Pierwsza porażka ministra kultury. Sąd oddalił wniosek o wpis do KRS nowych władz Telewizji Polskiej

Sąd rejestrowy w Warszawie oddalił wniosek o wpisanie do Krajowego Rejestru Sądowego nowych członków rady nadzorczej Telewizji Polskiej powołanych przez ministra kultury i dziedzictwa narodowego Bartłomieja Sienkiewicza oraz Tomasza Syguta jako prezesa TVP.

Informację o decyzji sądu przekazał na platformie X Kamil Zaradkiewicz, sędzia Sądu Najwyższego.

„Sąd rejestrowy oddalił wniosek o wpis zmiany danych w Krajowym Rejestrze Sądowym dotyczących spółki Telewizja Polska Spółka akcyjna” – napisał.

W postanowieniu sądu podkreślono, że uchwały o powołaniu członków rady nadzorczej oraz o powołaniu zarządu zostały podjęte przez organ nieuprawniony. Sąd odwołał się do wyroku Trybunału Konstytucyjnego z 13 grudnia 2016 roku.

„A maiori ad minus wyrok TK nie stanowi podstawy do wnioskowania, iż kompetencje te przejął minister wykonujący uprawnienia korporacyjne skarbu państwa jako akcjonariusza spółki. Rekapitulując, uchwała o powołaniu przez Walne Zgromadzenie Akcjonariuszy członków rady nadzorczej spółki i uchwała rady nadzorczej o powołaniu zarządu spółki zostały podjęte przez organ nieuprawniony zgodnie z wyżej przywołanymi przepisami UKRRiTV, a także, z uwagi na zapisy statutu TVP, zgodnie z przepisami samego KSH” – czytamy w postanowieniu, którego treść opublikował na platformie X dziennikarz Bartosz Godusławski.

Minister kultury Bartłomiej Sienkiewicz 19 grudnia 2023 r. odwołał prezesów i członków rad nadzorczych Telewizji Polskiej, Polskiego Radia i Polskiej Agencji Prasowej oraz powołał nowe rady nadzorcze, które powołały nowe zarządy. Przeciwko takiemu postępowaniu stanowczo protestowało Stowarzyszenie Dziennikarzy Polskich, zwracając uwagę, że zgodnie z obowiązującym prawem w Polsce, zmiany w mediach publicznych mogą być wprowadzone jedynie na podstawie ustawy przyjętej przez Sejm i Senat oraz podpisanej przez Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej.

Przypomnijmy, że 27 grudnia minister kultury postawił media publiczne w stan likwidacji, przeciwko temu również protestuje SDP (TUTAJ).

opr. jka, źródło: X

 

Komunikat Zespołu Wspierania Radia Maryja

Niedawno Radio Maryja obchodziło 32. urodziny. „Nasz Dziennik” od 26 lat towarzyszy w posłudze ewangelizacyjnej naszej rozgłośni. Od 20 lat zaś formację religijną i patriotyczną prowadzoną przez Radio wspiera Telewizja Trwam. Rodzina Radia Maryja obficie czerpie od 22 lat z posługi myślenia realizowanej przez Akademię Kultury Społecznej i Medialnej zgodnie z dewizą: „Fides, Ratio et Patria”. Nie można w tym przywołaniu dzieł powstałych i rozwijających się w klimacie stworzonym przez Radio zapomnieć o Fundacjach: Lux Veritatis, Nasza Przyszłość i Servire Veritati, które skutecznie wdrażają wiele pomysłów zainicjowanych podczas audycji w Radiu Maryja. Te dzieła służące ewangelizacji dobrze uzupełniają konsekrowane w 2016 r. sanktuarium Najświętszej Maryi Panny Gwiazdy Nowej Ewangelizacji i św. Jana Pawła II, Park Pamięci Narodowej oraz otwarte pod koniec ubiegłego roku w swym wstępnym kształcie Muzeum „Pamięć i Tożsamość” im. św. Jana Pawła II.

