Pożegnanie Wojtka Kwiatka od Klubu Publicystyki Kulturalnej

Rankiem, 5 lutego 2020 r. odszedł od nas redaktor Wojciech Piotr Kwiatek. Prażanin, silnie odczuwający więź z ludowym etosem warszawskiej Pragi, miłośnik twórczości Marka Nowakowskiego. Umawiał się w ostatnich latach najchętniej w kawiarni „Piotruś” przy Nowym Świecie, w pobliżu lub przy stoliku upamiętniającym pisarza. O tym jednak wiedzieli jedynie najbliżsi jego przyjaciele. Naturalnie, jego wizjer ogarniał znacznie szersze horyzonty, przede wszystkim kultury, nie tylko polskiej, a także polityki i życia społecznego.

 

Za komuny, po studiach filologicznych na Uniwersytecie Wrocławskim i Warszawskim, „ukrył się” w światku czy może w świecie (daleki jestem od pomniejszania jego wartości) literatury detektywistycznej czy szerzej kryminalnej, która stała się (czy może była od początku, skoro rozważaniom nie wyłącznie teoretycznym na ten temat poświęcił swoja pracę magisterską) jego wielką pasją. Po latach z pracy magisterskiej zrobił interesującą książkę pt. Zagadki bez niewiadomych. Kto i kiedy zamordował polską powieść kryminalną? Jako redaktor „Iskier” wyszukiwał młode talenty, sam próbował z powodzeniem dołączyć do grona autorów literatury kryminalnej, pisząc m.in. Słabą płeć czy Za żadne pieniądze.

 

Żywy nerw kryminalny przejawia jego późniejsza znacznie powieść radiowa Kretowisko, pisana z odcinka na odcinek i odczytywana w Radiu WNET, w okresie jego  początków. Wbrew pozorom, mimo oczywistej instrumentalności i zawężeń, związanych z warunkami w jakich powstało, Kretowisko ma samodzielną wartość literacką i jako kryminał, i jako political fiction.

 

Trzeba było powstania przed dziesięciu laty Radia WNET Krzysztofa Skowrońskiego, żeby doszło do odkrycia niezwykłego talentu radiowego Wojtka. Bez wątpienia stał się jedną z ikon tego niezwykłego i tak świetnie rozwijającego się Radia. Jego audycja wieczorna poświęcona kulturze, ale kulturze szeroko pojętej, pt. Smaki i niesmaki, do której współprowadzenia miałem zaszczyt być zaproszony w okresie, gdy Radio nadawało audycje jeszcze z Hotelu Europejskiego, a potem z lokalu przy Koszykowej 8 (krótko to trwało jedynie z mojej winy) gromadziła postaci i mówiła o zjawiskach i wydarzeniach, którymi prawie nikt inny w tym czasie się nie zajmował. Takimi jak Galeria Działań na Ursynowie, jak problemy zmieniającego się języka debaty publicznej, upadek teatru czy misji telewizji publicznej, albo fatalnego losu jednego z najwybitniejszych polskich publicystów o pokroju konserwatywnym, Piotra Skórzyńskiego. Kurier Kulturalny Wojtka Kwiatka, piątkowe kilkuminutowe wejścia na zakończenie Poranka WNET, poświęcone filmowi/filmom, książce wystawie czy przedstawieniu teatralnemu to były perełki felietonistyki kulturalnej. Czuł formę radiową, żywe słowo, jak mało kto. Ale to w ostatnim dziesięcioleciu.

 

Już wiele lat temu prezentował się jako znakomity, waleczny publicysta piszący, przede wszystkim na łamach niezapomnianego tygodnika „Nasza Polska” Marii Adamus, gdzie był przez wiele lat sekretarzem redakcji. Jego publikowane tam przez pewien czas Dialogi europejskie, gdyby je rozbudował i zebrał w książce, byłyby rewelacją intelektualno-literacką. Ironia, pogranicze groteski, ośmieszanie różnych „europejskich” głupstw, przy pozorach zachowywania powagi (to tak jak opowiada się dowcipy z kamienną twarzą) i oswajanie przerozmaitej grozy i zgrozy, której elementy właśnie się ziszczają na naszych oczach i dotykają naszego kraju – to treść owych niedokończonych dialogów.

 

Jak przystało na indywidualistę, Wojtek miał również inne rzeczy niedokończone, m.in. spisywane w formie eseistycznej swoje rozmowy z Bogiem, o których raz kiedyś mi wspomniał. Jakiś czas temu przeżył głęboką metanoję, rzeczywiste nawrócenie,  poprosił ks. Stanisława Małkowskiego (który był kapelanem redakcji „Naszej Polski”) o przewodnictwo duchowe i pod tym patronatem, jak myślę, szedł duchowo wzwyż.

 

Kilka lat temu wznowił książkę wydaną 23 lata przedtem o początkach transformacji, w której pewną rolę odegrała także „długa ręka Moskwy”, ujawniona przez Cenckiewicza dwadzieścia lat później. W Akrobatach i kuglarzach z 1993 roku (wznowionych bodaj w 2016) autor nie ma co do tego złudzeń, podobnie jak co do tego, kogo ta ręka dotknęła i przemieniła nie do poznania. I wreszcie znakomita książka sprzed kilku lat pt. Obywatel, powieść sensacyjna, political fiction całą gębą, napisana najwyraźniej pod wpływem gorącej tęsknoty do sprawiedliwości, do zadośćuczynienia za popełnione zło. W ostatnim czasie narodziła się nadzieja na ekranizację powieści, Wojtek napisał scenariusz (z pomocą fachowca z tej dziedziny), zaaprobowany przez Polski Instytut Sztuki Filmowej i zimą miały rozpocząć się zdjęcia do filmu. Obawiam się, czy w obliczu śmierci autora książki, projekt ten nie zostanie zaniechany.

