SDP CAFE – PODAJ DALEJ…   Elżbieta Ruman rozmawia z Barbarą Sułek-Kowalską – zapowiedź

Dziennikarka, autorka książek, wykładowczyni na Uniwersytecie Warszawskim Barbara Sułek-Kowalska będzie 11 października gościem cyklu „SDP Cafe – podaj dalej…”. Spotkanie poprowadzi Elżbieta Ruman. Początek się o godz. 19 na kanale SDP na YouTube oraz na portalu sdp.pl.

 

Barbara Sułek-Kowalska to wieloletnia dziennikarka „Tygodnika Solidarność”, a także pomysłodawczyni pierwszej po wojnie gazety parafialnej – wydawanych na warszawskim Ursynowie „Wiadomości Parafialnych. Pisma Dekanatu Ursynowskiego”. Była również współtwórcą i sekretarzem redakcji katolickiego pisma „Idziemy”. Swoją wiedzą i bogatym doświadczeniem dzieli się ze studentami prowadząc zajęcia na Wydziale Dziennikarstwa Uniwersytetu Warszawskiego. Jest współautorką książek, m.in. „Poradnika dla dziennikarzy i wydawców gazet lokalnych” oraz „Podstaw warsztatu dziennikarskiego”. Członek zespołu redakcyjnego „Tygodnika TVP”.

 

„SDP Cafe – podaj dalej…” to cykl rozmów przygotowanych przez Stowarzyszenie Dziennikarzy Polskich, których bohaterami są dziennikarze-twórcy kultury. Formuła zakłada, że w następnych odcinkach gość może wystąpić w roli gospodarza i zaprosić na rozmowę kolejną osobę. Więcej informacji o projekcie TUTAJ.

 

Partnerzy:

Fundacja Kulturalna Polska, Fundacja Solidarności Dziennikarskiej

 

Patroni medialni:

TV Republika, „Sieci”, wPolityce.pl, „Do Rzeczy”, Radio Wnet, „Kurier Wnet” waw4free.pl, „Informator Stolicy”, kulturalni.pl, „Bez Wierszówki”, „Forum Dziennikarzy”

 

Projekt „Dziennikarze-twórcy kultury” finansowany jest ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu z Funduszy Promocji Kultury

 

SDP CAFE – PODAJ DALEJ… Edward Bolec

ODCINEK 8.  Z Edwardem Bolcem, pisarzem, poetą rozmawia Jolanta Danak-Gajda.

 

„SDP Cafe – podaj dalej…” to organizowany przez Stowarzyszenie Dziennikarzy Polskich cykl spotkań z dziennikarzami-twórcami kultury, w których gość w następnych odcinkach może stać się gospodarzem i zaprosić na rozmowę kolejną osobę.

 

Więcej informacji o spotkaniu TUTAJ.

 

Więcej informacji o projekcie: TUTAJ.

 

Projekt „Dziennikarze-twórcy kultury” finansowany jest ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu z Funduszy Promocji Kultury.

 

 

 

SDP CAFE – PODAJ DALEJ… Jolanta Danak-Gajda rozmawia z Edwardem Bolcem – zapowiedź

Pisarz, poeta Edward Bolec będzie 16 września gościem cyklu „SDP Cafe – podaj dalej…”. Spotkanie poprowadzi Jolanta Danak-Gajda. Spotkanie rozpocznie się o godz. 19 na kanale SDP na YouTube oraz na portalu sdp.pl.

 

Edward Bolec (rocznik 1947) z wykształcenia jest inżynierem i dziennikarzem. W latach 70. był redaktorem magazynu młodzieżowego „Prometej”, ale w swoim życiu imał się różnych zajęć, był gastarbeiter w Wiedniu, po stanie wojennym zaopatrzeniowcem w fabryce butów, roznosicielem mleka, sprzedawcą używanych książek na targowisku. Jako wolny strzelec publikował opowiadania, reportaże i felietony w prasie lokalnej i krajowej. Debiutował w 1983 roku zbiorem opowiadań  o mieszkańcach Rzeszowa „Bieg po schodach”, dwa lata później wydał kolejne opowiadania „Odyseusz w poczekalni”. W 1986 roku wyjechał do USA, gdzie przebywał wiele lat. Efektem jego pobytu w Stanach stała się książka „Facet z nocy”, wydana w 2012 roku., za którą otrzymał Honorową Nagrodę Literacką „Złote Pióro”, przyznawaną przez rzeszowski oddział Związku Literatów Polskich. Pisze również wiersze i piosenki. Jest m.in. autorem utworu „Witaj przechodniu”, opowiadającego o życiu w okresie pandemii koronawirusa.