 

  1. Zakończenie kolejnego roku kalendarzowego stwarza zawsze okazję do podziękowania za te dzieła, które – tak to można określić – wypełniają rolę Centrum Ewangelizacji dla Polaków w Kraju i dla Polonii. Najpierw naszą wdzięczność wyrażamy Panu Bogu oraz Maryi, Patronce naszej rozgłośni, za Jej stałe orędowanie u Pana Boga w sprawach Radia i wszystkich dzieł tworzących Centrum Ewangelizacji. Jesteśmy pewni, że tylko dzięki tej opiece i orędownictwu można było nie tylko pokonywać piętrzące się przeszkody, ale też tworzyć i rozwijać kolejne dzieła oraz odnajdywać ludzi wnoszących twórczy wkład w ich rozwój.

 

  1. Naszą wdzięczność wyrażamy pomysłodawcy i założycielowi tych dzieł, który odważnie i wbrew piętrzącym się coraz to nowym trudnościom skoordynował oczekiwania wielu milionów Polaków, odczuwających brak w przestrzeni medialnej środków społecznego komunikowania się, które skutecznie wspierają formację religijną i patriotyczną Narodu.

 

  1. Niespotykane wręcz w skali świata – już u samego początku – było założenie, że odbiorcy tworzonych mediów i wspierających je dzieł będą wspierać ich rozwój nie tylko modlitwą, ale również swymi ofiarami. Realizacja takiego zamierzenia jest bardzo trudna. Wielu twierdziło nawet, że jest niemożliwa, bowiem koszty utrzymania mediów są bardzo duże i stale rosną. Stąd finansującymi wszystkie inne media obecne na rynku radia i telewizji są właściciele dużego kapitału, działając bezpośrednio albo przez kierowanie swoich reklam do tych mediów. A w jaki sposób właściciele kapitału mogą wpływać na media, pokazują obecnie podejmowane decyzje zarządzających tym kapitałem w odniesieniu do jednego z nadawców polskich.

 

  1. Po zakończeniu roku kalendarzowego członkowie Rodziny Radia Maryja otrzymują informacje o kosztach prowadzenia Radia Maryja, Telewizji Trwam, co zapewne pozwala każdemu wpisać w swój plan finansowy rozpoczynającego się roku stosowną pomoc finansową tym mediom. Obecnie w komunikacie głoszonym w Radiu Maryja o. dr Tadeusz Rydzyk, dyrektor rozgłośni, przedstawia najważniejsze koszty dotyczące tylko utrzymania i prowadzenia mediów występujących w Centrum Ewangelizacji. Wiele osób nie spodziewało się, że miesięcznie te opłaty osiągają ponad 5 milionów złotych. To zaangażowanie licznej rzeszy członków Rodziny Radia Maryja pozwalało na wnoszenie owych opłat. Za to systematyczne zaangażowanie, za wsparcie dzieł w modlitwie i w przekazywanych ofiarach wyrażamy serdeczne „Bóg zapłać!”.

 

  1. Zdajemy sobie sprawę z tego, jak wielu jest przeciwników naszego Radia i jak bardzo chcą, aby w przestrzeni medialnej nie rozchodził się głos prawdy wspomagający formację religijną i patriotyczną Polaków. Przeciwnicy rozgłośni rozpowszechniają więc kłamstwa i manipulują. Wykorzystują fakt, iż zespoły zaangażowane w prowadzenie instytucji tworzących Centrum Ewangelizacji są twórcze i inicjują wiele ciekawych projektów zgłaszanych do konkursów o granty. O tym, że wnioski te są ciekawe, warte realizacji, świadczy ich obecność wśród laureatów rozstrzygnięć konkursowych. Trzeba tu podkreślić, że kwoty przyznane w konkursach mogą być wykorzystane tylko na realizację projektu objętego grantem i są przez organizatorów konkursów bardzo szczegółowo rozliczane. Nie można więc ich np. wykorzystać do pokrywania kosztów prowadzenia naszych mediów. Warto również pamiętać, że do 2015 roku wspomniane zespoły były w rozstrzygnięciach konkursowych eliminowane. Stosowano bowiem blokadę wobec tych zespołów ze względu na ich obecność w instytucjach założonych przez o. dr. Tadeusza Rydzyka.

