POD PATRONATEM SDP. Rozdano nagrody XV Festiwalu Polonijnego „Losy Polaków 2020”

„Inspekcja” – telewizyjny spektakl teatralny na podstawie tekstu niedawno zmarłego Grzegorza Królikiewicza, a w reżyserii jego syna Jacka Raginis-Królikiewicza, otrzymał Grand Prix, jubileuszowego XV Festiwalu Polonijnego „Losy Polaków 2020”.

 

„Spektakl w przejmujący sposób ukazuje sytuację wziętych do niewoli przez Sowiety polskich oficerów , którzy poddani wyrafinowanym i podstępnym próbom indoktrynacji stoją przed tragicznym wyborem: dochować wierności Rzeczypospolitej za cenę – jak się okazuje w końcu –własnej śmierci, czy pójść na współpracę z wrogiem, łudzącym ich perspektywą kariery w nowej, sowieckiej , komunistycznej Polsce” – czytamy w werdykcie jury.

 

„Wybitne walory ideowe (moralne i patriotyczne) a także walory intelektualne i estetyczne spektaklu są zasługą zarówno tekstu scenariuszowego jak i profesjonalizmu reżysera” – podkreślono.

 

Festiwal Polonijny „Losy Polaków” to prezentacja profesjonalnych i amatorskich dzieł multimedialnych z zakresu: filmu, telewizji, radia, Internetu ukazujących życie Polaków w różnych krajach świata. Jego celem jest promocja polskiej historii, kultury, tradycji w kraju i zagranicą.

 

Rozstrzygnięcie XV edycji festiwalu odbyło się 14 listopada online. W tym roku twórcy zgłosili blisko 100 dzieł ukazujących życie Polaków w 16 krajach. Oceniło je jury pod przewodnictwem reżysera Pawła Woldana, które przyznało nagrody w 10 kategoriach, nagrody specjalne oraz Grand Prix. Wyniki można znaleźć TUTAJ.

 

Uroczyste rozdanie nagród w ramach Festiwalu Polonijnego „Losy Polaków”  rozpoczyna cykl cotygodniowych projekcji i spotkań z twórcami nagrodzonych filmów, które będą prowadzone  w kolejne weekendy do końca 2020 roku. Informacje o szczegółach spotkań podawane są na stronie www.losypolakow.pl.

 

opr. jka, źródło: Fundacji Polska – Europa – Polonia

 

III Ogólnopolski konkurs na rysunek prasowy

Warmińsko-Mazurski Oddział Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich w Olsztynie zaprasza do udziału w III edycji Ogólnopolskiego konkursu na rysunek prasowy im. Aleksandra Wołosa.

 

Celem Ogólnopolskiego konkursu na rysunek prasowy im. Aleksandra Wołosa jest nagrodzenie autorów najlepszych prac opublikowanych w 2020 roku i zwrócenie uwagi na znaczenie rysunku prasowego, który może być komentarzem politycznym, społecznym bądź sportowym,  tworzyć opowieść w postaci krótkiego komiksu czy być rysunkiem-ilustracją artykułu prasowego.

 

Organizatorem konkursu jest Warmińsko-Mazurski Oddział Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich w Olsztynie, a patronem honorowym Muzeum Karykatury im. Eryka Lipińskiego.

 

Szczegóły w regulaminie, który można pobrać TUTAJ.

Biuro Zarządu Głównego SDP pracuje zdalnie

Informujemy, że w związku z obecną sytuacją epidemiologiczną Biuro Zarządu Głównego SDP przeszło na tryb pracy zdalnej. Nie uległy zmianie godziny pracy sekretariatu Biura: od poniedziałku do piątku 8:00 – 16:00.

 

Kontakt mailowy: [email protected], nr komórki 500 242 770. Prosimy nie dzwonić na numery stacjonarne.

 

Przepraszamy za utrudnienia, postaramy się pracować w możliwie jak najszerszym zakresie.

 

Zmiana terminu Zjazdu Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich

15 października br. ze względu na sytuację spowodowaną nawrotem pandemii koronawirusa i działając na podstawie art. 10 ust. 1f ustawy – Prawo o stowarzyszeniach oraz § 36 pkt 2 Statutu SDP,  Zarząd Główny  SDP  podjął uchwałę o  przełożeniu terminu  Sprawozdawczo – Wyborczego Zjazdu Delegatów SDP   na II kwartał 2021 r.  Zjazd miał odbyć się 21-22 listopada 2020 r.

 

Zgodnie z art. 10 ust. 1f ustawy – Prawo o stowarzyszeniach, w przypadku upłynięcia kadencji władz stowarzyszenia w okresie obowiązywania stanu zagrożenia epidemicznego lub stanu epidemii, o których mowa w ustawie z dnia 5 grudnia 2008 r. o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi, lub do 30 dni po odwołaniu danego stanu, kadencja ulega przedłużeniu do czasu wyboru władz stowarzyszenia na nową kadencję, jednak nie dłużej niż do 60 dni od dnia odwołania stanu zagrożenia epidemicznego lub stanu epidemii.

