Klub Fotografii Prasowej SDP zaprasza na V Wojnowski Festiwal Fotografii

Od 4 czerwca, przez ponad 4 miesiące, będzie można podziwiać prace polskich fotografów w ramach V Wojnowskiego Festiwalu Fotografii. Ponad 500 zdjęć w dużym formacie znów zagości, w tej nietypowej galerii, na świeżym powietrzu. Przestrzenią prezentacji zdjęć są płoty domów przyległych do głównej ulicy wsi Wojnowo. Prace można oglądać bez wysiadania z samochodu, wystarczy zwolnić, przejeżdżając lub udać się na 2,5 km spacer, od starej szkoły w kierunku Wojnowskiego Klasztoru Staroobrzędowców.

 

W minionych latach, między innymi, prezentowaliśmy wystawy: Chrisa Niedenthala, Czarka Sokołowskiego, Tomasza Tomaszewskiego, Mikołaja Nowackiego, Jacka Marczewskiego, Zbigniewa i Macieja Kosycarzy, Anny Musiałówny oraz wielu innych utalentowanych i utytułowanych artystów.

 

W tym roku, chcielibyśmy Was zachwycić pracami 26 autorów wystaw indywidualnych i 4 wystawami zbiorowymi, łącznie 546 zdjęć. Gośćmi festiwalu będą min. Tomasz Sikora z wystawą o francuskim miasteczku Aix-en-Provence, Justyna Mielnikiewicz z projektem „Ukraine runs through it”, Maciej Nabrdalik z reportażem „Homesick”, Paweł Bajew twórca ekscentrycznych portretów, czy Jacek Kusz z „Szóstym wymieraniem”, Maciej Moskwa z reportażem z ogarniętej wojną Syrii, Witold Ziomek autor przepięknych landszaftów (pełna lista autorów poniżej).

 

Stałymi elementami festiwalu są wystawy z czasów PRL-u, w tym roku będą to zdjęcia Aleksandra Jałosińskiego i Jana Morka, a także prace wyróżnione w konkursie „Lasy w obiektywie leśników” . Są to piękne zdjęcia wykonane przez pracowników Lasów Państwowych.

 

Partner festiwalu Stowarzyszenie Autorów ZAiKS pokaże wystawę zbiorową „Twarze ZAiKS-u”to wybór fotografii będących wypadkową zawodowych działań fotografików w różnym czasie i okolicznościach. Prezentowane portrety to zarówno przemyślane aranżacje, jak również zdjęcia sytuacyjne, stanowiące część zapisu chwili. Wśród autorów zdjęć znaleźli się Jacek Barcz, Andrzej Dąbrowski, Wojciech Druszcz, Zbigniew Furman, Krzysztof Gierałtowski, Ryszard Horowitz, Witold Krassowski, Jan Morek, Tomasz Sikora, Marek Szymański, Krzysztof Wojciewski oraz Kinga Karpati i Daniel Zarewicz. Zakres tematyczny prezentowanych prac jest dość szeroki, znajdziemy tu klasyczne reportaże z całego świata, zdjęcia sportowe Szymona Sikory i Bartłomieja Zborowskiego jako nawiązanie do roku Olimpiady i Paraolimpiady, portrety, makrofotografie czy pejzaże z ponad 50 lat pracy polskich fotografów. Liczymy że w ciągu 4 miesięcy mazurski festiwal jest w stanie odwiedzić około 60 tys. osób.

 

 Autorzy

 

1.Tomasz Sikora „Aix-En-Provance”

2.Maciej Nabrdalik „Homesick”

3.Zbigniew Furman „Portrety

4.Maciej Moskwa „Wiosna, która nie zakwitła”

5.Grzegorz Press „Jedną nogą w finale”

6.Tomasz Lazar „Teatr życia”

7.Maciej Pawelec „Syberia”

8.Aleksander Jałosiński „50 lat”

9.Paweł Bąbała „Mods” i „T.R.O.G”

10.Maciej Dakowicz „Cardiff after dark”

11.Aleksander Knitter „Cosplay”

12.Witold Ziomek „Roam the planet”

