Odszedł redaktor Tadeusz Jabłoński

Ze smutkiem zawiadamiamy o śmierci

 

red. Tadeusza Jabłońskiego

 

członka Oddziału gdańskiego Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich.

 

Uroczystości pogrzebowe rozpoczną się w  środę, 23 października Mszą Św. o godz.  11. w kościele św. Brata Alberta w Gdańsku-Przymorzu, ul. Olsztyńska 2.  Pogrzeb o godz. o 12.30 z nowej kaplicy Cmentarza Srebrzysko. A large number of online stores are being created in Australia today where you can buy anabolic steroids. Unfortunately, not every store will be a reliable and loyal partner. There are many unscrupulous suppliers who seek to deceive their customers. In turn, we give a guarantee that by purchasing products from us, you will not be deceived. We want to become a leader in our field and therefore we are doing our best to implement a convenient, reliable and legit online store in Australia offering anabolic steroids for sale in Sydney and other cities in AU. We are glad that you have chosen us.

 

Koleżanki i Koledzy z SDP

 

Festiwalu Literatury Gnieźnieńskiej. Wize, zapomniana postać

POD PATRONATEM SDP. Kazimierz Filip Wize, lekarz psychiatra, filozof, filozof medycyny, mikrobiolog, entomolog, poeta i tłumacz poezji pochowany w 1953 r. w Gnieźnie,  był bohaterem sobotniej odsłony „Wielkiej i małej literatury Gniezna. I-go Całorocznego Festiwalu Literatury Gnieźnieńskiej”, który odbywa się aż do maja 2020 r. w Starym Ratuszu wg koncepcji artystycznej Dawida Junga (ideą festiwalu jest ocalanie i przypominanie zapomnianych wybitnych postaci świata gnieźnieńskiej kultury o europejskim dorobku).

 

Przypomnijmy: Wize studiował medycynę w berlińskim Uniwersytecie Fryderyka Wilhelma (1893-1894), Uniwersytecie Wrocławskim (1894-1895), Uniwersytecie Ludwika i Maksymiliana w Monachium oraz Uniwersytecie w Lipsku, w l. 1900 i 1901 odbył dwuletni kurs bakteriologiczny w Instytucie Pasteura w Paryżu. W l. 1905-1907 studiował na Wydziale Filozoficznym Uniwersytetu Lipskiego. W 1907 otrzymał tytuł doktora filozofii. Wize pracował w Gnieźnie (szpital Dziekanka) od lutego 1931 r., podczas okupacji niemieckiej zatrudniony był w gnieźnieńskim wójtostwie. Po wojnie nadal pracował jako lekarz w Dziekance. Został pochowany na przyszpitalnym cmentarzu przy ul. Dalkowskiej w Gnieźnie, jednakże jego grób został w 2004 r. zniszczony, a obecnie miejsce pochówku po zasłużonym gnieźnianinie pokrywa kostka z betonu.

 

W pierwszej części wieczoru wykład o wybitnym gnieźnianinie poprowadził dr Krzysztof Prętki, kierownik w Pracowni Historii Zdrowia oraz Polityki Społecznej i Zdrowotnej Katedry Nauk Społecznych Uniwersytetu im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu. Moderujący spotkanie D. Jung, witając prelegenta, podziękował przebywającemu obecnie za granicą prof. Michałowi Musielakowi, prorektorowi Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu, dzięki któremu możliwa była obecność dra. Krzysztofa Prętkiego w Gnieźnie oraz pojawiła się szansa powtórzenia wykładu o Wize w przyszłym roku, przy okazji przypomnienia pobytu Heinricha Heinego w Gnieźnie (Wize również przekładał poezję Heinego).

 

Dr Krzysztof Prętki, współautor monografii „Doktor Kazimierz Filip Wize (1873-1953). Zarys biografii intelektualnej” (wyd. Uniwersytetu Medycznego pod red. prof. M. Musielaka), zauważył: Wize – zapomniana postać. Zapomniana w Poznaniu. Zapomniana w Gnieźnie… Uważam, że w Gnieźnie Wize powinien mieć swój plac lub ulicę, bo jeśli nie on, to kto? Jest to osoba, która de facto połowę życia poświęciła Gnieznu, mieszkańcom Gniezna…

 

Po ciekawym wykładzie dra. Krzysztofa Prętkiego wyświetlono film dokumentalny autorstwa Leszka Kabacińskiego o dawnym cmentarzu przyszpitalnym Dziekanka, na którym został pochowany Kazimierz Wize. Niestety, pomimo protestów środowiska akademickiego, w 2004 r. grób wybitnego humanisty i naukowca został zniszczony.

