Apel Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich o uwolnienie zatrzymanych dziennikarzy na Białorusi

Stowarzyszenie Dziennikarzy Polskich stanowczo protestuje przeciwko aresztowaniom i aktom przemocy  wobec dziennikarzy relacjonujących powyborcze protesty na Białorusi i apeluje do białoruskich władz o natychmiastowe i bezwarunkowe uwolnienie wszystkich dotychczas zatrzymanych dziennikarzy.

 

Od dnia wyborów prezydenckich, to jest od 9 sierpnia 2020, na Białorusi zatrzymanych zostało co najmniej 22 dziennikarzy. Część z nich w dalszym ciągu przebywa w aresztach, a niektórzy zostali zwolnieni i skazani na zapłatę grzywny. Dziennikarze zostali zatrzymani i ukarani za wykonywanie swoich obowiązków zawodowych i służbowych, co jest absolutnie niedopuszczalne i sprzeczne z prawem.

 

Stowarzyszenie Dziennikarzy Polskich przypomina, że zadaniem dziennikarzy jest przekazywanie informacji. W tym celu dziennikarze muszą mieć możliwość relacjonowania wydarzeń i przebywania w miejscach, w których te wydarzenia się rozgrywają, zbieraniu tam informacji, zdjęć i nagrań. Dziennikarze mają taki obowiązek i mają do tego prawo, jest to działanie legalne, uczciwe i zgodne z etyką zawodową, której zasady zebrane są w Karcie Etyki Dziennikarskiej przyjętej przez Międzynarodową Federację Dziennikarską.

 

Stowarzyszenie Dziennikarzy Polskich wzywa władze białoruskie do natychmiastowego uwolnienia wszystkich zatrzymanych dziennikarzy, zaniechania przemocy wobec dziennikarzy i do przestrzegania zasady wolności prasy gwarantowanej przez międzynarodowe konwencje.

 

W imieniu SDP

 

Krzysztof Skowroński, prezes SDP

dr Jolanta Hajdasz, wiceprezes SDP, dyrektor CMWP SDP

Jadwiga Chmielowska, sekretarz ZG SDP

 

 

 „Forum Dziennikarzy” znowu w wersji papierowej

Oddajemy Czytelnikom najnowszy numer „Forum Dziennikarzy” (3/137). Najpierw w formie elektronicznej. Wersja papierowa ukaże się w najbliższych dniach i będzie do odebrania jak zwykle w tych samych miejscach co dotychczas. Myślę, że ucieszy Was, iż poprzednie „Forum Dziennikarzy (2/136), wydane jedynie w wersji elektronicznej, będzie za kilka dni dostępne również w wersji papierowej. Pandemia pomieszała nam nieco szyki, ale niezłomnie trwamy dla Was.

 

Najnowsze „Forum dziennikarzy” zapowiada się atrakcyjnie. Opisujemy w nim długo oczekiwane, pandemicznie przesuwane w czasie,  rozdanie nagród dla autorów najlepszych materiałów dziennikarskich jakie ukazały się w roku 2019. Zamieszczamy też wypowiedzi niektórych autorów nagrodzonych materiałów. Pozostałe rozmowy z laureatami znajdziecie Państwo na naszym portalu: www.sdp.pl.

 

W naszym dwumiesięczniku znajdziecie Państwo również interesujący tekst Andrzeja Tadeusza Kijowskiego „Wolność słowa a swoboda ocen”.

 

Andrzej Dabik, w bardzo sugestywnym felietonie, pokazuje prawdziwe oblicze młodych, polskich liberałów.

 

Elżbieta Królikowska-Avis ocenia wpływ koronawirusa na system państwa, odwołując się do porównania doświadczeń krajowych z rzeczywistością Wielkiej Brytanii.

 

Joanna Lągawa przypomina sylwetkę światowej sławy argentyńskiego fotografika, Bolesława Senderowicza z pochodzenia Polaka –„Bolek dla rodziny, Sender dla Kolegów”.

 

„Gie –jak Gruza” to tekst Stefana Truszczyńskiego, poświęcony wybitnemu reżyserowi Jerzemu Gruzie.

 

Ze względu na przypadające w tym roku 100-lecie urodzin Jana Pawła II, oraz planowaną beatyfikację Prymasa Polski Stefana Wyszyńskiego, część Forum Dziennikarzy poświęciliśmy wspomnieniom nie tylko dziennikarzy, którzy mieli szczęście znaleźć się blisko tych dwóch z największych Polaków.

