SDP CAFE – PODAJ DALEJ… Spotkania z dziennikarzami-twórcami kultury

Od 6 września Stowarzyszenie Dziennikarzy Polskich zaprasza na „SDP Cafe – podaj dalej…”, czyli rozmowy z dziennikarzami-twórcami kultury w ciekawej formule. Zaplanowano 36 spotkań, które będzie można śledzić od poniedziałku do czwartku o godz. 19 na portalu sdp.pl i na kanale SDP na YouTube. 

 

Dziennikarze nie tylko zdobywają informacje, komentują wydarzenia, tłumaczą zjawiska i trendy, aby ułatwić nam zrozumienie świata. Często są też animatorami kultury, a nierzadko także twórcami, artystami. I właśnie takie osoby poznamy w SDP Cafe, czyli podczas wieczornej rozmowy przy kawie, w atmosferze skłaniającej do szczerości i zwierzeń. Wśród gości będą zarówno ci, dla których dziennikarstwo jest podstawową profesją, a działalność kulturalna dodatkowym zajęciem, odskocznią od codzienności, pasją, jak też artyści, którzy poznali media „od kuchni”, ponieważ sami prowadzili programy, pisali artykuły, realizowali audycje.

 

Formuła tych spotkań „podaj dalej…”, zakłada, że gość w następnych odcinkach może wystąpić w nowej roli, stać się gospodarzem i zaprosić na rozmowę do SDP Cafe kolejną osobę. Cykl rozpocznie 6 września prezes SDP i redaktor naczelny Radia WNET Krzysztof Skowroński, a jego rozmówczynią będzie popularna dziennikarka telewizyjna, a także animatorka wydarzeń kulturalnych Anna Popek. Kto będzie jej gościem kolejnego dnia, jakie osoby jeszcze zobaczymy w SDP Cafe dowiemy się śledząc profile SDP na Facebooku i Twitterze (@SDPportal) oraz zaglądając na portal sdp.pl.

 

Stowarzyszenie Dziennikarzy Polskich zaplanowało 36 rozmów, które będzie można oglądać  od poniedziałku do czwartku o godz. 19 na kanale SDP na YouTube oraz na portalu sdp.pl. Widzowie będą mogli włączyć się do rozmowy zadając w pytania w komentarzach lub mailowo na adres [email protected].

 

Zgłoszenia do udziału w spotkaniach (jako prowadzący lub gość) przyjmuje koordynator projektu Agnieszka Wójcik pod adresem: [email protected].

 

Wszystkie dotychczasowe odcinki dostępne są TUTAJ.

 

Partnerzy:

 

Fundacja Kulturalna Polska, Fundacja Solidarności Dziennikarskiej

 

Patroni medialni:

 

TV Republika, „Sieci”, wPolityce.pl, „Do Rzeczy”, Radio Wnet, „Kurier Wnet” waw4free.pl, „Informator Stolicy”, kulturalni.pl, „Bez Wierszówki”, „Forum Dziennikarzy”

 

Projekt „Dziennikarze-twórcy kultury” finansowany jest ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu z Funduszy Promocji Kultury

 

 

Nowy numer „Bez Wierszówki”

Ukazał się nowy numer magazynu społeczno-kulturalnego „Bez Wierszówki” wydawanego przez Warmińsko-Mazurski Oddział SDP.

 

Trudny czas pandemii sparaliżował wiele dziedzin naszego życia zawodowego, społecznego i osobistego. Także organizacje pozarządowe z tego powodu straciły wiele ze swej aktywności. Nie można było spotykać się w liczniejszym gronie, a coraz bardziej popularna stała się formuła online. Mimo to udało nam się zorganizować i zakończyć pomyślnie dwa ogólnopolskie konkursy: rysunkowy im. Aleksandra Wołosa i prasowy im. Seweryna Pieniężnego. Obszerne relacje z tych wydarzeń można przeczytać w naszym najnowszym numerze „Bez Wierszówki”. W międzyczasie w całej Polsce trwają pokonkursowe wernisaże III Ogólnopolskiego Konkursu na Rysunek Prasowy im. Aleksandra Wołosa. Niedawno wróciliśmy z Hołowna, miejsca narodzin patrona konkursu, a przed nami wciąż kolejne stacje: w Olecku, Świątkach…