 

Po filmie dokumentalnym odbyła się prezentacja poezji Emile Verhaerena (zm. 1916), którego Wize w 1913 r. tłumaczył z języka francuskiego. Wiersze belgijskiego poety interpretowali uczestnicy Gnieźnieńskiego Klubu Literackiego, młode poetki i poeci, znani już w ogólnopolskim środowisku slamerskim: Ola Banaszak, Zuzanna Chełek, Martyna EkwińskaSasza Kruk.

 

Na koniec spotkania Dawid Jung odsłonił tkaninę, która leżała na krześle, a publiczność ujrzała przedmiot o niezwykłej dla Gniezna wartości, który także związany jest pośrednio z Kazimierzem Filipe Wize: Rok 1928. Wojewoda wielkopolski powołał „Wójtostwo Gniezno I”. W okresie okupacji hitlerowskiej Wize pracował w owym wójtostwie. Kilka lat temu, przeprowadzając remont swojego poddasza w domu na Winiarach, znalazłem coś takiego – jest to oryginalna tablica wójtostwa gnieźnieńskiego, jedyna na świecie, jakimś cudem uchowana. I to tak pięknie splotło się nam w jedną opowieść. I mam propozycję dla tego Miasta zwanego Gnieznem: tę historyczną tablicę, wykonaną w Gnieźnie przez rodzinę Specyałów w roku 1928, chętnie zamienię na tablicę upamiętniającą Kazimierza Filipe Wize zakończył pomysłodawca festiwalu, D. Jung.

 

Organizatorem „Wielkiej i małej literatury Gniezna. I-go Całorocznego Festiwalu Literatury Gnieźnieńskiej” jest Miejski Ośrodek Kultury w Gnieźnie, festiwal objęty jest honorowym patronatem: Stowarzyszenia Pisarzy Polskich, Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich i „Zeszytów Poetyckich”.

 

Najbliższe spotkanie już w listopadzie, poświęcone będzie nieżyjącym już gnieźnieńskim literatom: Annie Piskurz, Tomaszowi Wincentemu Rzepie i Sławkowi Kuczkowskiemu. Wstęp na wszystkie wydarzenia jest wolny.

 

ZBIGNIEW RYTEL w Zarządzie Głównym SDP

Zbigniew Rytel, prezes Oddziału Warszawskiego Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich  został nowym członkiem Zarządu Głównego SDP. Wszedł na miejsce Marka Palczewskiego (informacja o jego rezygnacji tutaj).

 

Publikujemy List Otwarty, jaki Zbigniew Rytel wystosował do członków SDP .

 

Szanowne Koleżanki, Szanowni Koledzy,

 

W związku z tym, że po dwuletniej przerwie ponownie zostałem powołany w skład  Zarządu Głównego Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich, chciałbym się podzielić z Wami kilkoma refleksjami.

 

Kiedy okazało się, że po rezygnacji red. Marka Palczewskiego, jestem kolejną osobą wybraną przez Zjazd SDP do Zarządu Głównego z największą liczbą głosów, musiałem się zastanowić, co zrobić.

 

Zbyt dobrze pamiętam, że niektórzy członkowie ZG biegali podczas Zjazdu Sprawozdawczo-Wyborczego w Kazimierzu nad Wisłą i scenicznym szeptem instruowali zespół akolitów, na kogo głosować, a na kogo nie. Na szczęście większość delegatów tych podszeptów nie słuchała. Jednak w sposób naturalny pojawiła się wątpliwość, czy w takiej sytuacji jest szansa, aby pojedynczy głos, nawet najdonioślejszy, był w Zarządzie słyszany?

 

Przez szacunek dla wszystkich Koleżanek i Kolegów, którzy wbrew nawoływaniom, oddali na mnie swój głos, postanowiłem nominację przyjąć, mając nadzieję, że mój głos jednak przebije się w trakcie dyskusji i podczas głosowań.