 

W Internecie, na Facebooku i w materiałach Radia WNET napisano wiele o tym, jakim Wojtek Kwiatek był człowiekiem, że swoją audycję rozpoczynał słowami „Piękne Panie i Szlachetni Panowie”, że był wyczulony na dziejące się zło i dążył ku dobru, że był szarmancki wobec pań i lojalny w przyjaźni. To wszystko prawda. Ale prawdą jest też, że każdą swoją audycję zaczynał od określenia stanu przyrody i pogody i od ich wpływu na psychikę człowieka, na nastrój rozpoczynającego się wieczoru. On, człowiek z gruntu miastowy, reagował cienkoskóro na wiatr, ulewę za oknem, czy po prostu deszcz jesienny, deszcz… Miał naturę poety i zresztą pisywał dobre wiersze, jak np. ten o rozbieraniu choinki.

 

W sieci wymienione są też wszystkie sprawowane przezeń funkcje, zwłaszcza w SDP, gdzie był m.in. wiceprzewodniczącym naszego Klubu Publicystyki Kulturalnej i to wiceprzewodniczącym twórczym, samodzielnym. Warto jeszcze podkreślić, że oprócz kryminałów, jego wielką pasją był film, nawet w ostatnich latach trudnych dla niego z powodu gnębiących go chorób, nie opuszczał żadnego pokazu, bez względu na samopoczucie. W SDP prowadził Dyskusyjny Klub Filmowy.

 

Można by wymieniać kolejne role czy funkcje, pełnione przez Wojtka. Myślę jednak, że na zakończenie trzeba powiedzieć o podwójnym żalu: pierwszy żal to ten, że odchodzi człowiek, który był w naszym serdecznym krajobrazie codziennym. A drugi żal to, że Wojtek miał jeszcze w sobie ogromny potencjał intelektualny, twórczy, duchowy i literacki. Jego dorobek pozwalał mu z pewnością myśleć o sobie: non omnis moriar. Nie skończył jeszcze 69 lat. Dlaczego, Panie Boże, nie dałeś mu choćby dekady? Twoja wola, Panie. R.I.P.

 

Jerzy Biernacki

Wiceprzewodniczący Kluby Publicystyki Kulturalnej SDP

 

Msza św. żałobna zostanie odprawiona w kościele św. Zygmunta przy placu Konfederacji na warszawskich Bielanach, w poniedziałek 10 lutego 2020 r., o godz. 11.00.

 

 

Losy Polaków – od Solidarności do wolności

Losy Polaków na obydwu półkulach świata – prezentowane przez 14 lat podczas Festiwali Polonijnych „Losy Polaków”– były tematem drugiego w tym roku Spotkania Klubu Publicystyki Kulturalnej SDP.

 

Zaproszenie KPK SDP przyjął bowiem Zygmunt Gutowski – prezes Fundacji Polska-Europa-Polonia, inicjator, współorganizator i wieloletni dyrektor tych Festiwali. Z zawodu inżynier, z zamiłowania dziennikarz (członek SDP od 1989 r.), filmowiec, społecznik i animator kultury. Znany działacz opozycji: członek NSZZ „Solidarność” (od 1980 r.), internowany w stanie wojennym, współorganizator Studia Wyborczego „Solidarność” w 1989 r. Odznaczony m.in. Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski oraz Krzyżem Wolności i Solidarności.

 

Nazwa Festiwalu pochodzi od cyklu programów „Losy Polaków”, przygotowywanych w TVP1 przez Zygmunta Gutowskiego, Zygmunta Skoniecznego i Stefana Truszczyńskiego w latach 1990-91. Później losy Polaków rozsianych po całym świecie prezentowano często podczas festiwali w Niepokalanowie (dziś KSF Niepokalana), aż w 2004 r. wyłonił się jako samodzielny. W tym roku jesienią odbędzie się jubileuszowy już XV Festiwal Polonijny „Losy Polaków” jego głównymi tematami mają być: 100. rocznica Bitwy Warszawskiej 1920; 40. rocznica powstania Ruchu „Solidarność”; beatyfikacja ks. Prymasa Stefana Kardynała Wyszyńskiego. Co roku wpływa blisko 100 filmów i utworów multimedialnych, które ocenia jury pod okiem znanego reżysera Pawła Woldana. Nagrodzone filmy są później często prezentowane w różnych środowiskach polonijnych świata.

 

Na spotkanie w Domu Dziennikarza, w środę 5 lutego 2020 r., przybyło blisko 30 osób, w tym obecny dyrektor Festiwalu Ryszard Łączyński, kilkoro reżyserów filmów nagradzanych podczas Festiwali (m.in. Bogusława Stanowska-Cichoń z Krakowa, Eugene Starky z Nowego Jorku), Piotr Strutyński z Departamentu Współpracy z Polonią i Polakami za Granicą MSZ, Zbigniew Ludger Olszewski  prezes Fundacji Polonia Gospodarcza Świata.  Głos zabierali także działacze polonijni z emigracji: Jacek Cholewski (Australia) i Marek Nadolski (Grecja). Rozmowy przeplatano fragmentami filmów reż. Zygmunta Skoniecznego i Zygmunta Gutowskiego z lat 1990-92, zrealizowanych w TVP 1 kierowanym przez red. Stefana Truszczyńskiego.