 

Nie próżnujemy także na polu organizacyjnym. Wspólnie z władzami Pieniężna na tamtejszym starym ratuszu odsłoniliśmy tablicę poświęconą Sewerynowi Pieniężnemu. W Sorkwitach podjęliśmy z kolei tematykę mazurską, uczestnicząc w Festiwalu Kultury Mazurskiej, gdzie swą najnowszą książkę prezentowała Joanna Wańkowska-Sobiesiak.

 

W bieżącym numerze można znaleźć także wiele materiałów publicystycznych. Prezentujemy m.in. fragment książki Władysława Katarzyńskiego o jego przeżyciach w szpitalu covidowym w Ostródzie. Nie zabrakło również stałego felietonu ks. Jana Rosłana o sztuce czytania i pisania, kolejnej korespondencji z USA, interesujących spostrzeżeń dyrektora biblioteki Planeta 11 czy wspomnień o ostródzkim poecie Klabuhnie.

 

Wersję cyfrową pisma można pobrać TUTAJ.

 

Jednocześnie zapraszamy autorów, dziennikarzy czy stowarzyszenia do współtworzenia następnych numerów czasopisma. Swoje teksty można wysyłać na adres e-mail: [email protected].

 

Nowe „Forum Dziennikarzy” o kryzysie zawodu i nie tylko

W najnowszym numerze „Forum Dziennikarzy” Elżbieta Królikowska- Avis, w tekście „Kryzys dziennikarstwa?”, oraz Jaromir Kwiatkowski w materiale „Jak uzdrowić dziennikarstwo regionalne”, uświadamiają na czym polega kryzys naszego zawodu i radzą jak uzdrowić sytuację.

 

Jacek Karolonek w tekście „Nagrody z dedykacją dla białoruskich dziennikarzy” wspomina rozdanie prestiżowych wyróżnień i nagród dziennikarskich podczas corocznej gali organizowanej przez Stowarzyszenie Dziennikarzy Polskich.

 

„Norwid 2021 przeciw zwątpieniu” to tekst Aliny Bosak będący hołdem dla jednego z największych twórców polskich w roku dedykowanemu Norwidowi.

 

„Święty na ten czas” to tekst będący pokłosiem ostatniej wizyty Marii Giedz w Libanie, opowiadający o św. Charbelu i miejscach z nim związanych.

 

O prasie dawnego Stanisławowa pisze Jarosław Krasnodębski w tekście „Polski organ kresowy”

 

O Antonim Chrościelewskim, sybiraku, żołnierzu 2 Korpusu Polskiego gen. Andersa, jednym z najwybitniejszych Polaków i działaczy na uchodźctwie opowiada Teresa Kaczorowska w tekście „Filar nowojorskiej Polonii”.

 

Michal Lebduśka, praski dziennikarz i analityk debiutuje w „Forum Dziennikarzy” bardzo ciekawym tekstem „ Jak Czesi widzą Polaków”.

 

Jak zwykle w najbliższym numerze czytelnicy znajdą jeszcze wiele innych, niezwykle interesujących tekstów.

 

Życzę miłej lektury

 

Andrzej Klimczak

Redaktor naczelny „Forum Dziennikarzy”

 

Numer 3(142)/2021 do pobrania

 

 Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury

 

Wspomnienie o redaktor Szczęsnej Milli

W piątek, 30 lipca, w wieku 85 lat, odeszła Szczęsna Milli, wieloletnia dziennikarka Polskiego Radia, członkini Oddziału Warszawskiego SDP. Poniżej publikujemy wspomnienie nadesłane przez Janinę Jankowską.  