 

Będę łączył pracę w ZG z kierowaniem największym oddziałem naszego Stowarzyszenia. Wzmocniłem tym samym lobby prezesów oddziałów, którzy wykonują gros pracy w terenie i borykają się z wieloma problemami, w tym przede wszystkim z finansowaniem działalności naszego Stowarzyszenia. Wciąż uważam, że trzeba zmienić zasady podziału naszych wspólnych pieniędzy tak, żeby większe kwoty bezpośrednio trafiały tam, gdzie mogą być pożyteczniej wykorzystane.

 

Nie zmieniłem również zdania w sprawie jawności działania poszczególnych organów Stowarzyszenia. Na posiedzenia Zarządu Oddziału Warszawskiego może przyjść każdy nasz członek. O decyzjach i realizowanych projektach informujemy na bieżąco. Rad bym zatem dowiedzieć się, co dzieje się za drzwiami Sali posiedzeń Zarządu Głównego, bo o te informacje niełatwo.

 

Co więcej, postaram się tę wiedzę przekazywać dalej. Będę również chciał, żeby za moim pośrednictwem do członków ZG docierały pytania i propozycje od moich Koleżanek i Kolegów z Oddziału Warszawskiego oraz innych oddziałów.

 

Ale nie chciałbym skupiać się wyłącznie na sprawach wewnętrznych organizacji. Jestem bowiem przekonany, że na nas jako największej organizacji dziennikarskiej w Polsce ciąży obowiązek, ale i zaszczyt reprezentowania interesów środowiska dziennikarskiego wobec władz i opinii publicznej. Nasz wyraźny i niezależny głos powinien być słyszalny i słuchany.

 

Do końca kadencji pozostało jeszcze trochę czasu. Warto ten czas wykorzystać. Będę pracował z Wami i dla Was!

 

Zbigniew Rytel, Prezes OW SDP, Członek ZG SDP

Wieczór na Foksal z „Wojennymi siostrami”

Spotkanie z Agatą Puścikowską, autorką książki „Wojenne siostry” odbędzie się we wtorek, 22 października 2019 r., godz. 18.00 w Domu Dziennikarza przy ul. Foksal 3/5 w w Warszawie. Spotkanie poprowadzi Piotr Legutko, dyrektor TVP Historia, członek Zarządu Głównego SDP.

 

Siostry zakonne w czasie wojny działały w konspiracji, ukrywały partyzantów i ratowały Żydów. Prowadziły tajne komplety, opatrywały rannych i zdobywały żywność. Uczestniczyły w odbijaniu ofiar z rąk Niemców i Sowietów, a po wojnie… działały w podziemiu antykomunistycznym.

 

Kim były siostry, które niejednokrotnie ratowały ludzkie życie, nie oszczędzając własnego? Jakim cudem dokonywały czynów niewiarygodnych? I jak takie bohaterstwo było możliwe?

Siostra Józefa opiekowała się kardynałem Stefanem Wyszyńskim. I nikomu nie przyszłoby do głowy, że wrażliwa i subtelna Józefka – to w czasie wojny odważna, nieustępliwa komendantka powiatu sandomierskiego, pseudonim „Erna”, i szef wywiadu, pseudonim „Tamara”.

Siostra Matylda Getter wraz z innymi siostrami dokonała niemożliwego. W okupowanej Warszawie, tuż pod nosem esesmanów uratowała siedemset osób pochodzenia żydowskiego….

Siostra Janina Chmielińska – pseudonim Chmiel – miała jedynie kilkanaście lat, gdy poszła do powstania warszawskiego. Nie wyobrażała sobie postąpić inaczej.

Siostra Adelgund wiedziała, że pijani sowieccy żołnierze nie odpuszczą. Uciekając usłyszała dobiegające z piwnicy krzyki przerażonych dziewcząt. Wróciła i stanęła w ich obronie. Dziewczętom udało się uciec. Następnego dnia znaleziono ją zgwałconą i bestialsko zamordowaną.

To historie ukrywane przez lata, albo takie, o których wolano milczeć. Historie, które obalają stereotypy i pokazują całą prawdę o siostrach zakonnych. Historie kobiet, które nie użalały się nad sobą, nie chowały się w klasztorach, ale brały sprawy w swoje ręce.

Poznaj historie wojennych sióstr.

