczy,  magazyn interwencyjny w Twojej sprawie,
  4. w TVP3 Gorzów Wlkp.: Informacje Lubuskie, Rozmowa Dnia – Ring, Rozmowa na czasie, Pamięć i tożsamość,
  5. w TVP3 Katowice: Aktualności, Aktualne Śląskie, Optyka polityka, Metropuls,
  6. w TVP3 Kielce: Informacje, Głos Dnia, Bez Demagogii, Twarzą w Twarz,
  7. w TVP3 Kraków: Kronika, Tematy dnia, Bliżej polityki, Kronika kulturalna,
  8. w TVP3 Lublin: Panorama Lubelska, Poranek Między Wisłą a Bugiem, Gość Panoramy, To nas dotyczy, Tydzień między nami,
  9. w TVP3 Łódź: Łódzkie Wiadomości Dnia,  Budzi się ludzi, Strefa biznesu,  Rozmowa Dnia,
  10. w TVP3 Olsztyn: Informacje, Opinie,
  11. w TVP3 Opole: Kurier Opolski, Opolskie o poranku, Rozmowa Dnia, W Centrum Uwagi,
  12. w TVP3 Poznań: Teleskop, Wielkopolska Warta Poznania, Lustra, Temat Dnia, W każdej sprawie,
  13. w TVP3 Rzeszów: Aktualności, Popołudnie z TVP3 Rzeszów, Konkrety i opinie,  
  14. w TVP3 Szczecin: Kronika, Podsumowanie Dnia,  Wokół nas,
  15. w TVP3 Wrocław: Fakty, Fakty o poranku, Rozmowa Faktów,
  16. w TVP3 Warszawa: Kurier Warszawy i Mazowsza, Kurier Mazowiecki, Telewizyjny Kurier Warszawski,  Warszawski Dzień, Warszawski Dzień Extra, Zawsze na temat, Twoje Sprawy, Tekieli, krótki przewodnik po duszy, Region Polityka, Gra o Polskę, Prosto z Mazowsza, Prosto z Radomia,  Ciemna strona .

Programy lokalne ponownie zaczęto nadawać w następujących terminach: TVP3 Kielce 24 stycznia 2024, TVP3 Opole 13 stycznia 2024, TVP3 Olsztyn 6 stycznia 2024, TVP3 Łódź i TVP3 Lublin 4 stycznia 2024, TVP3 Gorzów Wlkp. 3 stycznia 2024, TVP3 Bydgoszcz, TVP3 Gdańsk, TVP3 Katowice, TVP3 Rzeszów, TVP3 Szczecin,  TVP3 Wrocław 2 stycznia 2024, TVP Białystok 30 grudnia 2023, TVP Warszawa 29 grudnia 2023, TVP Kraków 28 grudnia 2023, TVP Poznań 27 grudnia 2023.

W województwie świętokrzyskim widzowie odzyskali swój lokalny program dopiero po 5 tygodniach, na Opolszczyźnie po ponad 3 tygodniach, większość widzów lokalnych TVP3 po 2 tygodniach.

Po ponownym włączeniu emisji programu wspólnego TVP3 i 16 Oddziałów Regionalnych TVP3 nie wszystkie audycje zawarte w planach programowo-finansowych TVP na 2023 i 2024 rok powróciły na antenę.

Wyłączenie programu wyspecjalizowanego TVP INFO

Od 20 grudnia 2023 wyłączono całodobowy kanał informacyjny TVP Info. Widzowie stracili dostęp do bieżących informacji, aktualnej publicystyki, filmów dokumentalnych i reportaży. Z anteny zdjęto m.in. Serwisy Info, także w wersji dla niesłyszących, Pogodę, audycje: Wstaje dzień, Info Raport, Info Dzień, Teleexpress extra, Teleexpress na deser, Jedziemy, Jedziemy dalej, Minęła 8, Minęła 9, O co chodzi, O tym się mówi, Gość Wiadomości, Minęła 20, W tyle wizji, W tyle wizji extra, W kontrze, Salon dziennikarski, Woronicza 17, Studio Wschód, Studio Zachód, Kobiecym okiem, Między słowami, W pełnym świetle, cykl dokumentalny Pełny obraz, debatę polityczną Forum.

Od 20 grudnia 2023 program TVP INFO zastąpiono sygnałem TVP1 i TVP Polonia. Emisję TVP Info wznowiono 29 grudnia 2023. Jednak z jego ramówki zdjęto  większość audycji publicystycznych m.in. Studio Wschód jedyną audycję TVP w całości poświęconą analizom wydarzeń w Rosji, Ukrainie, Białorusi, basenie Morza Bałtyckiego, a także w Azji i na Kaukazie, która omawiała kwestie bezpieczeństwa, co jest szczególnie istotne  ze względu na agresję Rosji na Ukrainę i gróźb ataków na inne kraje oraz  Studio Zachód – audycję poświęconą polskiej polityce międzynarodowej, polityce europejskiej i transatlantyckiej. Audycja Studio Wschód przestała być dostępna dla odbiorców za granicą na antenach TVP Polonia i TVP Wilno.