 

„SDP Cafe – podaj dalej…” to cykl rozmów przygotowanych przez Stowarzyszenie Dziennikarzy Polskich, których bohaterami są dziennikarze-twórcy kultury. Formuła zakłada, że w następnych odcinkach gość może wystąpić w roli gospodarza i zaprosić na rozmowę kolejną osobę. Więcej informacji o projekcie TUTAJ.

 

Partnerzy:

 

Fundacja Kulturalna Polska, Fundacja Solidarności Dziennikarskiej

 

Patroni medialni:

 

TV Republika, „Sieci”, wPolityce.pl, „Do Rzeczy”, Radio Wnet, „Kurier Wnet” waw4free.pl, „Informator Stolicy”, kulturalni.pl, „Bez Wierszówki”, „Forum Dziennikarzy”

 

Projekt „Dziennikarze-twórcy kultury” finansowany jest ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu z Funduszy Promocji Kultury

 

 

SDP CAFE – PODAJ DALEJ… Jaromir Kwiatkowski

ODCINEK 7.  Z Jaromirem Kwiatkowskim, dziennikarzem, publicystą, autorem książek, rozmawia Edward Bolec.

 

„SDP Cafe – podaj dalej…” to organizowany przez Stowarzyszenie Dziennikarzy Polskich cykl spotkań z dziennikarzami-twórcami kultury, w których gość w następnych odcinkach może stać się gospodarzem i zaprosić na rozmowę kolejną osobę.

 

Więcej informacji o spotkaniu TUTAJ.

 

Więcej informacji o projekcie: TUTAJ.

 

Projekt „Dziennikarze-twórcy kultury” finansowany jest ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu z Funduszy Promocji Kultury.

 

 

 

 

 

 

SDP CAFE – PODAJ DALEJ…   Edward Bolec rozmawia z Jaromirem Kwiatkowskim – zapowiedź

15 września w cyklu „SDP Cafe – podaj dalej…” wystąpi Jaromir Kwiatkowski, dziennikarz, publicysta, autor książek. Rozmowę poprowadzi pisarz i poeta Edward Bolec. Spotkanie rozpocznie się o godz. 19 na kanale SDP na YouTube oraz na portalu sdp.pl.

 

Jaromir Kwiatkowski z dziennikarstwem związany jest od 1989 roku, pracował w mediach podkarpackich, m.in. tygodniku „San”, „Gazecie Codziennej Nowiny”. Współpracuje z tygodnikiem „Sieci” i  magazynem „Forum Dziennikarzy”. Jest autorem lub współautorem około 30 książek, m.in. biografii premiera pt. „Mateusz Morawiecki”, „Cierpienie nauczyło mnie radości. Wszystkie K2 Pawła Szkutnickiego”, „Drzewo Przetrwania. Ucieczka z 82 piętra”, „Miał być i jest świętym. Błogosławiony ksiądz Józef Kowalski (1911-1942)” oraz „Gambate! Daj z siebie wszystko” – wywiadu rzeki z Izabelą Zatorską-Pleskacz, jedną z najwybitniejszych biegaczek górskich w historii tej dyscypliny sportu.

 

„SDP Cafe – podaj dalej…” to cykl rozmów przygotowanych przez Stowarzyszenie Dziennikarzy Polskich, których bohaterami są dziennikarze-twórcy kultury. Formuła zakłada, że w następnych odcinkach gość może wystąpić w roli gospodarza i zaprosić na rozmowę kolejną osobę. Więcej informacji o projekcie TUTAJ.

 

Prowadzącą spotkanie 16 września będzie Jolanta Danak-Gajda, która gościła w poprzednim odcinku SDP Cafe. Do rozmowy zaprosiła zaś Edwarda Bolca.