 

Protest przeciwko odwołaniu dr TERESY KACZOROWSKIEJ

Kilkadziesiąt osób, ludzi mediów, kultury, polityków,  podpisało się już pod protestem przeciwko decyzji Zarządu Powiatu Ciechanowskiego odwołującej dr Teresę Kaczorowską ze stanowiska dyrektora Powiatowego Centrum Kultury i Sztuki im. Marii Konopnickiej w Ciechanowie.

 

Dr Teresa Kaczorowska jest prezesem Klubu Publicystki Kulturalnej SDP, dziennikarką, pisarką, badaczem dziedzictwa narodowego, animatorką kultury. Napisała kilkanaście książek oraz wielu artykułów prasowych i naukowych. Za swoją działalność uhonorowana została licznymi nagrodami i odznaczeniami, m.in. Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski „Polonia Restituta” oraz  Brązowym Medalem „Zasłużony Kulturze „Gloria Artis”.

 

Poniżej publikujemy treść protestu.

 

Protest

„Zgłaszamy protest wobec decyzji Zarządu Powiatu Ciechanowskiego odwołującej dr Teresę Kaczorowską ze stanowiska dyrektora Powiatowego Centrum Kultury i Sztuki im. Marii Konopnickiej w Ciechanowie.

 

Podejmując tę decyzję Starostwo pominęło jednoznaczne opinie kierownictw stowarzyszeń twórczych współpracujących z Powiatowym Centrum Kultury i Sztuki, które bardzo pozytywnie oceniły tę współpracę.

 

Powiatowe Centrum Kultury i Sztuki pod dyrekcją pani Teresy Kaczorowskiej stało się znakomicie funkcjonującą  od lat placówką kulturalną, co było odczuwane przez społeczność Ciechanowa i powiatu oraz regionu, placówką znaną również daleko poza Mazowszem.

 

Nagłe odwołanie dyrektor dr Teresy Kaczorowskiej ze stanowiska będzie ogromną, niepowetowaną stratą dla Powiatowego Centrum Kultury i Sztuki . Dotychczas nie było na tym stanowisku osoby tak pracowitej , zaangażowanej, oddanej sprawie krzewienia kultury.  Zaistniała sytuacja  doprowadzi niewątpliwie  do obniżenia poziomu  działalności placówki oraz zniweczenia niezwykle bogatej oferty kulturalnej świadczonej przez nią dla społeczeństwa .

 

PODPISY:

Robert Kołakowski -poseł na  Sejm RP, Członek Komisji Kultury i Środków Przekazu

 

Maciej Wąsik – sekretarz stanu w KPRM

 

Prof. Bibiana Mossakowska – honorowa obywatelka miasta Ciechanowa

 

Hanna Długoszewska-Nadratowska – dyrektor Muzeum Szlachty Mazowieckiej

 

Krzysztof Gadomski – wicedyrektor MDK w Przasnyszu

 

Jacek Gałężewski – artysta plastyk (Nasielsk)

 

Wojciech Gęsicki – muzyk, poeta

 

Wiktor Golubski – poeta

 

Arkadiusz Gołębiewski – reżyser filmowy, dyrektor Festiwalu NNW, dziennikarz, honorowy obywatel miasta Ciechanowa

 

Krzysztof Skowroński – prezes SDP,

 

Paweł Nowacki – producent filmowy i telewizyjny („Warto rozmawiać”, „Sądy przesady”)

 

Artur Wiśniewski – prezes stowarzyszenia Tak dla Rodziny

 

Piotr Jędrzejczak – reżyser teatralny (Łódź)

 

Piotr  Kaszubowski  – historyk, prezes Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Przasnyskiej

 

Jolanta Hajdasz – wiceprezes  SDP

 

Michał Kaszubowski – muzyk, pedagog  (Przasnysz)

 

Tomasz Kaszubowski – muzyk, pedagog (Przasnysz )

 

Zdzisław Kruszyński – artysta malarz ( Mława)

 

Ewa Krysiewicz – pedagog

 

Artur Lis – dyrektor Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury w Łochowie

 

Krzysztof Martwicki – sekretarz Zarządu Związku Literatów na Mazowszu

 

Jan Ruman – redaktor naczelny Biuletynu IPN

 

Wanda Mierzejewska – poligraf

 

Tadeusz Myśliński – artysta fotografik (Przasnysz)