 

Za przełożeniem terminu Zjazdu zagłosowali:

 

  1. Krzysztof Skowroński
  2. Witold Gadowski
  3. Jolanta Hajdasz
  4. Jadwiga Chmielowska
  5. Aleksandra Rybińska
  6. Wanda Nadobnik
  7. Maria Giedz
  8. Tadeusz Woźniak
  9. Piotr Legutko
  10. Zbigniew Rytel
  11. Stefan Truszczyński
  12. Mariusz Pilis

 

Nie oddał głosu ks. Ireneusz Bruski. Głosowanie odbyło się w sposób zdalny.

 

Stanowisko Oddziału Gdańskiego SDP w sprawie agresji wobec mediów

W Gdyni, 15 października 2020 r., doszło do brutalnego ataku na pracownika mediów – operatora kamery Telewizji Gdańskiej, wykonującego obowiązki zawodowe. Jak wynika z ustaleń prokuratury, ze strony agresywnego napastnika, syna prominentnego biznesmena, doszło do naruszenia nietykalności, kierowania gróźb wobec dziennikarzy i  brutalnego skatowania operatora, skutkującego obrażeniami jego ciała.

 

Agresja, nie tylko słowna, lecz już także fizyczna wobec dziennikarzy, wykonujących zawodowe obowiązki, to niewątpliwie efekt kampanii nienawiści rozwijanej także przeciwko mediom. Nie można być obojętnym wobec eskalacji agresji i zastraszania dziennikarzy, bez względu na redakcje, w których pracują. Stanowi to bowiem zagrożenie dla wolności mediów i  dostępu dziennikarzy do informacji oraz możliwości dokumentowania wydarzeń. W istocie są to przeszkody i utrudnienia w wykonywaniu  obowiązków zawodowych, naruszają prawa wolności słowa, swobody działania i prawa mediów oraz ich odbiorców do informacji – filarów demokracji.

 

Nie można  godzić się na agresję, na bezkarność czynów naruszających zdrowie, zagrażających życiu i ograniczających możliwości swobodnego, bezpiecznego wykonywania pracy dziennikarzy i ekip technicznych mediów. Na stanowcze potępienie zasługują takie niegodne czyny, wpisujące się w nieczystą, coraz bardziej brutalną i niebezpieczną, walkę – także w sferze interesów biznesowych.

 

Pomorskie środowisko dziennikarskie Stowarzyszenia  Dziennikarzy Polskich solidaryzuje się z poszkodowanym Kolegą z Telewizji Gdańskiej i oczekuje na bezwzględne ukaranie sprawcy tego bandyckiego napadu.

 

Janusz Wikowski

Prezes Oddziału  Gdańskiego Stowarzyszenia  Dziennikarzy Polskich

 

Gdańsk, 17.10.2020

POD PATRONATEM SDP. Konkurs na reportaż i dokument radiowy

Radio Zachód S.A ogłasza ogólnopolski konkurs na najlepszy reportaż i dokument radiowy pt. „Skarby Polskiej Kultury Narodowej”. Patronat honorowy objął prezes Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich Krzysztof Skowroński.

 

Spółki regionalne Polskiego Radia i programy centralne na swoich antenach systematycznie prezentują treści związane z szeroko rozumianą kulturą narodową. Propagują twórców i ich dzieła, informują o wydarzeniach, recenzują i edukują, transmitują najciekawsze projekty. Czas na wybranie najlepszych audycji i nagrodzenie twórców. Konkurs jest kolejnym realizowanym przez Radio Zachód autorskim projektem reportażysty i kierownika Redakcji Reportażu Cezarego Galka. Partnerem wykonawczym została Kuria Diecezjalna w Zielonej Górze, a patronaty honorowe objęli: Wiceprezes Rady Ministrów, Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego prof. dr hab. Piotr Gliński, Przewodniczący Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji Witold Kołodziejski, Biskup Diecezjalny Zielonogórsko-Gorzowski ks. bp Tadeusz Lityński, Prezes Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich red. Krzysztof Skowroński. Sponsorem nagród i organizacji projektu jest mecenas kultury KGHM Polska Miedź S.A. a patroni medialni to TVP KULTURA i TVP HISTORIA.