 

Były to:

 

„Oni umierali w ostrogach”  – o tradycjach polskich ułanów, m.in. o gen. Michale Gutowskim (Polska)

– „Polski dom w Paryżu” – o Gniewie i Konstantym Wołosiewicz z Paryża (Francja)

– „Wędrówka uczonych”  – o prof. Witoldzie Brostowie (Brzostowieckim) z Denton (USA)

– „Rodzinna opowieść o Wojciechu Korfantym” – narratorką jest synowa Wojciecha Korfantego,  Eugenia Korfanty z Dallas (USA)

 

Wszystko o Jubileuszowym XV Festiwalu Polonijnym „Losy Polaków 2020” http://www.losypolakow.pl/ oraz  http://www.warszawa.mazowsze.pl/solidarnoscrtv

 

Tekst: Teresa Kaczorowska

Fot. Bogdan Krawczyk

 

Zapis audio spotkania

 

Zygmunt Gutowski, Ryszard Łączyński i Andrzej Świtalski z Zakonu Rycerzy Jana Pawła II , który prezentował Multimedialny Rycerski Kalendarz Patriotyczny z nagraniami filmów i audycji uruchamianych na telefonie komórkowym

 

Bogusława Stanowska-Cichoń, na drugim planie Teresa Kaczorowska i Zygmunt Gutowski

 

 

 

Spotkanie KPK SDP: „Losy Polaków – od Solidarności do wolności”

Tematem drugiego w 2020 roku spotkania Klubu Publicystyki Kulturalnej SDP będą „Losy Polaków – od solidarności do wolności”. Zaproszenie przyjął bowiem Zygmunt Gutowski – prezes Fundacji Polska-Europa-Polonia, która od 15 lat organizuje Polonijne Festiwale „Losy Polaków”.

 

Podczas spotkania zaplanowano też projekcje fragmentów kilku filmów:

 

– „Oni umierali w ostrogach”  – o tradycjach polskich ułanów, m.in. o gen. Michale Gutowskim, reż. Zygmunt Skonieczny oraz fragmentów filmów Zygmunta Skoniecznego i Zygmunta Gutowskiego – inicjatorów cyklu „Losy Polaków” Telewizji Polskiej z roku 1990.

 

– „Polski dom w Paryżu” – Gniewa i Konstanty Wołosiewicz z Paryża (Francja)

 

– „Wędrówka uczonych”  – prof. Witold Brostow (Brzostowiecki) z Denton (USA)

 

– „Rodzinna opowieść o Wojciechu Korfantym” – Eugenia Korfanty z Dallas (USA)

 

– „Father Frank z Panna Maria”  – ks. Franciszek Kurzaj z Panna Maria w Texasie (USA)

 

Spotkanie będzie wprowadzeniem do obchodzonych w tym roku przez 60 milionów Polaków na całym świecie rocznic, które będą głównymi tematami Jubileuszowego XV Festiwalu Polonijnego „Losy Polaków” (http://www.losypolakow.pl oraz http://www.warszawa.mazowsze.pl/solidarnoscrtv):

 

– 100. rocznicy Bitwy Warszawskiej 1920

 

– 40. rocznicy powstania Ruchu „Solidarność”

 

–  Beatyfikacji księdza Prymasa Stefana Kardynała Wyszyńskiego

 

Spotkanie odbędzie się tradycyjnie w pierwszą środę miesiąca, 5 lutego 2020 r., o godz. 17.00, w Domu Dziennikarza, przy ulicy Foksal 3/5 w Warszawie.

 

Serdecznie zapraszam!

 

dr Teresa Kaczorowska,

przewodnicząca Klubu Publicystyki Kulturalnej SDP

 

*** Zygmunt Gutowski – inicjator i współorganizator 15 edycji Polonijnych Festiwali „Losy Polaków” oraz trzydziestu pięciu Festiwali Niepokalanów. Inżynier, dziennikarz i filmowiec. Członek NSZZ „Solidarność” (od 1980 r.) i SDP (od 1989 r.), inicjator w 1981 r. projektu Ustawy o uspołecznieniu Radia i Telewizji, członek Klubów Służby Niepodległości i Stronnictwa Wierności Rzeczypospolitej. Internowany w Stanie Wojennym, współorganizator Studia Wyborczego „Solidarność” w 1989 r. Odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, Krzyżem Wolności i Solidarności, Odznaką Działacza Opozycji Antykomunistycznej oraz osoby represjonowanej z powodów politycznych. Prezes Fundacji Polska-Europa-Polonia, która od 15 lat organizuje Polonijne Festiwale „Losy Polaków” .

Janusz Lewandowski w Klubie Publicystki Kulturalnej SDP

Gościem pierwszego w 2020 r. spotkania Klubu Publicystyki Kulturalnej SDP, które odbyło się 8 stycznia, był Janusz Lewandowski, znany artysta malarz, absolwent Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie (dyplom w pracowni Artura Nacht-Samborskiego w 1964 r.), laureat wielu nagród i wyróżnień.