 

Polskie Radio, przeżywa dziś najtrudniejszy czas, a tymczasem odchodzą ci którzy całym życiem budowali wielkość i standardy tej instytucji. Takim filarem Polskiego Radia była Szczęsna Milli…

 

Jej nazwisko łączy się ze znanym niegdyś magazynem „Popołudnie z młodością”, z Programem III, pierwszymi żywymi spotkaniami ze słuchaczami, na których poruszano tematy palące i trudne. Wyrzucona w stanie wojennym z pracy była czynna w podziemnym SDP a następnie w społecznym zespole Komitetu Obywatelskiego przygotowującym kampanię wyborczą kandydatów strony solidarnościowej w czerwcu 1989 r. Inna nasza koleżanka, Magdalena Bajer, z którą Szczęsna pracowała w Programie III napisała takie wspomnienie:

 

Szczęsna Milli

 

Potrzeba było czasu, żeby Szczęsną ocenić – i docenić – ocena okazywała się zawsze dodatnia. Przy pierwszym kontakcie miałam wrażenie, że koleżanka, o dłuższym stażu w redakcji radiowej Trójki, stara się mnie poznać od strony i zawodowej i ludzkiej, nie szczędząc dociekliwych pytań ani zaczepnych czasem uwag.

 

Dość szybko przekonałam się (myślę, że było to udziałem każdego, kto poznał Szczęsną), że jej kategoryczne sądy – o ludziach, o sytuacjach – nierzadko surowe, krytyczne, czasem szydercze, nie miały nigdy adresu osobistego, lecz zawodowy, po prosu wyrażały jej miary stosowane do owoców naszej pracy.

 

Jeśli miałabym przypisać Szczęsnej jakaś cechę dominującą to byłaby nią prawość. W takim najprostszym znaczeniu: szanowania innych, niezależnie od tego czy się z nimi zgadzamy, odpowiedzialność za własne postępki, ale i za to czego się podejmujemy w zespołowym działaniu, lojalność, bez rezygnacji z własnego zdania.

 

Trzeba te cechy naszej koleżanki zapamiętać, warto naśladować.

 

Magda

 

Uprzejmie proszę o uszanowanie pamięci ważnej dla SDP i Polskiego Radia dziennikarki.

 

Janina Jankowska

 

 

Modernizacja wyposażenia technicznego Domu Dziennikarza

Stowarzyszenie Dziennikarzy Polskich otrzymało dofinansowanie na zakup i modernizację wyposażenia technicznego Domu Dziennikarza przy ul. Foksal 3/5 w Warszawie. Środki te zostaną przeznaczone na zakup wyposażenia multimedialnego oraz mebli do sal konferencyjnych.

 

Projekt jest w trakcie realizacji i potrwa do 30.11.2021 roku.

Nowy sprzęt w Domu Dziennikarza przy Foksal

Stowarzyszenie Dziennikarzy Polskich uzyskało z Ministerstwa Kultury Dziedzictwa Narodowego i Sportu dofinansowanie na zakup sprzętu do streamingu. Będzie on wykorzystywany m.in. przy organizacji konferencji i innych wydarzeń medialnych w Domu Dziennikarza przy ul. Foksal 3/5 w Warszawie.

 

Projekt jest w trakcie realizacji i potrwa do 30.11.2021r.

 

 

 

 

Prezydent Andrzej Duda w siedzibie Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich

W Domu Dziennikarza przy ul. Foksal 3/5 w Warszawie gościliśmy w poniedziałkowy wieczór prezydenta Andrzeja Dudę. Powodem tej niecodziennej wizyty była promocja książki Marcina Wikło „Operacja Duda 2020. Tajemnice kampanii”.

 

Dokładnie rok po reelekcji Andrzeja Dudy na prezydenta RP Stowarzyszenie Dziennikarzy Polskich i wydawnictwo Fratria zorganizowały spotkanie autorskie wokół książki Marcina Wikło „Operacja Duda 2020. Tajemnice kampanii”. Obok jej głównego bohatera – prezydenta Andrzeja Dudy na scenie w siedzibie Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich zasiedli prezes SDP Krzysztof Skowroński, redaktorka naczelna portalu wPolityce.pl  Marzena Nykiel, redaktor naczelny tygodnia „Sieci” Jacek Karnowski. Spotkanie prowadził Krzysztof Ziemiec. Nie zabrakło oczywiście autora książki.