 

Wspomnienia Elżbiety Królikowskiej Avis, wzbogacają teksty opisujące spotkania z Janem Pawłem II, autorstwa Jacka Wegnera, Tadeusza Poźniaka, Marii Giedz, Jaromira Kwiatkowskiego, Jolanty Danak-Gajdy i Anny Marii Piwowarskiej.

 

Alina Bosak przygotowała obszerny wywiad z Ewą K Czaczkowską, autorką biografii Prymasa Stefana Wyszyńskiego.

 

Andrzej Klimczak zaprasza do bieszczadzkiej Komańczy, miejsca internowania Prymasa, w którym przełożona domu, siostra Beata Dzido, opowiada o poznawaniu przez odwiedzających historii Prymasa Wyszyńskiego i poszukiwaniu ważnych dla nich wartości duchowych.

 

Piotr Kościński w tekście „Błogosławiony mąż stanu”, zapisał wspomnienia ks. infułata Grzegorza Kowalczyka i ks. Mieczysława Stefaniuka, którzy w roku 1964 zostali wyświęceni przez Kardynała Wyszyńskiego i których życie było ściśle związane z osobą Prymasa Polski.

 

Oprócz wspomnianych tekstów, nasi czytelnicy znajdą inne, równie ciekawe materiały.

 

Życzę przyjemnej lektury.

 

Andrzej Klimczak

Redaktor Naczelny „Forum Dziennikarzy”

 

Numer 3 (137)/2020 do pobrania

 

 

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury

 

 

 

Zarząd Główny Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich Dziękuje fundatorom, sponsorom, partnerom oraz patronom corocznego konkursu, w którym wyłoniono autorów najlepszych materiałów dziennikarskich za rok 2019.

 

FUNDATORZY ORAZ SPONSORZY KONKURSU

 

BP Europa SE Oddział w Polsce

Dom Pracy Twórczej SDP w Kazimierzu Dolnym

FAKRO Sp. z o.o.

Fundacja Macieja Rybińskiego

Polska Agencja Prasowa

PGK Termy Uniejów Sp. z o. o.

Stowarzyszenie Dziennikarzy i Wydawców REPROPOL

 

GŁÓWNY PARTNER KONKURSU

 

POLSKI KONCERN NAFTOWY ORLEN S.A.

 

PARTNERZY i PATRONI

 

Fundacja Solidarności Dziennikarskiej

Instytut Pamięci Narodowej

Narodowe Centrum Kultury

Totalizator Sportowy Sp. z o.o.

Stowarzyszenie Autorów ZAiKS

 

PARTNER GALI

Agencja Rozwoju Przemysłu S.A.

 

KONKURS WSPIERA

Grupa Energa

 

 

Odszedł Andrzej Wodziński

20 lipca 2020 roku zmarł nasz kolega Andrzej Wodziński  – pisarz , dziennikarz satyryk urodzony 27 czerwca 1949 roku na warszawskim Mokotowie. Dziennikarz radiowy, specjalista od reklamy w warszawskich teatrach – publikował w „Przekroju”, „Wyspie”, „Gazecie Polskiej”, „Niedzieli” Jego tekstów można było słuchać w satyrycznym magazynie ZSYP” . Wydał dwa tomy wierszy wierszy, (m.in „Myślnik między dwoma datami”) kilka zbiorów opowiadań i szkiców o Warszawie („ Filiżanka Warszawy”) i powieść „Nasz papież i zamiatacze ulic”. Chch.

 

Człowiek skromny, życzliwy bliźnim, pozbawiony tak typowej dla dzisiejszych czasów przebojowości. Należał do tej nielicznej grupy pisarzy, którzy będąc już członkami Stowarzyszenia Pisarzy wybrał przynależność do SDP kierując się głosem serca i poczuciem przynależności do wartości reprezentowanych przez naszą wspólnotę.

 

Będzie nam go bardzo brakowało.

 

Pogrzeb rozpocznie Msza św. w kościele na Wólce Węglowej w Warszawie, w piątek 24 lipca o godzinie 9.00.