 

Partnerzy:

 

Fundacja Kulturalna Polska, Fundacja Solidarności Dziennikarskiej

 

Patroni medialni:

 

TV Republika, „Sieci”, wPolityce.pl, „Do Rzeczy”, Radio Wnet, „Kurier Wnet” waw4free.pl, „Informator Stolicy”, kulturalni.pl, „Bez Wierszówki”, „Forum Dziennikarzy”

 

Projekt „Dziennikarze-twórcy kultury” finansowany jest ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu z Funduszy Promocji Kultury

 

 

SDP CAFE – PODAJ DALEJ… Jolanta Danak-Gajda

ODCINEK 6. Z Jolantą Danak-Gajdą, laureatką prestiżowej Nagrody im. Oskara Kolberga, wieloletnia dziennikarką Radia Rzeszów, rozmawia Andrzej Klimczak.

 

„SDP Cafe – podaj dalej…” to organizowany przez Stowarzyszenie Dziennikarzy Polskich cykl spotkań z dziennikarzami-twórcami kultury, w których gość w następnych odcinkach może stać się gospodarzem i zaprosić na rozmowę kolejną osobę.

 

Więcej informacji o spotkaniu TUTAJ.

 

Więcej informacji o projekcie: TUTAJ.

 

Projekt „Dziennikarze-twórcy kultury” finansowany jest ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu z Funduszy Promocji Kultury.

 

 

 

 

 

 

SDP CAFE – PODAJ DALEJ…   Andrzej Klimczak rozmawia z Jolantą Danak-Gajdą – zapowiedź

Jolanta Danak-Gajda, laureatka prestiżowej Nagrody im. Oskara Kolberga, etnograf, muzykolog, wieloletnia dziennikarka Radia Rzeszów, będzie 14 września gościem Andrzeja Klimczaka w kolejnej rozmowie z cyklu „SDP Cafe – podaj dalej…”. Spotkanie rozpocznie się o godz. 19 na kanale SDP na YouTube oraz na portalu sdp.pl.

 

Nagroda im. Oskara Kolberga jest w Polsce najważniejszym wyróżnieniem w dziedzinie kultury ludowej. Jolanta Danak-Gajda, która otrzymała ją w tym roku, to wybitna znawczyni i popularyzatorka kultury ludowej, szczególnie regionu Podkarpacia. Studiowała etnografię, szybko jednak poszerzyła zakres swoich zainteresowań o muzykologię. Od początku pracy w Radiu Rzeszów (1986 rok) przygotowywała autorskie audycje o muzyce ludowej i jej twórcach. Realizowała m.in. programy „Poniedziałek Folkowy”, „Na ludową nutę”, prowadziła  popularny w regionie „Plebiscyt Kapel Polskiego Radia Rzeszów”. Jest autorką licznych artykułów i opracowań na temat kultury ludowej, jurorką konkursów i festiwali folklorystycznych. W ramach współpracy z wydawnictwem Polonia Records przygotowała serię albumów płytowych w serii „Polish Folk Music” z nagraniami ludowej muzyki regionu Podkarpacia. Autorka scenariuszy do filmów dokumentalnych na temat folkloru muzycznego Podkarpacia. Wielokrotnie nagradzana za długoletnią działalność popularyzatorską kultury ludowej.

 

„SDP Cafe – podaj dalej…” to cykl rozmów przygotowanych przez Stowarzyszenie Dziennikarzy Polskich, których bohaterami są dziennikarze-twórcy kultury. Formuła zakłada, że w następnych odcinkach gość może wystąpić w roli gospodarza i zaprosić na rozmowę kolejną osobę. Więcej informacji o projekcie TUTAJ.

 

15 września spotkanie w SDP Cafe poprowadzi poeta Edward Bolec, a jego gościem będzie Jaromir Kwiatkowski, dziennikarz, publicysta, autor książek.

 

Partnerzy:

 

Fundacja Kulturalna Polska, Fundacja Solidarności Dziennikarskiej

 

Patroni medialni:

 

TV Republika, „Sieci”, wPolityce.pl, „Do Rzeczy”, Radio Wnet, „Kurier Wnet” waw4free.pl, „Informator Stolicy”, kulturalni.pl, „Bez Wierszówki”, „Forum Dziennikarzy”

 

Projekt „Dziennikarze-twórcy kultury” finansowany jest ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu z Funduszy Promocji Kultury

 

 

SDP CAFE – PODAJ DALEJ… Andrzej Klimczak

ODCINEK 5. Z Andrzejem Klimczakiem, redaktorem naczelnym „Forum Dziennikarzy, rozmawia reżyser Piotr Zarębski.