 

Malarstwo Lewandowskiego jest zwykle kojarzone z polskim symbolizmem i ekspresjonizmem, jednak zarówno w swej formie, jak i w sferze znaczeń wykracza daleko poza konwencje sztuki polskiej przełomu XIX i XX wieku. Janusz Lewandowski tak maluje otaczający nas świat Mazowsza, że w każdym z nas potrafi znaleźć strunę wrażliwości, na której grają jego obrazy. Odkrywamy nagle, że nawet zwyczajny krajobraz, zwyczajne trawy, pole, czy majaczące na horyzoncie sylwetki są piękne – są to najczęściej młodzi chłopcy i dziewczęta, ale też pogrążeni w smutku starcy. Ekspresję obrazów pogłębia japonizująca kompozycja, z uciętymi w kadrze obiektami, asymetrią w kształtowaniu częstokroć pustej przestrzeni, zamkniętej niską linią horyzontu. Obrazy Lewandowskiego cechuje zgaszony, subtelny koloryt i wyrafinowana faktura. Artysta nie podąża za modą. Maluje to co w duszy mu gra. Jest również wytrwałym kolorystą operującym zdyscyplinowaną, stłumioną paletą barwną oraz wyrafinowaną fakturą.

 

Zapis audio spotkania z Januszem Lewandowskim

 

Fot. Jolanta Hajdasz

Spotkanie Klubu Publicystyki Kulturalnej SDP

Pierwsze w 2020 roku spotkanie Klubu Publicystyki Kulturalnej SDP będzie ze sztuką zaproszenie przyjął bowiem Janusz Lewandowski – znany artysta malarz, którego wystawę obrazów można aktualnie oglądać w Muzeum Archidiecezji Warszawskiej. Spotkanie odbędzie się środę, 8 stycznia 2020 r., o godz. 17.00, w Domu Dziennikarza, przy ulicy Foksal 3/5 w Warszawie.

 

Serdecznie zapraszam!

Szczęśliwego Nowego Roku!

 

dr Teresa Kaczorowska,

przewodnicząca Klubu Publicystyki Kulturalnej SDP

 

Janusz Lewandowski jest mazowszaninem – urodził się w 1937 r. w Rokiciu pod Płockiem, studiował w Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie (dyplom w pracowni Artura Nacht-Samborskiego w 1964 r.) i mieszka oraz tworzy w stolicy do dziś.

 

Od czasu ukończenia studiów jest niezwykle aktywny, kreatywny i czynnie uczestniczy w życiu artystycznym. Brał udział w wielu plenerach i sympozjach (m.in. Ustka 1972, Krapkowice 1973 – projekt cementowni Górażdże w zespole z Marianem Boguszem i Juliuszem Woźniakiem, Złote Grono 1975, Osieki 1979, Festiwale Sztuk Pięknych w Warszawie 1966, 1970, 1972, 1975, 1978). Na swoim koncie ma liczne wystawy indywidualne (Polska, Niemcy, Holandia, Wielka Brytania) i wystawy zbiorowe, a jego  obrazy są w polskich kolekcjach prywatnych i zbiorach muzealnych, także za granicą (Holandia, Francja, USA, Niemcy, Dania).

 

Malarstwo Lewandowskiego jest zwykle kojarzone z polskim symbolizmem i ekspresjonizmem, jednak zarówno w swej formie, jak i w sferze znaczeń wykracza daleko poza konwencje sztuki polskiej przełomu XIX i XX wieku. Janusz Lewandowski tak maluje otaczający nas świat Mazowsza, że w każdym z nas potrafi znaleźć strunę wrażliwości, na której grają jego obrazy. Odkrywamy nagle, że nawet zwyczajny krajobraz, zwyczajne trawy, pole, czy majaczące na horyzoncie sylwetki są piękne – są to najczęściej młodzi chłopcy i dziewczęta, ale też pogrążeni w smutku starcy. Ekspresję obrazów pogłębia japonizująca kompozycja, z uciętymi w kadrze obiektami, asymetrią w kształtowaniu częstokroć pustej przestrzeni, zamkniętej niską linią horyzontu. Obrazy Lewandowskiego cechuje zgaszony, subtelny koloryt i wyrafinowana faktura. Artysta nie podąża za modą. Maluje to co w duszy mu gra. Jest również wytrwałym kolorystą operującym zdyscyplinowaną, stłumioną paletą barwną oraz wyrafinowaną fakturą.

 

Janusz Lewandowski został uhonorowany licznymi nagrodami i wyróżnieniami, między innymi na XXXIV Ogólnopolskim Salonie Zimowym Plastyki „Metafora we współczesnym malarstwie i rysunku” w Radomiu (1980), Nagrodą Prezydenta Warszawy na Wystawie Malarstwa i Grafiki Artystów Środowiska Warszawskiego w Zachęcie (1985), Nagrodą „Artyści w Międzynarodowym Roku Dziecka” w Zachęcie (1979), Nagrodą Polsko-Japońską im. Miyauchi (1995), Nagrodą im. Władysława Hasiora (2011), nominacją do nagrody Norwida (2012), Nagrodą im. Kazimierza Ostrowskiego (2017). W 2018 r. otrzymał Order „Zasłużony dla Państwa Polskiego i Polskiej kultury”.

 

Fot. Facebook

Działalność Klubu Publicystyki Kulturalnej SDP w 2019 roku

Koniec roku, to jak zwykle czas podsumowań i refleksji, warto więc podsumować także działalność Klubu Publicystyki Kulturalnej Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich. Przypomnę, że Ojcem Klubu jest Wiesław Stradomski (1927-2012) – dziennikarz, reżyser, literat, społecznik, patriota, członek SDP i ZAiKS-u, który w 2005 r. założył i prowadził Klub aż do swego odejścia w wieku 85 lat. Ja zostałam przewodniczącą Klubu z Jego namaszczenia (pragnę dodać, że odbyło się też normalne głosowanie) i prowadzę Klub od jesieni 2012 r.