 

Pożegnaliśmy redaktora Mirosława Rowickiego

We wtorek, 21 lipca na Cmentarzu Bródnowskim w Warszawie odbył się pogrzeb Mirosława Rowickiego, redaktora naczelnego i założyciela „Kuriera Galicyjskiego” we Lwowie, inicjatora wielu projektów na rzecz dobrych relacji między Polską a Ukrainą.

 

Prezydent RP, Andrzej Duda odznaczył pośmiertnie redaktora Rowickiego jednym z najwyższych odznaczeńKrzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski. Odznaczenie odebrał syn zmarłego, Marcin Rowicki.

 

Pogrzeb miał charakter państwowy. Uczestniczyli w nim przedstawiciele najwyższych władz RP, instytucji państwowych i pozarządowych oraz liczne grono przyjaciół. Obecny był również Andrij Deszczycia, Ambasador Ukrainy w Polsce.

 

Nie zabrakło przybyłej z ostatnim pożegnaniem delegacji Zarządu Głównego Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich, Zarządu oddziału SDP w Rzeszowie, do którego należy lwowski klub dziennikarzy, oraz „Forum Dziennikarzy”, pisma w którym ukazał się ostatni wywiad z Mirosławem Rowickim.

 

Zebrani na cmentarzu przyjaciele, przedstawiciele instytucji wspierających „Kuriera Galicyjskiego” oraz pozostałe projekty, deklarowali utrzymanie wszystkich inicjatyw, będących dziełem tego niezwykłego redaktora. Osoby z otoczenia Mirosława Rowickiego uważają, że byłby to najpiękniejszy gest wobec zmarłego kolegi i najlepsza forma podziękowania za jego wielki wkład w kulturę Polski i Ukrainy.

 

 

Poniżej publikujemy list Prezydenta RP, Pana Andrzeja Dudy

 

 

Szanowni Bliscy Zmarłego!

Szanowni Państwo!

 

Z głębokim smutkiem i żalem przyjąłem wiadomość o śmierci śp. Pana Redaktora Mirosława Rowickiego. Żegnamy dziś wspaniałego człowieka, żarliwego patriotę, zasłużonego działacza „Solidarności”, który z oddaniem walczył o wolną Polskę. Żegnamy jednocześnie wybitną postać ukraińskiego życia publicznego, osobę pełną energii, pasji i dobrej woli, która uczyniła ogromnie wiele dla środowiska Polaków mieszkających na Ukrainie oraz dla budowania dialogu, partnerstwa i bliskości między naszymi narodami. Odprowadzając Pana Redaktora w Jego ostatnią drogę jednoczymy się – Polacy i Ukraińcy – w poczuciu wspólnej straty i w poczuciu wspólnej wdzięczności za dary Jego aktywnego życia.

 

Zapamiętamy Zmarłego jako człowieka licznych zaangażowań i licznych zasług, który w ostatnich kilkunastu latach poświęcił się przede wszystkim niezmiernie wartościowej misji społecznej prowadzonej na Ukrainie. Będąc założycielem, wydawcą i redaktorem naczelnym „Kuriera Galicyjskiego” – największej polskiej gazety na Ukrainie dostępnej w wersji elektronicznej, radiowej i telewizyjnej – oraz inicjatorem i wydawcą jedynego w tym kraju pisma dla dzieci w języku polskim „Polak Mały”, Mirosław Rowicki wybitnie przyczynił się do integracji i rozwoju polskiej społeczności.

 

Był On także niestrudzonym orędownikiem polsko-ukraińskiego zbliżenia. Wytrwale upowszechniał w społecznej świadomości potrzebę dialogu, pamięć o wspólnej historii i znaczenie wspólnych wyzwań dotyczących teraźniejszości i przyszłości. Mam nadzieję, że tak znakomite przedsięwzięcia, jak zainicjowana przez śp. Pana Redaktora działalność Klubu Galicyjskiego czy coroczne konferencje w Jaremczu, służące budowaniu polsko-ukraińskiego porozumienia, będą z powodzeniem kontynuowane.