 

  1. Od 2016 r. – po ustąpieniu blokady – okazało się, że projekty zgłaszane przez te zespoły są ciekawe i potrzebne, uzyskują wysoką ocenę i znajdują się w gronie kilkunastu, a nawet kilku beneficjentów konkursu. Nagminnie jednak w mediach zwalczających środowisko Radia Maryja pisano tylko o jednym beneficjencie, przypisując te kwoty bezpośrednio o. dr. Tadeuszowi Rydzykowi. Tworzono zmanipulowany obraz rzeczywistości, którego celem było spowodowanie zmniejszenia ofiar na pokrycie kosztów utrzymania mediów oraz utraty zaufania do ojca dyrektora. Zwalczanie owych kłamstw i manipulacji jest bardzo uciążliwe i kosztowne. Podjęte zaś kroki prawne wobec autorów tych działań, pomimo wyroków demaskujących kłamstwa, okazują się mało skuteczne. Media rozprzestrzeniające manipulacje i kłamstwa, po niekorzystnych dla nich decyzjach regulatora mediów albo wyrokach sądu, jak recydywiści powtarzają po pewnym czasie te same kłamstwa. Zapewne czynią to z nadzieją, że odbiorcy tych mediów zapomnieli już o przeproszeniu opublikowanym na podstawie wyroku sądowego albo o decyzji regulatora mediów z wezwaniem do nadawcy, aby zaniechał tego rodzaju działań. Wspominamy o tym w niniejszym „Komunikacie” w celu kolejnego odkłamania kłamstw. Zapraszamy również członków Rodziny Radia Maryja do wspomagania tego odkłamywania. Pomocna w tym może być książka pt. „Prawda o »imperium ojca Rydzyka«” dostępna bezpłatnie na portalu Fundacji Nasza Przyszłość. Korzysta się z linku: www.splendor24.pl.

 

  1. W roku 2024 przypada 10. rocznica kanonizacji św. Jana Pawła II. Wykorzystajmy ten czas do przypomnienia Jego nauczania. Szczególnie potrzebne jest sięgnięcie po drogowskazy, które na naszej, współczesnej drodze życia pozostawił w swych homiliach kierowanych do rodaków. Radio Maryja nam je przypomina w każdym tygodniu. Wszystkie są nadal aktualne, proroczo odnoszą się do czasów współczesnych. Niech ta 10. rocznica kanonizacji naszego wielkiego rodaka będzie dla każdego z nas czasem dogłębnego rachunku sumienia, w którym odpowiemy na stawiane przez niego pytania. Wbrew pozorom pytania stawiane przed laty przez św. Jana Pawła II odnoszą się do nas, żyjących współcześnie. Nasze odpowiedzi pomogą w odnalezieniu zagubionych drogowskazów. Radio Maryja i inne dzieła tworzące Centrum Ewangelizacyjne na pewno nam w tym pomogą.

 

W imieniu Zespołu Wspierania Radia Maryja

Przewodniczący

 Prof. dr hab. inż. Janusz Kawecki

Warszawa, dnia 9 stycznia 2024r.

 

Skład Zespołu Wspierania Radia Maryja:

Ks. prof. dr hab. Paweł Bortkiewicz           

Prof. dr hab. Krystyna Czuba                            

Prof. dr hab. inż. Joanna Dulińska              

Prof. dr hab. Zbigniew Jacyna-Onyszkiewicz h. c.                       

Prof. dr hab. Piotr Jaroszyński                   

Prof. dr hab. inż. Janusz Kawecki

Prof. dr hab. Grzegorz Kucharczyk          

Prof. dr hab. Wacław Leszczyński h. c.               

Prof. dr hab. Wojciech Polak                     

Prof. dr hab. med. Władysław Sinkiewicz 

 

Tekst publikowany za: „Nasz Dziennik” z 10.01.2024 str. 4.