 

Andrzej Pawłowski – były wicestarosta ciechanowski

 

Marcin Wikło – dziennikarz

 

Marek Piotrowski – muzealnik, poeta

 

Maria Pszczółkowska – katolickie stowarzyszenie Civitas Christiana

 

Joanna Rawik – aktorka, piosenkarka,  dziennikarka

 

Krzysztof Sowiński – artysta plastyk, prezes Stowarzyszenia Pracy Twórczej

 

Jacek Stachiewicz – prezes Związku Piłsudczyków w Ciechanowie

 

Jacek Sumeradzki – artysta malarz, rzeźbiarz (Mława)

 

Bożenna Śliwczak – Galanciak – była dyrektor Wojewódzkiego Domu Kultury w Ciechanowie

 

Barbara Tokarska – dziennikarka

 

Krzysztof Turowiecki – poeta (Przasnysz)

 

Andrzej Walasek- artysta malarz  (Działdowo)

 

Ryszard Wesołowski – prezes Akcji Katolickiej w Ciechanowie (Kościół Farny )

 

Tadeusz Woicki – dziennikarz

 

Alina Zielińska – pedagog

 

Bogusława Radziwon, redaktor, wydawca

 

Mirosława Łątkowska, wydawca, Oficyna Wydawnicza Volumen

 

Adam Borowski, Fundcja Obchodów 100 Rocznicy Odzyskania przez Polskę Niepodległości

 

 

Angielski dla dziennikarzy w Oddziale warszawskim SDP

Ruszył kurs języka angielskiego organizowany przez Oddział Warszawski Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich. Zapraszamy chętnych do nauki.  Zajęcia odbywają się dwa razy w tygodniu – we wtorki i czwartki po południu w Domu Dziennikarza, ul. Foksal 3/5. Program kursu uwzględnia zainteresowania zawodowe dziennikarzy. Oferujemy urozmaicone lekcje i bardzo korzystną cenę.

 

Proponujemy naukę na poziomie podstawowym, średniozaawansowanym i zaawansowanym.

 

Dodatkowe informacje, zapisy i opłaty w sekretariacie OW SDP, tel. 22 8277535 w godzinach pracy sekretariatu (środy 14:00 – 18:00, poniedziałki, wtorki, czwartki i piątki w godzinach 10:00 – 14:00) lub poza tymi godzinami telefonicznie:  501-150-379,  e-mail: [email protected]

 

Wystawa „Za naszą i waszą wolność … Sojusz polsko-ukraiński 1920 roku…”

Fundacja Wolność i Demokracja oraz Stowarzyszenie Dziennikarzy Polskich zapraszają na wystawę „Za naszą i waszą wolność … Sojusz polsko-ukraiński 1920 roku. Pamięć w stulecie zawarcia umowy warszawskiej”. Oglądać ją można przed Domem Dziennikarza przy ul. Foksal 3/5 w Warszawie.

 

Inauguracja wystawy odbyła się we wtorek , 15 października z udziałem prezesa Fundacji Wolność i Demokracja Roberta Czyżewskiego oraz prezesa Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich Krzysztofa Skowrońskiego (na zdjęciu).

 

Ekspozycja upamiętnia jeden z ważniejszych sojuszy, jakie II Rzeczpospolita zawarła podczas dwudziestolecia międzywojennego.

 

Sojusz podpisany 21 kwietnia 1920 roku formalizował zawarte jeszcze w grudniu 1919 r. tajne porozumienie i umożliwił dalszą, wspólną walkę z bolszewikami. Polska uznała wówczas Ukraińską Republikę Ludową i Dyrektoriat jako rząd Ukrainy, a także zobowiązywała się do działań na rzecz jego uznania  przez państwa europejskie.   Bezpośrednim następstwem sojuszu była podjęta 25 kwietnia 1920 roku ofensywa przeciwko bolszewikom, zwana również wyprawą kijowską.  Armia ukraińska  walczyła u boku Wojska Polskiego również w dniach największego zagrożenia  dla naszego kraju, będąc jedynym liczącym się sojusznikiem w wojnie z bolszewikami.

 

Na szesnastu planszach  ukazane zostały skomplikowane  losy współpracy polityczno-wojskowej Marszałka Józefa Piłsudskiego i Atamana Głównego Symona Petlury.