 

 

 

Marcin Wikło, dziennikarz tygodnika „Sieci” i portalu wPolityce.pl, z reporterską wnikliwością opisał kulisty politycznego wyścigu, który z powodu pandemii, zamieszania z terminem i sposobem głosowania, stał się najdłuższą i najdziwniejszą batalią w historii polskiej polityki. Mimo, iż wydarzeniom tym towarzyszyło dużo emocji i upłynęło od nich stosunkowo niewiele czasu, dziś już mało kto o nich pamięta, przytłoczył je nieustanny pęd bieżącej polityki. Jak mówił autor, chęć utrwalenia atmosfery tamtych dni, zachowania na dłużej w pamięci tego ważnego czasu, była głównym powodem napisania książki. Nie powstałaby ona jednak gdyby nie zaufanie prezydenta Andrzeja Dudy, który zabrał dziennikarza do Dudabusa i pozwolił dzień po dniu przyglądać się kampanijnej kuchni.

 

– To nie była łatwa decyzja – przyznał prezydent. – Dudabus to specyficzne miejsce, to jest kampania, tam są łzy, lament, wściekłość, krzyk, to jest miejsce gdzie są duże emocje. Robi się raczej wszystko, aby dziennikarze tego nie widzieli.  Nie znałem dobrze redaktora Wikło, ale czytałem jego teksty i miałem zaufanie do redakcji. To był ryzyk-fizyk.

 

– Czy Marcin Wikło napisał dobrą i prawdziwą książkę? – spytał prezes SDP Krzysztof Skowroński.

 

–  Z dwóch przyczyn tutaj jestem – odpowiedział Andrzej Duda. –  Marcin Wikło poświęcił mi dużą cześć swojego czasu. Obiecałem, że ja też znajdę czas, aby porozmawiać o  jego książce. Druga przyczyna jest taka, że ta książka w sferze faktów jest w stu procentach prawdziwa. Mogę mieć inny punkt widzenia, ale dotyczy on najwyżej interpretacji faktów, a nie samych faktów.

 

Prezydent przyznał, że przeczytał ją w jeden wieczór. – To trochę tak, jakby oglądać film o sobie – dodał.

 

Marzena Nykiel zauważyła, że to nie była łatwa kampania, mocno oblana hejtem, i dopytywała prezydenta o jej najtrudniejszy moment.

 

Według Andrzeja Dudy była to chwila, gdy ważyła się kwestia terminu wyborów 10 maja. –  Byłem przeciwnikiem wyborów korespondencyjnych, bo wszystko wskazywało, że będą one miały niską frekwencję. Chciałem zaś być wybrany przez ogromną część społeczeństwa, zależało mi na frekwencji – opowiadał prezydent.

 

Wspominał rozmowę z Jadwigą EmilewiczJarosławem Gowinem, podczas której ustalono, że głosowanie „kopertowe” nie może się odbyć. – Ale twardo wówczas powiedziałem, że wybory muszą  być zorganizowane tak, aby było możliwe zaprzysiężenie prezydenta w konstytucyjnym terminie 6 sierpnia. Bo to jest kwestia fundamentalna, żeby państwo funkcjonowało normalnie – mówił Andrzej Duda.

 

Podczas spotkania na Foksal prezydent chętnie dzielił się wspomnieniami nie tylko z okresu kampanii wyborczej, której dotyczyła książka, ale też opowiadał o swojej codziennej pracy i komentował bieżące sprawy. Długo, bez pośpiechu, często z uśmiechem lub nieskrywanymi emocjami, odpowiadał na pytanie nie tylko prowadzących spotkanie, ale też zgromadzonych na sali gości. Atmosfera z każdą minutą stawała się coraz mniej formalna.

 

O celu swojej prezydentury:

 

– Żeby ludziom żyło się lepiej. O to jest ta bitwa i o to jest ta prezydentura.

 

O tym co będzie robił po zakończeniu kadencji:

 

– Nie zastanawiam się nad tym, to mogłoby zaszkodzić mojej obecnej służbie. Co będzie dalej, będziemy się martwić później. Chciałby zakończyć kadencję z podniesioną głową.