W Agorze będą zwolnienia grupowe

Zarząd Agory podjął uchwałę o wdrożeniu procedury zwolnień grupowych i rozpoczęciu konsultacji ze związkami zawodowymi w tej sprawie. Pracę może stracić nawet 190 osób z obszarów prasa cyfrowa, drukowana i interent.

Zwolnienia mają się odbyć od 5 lutego do 31 marca 2024 roku. Jak podano w komunikacie giełdowym, przyczyną redukcji zatrudnienia w obszarach prasa cyfrowa i drukowana „są czynniki rynkowe wynikające ze stałego trendu spadkowego sprzedaży prasy drukowanej związanego z odpływem czytelników do innych kanałów komunikacji”. W obszarze intenetu zaś powodem zwolnień „jest wyraźne pogorszenie przychodów ze sprzedaży reklam w modelu open market oraz wzrost pozycji platform globalnych.”

opr. jka, źródło: Agora

 

Zmarł ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski

Po ciężkiej chorobie we wtorek, 9 stycznia rano zmarł ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski, duchowny katolicki obrządków łacińskiego i ormiańskiego, działacz opozycji antykomunistycznej, duszpasterz osób niepełnosprawnych, prezes Fundacji im. Brata Alberta, pisarz, publicysta.

O śmieci kapłana poinformowało na portalu X Stowarzyszenie „Wspólnota i Pamięć”.

„Z ogromnym bólem i głębokim żalem informujemy, że dzisiaj o 8:00 rano w szpitalu w Chrzanowie zmarł po ciężkiej chorobie nasz ukochany Przyjaciel i członek honorowy Stowarzyszenia 'Wspólnota i Pamięć’ ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski. Wieczny odpoczynek racz mu dać, Panie…”

Ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski wałczył z chorobą nowotworową, zmarł w wieku 67 lat.

Urodził się 7 września 1956 roku w Krakowie, w tym też mieście wstąpił do Wyższego Seminarium Duchownego. W czasie studiów w latach 70. XX wieku współredagował podziemne pismo „Krzyż Nowohucki”. Od 1980 roku zaangażował się w działalność NSZZ „Solidarność”. Był represjonowany przez Służę Bezpieczeństwa.

Pod koniec lat 80. został jednym ze współzałożycieli Fundacji im. Brata Alberta, wspierającej osoby z niepełnosprawnością intelektualną.

Był zaangażowany w zachowanie pamięci o ofiarach rzezi wołyńskiej.

Napisał głośną książkę „Księża wobec bezpieki. Na przykładzie archidiecezji krakowskiej” poświęconej tematyce inwigilacji duchownych w PRL-u. Był publicystą, współpracował z różnymi mediami, m.in. wPolityce.pl, Prawy.pl, Do Rzeczy, Salon24.pl, Onet, Polsat News, RMF FM, Radiem Wnet.

opr. jka, źródło: X

Ostatnie pożegnania Macieja Iłowieckiego oraz Iwony Śledzińskiej-Katarasińskiej

W warszawskim Kościele Środowisk Twórczych pw. św. Andrzeja Apostoła i św. Brata Alberta pożegnaliśmy w poniedziałek, 8 stycznia Macieja Iłowieckiego dziennikarza, publicystę, w latach 1990 – 1993 prezesa Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich. W Łodzi zaś odbył się pogrzeb Iwony Śledzińskiej-Katarasińskiej, która na początku lat 90. była wiceprezesem SDP.

Maciej Iłowiecki zmarł 23 grudnia 2023 roku, w wieku 88 lat.

„Był człowiekiem ciekawym świata i bogaty tym doświadczeniem, które świat mu dawał i które pozostało w nim i dzięki jego aktywności społecznej stawało się udziałem wielu ludzi. Jego życie było życiem dla innych” – podkreślił  podczas mszy pogrzebowej ks. Kazimierz Sowa.