 

Cieszę się, że i w 2019 roku udało nam się organizować co miesiąc (poza wakacjami) regularne spotkania, w każdą pierwszą środę miesiąca (poza Spotkaniem Opłatkowym, które odbyło się we wtorek, 10 grudnia 2019 r.). I tak:

 

– 9 stycznia 2019 r. – gościliśmy w Klubie prof. Kazimierza Świegockiego, poetę, filozofa, krytyka literackiego, wykładowcę akademickiego.

 

– 6 lutego 2019 – naszym gościem był Jan Kuraciński – artysta rzeźbiarz, absolwent warszawskiej ASP, członek ZPAP, który większość życia spędził w Nowym Jorku. Spotkanie prowadził zaprzyjaźniony z nim Janusz Pichlak, który też zaprezentował swój film o artyście.

 

– 6 marca 2019 r. – wystąpił mjr dr nauk humanistycznych Dariusz Fudali z tematem: „Więzienie Warszawa-Mokotów w latach 1945-1946 – pierwsze lata komunistycznej represji”.

 

– 3 kwietnia 2019 r. – udało się zaprosić bardzo zajętego na planach filmowych, znanego aktora Marcina Kwaśnego, z którym rozmowę przeprowadziła Elżbieta Królikowska-Avis.

 

– 8 maja 2019 r. – mieliśmy spotkanie klubowe wyjazdowe Opinogóra-Ciechanów, ze zwiedzaniem Muzeum Romantyzmu, Zamku Książąt Mazowieckich oraz prelekcją dr Teresy Kaczorowskiej: „15 lata wskrzeszania z niepamięci „polskiego Horacego” z Mazowsza –  ks. Macieja Kazimierza Sarbiewskiego”.

 

–  29 maja 2019 r. – gościem  był ks. Stanisław Małkowski, spotkanie prowadził Wojciech Kwiatek, i zostało ono wkomponowane w cykl programu Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich „Maj na Foksal”.

 

– 5 czerwca 2019 r. – odbyło się wielkie wydarzenie – Benefis Elżbiety Królikowskiej-Avis, członkini Klubu, z okazji 50-lecia jej pracy publicystycznej, społecznej i politycznej. Uroczystość prowadził sam prezes SDP, Krzysztof Skowroński.

 

– 4  września 2019 r.spotkanie poświęciliśmy Marii Gorczyńskiej, aktorce dramatycznej, teatralnej i filmowej, jednej z najbardziej popularnych okresu przedwojennego. Podczas II wojny światowej była też żołnierzem Armii Krajowej i 75 lat temu uczestniczyła w Powstaniu Warszawskim jako łączniczka. Jej sylwetkę, w 60. rocznicę śmierci, zaprezentowała Renata Mieszkowska – była dziennikarka muzyczna Polskiego Radia i kuzynka aktorki. Spotkanie prowadził Jerzy Biernacki.

 

2 października 2019 r. – tematem był Instytut Pileckiego w Warszawie. Działalność i plany tej nowej narodowej instytucji przybliżył Grzegorz Mazurowski, rzecznik prasowy i kierownik biura prasowego Instytutu Pileckiego.

 

– 6 listopada 2019 r. temat „Działalność Narodowego Instytutu Polskiego Dziedzictwa Kulturowego za Granicą POLONIKA” przybliżyła znakomicie Marta Szafranek, specjalista ds. PR, rzecznik prasowy Instytutu POLONIKA.

 

– 10 grudnia 2019 r. – odbyło się Spotkanie Opłatkowe – uroczyste, bo z koncertem pieśni moniuszkowskich w wykonaniu sopranistki Ewy Błoch. Potem podzieliliśmy się opłatkiem, składaliśmy życzenia i skosztowaliśmy wielu pysznych dań wigilijnych, w tym domowych specjałów przygotowanych własnoręcznie przez dziennikarzy. W spotkaniu uczestniczyło blisko 70 osób, w tym przedstawiciele Zarządu Głównego oraz Oddziału Warszawskiego SDP, członkowie Klubu Publicystyki Kulturalnej oraz Klubu Akapit SDP.

 

W sumie w 2019 r. udało się zorganizować 11 interesujących spotkań Klubu Publicystyki Kulturalnej SDP. Warto podkreślić ich regularność – odbywały się zawsze w Domu Dziennikarza w Warszawie, w każdą pierwszą środę miesiąca, o godz. 17.00.  Z pomocą finansową SDP udało się zorganizować jedno spotkanie wyjazdowe (Ciechanów-Opinogóra), a jedno wkomponować w cykl programu Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich „Maj na Foksal”. Spotkania przeważnie organizowała i prowadziła niżej podpisana przewodnicząca Klubu Teresa Kaczorowska, ale czasem pomagali jej inni, w tym jej dwóch pełnomocników: Wojciech Kwiatek i Jerzy Biernacki.

 

Ponadto Klub Publicystyki Kulturalnej SDP ma swoją podstronę na portalu www.sdp.pl. Zamieszczane są na niej zaproszenia na spotkania KPK SDP, czasem także relacje z ich przebiegu. Jest to bardzo ważne zarówno dla ogólnej informacji, jak też i całokształtu działalności SDP.