 

Na prace radiowych dziennikarzy z całej Polski czekamy do końca roku. Koncert Galowy połączony z wręczeniem nagród odbędzie się 29 kwietnia we wpisanym na listę polskich Pomników Historii Pocysterskim Zespole Klasztornym w Gościkowie-Paradyżu. W jego programie znajdą się  utwory dawnych kompozytorów polskich oraz polonika autorstwa G. P. Telemanna , J. S. Bacha i innych. Wykonawcami będą: organista, stypendysta Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego dr Michał Kocot i uznana w Europie Polska Orkiestra Muzyki Dawnej „Arte dei Suonatori”.

 

Szczegóły na stronie internetowej Radia Zachód w specjalnej zakładce www.zachod.pl/skarby .

 

 

Odeszła Joanna Cortés. Wspomnienie

Z wielkim smutkiem przyjęliśmy wiadomość o śmierci Joanny Cortés – śpiewaczki operowej, od 1992 roku solistki Teatru Wielkiego Opery Narodowej, a także publicystki, należącej do Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich.

 

Studia wokalno-aktorskie ukończyła z wyróżnieniem na Akademii Muzycznej we Wrocławiu (1980), edukację kontynuowała w Niemczech i we Włoszech (Accademia Chigiana). Debiutowała na scenie Opery Wrocławskiej partią Tatiany w Eugeniuszu Onieginie. Była solistką Teatru Wielkiego w Łodzi i Poznaniu, współpracowała z Teatrem Muzycznym „Roma”. Występowała m.in. w partiach: Butterfly w Madame Butterfly Pucciniego, Elżbiety de Valois w Don Carlosie Verdiego, Matki Joanny w Diabłach z Loudun Pendereckiego, Roksany w Królu Rogerze Szymanowskiego, Małgorzaty w Fauście Gounoda, Santuzzy w Rycerskości wieśniaczej Mascagniego.

 

Od 1992 roku była solistką Teatru Wielkiego – Opery Narodowej, na deskach którego śpiewała m.in. Lady Makbet w Makbecie Verdiego, role tytułowe w Salome Straussa, Tosce Pucciniego, Halce Moniuszki, Fedorze Giordana, Carmen Bizeta, Abigaille w Nabuccu Verdiego, Adalgizę w Normie Belliniego, Zyglindę w Walkirii Wagnera oraz Piłę w operze Ubu Rex Pendereckiego. W inscenizacjach Mariusza Trelińskiego śpiewała partie: Hrabiny w Andrei Chénier Giordana, Łariny w Onieginie i Hrabiny w Damie pikowej Czajkowskiego, Flory Bervoix w Traviacie Verdiego.

 

Jej Abigaille w Nabuccu Verdiego okrzyknięto najciekawszym osiągnięciem sezonu 1987/1988. Za rolę Carmen, najlepszą rolę kobiecą w sezonie 1991/92, otrzymała Złotą Maskę przyznawaną przez łódzkich recenzentów teatralnych. W Tosce pod dyrekcją Antona Coppoli wystąpiła w nowojorskiej National Grand Opera (1990). Śpiewała z Placido Domingiem (duet z Carmen Bizeta) podczas słynnego koncertu Serce dla Serc zorganizowanego przez prof. Zbigniewa Religę w Zabrzu (1992). Współpracowała z Krzysztofem Pendereckim (Dies IraePolskie RequiemTe DeumDiabły z Loudun). Brała udział w światowej premierze opery Mikisa Theodorakisa Elektra (Luksemburg 1995) oraz opery Zygmunta Krauzego Iwona księżniczka Burgunda (Paryż 2004). Koncertowała w kraju i za granicą. Znakomicie przyjęto jej udział w przedstawieniu Toski (w 1992) w nowojorskiej National Grand Opera. Współpracowała również z Operą Bałtycką w Gdańsku.

 

 

 

 

Prowadziła działalność koncertową w kraju i za granicą, a jej występy estradowe i spotkania z publicznością spotykały się z ogromną sympatią widzów. Występowała z dużym powodzeniem w repertuarze Marleny Dietrich w recitalu autorskim Lili Marleen z pianistą Mariuszem Rutkowskim. W duecie z Aleksandrem Czajkowskim-Ładyszem wystąpiła przed olsztyńską publicznością w ramach Dni Seweryna Pieniężnego.

 

Laureatka wielu prestiżowych nagród, m.in. Srebrnego Pierścienia w sezonie 1987/1988 za kreację Abigaille w Nabucco Verdiego oraz Złotej Maski za rolę Carmen (Teatr Wielki w Łodzi). Joanna Cortés otrzymała odznaczenie Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego – Zasłużony dla Kultury „Gloria Artis”.

 

Na niwie dziennikarskiej przez lata współpracowała z czasopismami społeczno-kulturalnymi m.in. „Posłańcem Warmińskim” i „Bez Wierszówki”; zajmowała się głównie tematyką operową.

 

Pogrzeb Joanny Cortés odbędzie się w czwartek, 8 października, o godzinie 13 na Cmentarzu Północnym w Warszawie.