 

Wystawę można oglądać do 14 listopada 2019 r. przed siedzibą Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich, ul. Foksal 3/5 w Warszawie.

 

 

Projekt współfinansowany przez Narodowe Centrum Kultury w ramach programu „Kultura – interwencje”.

 

Festiwal Literatury Gnieźnieńskiej: Tłumacz genialny

POD PATRONATEM SDP. We wrześniu zainaugurowano „Wielką i małą literaturę Gniezna. I Całoroczny Festiwal Literatury Gnieźnieńskiej”, festiwal przygotowany przez Gnieźnieński Klub Literacki oraz Miejski Ośrodek Kultury wg koncepcji artystycznej Dawida Junga.

 

Już w sobotę, 19 października o godz. 17:00 kolejna odsłona festiwalu, tym razem pod hasłem: GNIEŹNIANIN KAZIMIERZ FILIP WIZE – TŁUMACZ GENIALNY, czyli: o przekładzie z 1913 r. dwudziestu sześciu wierszy Émile Verhaerena. Wykład o wybitnym tłumaczu, gnieźnianinie Kazimierzu F. Wize poprowadzi D. Jung, natomiast wiersze czytać będą m.in. Ola Banaszak, Zuzanna Chełek, Sasza Kruk, uczestniczki i uczestnicy Gnieźnieńskiego Klubu Literackiego (obecnie jest to najstarszy funkcjonujący w Polsce klub literacki prowadzony przez Wojciecha Grupińskiego i D. Junga, wcześniej jego instruktorami byli m.in. Krzysztof Szymoniak, Tomasz Wincenty Rzepa i Sławomir Kuczkowski).

 

Bohater październikowej edycji festiwalu literackiego – Kazimierz Filip Wize (1873-1953) – był poetą, lekarzem psychiatrii, filozofem i filozofem medycyny, mikrobiologiem, lepidopterologiem, działaczem społecznym oraz wybitnym tłumaczem poezji z języków francuskiego i niemieckiego. Wize studiował medycynę w berliński  Uniwersytecie Fryderyka Wilhelma (1893-1894), Uniwersytecie Wrocławskim (1894-1895), Uniwersytecie Ludwika i Maksymiliana w Monachium oraz Uniwersytecie w Lipsku. W 1899 r. został doktorem medycyny. W latach 1900 i 1901 odbył dwuletni kurs bakteriologiczny w Instytucie Pasteura w Paryżu. W latach 1905-1907 studiował na Wydziale Filozoficznym Uniwersytetu Lipskiego. W 1907 otrzymał tytuł doktora filozofii. Wize pracował w Gnieźnie (szpital Dziekanka) od lutego 1931 r., podczas okupacji niemieckiej zatrudniony był w gnieźnieńskim wójtostwie. Po wojnie nadal pracował jako lekarz w Dziekance. Został pochowany na przyszpitalnym cmentarzu przy ul. Dalkowskiej w Gnieźnie, jednakże jego grób został w 2004 r. zniszczony, a obecnie miejsce pochówku po wybitnym gnieźnianinie pokrywa kostka z polbruku.

 

Podczas interpretacji tłumaczeń Kazimierza F. Wizego, zaprezentowana zostanie również biografia Émile Verhaerena, jednego z najsłynniejszych belgijskich poetów XIX w., z którym przyjaźnił się gnieźnianin (Wize przełożył z francuskiego dwie książki poetyckie Verhaerena).

 

Festiwal literacki odbywa się w każdą trzecią sobotę miesiąca, już w listopadzie Gnieźnieński Klub Literacki oraz Miejski Ośrodek Kultury w Gnieźnie zapraszają na kolejne wydarzenie pt. GNIEŹNIEŃSKIE ZADUSZKI POETYCKIE, czyli: Najwięksi lirycy Gniezna XX w. – Anna Piskurz (1957-2003), Tomasz W. Rzepa (1948-2016) i Sławek Kuczkowski (1965-2009). Wiersze w interpretacji uczestników GKL, podczas spotkania z poezją uczestnicy będą mieli okazję posłuchać również wspomnień przyjaciół i znajomych literatów.