 

O projekcie nowelizacji ustawy o radiofonii i telewizji:

 

­- Prezydent nieswoimi projektami się nie zajmuje.

 

Co mu daje siłę:

 

– Mam duże wsparcie najbliższych. Poza tym –  ja się po prostu modlę, może się ktoś z tego śmiać, ale ja się modlę i nie przejmuję. Wierzę, że w tym wszystkim co się dzieje jest jakaś Opatrzność.

 

jka

 

POD PATRONATEM SDP. II Mistrzostwa Polski Dziennikarzy w Tenisie Stołowym

W dniach 2 – 3 września w Tarnobrzegu odbędą się II Mistrzostwa Polski Dziennikarzy w Tenisie Stołowym. Zgłoszenia do imprezy przyjmowane są do 15 sierpnia.

 

Organizatorem mistrzostw są: KTS Enea Siarkopol Tarnobrzeg, Polski Związek Tenisa Stołowego, Urząd Miasta Tarnobrzega, MOSiR Tarnobrzeg.

 

W zawodach mogą brać udział dziennikarze posiadający zaświadczenie z redakcji, że czynnie dla niej pracują, od minimum 2 sezonów nie posiadają licencji zawodniczej i nie biorą udziału w rozgrywkach (Super Liga/Ekstraklasa Kobiet, I i II liga) prowadzonych przez Polski Związek Tenisa Stołowego oraz nie grają w ligach zagranicznych. Dopuszcza się osoby posiadające licencję weterana.

 

Zgłoszenia do Mistrzostw przyjmowane są tylko i wyłącznie do 15 sierpnia 2021 roku. Należy się zgłosić drogą elektroniczną: [email protected] lub telefonicznie: 514 700 126. Organizatorzy pokrywają koszty noclegów i wyżywienia uczestników zawodów.

 

Szczegółowe informacje w komunikacie zawodów TUTAJ.

 

red.

 

Nagrody w Konkursie Dziennikarskim im. Seweryna Pieniężnego rozdane

Na uroczystej gali, z udziałem prezesa Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich Krzysztofa Skowrońskiego, wręczono nagrody w 13. edycji Konkursu Dziennikarskiego im. Seweryna Pieniężnego organizowanego przez Warmińsko-Mazurski Oddział SDP.

 

Nagrodę Główną otrzymała Agnieszka Porowska z „Gazety Olsztyńskiej”, Nagroda Wolności Słowa im. ks. Benedykta Przeradzkiego przypadła ks. Janowi Rosłanowi, a Nagroda dla Młodego Dziennikarza (do 30. roku życia) Bartoszowi Kucharskiemu.

 

Laureatem Nagrody Specjalnej za szczegółowe ukazanie sylwetki patrona Warmińsko-Mazurskiego Oddziału SDP został dr Jan Chłosta.

 

Przyznano również wyróżnienia, w kategorii „Dziennikarstwo prasowe/internetowe” otrzymali je: Andrzej Dramiński, Wioletta Wróbel oraz Iza Stadniczenko, a w kategorii „Dziennikarstwo radiowe/ podcast”: Anna Minkiewicz-Zaremba.

 

Podczas uroczystości, która 26 czerwca odbyła się w Olsztynie, prezes SDP Krzysztof Skowroński, podkreślił wielką rolę dziennikarzy lokalnych.

 

– Pracujemy cały rok nie po to, by być nagradzani, lecz po to, by opisywać świat. A poszukiwanie prawdy i opisywanie świata nie jest sprawą łatwą. Media lokalne jakby dotykają tej soli ziemi – powiedział Krzysztof Skowroński.

 

– Nagroda im. Seweryna Pieniężnego ma służyć docenieniu ciężkiej, trudnej pracy dziennikarzy. Bo często ten dziennikarz i jego praca jest niewidziana, niedoceniana – dodał prezes Warmińsko-Mazurskiego Oddziału SDP Grzegorz Radzicki.

 

 

red., fot. Andrzej Piedziewicz, Radio Olsztyn

 

Więcej informacji oraz galeria zdjęć z gali na stronie Warmińsko-Mazurskiego Oddziału SDP  –  TUTAJ.