Modernizacja siedziby Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich

Nowe meble, jasne ściany i czyste wykładziny – już niedługo biura Zarządu Głównego SDP, Centrum Monitoringu Wolności Prasy SDP oraz Oddziału warszawskiego SDP zyskają nowe oblicza, trwa właśnie ich gruntowny remont. 

 

Szafy, biurka, stoły i krzesła pamiętające jeszcze czasy PRL-u odchodzą w zapomnienie, tak samo jak ponure korytarze i ciemne gabinety. Będzie widniej, wygodniej i nowocześniej. Na tak gruntowną modernizację siedziba SDP, mieszcząca się na drugim piętrze Domu Dziennikarza przy ul. Foksal 3/5 w Warszawie, czekała wiele, wiele lat. Remont był możliwy dzięki wsparciu Narodowego Instytutu Wolności, który w całości sfinansował jego koszt.

 

Remontowy bałagan powoli dobiega końca i już niedługo będziemy mogli zaprosić Państwa do odnowionych pomieszczeń. Zdjęcia, które zamieszczamy poniżej, pozwalają zobaczyć jaką metamorfozę przechodzi nasza siedziba.

 

Tak było…

 

 

 

 

 

 

 

 

Tak będzie teraz…

 

 

 

 

 

 

 

 

jka

 

 

 

Protest ZG SDP 
przeciwko wprowadzaniu cenzury prewencyjnej przez Sąd Okręgowy w Warszawie

Zarząd Główny Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich  z oburzeniem przyjmuje postanowienia Sądu Okręgowego w  Warszawie, który 27 sierpnia 2020 r. w dwóch odrębnych postanowieniach zakazał red. Piotrowi Nisztorowi oraz spółce FORUM S.A., wydawcy Gazety Polskiej Codziennie publikowania artykułów na temat  zarzutów wobec Prezesa PZPN Zbigniewa Bońka. Jest to szczególne złamanie zasady wolności słowa i pogwałcenie niezależności dziennikarskiej Redakcji  – sąd nakłada bowiem na wydawcę GPC obowiązek zabezpieczenia publikacji na ten temat wszystkich dziennikarzy, pracowników i przedstawicieli wydawnictwa i to nie tylko w w/w gazecie, lecz nawet w mediach społecznościowych, a w każdym przypadku złamania tego postanowienia  Sądu grozi wydawcy dotkliwa kara pieniężna (10 tys. zł) . Red. Piotrowi Nisztorowi  Sąd Okręgowy w Warszawie zakazał publikowania artykułów na temat  zarzutów wobec Prezesa PZPN Zbigniewa Bońka oraz nakazał zablokować  dostęp do już opublikowanych materiałów  na portalu You Tube i Twitter na ten temat

 

Jest to cenzura prewencyjna, ponieważ Sąd zakazuje publikacji materiałów dziennikarskich red. Nisztorowi i wydawcy GPC na konkretny temat przed ich powstaniem, przed ich redakcją i przed ich oddaniem do druku. W ten sposób Sąd Okręgowy w Warszawie łamie art. 54. Konstytucji RP, który w pkt. 2 mówi jednoznacznie: „Cenzura prewencyjna środków społecznego przekazu oraz koncesjonowanie prasy są zakazane”. W skandaliczny sposób narusza to zasadę wolności słowa demokratycznego państwa.

 

ZG SDP apeluje o solidarność   dziennikarską, która może się objawić przez podjęcie zakazanego tematu przez inne redakcje oraz apeluje o zmianę tej decyzji w sądowym postępowaniu odwoławczym.

 

Zarząd Główny SDP

 

Warszawa, 8 września 2020 r.

 

Apel SDP o zaprzestanie represjonowania dziennikarzy na Białorusi

Stowarzyszenie Dziennikarzy Polskich domaga się natychmiastowego uwolnienia wszystkich zatrzymanych dziennikarzy oraz wzywa władze białoruskie do zaprzestania wszelkich form represji wobec dziennikarzy relacjonujących wydarzenia na Białorusi.

 

Funkcjonariusze państwa muszą uwzględniać szczególną rolę dziennikarzy i odróżniać specyfikę ich uczestnictwa w demonstracjach jako bezstronnych obserwatorów. Tylko w sierpniu 2020 służby białoruskie złamały tę zasadę co najmniej 151 razy, co oznacza zatrzymania średnio dziesięciu dziennikarzy dziennie. Z kolei 1 września 2020 zatrzymanych zostało 8 dziennikarzy relacjonujących demonstracje studentów w Mińsku.