Kapłan przypomniał, że Maciej Iłowiecki jako dziennikarz przeszedł przez wszystkie szczeble kariery zawodowej, był prezesem Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich, w historii wolnych mediów zapisał się też jako wiceprzewodniczący Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji.

Uroczystości pogrzebowe odbyły się na cmentarzu ewangelickim przy ul. Młynarskiej w Warszawie.

Tego samego dnia, w kościele pw. św. Teresy i św. Jana Bosko w Łodzi, odbyła się ceremonia pogrzebowa Iwony Śledzińskiej-Katarasińskiej, która zmarła 1 stycznia 2024 roku. Przez 32 lata życia, nieprzerwanie była posłanką. Jednak zanim rozpoczęła karierę polityczną pracowała w mediach, m.in. w „Dzienniku Łódzkim”, „Głosie Robotniczym”, ośrodku Telewizji Polskiej w Łodzi oraz łódzkim oddziale „Gazety Wyborczej”. Na początku lat 90. XX wieku była wiceprezesem Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich.

Urna z prochami Iwony Śledzińskiej-Katarasińskiej spoczęła w Alei Zasłużonych cmentarza na Dołach w Łodzi.

opr. jka, źródło: pap.pl

 

 

Szef KRRiT: działania „likwidatorów” mediów publicznych nie wywołują skutków prawnych

Przewodniczący Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji Maciej Świrski w swoim nowym stanowisku przypomniał, że decyzje ministra kultury i dziedzictwa narodowego Bartłomieja Sienkiewicza w sprawie postawienia w stan likwidacji spółek mediów publicznych są rażąco niezgodne z prawem zatem działania powołanych przez niego „likwidatorów” nie rodzą skutków prawnych.

Poniżej pełna treść dokumentu

Stanowisko Przewodniczącego KRRiT wobec bezprawnych działań Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz wyznaczonych przez niego „likwidatorów”

Działając na podstawie art. 10 ust. 1 ustawy o radiofonii i telewizji oraz art. 213 ust. 1 Konstytucji Rzeczpospolitej Polskiej, wobec bezprawnych działań Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz wyznaczonych przez niego „likwidatorów” jednostek publicznej radiofonii i telewizji oraz ich oddziałów, oświadczam, że Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji niezmiennie stoi na stanowisku rażącej niezgodności z prawem uchwał podjętych przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Bartłomieja Sienkiewicza w kwestii rozwiązania i postawienia ich w stan likwidacji spółek mediów publicznych, a zatem ich bezskuteczności.

Osoby podające się za „likwidatorów” czynią to na swoją odpowiedzialność, a wszelkie ich działania, zarządzenia, wnioski i prośby kierowane do pracowników, zarządców spółek mediów publicznych, czy osób trzecich w ramach tej uzurpacji, winny być ignorowane jako pochodzące od osób nieuprawnionych.

Jednocześnie jako Przewodniczący Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji wskazuję, że działania osób nieuprawnionych, za jakich uznaję „likwidatorów” nie wywołują skutków prawnych, również w zakresie powoływania pełnomocników, podpisywania umów, negocjowania wynagrodzeń itp.

Wszelkie czynności podejmowane na skutek działań osób nieuprawnionych, będą dotknięte wadą prawną, a działalność osób, działających w imieniu lub z upoważnienia tzw. „likwidatorów” będą podlegały stosownej kontroli.

Przewodniczący Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji Maciej Świrski

 

 

„Wyborcza” ma nową szefową redakcji lokalnych

Paula Skalnicka została nową szefową redakcji lokalnych „Wyborczej”. Zastąpiła na tym stanowisku Mikołaja Chrzana, którego powołano do zarządu nowo utworzonej spółki Wyborcza Sp. z o. o.    