 

Pragnę bardzo podziękować za dobrą współpracę z biurem i władzami SG i OW SDP, za pomoc w organizacji spotkań, użyczaniu sal i multimediów w Domu Dziennikarza, a także za wsparcie w przepływie informacji o comiesięcznych spotkaniach Klubu.

 

Życzę wszystkim Członkom i Przyjaciołom Klubu Publicystyki Kulturalnej SDP samych radosnych, szczęśliwych DNI – podczas świąt Bożego Narodzenia i w nadchodzącym Nowym Roku. I już serdecznie zapraszam na nasze spotkania w pierwsze środy miesiąca 2020 roku!

 

 

Przewodnicząca Klubu Publicystyki Kulturalnej SDP

 dr Teresa Kaczorowska

 

Spotkanie opłatkowe SDP w Warszawie

Zarząd Oddziału Warszawskiego SDP, Klub Akapit, Klub Publicystyki Kulturalnej oraz Dyskusyjny Klub Filmowy DIALOG serdecznie zapraszają na spotkanie opłatkowe we wtorek, 10 grudnia do Domu Dziennikarza przy ul. Foksal 3/5 w Warszawie.

 

Ta uroczysta chwila rozpocznie się o godz. 15 koncertem pieśni moniuszkowskich w wykonaniu sopranistki Ewy Błoch. O godz. 16 podzielimy się opłatkiem, porozmawiamy i skosztujemy pysznych dań. Domowe specjały mile widziane.

 

 

W Klubie Publicystyki Kulturalnej SDP o Instytucie POLONIKA

Listopadowe spotkanie Klubu Publicystyki Kulturalnej SDP zaplanowaliśmy jak zwykle w pierwszą środę miesiąca, czyli 6 listopada 2019 r., o godz. 17.00, w Domu Dziennikarza, przy ulicy Foksal 3/5 w Warszawie.

 

Tematem będzie: „Działalność Narodowego Instytutu Polskiego Dziedzictwa Kulturowego za Granicą POLONIKA”. Ten ciekawy temat przybliży Pani Marta Szafranek, specjalista ds. PR, rzecznik prasowy Instytutu POLONIKA.

 

Serdecznie wszystkich zapraszam,

dr Teresa Kaczorowska,

przewodnicząca Klubu Publicystyki Kulturalnej SDP

 

Narodowy Instytut Polskiego Dziedzictwa Kulturowego za Granicą POLONIKA powstał 18 grudnia 2018 r. To państwowa instytucja kultury, której organizatorem jest Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Jej celem działania są trzy obszary: badania, ochrona oraz popularyzacja polskiego dziedzictwa kulturowego za granicą. POLONIKA skupia zespół specjalistów z różnych dziedzin nauki (historia, historia sztuki, architektura, archiwistyka, konserwacja i restauracja dzieł sztuki), który łączy przekonanie o wybitnym znaczeniu dla rozwoju i tożsamości Rzeczypospolitej pozostającego poza krajem dziedzictwa kulturowego, a także jego istotnego wkładu w spuściznę kulturową Europy i świata. Instytucja zabiega, aby ta świadomość łączyła Polaków w kraju i za granicą. Poprzez badania, ochronę i popularyzację polskiego dziedzictwa kulturowego za granicą chce zachować materialne świadectwa naszych dziejów i przywracać pamięć o ważnych dla współczesnych Polaków ludziach oraz istotnych faktach historycznych  (dba m.in. o zabytkowe dawne polskie nekropolie, jak Cmentarz Łyczakowski we Lwowie czy Na Rossie w Wilnie).

 

Zapis audio spotkania

 

 

Klub Publicystki Kulturalnej na XXIV Ciechanowskiej Jesieni Poezji

W 2012 roku, wybraliśmy jednogłośnie na Przewodniczącą Klubu Publicystyki Kulturalnej SDP dr Teresę Kaczorowską i to był wybór ,,trafiony w dziesiątkę”, a kandydaturę podpowiedział nam założyciel i długoletni przewodniczący tego  Klubu Wiesław Stradomski, który do Klubu tego ją zaprosił i byliśmy pod wrażeniem jej bogatego dorobku, aktywności animatorki kultury oraz… uroku.  Gdy więc nagle Wiesław Stradomski zmarł,  nie było wątpliwości, kto może być jego następcą.

 

Teresa Kaczorowska prowadzi ten Klub (w skrócie KPK) już ósmy rok. Spotykamy się na Foksal w każdą pierwszą środę miesiąca o godz. 17.  Jak ważny mamy  dorobek  –  można sprawdzić nie tylko na stronie SDP,  lecz także na osobistej stronie naszej Przewodniczącej  www.Teresa Kaczorowska.pl.  Warto zajrzeć na tę stronę – znakomicie opowiada, jak bogata jest twórczość  i imponująca działalność społeczna naszej Koleżanki, prowadzona w Warszawie w SDP, a także w Ciechanowie i całym północnym Mazowszu.  Jest  założycielką i prezesem  Związku Literatów na Mazowszu, rozwijającego pod jej kierunkiem ważną, wielostronną działalność, a także zdobyła ogromne uznanie jako wieloletni  dyrektor Powiatowego Centrum Kultury i Sztuki im. Marii Konopnickiej w Ciechanowie,  którego wielokierunkowość i bogactwo działań (kino, teatr, książki, zespoły, kluby) zadziwia. Ostatnio jednak  szokiem była wiadomość, że właśnie to jedyne miejsce pracy zawodowej (reszta to oczywiście praca społeczna) straciła… Jak wyrazić przekonanie, że taką decyzją popełniono błąd i wyrządzono szkodę także polskiej kulturze? Ale  czy  SDP  może się wtrącać w sprawy personalne  Ciechanowa? Pewnie  nie, ale przynajmniej warto zamanifestować nasz szacunek i podziw dla Teresy Kaczorowskiej, którą tak dobrze udało się nam poznać podczas wspólnej działalności  w SDP.