 

W imieniu Rzeczypospolitej Polskiej oddaję hołd wspaniałym dokonaniom Zmarłego. W uznaniu Jego znamienitych zasług postanowiłem nadać pośmiertnie śp. Panu Redaktorowi Mirosławowi Rowickiemu jedno z najwyższych naszych odznaczeń państwowych – Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski. Winstrol or stanozolol info: Life-threatening peliosis hepatis and hepatic abnormalities including hepatic neoplasms and hepatocellular carcinomas have occurred following prolonged therapy with high doses of anabolic steroids. Tumor regression did not occur in all cases following medication withdrawal. Cholestatic hepatitis, jaundice, and abnormal liver function tests occur at relatively low doses. Read more about winstrol and stanozolol here!

 

Wdzięczna Ojczyzna nigdy nie zapomni Jego poświęcenia, pracy i dorobku. Wszystkim Bliskim Zmarłego składam wyrazy głębokiego współczucia. Cześć Jego pamięci!

 

Z wyrazami szacunku

Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej

Andrzej Duda

 

 

 

 

 

 

Fot. Bogdan Krawczyk

Piosenka literacka – recital Ewy Błoch. ZAPOWIEDŹ

Poruszający głos i niezwykła osobowość sceniczna.  Nic więc dziwnego, że koncerty Ewy Błoch są wyjątkowe i na długo zostają w pamięci. Będziemy się o tym mogli przekonać 15 lipca o godz. 18 na portalu sdp.pl. Występ artystki będzie już ostatnim zaplanowanym wydarzeniem cyklu „Dziennikarze artystom – artyści dziennikarzom” przygotowanego przez Stowarzyszenie Dziennikarzy Polskich.

 

Śpiewam, bo żyję i żyję dlatego, że śpiewam – mówi o sobie Ewa Błoch. W swoim repertuarze pieśniarka posiada wiele utworów wybitnych polskich poetów i kompozytorów. Sama też tworzy muzykę do wartościowych tekstów. Artystka w czasie swoich koncertów przenosi słuchaczy w świat zadumy i mądrej refleksji. Występowała w Polsce i za granicą. Wydała albumy: „Zabierz Mnie Mistrzu Do Efrem”, „Ave Maria”, „A Ja Żyję”, „Mędrcy Świata”.

 

W Domu Dziennikarza przy ul. Foksal 3/5 w Warszawie mieliśmy już okazję poznać jej talent. Podczas spotkania opłatkowego Oddziału warszawskiego SDP Ewa Błoch zaśpiewała najpiękniejsze pieśni Stanisława Moniuszki. Teraz z jej twórczością, podczas koncertu na portalu sdp.pl, będzie miało okazję zapoznać się szersze grono słuchaczy wrażliwych na słowo i piękno muzyki.

 

Cykl imprez „Dziennikarze artystom – artyści dziennikarzom” dofinansowano ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu „Kultura w sieci”, którego celem jest wsparcie upowszechniania dorobku kultury w internecie w czasie pandemii koronawirusa.

 

 

Od dziennikarza do filmowca. Trzy rozmowy. ZAPOWIEDŹ

Jak opowiedzieć prawdziwą historię filmowym kadrem? Odpowiedź na to pytanie postarają się udzielić goście Krzysztofa Skowrońskiego dziennikarze-filmowcy: Jolanta Hajdasz. Mariusz Pilis i Zbigniew Rytel. Będzie to kolejne wydarzenie z cyklu „Dziennikarze artystom – artyści dziennikarzom”. Premiera 13 lipca, o godz. 18 na portalu sdp.pl. 

 

Jolanta Hajdasz jest dziennikarką i publicystką, redaktor naczelną Wielkopolskiego Kuriera Wnet, doktorem nauk humanistycznych, szefową Centrum Monitoringu Wolności Prasy oraz wiceprezesem SDP. Pracowała w Radiu Wolna Europa, Polskim Radiu, TVN i TVP oraz w „Przewodniku Katolickim”. Zrealizował m.in. trzy filmy dokumentalne o męczeństwie abpa Antoniego Baraniaka.

 

Mariusz Pilis jest dziennikarzem telewizyjnym, autorem szeregu filmów dokumentalnych, członkiem Zarządu Głównego SDP. Ostatnio został laureatem Głównej Nagrody Wolności Słowa SDP za dokument „Sprawiedliwość”.

Pomysłodawca i pierwszy dyrektor TVP Info, pracował w PAP, szefował Telewizyjnej Agencji Informacyjnej. W 2018 r. jego dokument „Teraz i w godzinę śmierci” był nominowany do prestiżowej nagrody na Międzynarodowym Festiwalu Filmów Katolickich „Mirabile Dictu” – nazywanym katolickim Oscarem.