 

Wszelkie działania organów państwa, które służą zastraszaniu dziennikarzy lub mają ich zniechęcić do przekazywania społeczeństwu informacji, są ingerencją w wolność słowa i powinny spotkać się ze zdecydowanym sprzeciwem organizacji międzynarodowych. Całkowicie niezrozumiały jest brak stanowczych kroków ze strony Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie (OBWE), której Białoruś jest członkiem, wielokrotnie wzywanej przez międzynarodowe organizacje dziennikarskie, w tym Europejską Federację Dziennikarzy, do podjęcia działań w sprawie nieakceptowalnego postępowania służb względem dziennikarzy.

 

Zarząd Główny Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich

 

„Dziennikarze artystom – artyści dziennikarzom”’. Rozmowa z Krzysztofem Skowrońskim

Koncert Ewy Błoch, którego premiera odbyła się 15 lipca, to była ostatnia z planowanych imprez cyklu „Dziennikarze artystom – artyści dziennikarzom”. Ale to nie koniec. Mamy dla Państwa jeszcze dwie niespodzianki – wśród nich unikatowy wywiad Jolanty Hajdasz z twórcą Radia Wnet i prezesem SDP Krzysztofem Skowrońskim.

 

W tym roku zamiast corocznych imprez pod szyldem „Maj na Foksal” Stowarzyszenie Dziennikarzy Polskich zaprosiło na cykl imprez on-line, na portalu sdp.pl,. „Dziennikarze artystom – artyści dziennikarzom”. Zaplanowaliśmy osiem imprez  kulturalnych, rozrywkowych, nie zabrakło też rozmów z dziennikarzami, fotoreporterami którzy opowiedzieli o swojej pracy. Wszystkie wydarzenia  są dostępne na naszym portalu (TUTAJ), kto nie miał jeszcze okazji ich obejrzeć może więc nadrobić zaległości. Mamy też nadzieję, że przynajmniej cześć z naszych widzów będzie chciała zobaczyć je jeszcze raz.

 

Na koniec przygotowaliśmy dwa materiały, których nie było w programie. Pierwszy z nich to rozmowa Jolanty HajdaszKrzysztofem Skowrońskim, legendą dziennikarstwa radiowego, twórcą i szefem Radia Wnet, prezesem Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich.  Zazwyczaj to on zadaje pytania, a wywiadów udziela niezwykle rzadko. Mamy więc niecodzienną okazję zobaczyć i posłuchać jak czuje się „po drugiej stronie mikrofonu”, w roli odpytywanego.

 

 

Jedną z imprez cyklu „Dziennikarze artystom – artyści dziennikarzom”, która cieszył się największą popularnością wśród oglądających był koncert utworów Rafała Stradomskiego. Usłyszeliśmy na nim wiele światowych prawykonań kompozycji tego artysty. Mogliśmy poznać nie tylko jego talent muzyczny, ale też literacki. Kompozytor przeczytał bowiem fragmenty swojej najnowszej książki Życie seksualne kosmitów.  Wieczór z Rafałem Stradomskim, transmitowany na żywo z Domu Dziennikarz przy ul. Foksal 3/5 w Warszawie, trwał ponad dwie godziny, przygotowaliśmy więc jeszcze krótszą wersję tego wydarzenia, która zawiera jego najciekawsze momenty. Gorąco zapraszamy do jej obejrzenia.

 

 

WSZYSTKIE WYDARZENIA CYKLU „DZIENNIKARZE ARTYSTOM – ARTYŚCI DZIENNIKARZOM”

 

Cykl imprez „Dziennikarze artystom – artyści dziennikarzom” dofinansowano ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu „Kultura w sieci”, którego celem jest wsparcie upowszechniania dorobku kultury w internecie w czasie pandemii koronawirusa.

 

 

 

POD PATRONATEM SDP. „Ostatni rybałci polszczyzny”

Dawid Jung, członek Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich¸ poeta, pisarz, krytyk literacki, w wydanym właśnie e-booku pt. „Ostatni rybałci polszczyzny. Poeci ludowi XIX wieku związani z Ełkiem” przypomina mazurskich poetów ludowych, którzy tworzyli wspaniałą literaturę w języku polskim.

 

Ełk w XIX wieku był istotnym ośrodkiem polskojęzycznej poezji ludowej, to tutaj swoje wiersze ogłaszali m.in. Frycz Olszewski, Marcin Gerss, Gustaw Gizewiusz, Jan Marczówka, Tobiasz Stullich, Michał Kajka, Karol Deyda i wielu innych. Nawet kupcy ełccy w XIX w. pisali wiersze reklamowe z elementami gwary mazurskiej, aby zachęcić klientów do zakupów swoich towarów.