 

Dlatego podczas XXIV Ciechanowskiej Jesieni Poezji (a wszystkie to organizacyjne dzieło ,,naszej” Teresy!) przyjechała do Pułtuska na promocję najnowszego rocznika redagowanych przez Teresę Kaczorowską od 1999 roku ,,Ciechanowskich Zeszytów Literackich” –   Dyrektor Biura SDP  Bożenna Dobrzyńska.  Potrzebne były mądre i ciepłe słowa Pani Dyrektor (także  w imieniu Prezesa SDP) – o tym jak wysoko oceniana i szanowana jest przez warszawskich dziennikarzy społeczna działalność, a także twórczość, talent, energia  Teresy Kaczorowskiej.  Oczywiście słowu Pani Dyrektor – towarzyszyły kwiaty… i oklaski zebranych!

 

A jaka była XXIV Ciechanowska Jesień Poezji,  organizowana i prowadzona przez naszą Przewodniczącą Klubu Publicystyki Kulturalnej, utalentowaną pisarkę, poetkę, redaktora  i pełną inwencji   animatorkę kultury? O tym też chcemy, by Czytelnicy naszego portalu mogli się dowiedzieć,  tym razem także od nas.

 

XXIV Ciechanowska Jesień Poezji trwała dwa dni; odbyła się w czwartek   9 października w Ciechanowie i  Pułtusku  oraz w piątek 10 października w Opinogórze.

 

Dodać należy, że Ciechanowska Jesień Poezji  jest trzecią ważną imprezą organizowaną co roku przez Związek Literatów na Mazowszu (więc w znacznym stopniu przez  Teresę, która wszystkie te imprezy organizuje i prowadzi !). Dwie inne to   Międzynarodowe  Dni  ks. Macieja Kazimierza Sarbiewskiego „Chrześcijańskiego  Horacego  z Mazowsza”  (w maju) oraz Wiosna Literatury w Gołotczyźnie (w czerwcu).

 

W XXIV  Ciechanowskiej Jesieni Poezji uczestniczyło kilkadziesiąt osób: literatów z Mazowsza i – jak zwykle – zaproszonych Gości, tym razem  z Wilna,  Kłajpedy, ze Lwowa, z Budapesztu, z Warszawy, Poznania, Lublina i Augustowa, a gośćmi byli głównie poeci, choć  – obok  poetyckich talentów –  często jednocześnie eseiści, literaturoznawcy, muzycy, malarze… Ciechanowska Jesień Poezji ma od lat swój tradycyjny rytm, który zachowany został i tym razem. A więc – początek o godz. 10,  jak zwykle w Kawiarni Artystycznej  Powiatowego Centrum Kultury i Sztuki w Ciechanowie,   w okazałym budynku    przy ul. Strażackiej 4,   gdzie ma też   ma swą siedzibę  Związek Literatów na Mazowszu.

 

Pierwsza ważna  część (po powitalnej kawie) – to spotkania autorów z młodzieżą szkolną, prezentacja utworów, odpowiedzi na pytania, dyskusja. Aż czternaście  szkół z Ciechanowa i okolic przyjęło autorów uczestniczących w Ciechanowskiej Jesieni Poezji, a spotkania były ważne i cenne   zarówno  dla  twórców jak  i młodzieży.

 

O godzinie  drugiej – już po obiedzie – autokar zawiózł uczestników Ciechanowskiej Jesieni Poezji  do Pułtuska. Tu w Bibliotece im. J. Lelewela, która właśnie zorganizowała  ciekawą wystawę w stulecie śmierci Wiktora Gomulickiego, pisarza związanego z Pułtuskiem – odbyła się promocja Rocznika Związku Literatów na Mazowszu – Ciechanowskich Zeszytów Literackich, które (pod redakcją Teresy Kaczorowskiej) ukazują się systematycznie od 1999 roku i są znakomitą  wizytówką środowiska literackiego Mazowsza.  Tym razem promowano 21-szy tom, w którym Wiktor Gomulicki   jest  głównym bohaterem (każdy rocznik ma swojego bohatera,  związanego z Mazowszem).  Dobra pogoda sprzyjała wędrówce po Pułtusku (po spotkaniu w bibliotece)  śladami autora Wspomnień  niebieskiego mundurka, oczywiście z sympatyczną przewodniczką.  Wędrówka zakończona została na wspólnej kolacji w  Domu Polonii.

 

Po powrocie do Kawiarni Artystycznej w Ciechanowie, zaczęła się  tradycyjna Noc Poetów; wszyscy uczestnicy Ciechanowskiej Jesieni Poezji mieli możliwość zaprezentowania na scenie swojej twórczości, ściślej – jednego, wybranego wiersza,  i byli przedstawiani przez organizatorów.  Wieczór poetów i poezji był ,,oprawiony” muzycznie przez przebojowe Trio z Katowic;  nie zabrakło też wina i dobrego, przyjacielskiego nastroju.