 

Zbigniew Rytel przygotowywał materiały reporterskie m.in. dla CNN i Telewizji Polskiej. Jest autorem filmów dokumentalnych głównie o tematyce sportowej. Był wielokrotnie nagradzany na festiwalach filmów sportowych. Laureat m.in. Srebrnego Wawrzynu Olimpijskiego przyznawanego przez Polskie Komitet Olimpijski za reżyserię i scenariusze filmów o tematyce sportowej. W ubiegłym roku otrzymał Nagrodę SDP im. Kazimierza Wierzyńskiego za film „100 lat polskiego sportu”, w tym roku zaś został wyróżniony za dokument  „100 lat na dworze królowej”. Jest członkiem Zarządu Głównego SDP oraz prezesem Oddziału warszawskiego SDP.

 

Gospodarzem spotkania będzie Krzysztof Skowroński, prezes SDP i redaktor naczelny Radia Wnet.

 

Cykl imprez „Dziennikarze artystom – artyści dziennikarzom” dofinansowano ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu „Kultura w sieci”, którego celem jest wsparcie upowszechniania dorobku kultury w internecie w czasie pandemii koronawirusa.

 

Nie żyje Mirosław Rowicki

Odszedł twórca i redaktor naczelny „Kuriera Galicyjskiego” we Lwowie, wieloletni członek Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich, założyciel koła SDP we Lwowie, inicjator wielu inicjatyw medialnych, naukowych i międzynarodowych.

 

Nie mogę uwierzyć, że nie spotkam się już z Mirkiem, z którym jeszcze w ubiegłym tygodniu, telefonicznie planowaliśmy najbliższą przyszłość wydawniczą i spotkania polsko-ukraińskie, które były tak ważne dla wzajemnych relacji. Mówił mi wtedy słabym już głosem, że źle się czuje, ale nie podejrzewałem, że tym razem przegra prowadzoną dzielnie od lat walkę. Przeczył temu zapał i wypowiadane pomysły na przyszłość.

 

Nie mogę uwierzyć, że nie zobaczymy już Jego zawsze uśmiechniętej twarzy, otwartych w powitaniu ramion i nie usłyszymy pełnych sympatii słów, którymi obdarowywał wszystkich.

 

Nie wiem dlaczego, ale nagle przypomniałem sobie okładkę słoweńskiej gazety, którą kupiłem jadąc na pogrzeb Jana Pawła II – Czarna pierwsza strona z prostym, białym napisem: AMEN. To „Amen” znaczyło koniec ziemskiego życia, ale jak się później okazało, ciąg dalszy rozpoczętego dzieła.  Chciałbym wierzyć, że tak samo będzie z kontynuacją wielkich i małych pomysłów Mirka. Większość z nas, skupionych wokół Jego osoby, od wielu lat uczestniczyła w nich, wspomagała i ubogacała.

 

Dzisiaj zwracam się z prośbą do Was wszystkich, abyście nie ustawali w kontynuacji tego co rozpoczął Mirek. Niech to będzie nasze podziękowanie za lata wspaniałej współpracy, za możliwość zachwytów „Zieloną Ukrainą”, za polskiego ducha, który otaczał redakcję „Kuriera”, za wiele tak szczerych przyjaźni polsko – ukraińskich jakie rodziły się za przyczyną Mirka.

 

Zwracam się też z prośbą o dalsze wsparcie do wszystkich, którzy instytucjonalnie wspierali projekty Mirka, szczególnie sprawę „Kuriera Galicyjskiego”, wieloletnią już konferencję w Jaremczu, uświetnioną odbudową dawnego obserwatorium na Popie Iwanie i  budową ośrodka wymiany studentów w Mikuliczynie.

 

Niech nasze środowisko, skupione wokół Mirka Rowickiego i „Kuriera Galicyjskiego” nadal podtrzymuje to dobro jakim ON wszystkich obdarował.

 

Niech dobry Bóg pozwoli aby Jego duch był zawsze pośród nas.

 

Andrzej Klimczak

Redaktor Naczelny

„Forum Dziennikarzy”

 

Nowe władze Oddziału warmińsko-mazurskiego SDP

2 lipca br. odbyło się Nadzwyczajne Walne Zebranie Członków Warmińsko-Mazurskiego Oddziału Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich w Olsztynie, którego najważniejszym celem było zatwierdzenie sprawozdania finansowego za miniony rok oraz wybory nowego Prezesa Oddziału.