 

Wyboru najwartościowszych pod względem artystycznym wierszy wraz z szkicami literackimi podjął się Dawid Jung, redaktor naczelny „Zeszytów Poetyckich”. Premiera projektu połączonego z cotygodniową prezentacją wybranych poetów w sieci nastąpiła podczas III. edycji Ełckiego Festiwalu Literatury i Muzyki – Ełk Będzie Czytane. We wrześniu i październiku odbywać się będą także cotygodniowe prezentacje wybranych poetów w formie on-line.

 

E-book można pobrać bezpłatnie ze strony ECK:

http://eck.elk.pl/2020/08/ostatni-rybalci-polszczyzny-poeci-ludowi-xix-wieku-zwiazani-z-elkiem/

 

Arcyciekawe dziedzictwo polskiej literatury tworzone w XIX w. przez mazurskich poetów, którzy w Ełku znaleźli niegdyś przyjazne warunki do publikacji swoich wierszy, zostało przypomniane dzięki „E-łckiej Strefie Kultury”, konkursowi Ełckiego Centrum Kultury, którego celem było wsparcie artystów z Ełku, bądź działających na rzecz ełczan podczas pandemii COVID-19. Składane wnioski konkursowe dotyczyły inicjatyw kulturalnych on-line: artystycznych i edukacyjnych z różnych dziedzin sztuki.

 

Organizatorem projektu jest Ełckie Centrum Kultury, a partnerem „Zeszyty Poetyckie”. Wybór poezji ukazał się pod patronatem: Instytutu im. Oskara Kolberga, Narodowego Instytutu Dziedzictwa, Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich, Stowarzyszenia Pisarzy Polskich i TVP Kultura

 

 

Jolanta Hajdasz prezesem Wielkopolskiego Oddziału SDP

W poniedziałek, 31 sierpnia, odbyło się Walne Zebranie Wielkopolskiego Oddziału Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich , które wybrało nowe władze na kolejną 3 letnią kadencję  oraz wybrało  delegatów na  Walny Zjazd  SDP.   Prezesem Oddziału jednogłośnie została wybrana Jolanta Hajdasz.  Do Zarządu Oddziału weszli także: Aleksandra Tabaczyńska, Barbara Miczko –Malcher, Piotr Górski, Jan Martini i Dawid Jung. 

 

Jolanta Hajdasz  jest członkiem Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich od jego reaktywacji w 1989 r.  W latach 2003 – 2007 pełniła funkcję Prezesa Wielkopolskiego Oddziału SDP, od 2011 r. jest  członkiem Zarządu Głównego SDP. Od 2017 r.  jest wiceprezesem SDP  i dyrektorem Centrum Monitoringu Wolności Prasy Stowarzyszenia.

 

W przeszłości pracowała w  Radiu Wolna Europa,  Polskim Radiu, TVN i w TVP, była także zastępcą redaktora naczelnego  „Przewodnika Katolickiego”. Aktualnie jest redaktorem naczelnym Wielkopolskiego Kuriera Wnet  i autorką filmów dokumentalnych, za które otrzymała m.in.  dwukrotnie Nagrodę Główną Wolności Słowa SDP (2012, 2016) oraz trzykrotnie Nagrodę Główną Feniks Stowarzyszenia Wydawców Katolickich (2013, 2017, 2019).

 

Jest także doktorem nauk humanistycznych i profesorem Wyższej Szkoły Umiejętności Społecznych w Poznaniu.

 

 

Pogrzeb Wandy Konarzewskiej w czwartek, 10 września

Msza Święta odbędzie się w Kościele św. Józefa Oblubieńca NMP przy ulicy Deotymy 41 w Warszawie w dniu 10.09.2020 r. o godzinie 14:00; po niej o godzinie 15:30, na Cmentarzu Komunalnym Północnym – Wólka Węglowa, nastąpi ceremonia pogrzebowa.

 

16 sierpnia 2020r. zmarła Wanda Konarzewska, wybitna dziennikarka Polskiego Radia i Telewizji Polskiej. Autorka wielu programów popularno- naukowych, filmów dokumentalnych a także  scenariuszy filmowych i powieści. Wieloletnia członkini Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich, kilkakrotnie była we władzach  Oddziału Warszawskiego SDP.  W stanie wojennym wyemigrowała wraz z rodziną do Australii ,w końcu lat 80-tych wróciła do kraju i kilkanaście lat pracowała w TVP. Była osoba niezwykle twórczą,pełną nowych pomysłów i  inicjatyw. Do końca zachowała optymizm i wiarę w ludzi. Żegnamy ją z prawdziwym żalem.