Paula Skalnicka jest związana z „Wyborczą” od 1997 r. Zaczynała jako stażystka w redakcji szczecińskiej, pisała m.in. dla dodatku budowlanego „Gazeta Dom”. Następnie zajmowała się tematami związanymi z systemem ochrony zdrowia, sprawami społecznymi, kryminalnymi, samorządem i polityką. W 2005 r. została zastępczynią redaktora naczelnego, a w 2012 r. redaktorką naczelną szczecińskiego oddziału „Gazety Wyborczej”.  Od 2019 r. kieruje poznańską redakcją „Wyborczej”.

opr. jka, źródło: Agora

 

Andrzej Stec został redaktorem naczelnym Bankier.pl

Andrzej Stec od 2 stycznia 2024 roku objął funkcję redaktora naczelnego portalu Bankier.pl. Ostatnio był szefem „Parkietu”. 

Bankier.pl to wydawany przez Bonnier Business Polska serwis informacyjny skierowany do inwestorów oraz osób zainteresowanych tematyką finansów osobistych, gospodarki i biznesu.

Andrzej Stec do grudnia 2023 roku zarządzał newsroomem ekonomicznym w Gremi Media, gdzie od 2012 roku był redaktorem naczelnym „Parkietu”, a od 2016 roku również zastępcą redaktora naczelnego „Rzeczpospolitej”. Wcześniej przez pięć lat pełnił funkcję redaktora działu Puls Inwestora w „Pulsie Biznesu”, a w latach 2000-2007 pracował jako dziennikarz działu gospodarczego „Gazety Wyborczej”.

opr. jka, źródło: bankier.pl

 

Dziennik „Fakt” ma nową wicenaczelną

Natalia Rzewińska z początkiem stycznia 2024 roku objęła funkcję zastępczyni redaktora naczelnego dziennika „Fakt”. Będzie odpowiedzialna za kwestie online oraz za dalszy rozwój serwisu Fakt.pl.

Natalia Rzewińska z mediami jest związana od blisko dziesięciu lat. Swoje pierwsze kroki stawiała jako analityk przekazów medialnych w Newton Media, a w 2015 roku dołączyła do redakcji „Wprost”. Pracowała jako dziennikarka w newsroomie, redaktorka i wydawczyni. Od lipca 2017 roku kierowała serwisem Wprost.pl.

Teraz w „Fakcie” jest czterech zastępców redaktora naczelnego. Bez zamian na stanowiskach wicenaczelnych pozostają: Aldona Toczek, Marcin Kowalczyk oraz Michał Piasecki, który pracuje od grudnia 2023 r. Redaktorem naczelnym dziennika jest Michał Wodziński.

opr. jka, źródło: RASP

 

 

 

Koniec Tygodnika TVP

Od nowego roku nie będzie się ukazywał Tygodnik TVP. Wydawany w kilku językach internetowy magazyn poświęcony problemom cywilizacyjnym, międzynarodowym i kulturowym przygotowywał zespół pod kierownictwem Dominika Zdorta.

Ostatnie, 319 wydanie, Tygodnika TVP ukazało się w piątek, 29 grudnia 2023 roku.

„Władze Telewizji Polskiej zadecydowały o zawieszeniu od nowego roku Tygodnika TVP, zarówno w wersji polskiej, jak obcojęzycznych. Niniejsze wydanie ukazuje się zatem jako ostatnie” – poinformował zespół redakcyjny magazynu.

„Żegnamy się z Państwem z wdzięcznością za lekturę, z poczuciem, że udało się nam stworzyć swego rodzaju wspólnotę zainteresowania problemami cywilizacyjnymi, międzynarodowymi, kulturowymi, jak i po prostu kulturą, historią i nauką. Ukraińska, angielska i rosyjska wersja Tygodnika TVP, które zaczęły ukazywać się natychmiast po rosyjskiej inwazji na Ukrainę w lutym 2022 roku, mogły stanowić źródło informacji o Polsce dla uchodźców z Ukrainy, ale też dla wszystkich zainteresowanych sprawami Międzymorza” – napisano dalej.

W ubiegłym roku Tygodnik TVP otrzymał Nagrodę Specjalną Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich, teksty publikowane w magazynie były nagradzane i wyróżniane w Konkursie SDP.

opr. jka, źródło: tygodnik.tvp.pl