 

30 czerwca 2020 roku Ireneusz St. Bruski po wielu latach pracy zrezygnował z funkcji prezesa Warmińsko-Mazurskiego Oddziału Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich w Olsztynie. 2 lipca podczas Nadzwyczajnego Walnego Zebrania Członków nastąpił więc wybór nowego Prezesa, którym jednogłośnie został wybrany ówczesny wiceprezes Stowarzyszenia Grzegorz Radzicki.

 

Źródło: Oddział warmińsko-mazurski SDP, fot. YouTube/Ku Prawdzie

Wieczór z Frankiem Sinatrą. ZAPOWIEDŹ

Legendarny piosenkarz i aktor Frank Sinatra będzie bohaterem kolejnej imprezy z cyklu „Dziennikarze artystom – artyści dziennikarzom”. W rolach gospodarzy spotkania wystąpią Marek Sierocki oraz Joanna i Chris Ernest. Zapraszamy 9 lipca na portal sdp.pl o godz. 18.

 

Urodził się w biednej rodzinie sycylijskich emigrantów, a dzięki pracy i uporowi został jednym z najsłynniejszych amerykańskich piosenkarzy. Jego magiczny głos uwodzi już kolejne pokolenia. O fenomenie Franka Sinatry opowie popularny dziennikarz muzyczny Marek Sierocki.

 

Jak można się dobrze bawić, nie tylko przy piosenkach Sinatry, pokażą natomiast Joanna i Chris Ernest – para, która od lat uczy Polaków stepowania. Ona – łodzianka, on londyńczyk, połączył ich taniec. Chris naukę stepowania rozpoczął jako siedmiolatek, przez wiele lat związany był z grupą Tap Dogs. Joanna dla stepowania porzuciła balet.  Podczas „Wieczoru z Sinatrą” nie tylko zaprezentują swoje umiejętności, ale też zaproszą na lekcję stepowania dla początkujących. Podobno, sztuki tej mogą się uczyć już trzylatkowie, a górnej granicy wieku nie ma.

 

Cykl imprez „Dziennikarze artystom – artyści dziennikarzom” dofinansowano ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu „Kultura w sieci”, którego celem jest wsparcie upowszechniania dorobku kultury w internecie w czasie pandemii koronawirusa.

 

 

Spotkanie z malarzem Wiesławem Łosiem. ZAPOWIEDŹ

Istotą jego twórczości jest ukazywanie obecności Boga w życiu zwykłego człowieka. Na spotkanie z malarzem Wiesławem Łosiem zaprasza 7 lipca na portalu sdp.pl Krzysztof Skowroński, prezes Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich, redaktor naczelny Radia Wnet, w ramach cyklu „Dziennikarze artystom – artyści dziennikarzom”.  Premiera o godz. 18.   

 

Przewodnikami duchowymi dla Wiesława Łosia są Adam Chmielowski, krakowski malarz, który porzucił pędzle i sztalugę dla ubogich i stał się Bratem Albert oraz Kiko Argüello, założyciel Drogi Neokatechumenalnej. Sztuki malowania nauczył się sam, nie skończył żadnej szkoły artystycznej. Talent ujawnił się dość późno. Przełomem była choroba żony, którą się teraz opiekuje. W jej portretach starał się wyrazić kolejne stadia cierpienia i relacji z Bogiem.

 

Łoś w twarzach bohaterów swoich obrazów, szuka historii, tajemnicy, głębi duchowej. Portretuje m.in. osoby doświadczone przez los, niepełnosprawnych, chorych, ludzi żyjących na marginesie społeczeństwa.

 

Moje obrazy są inspirowane przez miłość i tajemne poznanie. Zawdzięczam je Duchowi Świętemu. Pragnę tylko rzucić nieco światła, aby każdy mógł z nich czerpać według swego pragnienia i stanu swej duszy – mówił artysta w „Gościu Niedzielnym”.

 

Cykl imprez „Dziennikarze artystom – artyści dziennikarzom” dofinansowano ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu „Kultura w sieci”, którego celem jest wsparcie upowszechniania dorobku kultury w internecie w czasie pandemii koronawirusa.