 

Następnego dnia już o godz. 9 ruszyliśmy do Opinogóry, siedziby arystokratycznego rodu Krasińskich, z którego wywodził  się ,,trzeci wieszcz” epoki romantyzmu,  Zygmunt.  Pierwsze dwie  godziny z przewodniczką były szczególnie ważne dla Gości, którzy tu byli pierwszy raz, ale ciekawe dla wszystkich zainteresowanych Krasińskimi,  dziejami ich posiadłości oraz historią współczesną pięknej Opinogóry,  która ciągle się zmienia,  staje się jeszcze atrakcyjniejsza, pięknieje i służy wszystkim interesującym się historią i kulturą.

 

Po złożeniu kwiatów i zapaleniu zniczy przy grobie Zygmunta Krasińskiego (w starannie  odnowionych podziemiach kościoła z grobami jego rodu)  oraz na cmentarzu – dla  zasłużonego dla Opinogóry jej kustosza Janusza Królika  –uczestnicy Ciechanowskiej Jesieni Poezji uczestniczyli w XXI Spotkaniu z Literaturą w Opinogórze, odbywającym się tradycyjnie w sali odczytowej Muzeum Romantyzmu. Tu powitał zebranych (także liczną młodzież szkolną) kustosz Opinogóry Roman Kochanowicz.  Bohaterem spotkania był Konrad Sutarski,  poeta, eseista, tłumacz węgierskiej poezji, historyk (niezawodowy),   dr inżynier i wynalazca, obywatel polski i węgierski, autor ponad 30 książek. Przedstawiała go i rozmawiała z nim Teresa Kaczorowska (tradycyjnie już Gospodyni Spotkań z Literaturą w Opinogórze). Szczególna uwaga została zwrócona na jego ostatnią eseistyczną książkę Polska i Węgry w obronie Europy,  a zawarte tu spostrzeżenia skłaniały do dyskusji.  Ale była już godz. 14  i trzeba było się przenieść do nowego,  imponującego, nowoczesnego  budynku  tzw. Oranżerii, z świetnie wyposażoną salą koncertowa.

 

Tu nastąpiło ogłoszenie wyników ogólnopolskiego konkursu poetyckiego ,,O Laur Opina” (już trzydziesty pierwszy!),  a także recytacja nagrodzonych wierszy (pierwszą nagrodę otrzymał Wojciech Roszkowski z Nowego Sącza) oraz spotkanie z laureatami, a ich wiersze – też tradycyjnie – znalazły się na rozdawanej wszystkim uczestnikom ,,gazetce” w formie plakatu.

 

Osobną częścią uroczystości była prezentacja Medalu Zygmunta Krasińskiego  – nowego ważnego odznaczenia ustanowionego z okazji 160. roczni śmierci ,,trzeciego wieszcza” epoki romantyzmu przez Związek Literatów na Mazowszu. Medal ten  będzie wręczany w Opinogórze osobom szczególnie zasłużonym dla kultury. Jako pierwsi otrzymali Medal: prof. Zbigniew Sudolski, historyk literatury (wydawca korespondencji Zygmunta Krasińskiego oraz obszernej opowieści biograficznej o Zygmuncie Krasińskim) oraz  kustosz Muzeum Romantyzmu w Opinogórze Roman Kochanowicz. Wraz z trzyosobową grupą  ,,Strażników Medalu” – literatów z Mazowsza  (która zadecydowała o takim wyborze ) – stanowić będą w przyszłości Kapitułę Medalu  Zygmunta Krasińskiego.

 

XXIV Ciechanowską Jesień Poezji kończył koncert. W nowoczesnej sali koncertowej nowej ,,oranżerii” znakomicie zabrzmiały dźwięki fortepianu, gdy  zagrał   Ares Chadzinikolau – pianista z Poznania i wykładowca Akademii Muzycznej,  a także poeta,  tłumacz,  kompozytor,  autor wielu książek i  nagrań. I to był właśnie znakomity,  końcowy akord  Ciechanowskiej Jesieni Poezji,  w wykonaniu Greka i Polaka, syna nieżyjącego już poety i historyka literatury Nikosa Chadzinikolau, który wielokrotnie uczestniczył przed laty w Ciechanowskiej Jesieni Poezji.

 

A ja tam byłam, i byłam pod wielkim wrażeniem tego co zobaczyłam, usłyszałam, mogłam przeżyć.

 

Dziękuję Tereso za tamte dwa dni i za wszystko!

 

Barbara Petrozolin-Skowrońska

 

 

 

 

 

 

W Klubie Publicystyki Kulturalnej SDP o Instytucie Pileckiego

Drugie powakacyjne spotkanie Klubu Publicystyki Kulturalnej SDP zaplanowaliśmy jak zwykle w pierwszą środę miesiąca, czyli 2 października 2019 r., o godz. 17.00, Klubie „Cudzysłów” w Domu Dziennikarza, przy ulicy Foksal 3/5 w Warszawie. Tematem będzie Instytut Pileckiego w Warszawie. Działalność i plany przybliży Grzegorz Mazurowski, rzecznik prasowy i kierownik biura prasowego Instytutu Pileckiego. Opowie o działaniach tej instytucji, szczególnie ostatnich – otwarciu oddziału w Berlinie, akcji „Zawołani po imieniu” (upamiętnienie Polaków zamordowanych za pomaganie Żydom podczas II wojny światowej), Medalu Virtus et Fraternitas.

 

Serdecznie wszystkich zapraszam,

dr Teresa Kaczorowska,

przewodnicząca Klubu Publicystyki Kulturalnej SDP

 

Zapis audio spotkania