 

Organizatorem „Wielkiej i małej literatury Gniezna. I-go Całorocznego Festiwalu Literatury Gnieźnieńskiej” jest Miejski Ośrodek Kultury w Gnieźnie, festiwal objęty jest honorowym patronatem: Stowarzyszenia Pisarzy Polskich, Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich i „Zeszytów Poetyckich”.

18 października zakończenie VI Dni Pieniężnego

15 lutego 2019 roku na Warmii i Mazurach rozpoczęły się VI Dni Seweryna Pieniężnego. Uroczystość zakończenia wojewódzkich obchodów odbędzie się po raz pierwszy w Mrągowie.

Seweryn Pieniężny to m.in. dziennikarz, redaktor i wydawca przedwojennej „Gazety Olsztyńskiej”. To także patron olsztyńskiego oddziału Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich, które jest organizatorem wszystkich uroczystości.

Tegoroczne Dni jego pamięci miały bogaty i różnorodny charakter. Oprócz tradycyjnych wydarzeń, takich jak olsztyński Szlak Pamięci Seweryna Pieniężnego czy Gala Dziennikarzy Warmii i Mazur z finałem konkursu dziennikarskiego, w programie pojawiły się w dużej liczbie spotkania autorskie, koncerty, wieczory z prezentacją filmów czy wystawy.

Tegoroczny finał wojewódzkich obchodów odbędzie się 18 października 2019, o godzinie 12.00, w sali widowiskowej Centrum Kultury i Turystyki, a jego gospodarzem będzie mrągowskie Koło SDP.

P r o g r a m

godz. 12:00 – otwarcie imprezy

godz. 12:10 – Projekcja filmu pt. „STO LAT POLSKIEGO SPORTU”

godz. 13:10 – spotkanie z autorem filmu red. Zbigniewem Rytelem z TVP

godz. 14:15 – otwarcie wystawy „Sukcesy sportowe młodzieży ZOS „BAZA” Mrągowo”

Mateusz Kossakowski / mragowo24.info

Źródło: Warmińsko-Mazurski Oddział SDP

Ocalmy od zapomnienia groby dziennikarzy na Wschodzie

Jak zwykle w ostatni tydzień października ruszamy za wschodnią granicę na poszukiwania i porządkowanie grobów przedwojennych dziennikarzy, pisarzy, wydawców. Tym razem trasa będzie wiodła przez Lwów i Stanisławów do Kołomyi.

 

Po pracach na cmentarzu łyczakowskim, pierwszy nocleg wypadnie nam we Lwowie. Rano ruszymy do Kołomyi, gdzie będziemy porządkować polski cmentarz i szczególną opieką otoczymy groby naszych przedwojennych kolegów po fachu.

 

Drugi nocleg przewidywany jest w Stanisławowie, gdzie w niedzielę zapalimy znicze na zniszczonym przez Sowietów polskim cmentarzu, na którym byli pochowani również miejscowi dziennikarze. Po śniadaniu i Mszy Św. (dla chętnych)przewidywany jest czas wolny.

 

Wyjazd z Rzeszowa z parkingu Urzędu Marszałkowskiego 25.10.2019 o godzinie 6.30 Przewidywany powrót do Rzeszowa w niedzielę 27.10.2019 na godzinę 18.00 (w zależności od sytuacji na granicy).

 

Koszt wyprawy na jedną osobę to 250 złotych. Pieniądze prosimy przekazać już w autokarze osobie wyznaczonej do zbiórki (przejazd oraz dwa noclegi ze śniadaniem oraz zakup zniczy).

 

Wszystkie dodatkowe atrakcje uczestnicy pokrywają osobiście. Możliwość występów (w piątek 25.10)znakomitego, lwowskiego kabaretu „Czwarta rano”- tylko dla nas. Koszt 30 zł od osoby.

 

Zgłoszenia udziału w wyjeździe proszę przesyłać do koleżanki Jolanty Danak Gajda na adres; [email protected]ów.pl

 

Zgłoszenia przyjmujemy do 20 października. Liczba miejsc ograniczona, więc liczyć się będzie kolejność zgłoszeń. Proszę zabrać ze sobą szczotki, szpachelki, worki na śmieci, sekatory i jakąś odzież ochronną do prac porządkowych.

 

Zapraszam. Pomóżcie ocalić od zapomnienia swoich kolegów dziennikarzy.

 

Andrzej Klimczak

Prezes Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich

oddział w Rzeszowie