Wyłączenie programu dla odbiorców za granicą TVP WORLD

Od 20 grudnia 2023 nie jest dostępny kanał TVP World, specjalny program o Polsce i sytuacji na świecie nadawany przez całą dobę w języku angielskim.  Widzowie stracili dostęp do pasm informacyjnych, publicystycznych i kulturalnych, filmów dokumentalnych, audycji edukacyjnych. Z anteny zdjęto  magazyny publicystyczne dotyczące polityki międzynarodowej i biznesu Eastern Express, World News, Business Arena.  Na kanale TVP WORLD nadawany jest sygnał TVP Polonia.

Program dla odbiorców za granicą TVP Polonia bez serwisów Polonia 24

Od 20 grudnia 2023 wstrzymano emisję serwisu informacyjnego Polonia 24 w TVP Polonia, magazynu dla Polaków mieszkających za granicą, emitowanego 5 razy w tygodniu, retransmitowanego także w TVP Wilno. Nie jest dostępna także audycja Midnight News retransmitowana z TVP World.

Program dla odbiorców za granicą TVP Wilno bez serwisów Info Wilno

TVP Wilno program skierowany głównie do Polaków mieszkających na Litwie, jest zobowiązany do nadawania serwisów informacyjnych Info Wilno, emitowanego 6 razy w tygodniu oraz Info Wilno Flesz i programu publicystycznego Studio Wilno, emitowanych 5 razy w tygodniu. Od 13 stycznia do 28 stycznia 2024 na antenie TVP Wilno nie nadawano serwisów Info WilnoInfo Wilno Flesz.

GŁÓWNE AUDYCJE INFORMACYJNE I PUBLICYSTYCZNE:

Z planów programowo finansowych na 2023 i 2024 rok wynika, że Telewizja Polska jest zobowiązana do emitowania codziennych serwisów informacyjnych. W TVP1: wydania Wiadomości i Teleexpressu, w TVP2 wydania Panoramy.

Teleexpress, Wiadomości, Panorama zdjęte z anteny

20 grudnia 2023 usunięto z programów ogólnokrajowych audycje informacyjne. Wycofano krótkie wydania Wiadomości z 8.00, 12.00, 15.00 oraz główne wydanie. Od 21 grudnia zamiast głównych Wiadomości emitowany jest serwis informacyjny 19.30. Krótkie wydania Wiadomości nie wróciły na antenę. Teleexpress nie był emitowany od 20 grudnia 2023 do 4 stycznia 2024. Powrócił na antenę po ponad 2 tygodniach. Wydania Panoramy, jedynego programu informacyjnego w TVP2, zarówno krótsze jak i wydanie główne zdjęto z anteny 20 grudnia 2023.  Panorama wydanie główne została przeniesiona z godziny 18.00 na 22.30 (sobota i niedziela 22.10). Emisję wznowiono 10 stycznia 2024 r. Wydania krótsze Panoramy nie powróciły na antenę.

Codzienna publicystyka usunięta z TVP

W planach programowo-finansowych na 2023 i 2024 rok Telewizja Polska zobowiązała się do emitowania w TVP1 audycji publicystycznych: Kwadrans polityczny (5 razy w tygodniu), Alarm (11 razy w tygodniu), Magazyn śledczy Anity Gargas (2 razy w tygodniu). Po 20 grudnia 2023 audycje te usunięto z anteny. Ostatnie 3 odcinki Magazynu Śledczego Anity Gargas nie zostały wyemitowane. Zamiast magazynu interwencyjnego Alarm od 29 grudnia po głównym wydaniu serwisu informacyjnego 19.30 wprowadzono rozmowę polityczno-publicystyczną pt. Gość 19.30.

USŁUGI:

Ustawa o radiofonii i telewizji przewiduje, że misją mediów publicznych jest także tworzenie i dostarczanie usług innych niż programy. Według Karty Powinności oraz planów programowo-finansowych na 2023 i 2024 Telewizja Polska  dostarcza odbiorcom własny serwis audiowizualny na żądanie vod.tvp.pl,  serwisy tematyczne w dziedzinach takich jak informacja i publicystyka: tvp.info, regiony.tvp.pl oraz udostępnia swoją ofertę w aplikacji TVP GO.

Brak dostępu do internetowych serwisów i usług na żądanie

Po 20 grudnia 2023 odbiorcy stracili dostęp do informacji serwisu TVP.INFO. Po odblokowaniu serwisu 15 stycznia 2024, z jego zasobów usunięto m.in. Tygodnik.TVP, zawierający  m.in. teksty publicystyczne poświęcone polityce, historii i kulturze. W serwisie TVP.INFO wyłączono funkcję wyszukiwania informacji i programów. 20 grudnia zablokowano dostęp do serwisu TVP3 i lokalnych serwisów internetowych TVP3, pozbawiając widzów aktualnych  informacji i zasobów audycji z Oddziałów Regionalnych TVP3.