 

Pożegnanie od Stowarzyszenia Dziennikarski Klub Promocji Zdrowia

 

Każdy z nas żegna Ją osobiście, żegnamy ją też wspólnie jako Osobę niezwykle ważną dla dziennikarzy medycznych.

 

Zmarła Wanda Konarzewska, dziennikarka, która w sposób szczególny potrafiła łączyć wiedzę i empatię wobec bohaterów swoich dzieł, a także wobec odbiorców. Jest to ważna cecha, szczególnie w dzisiejszych czasach, gdy każdy indywidualnie musi zdawać egzamin z uczciwości w naszym zawodzie.

 

Miała wiele talentów, możliwości i na szczęście uporu oraz ambicji. Dzięki temu stała się wybitną dziennikarką radiową i telewizyjną, autorką książek i scenariuszy filmowych, zrealizowała także wiele filmów dokumentalnych.

 

W latach 60. i 70. to ona wprowadziła widza w świat nowatorskich programów telewizyjnych. Była  autorką takich programów jak: „Fakty, opinie, hipotezy” „Nie do wiary”, „Studio tajemnic”, „Klinika natury”. Cieszyły się one ogromnym zainteresowaniem telewidzów, a autorce przyniosły popularność i wiele nagród.

 

Po wprowadzeniu stanu wojennego wyemigrowała do Australii, gdzie poznała pracę organizacji pozarządowych  i znaczenie ich oddziaływania społecznego. Po powrocie do Polski wykorzystała to doświadczenia w tworzeniu społeczeństwa obywatelskiego.

 

Dla nas szczególnie ważny jest fakt, że w 1993  roku założyła Stowarzyszenie Dziennikarski Klub Promocji Zdrowia, którego celem była właśnie promocja zdrowia, realizowana poprzez  różnorodne kampanie społeczne. Najważniejsze z nich to: Tydzień dla Serca, Dni Walki z Rakiem, AIDS – alert dla rodziny i inne.

 

Potrafiła zintegrować środowisko dziennikarzy medycznych, zmobilizować nas do uczestnictwa w kampaniach prozdrowotnych i do podejmowania tej problematyki w naszych publikacjach.

 

Jej zapał i zaangażowanie udzielał się nam wszystkim.

 

Zapamiętamy także jej optymizm i pozytywne myślenie.  Na co dzień, często, próbujemy z niego czerpać.

 

Profesjonalizm, etyka i życzliwość – to są wartości nieprzemijające, które pozostaną z nami jako inspiracja i spuścizna.

 

Żegnamy Wandę, mądrą i cierpliwą przyjaciółkę!

 

Jadwiga Kamińska

Stowarzyszenie Dziennikarski Klub Promocji Zdrowia

Oddział Warszawski SDP wybierze delegatów

Szanowni Państwo,

               

Mam zaszczyt i przyjemność zaprosić Koleżanki i Kolegów na Nadzwyczajne Walne Zebranie Członków Oddziału Warszawskiego Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich.

 

Już 12 września 2020 r. wybierzemy delegatów na Sprawozdawczo-Wyborczy Zjazd SDP. Uprzejmie proszę o zapoznanie się z poniższym zawiadomieniem i zaplanowanie sobie czasu na udział
w Zebraniu.

 

Chciałabym Państwa zapewnić, że dołożymy wszelkich starań, żeby nasze spotkanie było bezpieczne i przebiegło sprawnie. Jednocześnie mam obowiązek poinformować, że głosować na kandydatów można wyłącznie osobiście podczas zebrania. Natomiast osoby, które chciałyby kandydować, ale nie będą obecne, muszą pisemnie wyrazić zgodę na kandydowanie, wypełniając  formularz, który stanowi załącznik do zawiadomienia i zostać zgłoszone przez osobę obecną na Zebraniu.

 

Pragnę gorąco zachęcić każdego z Państwa do tego, by został delegatem i uzyskał wpływ na Stowarzyszenie Dziennikarzy Polskich.

 

Jako Prezes największego oddziału, od jesieni ubiegłego roku ponownie zasiadający w Zarządzie Głównym, otrzymuję wiele pytań i uwag oraz pomysłów, jak można poprawić zarządzanie i funkcjonowanie Stowarzyszenia. Na listopadowym Zjeździe SDP będziecie Państwo mogli te propozycje zrealizować. Zapraszam zatem na zebranie, bądźcie aktywni, zostańcie delegatami!