 

„SDP Cafe – podaj dalej…” to organizowany przez Stowarzyszenie Dziennikarzy Polskich cykl spotkań z dziennikarzami-twórcami kultury, w których gość w następnych odcinkach może stać się gospodarzem i zaprosić na rozmowę kolejną osobę.

 

Więcej informacji o spotkaniu TUTAJ.

 

Więcej informacji o projekcie: TUTAJ.

 

Projekt „Dziennikarze-twórcy kultury” finansowany jest ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu z Funduszy Promocji Kultury.

 

 

 

 

 

 

 

 

SDP CAFE – PODAJ DALEJ… Mateusz Krautwurst

ODCINEK 4. Z Mateuszem Krautwurstem producentem muzycznym, wokalistą, autorem piosenek oraz dziennikarzem radiowej Trójki rozmawia Piotr Zubek.

 

„SDP Cafe – podaj dalej…” to organizowany przez Stowarzyszenie Dziennikarzy Polskich cykl spotkań z dziennikarzami-twórcami kultury, w których gość w następnych odcinkach może stać się gospodarzem i zaprosić na rozmowę kolejną osobę.

 

Więcej informacji o spotkaniu TUTAJ.

 

Więcej informacji o projekcie: TUTAJ.

 

Projekt „Dziennikarze-twórcy kultury” finansowany jest ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu z Funduszy Promocji Kultury.

 

 

 

 

SDP CAFE – PODAJ DALEJ…   Piotr Zarębski rozmawia z Andrzejem Klimczakiem – zapowiedź

Reżyser filmowy Piotr Zarębski 13 września do rozmowy z cyklu „SDP Cafe – podaj dalej…” zaprosił Andrzeja Klimczaka, redaktora naczelnego „Forum Dziennikarzy, autora książek o tematyce regionalnej. Spotkanie rozpocznie się o godz. 19 na kanale SDP na YouTube oraz na portalu sdp.pl.

 

Andrzej Klimczak, obecnie redaktor naczelny branżowego pisma „Forum Dziennikarzy”, z mediami związany jest od 1992 roku. W swojej karierze pracował m.in. w „Gazecie Codziennej Nowiny”,  tygodniku „San”, TV Wisła. „Roczniku Wschodnim”. Autor książek o tematyce regionalnej. Nieobca jest mu także branża filmowa, był kierownikiem produkcji, asystentem reżysera oraz reżyserem przy produkcjach m.in dla RTL oraz Planet. Jako dziennikarz specjalizuje się głównie w zakresie polityki wschodniej, społecznej i ekologii. Był inicjatorem i organizatorem konferencji i projektów medialnych o tematyce wschodniej. Działa również społecznie, m.in. jest pełnomocnikiem metropolity lwowskiego abp Mieczysława Mokrzyckiego ds. charytatywnych.

 

„SDP Cafe – podaj dalej…” to cykl rozmów przygotowanych przez Stowarzyszenie Dziennikarzy Polskich, których bohaterami są dziennikarze-twórcy kultury. Formuła zakłada, że w następnych odcinkach gość może wystąpić w roli gospodarza i zaprosić na rozmowę kolejną osobę. Więcej informacji o projekcie TUTAJ.

 

W następnym odcinku, 14 września gościem Andrzeja Klimczaka będzie  Jolanta Danak-Gajda, etnograf, muzykolog, wieloletnia redaktorka Radia Rzeszów.

 

Partnerzy:

 

Fundacja Kulturalna Polska, Fundacja Solidarności Dziennikarskiej

 

Patroni medialni:

 

TV Republika, „Sieci”, wPolityce.pl, „Do Rzeczy”, Radio Wnet, „Kurier Wnet” waw4free.pl, „Informator Stolicy”, kulturalni.pl, „Bez Wierszówki”, „Forum Dziennikarzy”

 

Projekt „Dziennikarze-twórcy kultury” finansowany jest ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu z Funduszy Promocji Kultury