Z zasobów platformy usług na żądanie TVP.VOD usunięto m.in. cykle filmów dokumentalnych ResetResortowe dzieci, ostatniego odcinka tej serii Telewizja Polska nie wyemitowała.   Z platformy usług na żądanie  usunięto audycje W tyle wizji, cykl Wawa mówi – o historii Warszawy, cykliczne wywiady Między słowamiW pełnym świetle, archiwalne wydania Wiadomości, Panoramy i Teeexpressu.

Z powodu wyłączenia programów po 20 grudnia pełna oferta TVP nie była dostępna w aplikacji TVP GO. Odbiorcy utracili dostęp do programów TVP INFO, TVP3 Regionalna i TVP3 Oddziały Regionalne. Nadal nie ma dostępu do TVP World.

STRATY OGLĄDALNOŚCI PROGRAMÓW TVP I UDZIAŁÓW W RYNKU REKLAM OD 20.12.2023 DO 31.01.2024 ROKU

20 grudnia 2023 r. całkowicie wstrzymano nadawanie programu TVP INFO. Program TVP INFO został włączony ponownie dopiero 29 grudnia 2023 r.

20 grudnia 2023 r. zdjęto też z anteny serwisy informacyjne:

– Teleexpress (wyłączony 20 grudnia 2023 r., powrócił 4 stycznia 2024 r.)
– Panorama (wyłączona 20 grudnia, wróciła o innej porze nadawania 10 stycznia 2024 r.)
– Wiadomości ( wyłączone 20 grudnia, 21 grudnia zostały zastąpione przez nowy serwis 19.30).

Zmiany te mają swoje odzwierciedlenie w oglądalności, a co za tym idzie w sprzedaży czasu reklamowego.

Przed wyłączeniem sygnału wielkość AMR była trochę wyższa niż przed rokiem, ale po ponownym włączeniu sygnału średnia oglądalność minutowa programu TVP INFO (licząc rok do roku) osiągnęła zaledwie 27% wielkości tego wskaźnika sprzed roku (czyli spadła o 73%).
Teleexpress pod koniec stycznia ma o to tysięcy widzów mniej niż w ostatnim tygodniu grudnia.

Panorama po powrocie na antenę zanotowała ogromny spadek oglądalności. W tygodniu przed 20 grudnia Panoramę oglądał nieco ponad milion widzów, natomiast w ostatnim tygodniu stycznia zaledwie niecałe 400 000.

Serwis 19.30 pod koniec stycznia ma o niemal 20 procent widzów mniej niż Wiadomości. W tygodniu 4-19 grudnia średnia oglądalność Wiadomości wynosiła 1 858 985 widzów, natomiast serwis 19.30 między 22 a 28 stycznia 1 520 882, czyli o niemal jedną piątą mniej.
Przed wyłączeniem TVP Info, telewizja publiczna miała 20,5% udziału w całej rynkowej wielkości GRP.

W dniach, w których wyłączony był publiczny program informacyjny, udział ten spadł do 13,5%.

Telewizja Polska nie odzyskała całego udziału w GRP po ponownym włączeniu TVP Info. Udział ten pozostał mniejszy o 5 punktów procentowych.

Straty dotyczyły większości programów publicznych. Wyjątkowe wzrosty odnotowała jedynie TVP Polonia, której program pojawiał się w miejscu TVP INFO.

TVP INFO
średnie AMR przed zmianami                                4-19.12.2023                               366 280
średnie AMR po przywróceniu TVP INFO           29.12.2023-28.01.2024                 92 781

 

TVP 3
średnie AMR przed zmianami                                4-19.12.2023                               53 918
średnie AMR po przywróceniu TVP INFO           29.12.2023-28.01.2024               45 674

Programy Informacyjne

Panorama
średnie AMR przed zmianami                                         4-19.12.2023                          1 032 052
średnie AMR w miesiąc po zmianach                           22-28.01.2024                             399 865

Wiadomości/19.30
średnie AMR przed zmianami                                         4-19.12.2023                          1 858 985
średnie AMR w miesiąc po zmianach                           22-28.01.2024                         1 520 882

Wartość programu telewizyjnego dla branży reklamowej jest związana z jego wskaźnikami oglądalności opisanymi wyżej. Natomiast wskaźnik GRP – Gross Rating Point, pozwala określić jaki odsetek grupy celowej miał kontakt z emitowanymi reklamami.

Udział w GRP oraz jego zmiany w analizowanych okresach:

Udział grupy TVP S.A. w GRP w 2022 i 2023 roku oscylowały w granicach 20%, w listopadzie br. było to 21,44%, w grudniu – do 19 (a więc przed wygaszeniem programów i serwisów informacyjnych) – 20,65%.

Po zmianach, udział telewizji publicznej w GRP wyniósł 14,84% i zmniejszył się o 28% w stosunku do okresu bezpośrednio poprzedzającego wyłączenie sygnału i zdjęcie serwisów z ramówek.

TVP nie przekazała dokumentów dotyczących emisji programów i audycji oraz dostarczania odbiorcom usług od 19 grudnia 2023 do 26 stycznia 2024, o które wystąpiła KRRiT na podstawie Art.10 ust. 2 ustawy o radiofonii i telewizji.

Źródło: KRRiT