 

Zbigniew Rytel

Prezes OW SDP

 

ZAWIADOMIENIE O NADZWYCZAJNYM WALNYM ZEBRANIU CZŁONKÓW ODDZIAŁU WARSZAWSKIEGO STOWARZYSZENIA DZIENNIKARZY POLSKICH

 

 

Zarząd Oddziału Warszawskiego SDP zwołuje na 12 września 2020 r. (sobota) Nadzwyczajne Walne Zebranie Członków Oddziału Warszawskiego Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich.

 

Zebranie rozpocznie się o godz. 11.00 w I terminie, o godz. 11.30 w II terminie w salach A i B Domu Dziennikarza przy ul. Foksal 3/5.

 

Celem Zebrania jest wybór delegatów OW SDP na listopadowy Sprawozdawczo-Wyborczy Zjazd SDP.

 

Głosować podczas zebrania może każdy członek OW SDP, który okaże aktualną legitymację członkowską.

 

Każdy biorący udział w zebraniu członek OW SDP może kandydować na delegata. W przypadku nieobecności na zebraniu, należy pisemnie, przy pomocy załączonego formularza, zadeklarować chęć kandydowania i być zgłoszonym na listę kandydatów.

 

Delegatami z mocy Statutu są wyłącznie członkowie władz naczelnych Stowarzyszenia obecnej kadencji.

 

Formularze zgody na kandydowanie i aktualizacji danych, a także proponowany porządek obrad oraz informacje organizacyjne będziemy zamieszczali na naszym profilu FB.

 

Do zobaczenia 12 września 2020 r. na Foksal!

 

Przypominamy też, że podczas naszego zebrania obowiązuje nakaz zasłaniania nosa i ust (maseczki), wymóg zachowania dystansu społecznego oraz inne ograniczenia związane z przepisami dotyczącymi przeciwdziałania epidemii.

 

Informacje: Sekretariat OW SDP, tel. 22 827 75 35, 572015860, biuro czynne w poniedziałek, środę i piątek od 12.00 do 16.00 oraz we wtorek i czwartek od 14.00 do 18.00

 

ZAŁĄCZNIKI DO PODBRANIA

 

 Formularz zgody członka OW SDP, żeby kandydować na delegata.

 

Projekt porządku obrad Nadzwyczajnego Zebrania Członków OW SDP.

 

Formularz aktualizacji danych.

 

Witold Dobrowolski jest już na wolności

Polski dziennikarz Witold Dobrowolski zatrzymany kilka dni temu w Minsku przez białoruskie służby, został dziś wieczorem zwolniony z aresztu w Żodzinie. Jest już na wolności!!!

Stowarzyszenie Dziennikarzy Polskich będzie w dalszym ciagu zabiegać o uwolnienie wszystkich dziennikarzy przebywających w aresztach, w szczególności o dziennikarzy współpracujących z nadającą z Polski białoruskojęzyczną telewizją Biełsat.

Zdjęcie: Witold Dobrowolski, FB

SDP domaga się uwolnienia polskiego dziennikarza zatrzymanego na Białorusi

Stowarzyszenie Dziennikarzy Polskich żąda natychmiastowego uwolnienia Witolda Dobrowolskiego, polskiego dziennikarza – freelancera, który został zatrzymany w Mińsku.

 

Witold Dobrowolski jest członkiem Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich, laureatem Grand Press Photo 2020 za fotoreportaż z protestów w Hongkongu.

 

O prawdopodobnym zatrzymaniu naszego dziennikarza dowiedzieliśmy się we wtorek 11 sierpnia 2020. Od tego czasu, pomimo wielokrotnych prób, nie udało nam się z nim skontaktować.

 

Dziennikarze, ze względu na widoczne oznaczenia prasowe, aparat fotograficzny, mikrofon, czy kamerę, są łatwym celem dla służb, które w coraz bardziej brutalny sposób dokonują zatrzymań na białoruskich ulicach. Stowarzyszenie Dziennikarzy Polskich protestuje przeciwko takim działaniom i przypomina, że zgodnie z międzynarodowymi standardami, służby mają obowiązek powstrzymania się od stosowania wobec relacjonujących wydarzenia dziennikarzy wszelkich środków przymusu, w tym w szczególności zatrzymania, odmowy dostępu czy usunięcia z miejsca demonstracji.

 

Krzysztof Skowroński, prezes SDP

dr Jolanta Hajdasz, wiceprezes SDPdyrektor CMWP SDP

Jadwiga Chmielowska, sekretarz ZG SDP