 

Ireneusz St. Bruski

 

Zdjęcie z archiwum Joanny Cortés

 

 

Poznaliśmy laureatów Konkursu Nagroda Młodych Dziennikarzy im. Bartka Zdunka

Adrian Burtan, Dagmara Moździerz, Angelika Wielgus-Lach, Dagmara Wysocka i Daria Kobylińska otrzymali Nagrody Młodych Dziennikarzy im. Bartka Zdunka w konkursie organizowanym przez Dziennikarskie Koło Naukowe Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II, Stowarzyszenie Dziennikarzy Polskich  oraz redakcję Gościa Niedzielnego.

 

 

Uczestnicy tegorocznej edycji nadsyłali prace w czterech kategoriach: Debiut Publicystyczny Roku, Inicjatywa Roku, Młodzi Twórcy Filmowi oraz Reportaż – po debiucie.

 

LAUREACI

 

Debiut Publicystyczny

Adrian Burtan za pracę „Powolny proces umierania” i Dagmara Moździerz za pracę „Wychowała sobie pani bachora”

 

 

 Inicjatywa Roku

 

Angelika Wielgus-Lach za kanał „Kulisy Sukcesu”, na którym znaleźć można wywiady pełne inspiracji i motywacji do działania

 

 

Młodzi Twórcy filmowi

 

Dagmara Wysocka za film „Najpiękniejszy Boży Koniec Świata” i Natalia Ratajczyk za film „Biorę sobie ciebie”

 

 

Reportaż – po debiucie

 

Daria Kobylińska za reportaż  „Czy zostaniesz moim dzieckiem?”

 

 

Pomysł na Konkurs zrodził się tuż po tragicznej śmierci młodego i zdolnego studenta dziennikarstwa Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II – Bartka Zdunka. Za życia pisał liczne wiersze i artykuły, które doczekały się publikacji dopiero po jego śmierci, w zbiorze pt. „W cieniu ciszy”. Historia Bartka skłoniła jego rówieśników do stworzenia Nagrody Młodych Dziennikarzy. Organizatorom zależało, aby młodzi twórcy nie chowali swoich prac do szuflady, ale podzielili się nimi ze światem, tym samym zachęcając ich do wzięcia udziału w Konkursie.

 

W tym roku organizatorzy Konkursu postanowili zabrać nas w podróż w czasie – dlatego Gala IX edycji powróciła wzorem pierwszych lat Konkursu do krakowskiego Klubu Dziennikarzy “Pod Gruszą”.  Ze względu na obostrzenia sanitarne na widowni znaleźli się  tylko nominowani oraz organizatorzy. Pozostali mogli śledzić wydarzenie dzięki transmisji online.

 

 

Organizatorami Nagrody Młodych Dziennikarzy im. Bartka Zdunka są: Dziennikarskie Koło Naukowe UPJPII, Stowarzyszenie Dziennikarzy Polskich  oraz redakcja Gościa Niedzielnego. Partnerem Konkursu jest Fundacja Świętej Jadwigi. 

 

POD PATRONATEM SDP. Międzynarodowy Katolicki Festiwal Filmów i Multimediów „Niepokalana 2020″

Hiszpański film Andresa Garrigo i Antonio Cuadri „Najświętsze Serce” zdobył Grand Prix tegorocznego, jubileuszowego XXXV Międzynarodowego Katolickiego Festiwalu Filmów i Multimediów „Niepokalna 2020″.

 

Nagrodzony obraz to fabularyzowany dokument opowiadający historię objawień Chrystusa siostrze Małgorzacie Marii Alacoque, które przyczyniły się do rozpowszechnienia nabożeństwa do Najświętszego Serca Pana Jezusa.

 

„Film zwraca uwagę współczesnemu światu, że kult Najświętszego Serca Jezusa to nie tylko historia, ale też wezwanie dla współczesnego człowieka” – napisali jurorzy w uzasadnieniu werdyktu.

 

Festiwal organizuje Katolickie Stowarzyszenie Filmowe im. Św. Maksymiliana Marii Kolbego, Stowarzyszenie Dziennikarzy Polskich jest patronem medialnym wydarzenia.  Na tegoroczną XXXV edycję festiwalu nadesłano 112 prac z 17 krajów: Australii, Chin (Hong-Kong), Czech, Federacja Rosyjskiej (Jakucja), Hiszpanii, Indii, Kanady, Litwy, Meksyku, Polski, Szwecji, Ukrainy, USA, Uzbekistanu, Węgier, Wlk. Brytanii. Oceniało je jury pod przewodnictwem ks. dr Ryszarda Gołąbka SAC.

 

Więcej informacji i lista nagrodzonych TUTAJ.

 

jka, źródło: ksfniepokalna.pl