13.Jan Morek „Życie codzienne”

14.Paweł Bajew „Portrety”

15.Marcin Urbanowicz „Polska ulicznie”

16.Jacek Gąsiorowski „Trójmorze”

17.Andrzej Maciejewski „Indianersi”

18.Barbara Hanuszkiewicz „Plaże Zanzibaru”

19.Jacek Kusz „Szóste wymieranie”

20.Beata Zawrzel „Mors”

21.Justyna Mielnikiewicz „Ukraine Runs Through It”

22.Joanna Mrówka „Holy Week in Sicily”

23.Ireneusz Walędzik „Makrokosmos”

24.Bartłomiej Kosiński „Projekt 5”

25.Jan Brykczyński „Boiko”

26.Ignacy Cembrzyński „Historie z człowiekiem w tle”

 

Zbiorowe

 

Lasy Państwowe „Lasy w obiektywie leśników”

ZAiKS Portrety twórców „Twarze ZAiKS-u”

40 lat Stanu Wojennego

Sport – Zborowski/Sikora – Rok olimpijski

 

Poznaliśmy laureatów Nagród Młodych Dziennikarzy im. Bartka Zdunka

Mateusz Zajega, Adrian Burtan oraz Paulina Zywar zostali laureatami Nagród Młodych Dziennikarzy im. Bartka Zdunka. Gala konkursu, którego współorganizatorem jest  Koło Młodych Oddziału Krakowskiego Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich, odbyła się w środę.

 

Uczestnicy jubileuszowej X edycji konkursu zgłaszali prace w czterech kategoriach: Debiut Publicystyczny Roku, Inicjatywa Roku, Reportaż – po debiucie im. Pawła Migasa oraz Młodzi Twórcy Filmowi im. ks. prof. Andrzeja Baczyńskiego.

 

W kategorii Debiut Publicystyczny Roku wygrał Mateusz Zajega – za tekst „Transplantacja narządów: szansa na drugie życie” (Interia).

 

Wśród nominowanych byli także: Wirginia Wywiał – za materiał telewizyjny „Całkiem niezła historia” (TVP) oraz Aleksandra Czajkowska – za tekst „Piekło na wodzie. Jak alianci zbombardowali ocalałych więźniów obozów koncentracyjnych” (Onet)

 

Zwycięzcą kategorii Inicjatywa Roku został Adrian Burtan – za cykl „#ZaBurtąPytań” na kanale YouTube.

 

Nominowanym był również Tomasz Handkus – za kanał na YouTube „SzczeraPanda”

 

W kategorii Reportaż – po debiucie nagrodę otrzymała Paulina Zywar – za tekst „Jakby się zabiła”.

 

Wśród nominowanych byli jeszcze: Marianna Fijewska – za tekst „Śpij dobrze Krasunya” oraz Mateusz Macierakowski – za materiał radiowy „Oczami showdowna”.

 

W kategorii Młodzi Twórcy Filmowi im. ks. prof. Andrzeja Baczyńskiego postanowiono wszystkich jej uczestników wyróżnić mistrzowskimi warsztatami filmowymi.

 

NAGRODA MŁODYCH DZIENNIKARZY IM. BARTKA ZDUNKA to konkurs dziennikarski organizowany od 2011 roku. Organizatorami są Stowarzyszenie Absolwentów Dziennikarstwa UPJP2, Dziennikarskie Koło Naukowe, Koło Młodych Oddziału Krakowskiego Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich, redakcja „Gościa Niedzielnego” oraz Fundacja im. ks. prof. Andrzeja Baczyńskiego. Partnerem Konkursu jest Fundacja im. Świętej Królowej Jadwigi dla UPJP2 w Krakowie.

 

Fot. Twitter/Nagroda Młodych Dziennikarzy im. Bartka Zdunka

POD PATRONATEM SDP. VI edycja Konkursów Historycznych Patria Nostra

Fundacja Konkursu Historycznego Patria Nostra zaprasza młodzież do udziału w szóstej edycji tego wydarzenia.

 

Konkursy historyczne Patria Nostra adresowane są młodzieży z Mazowsza, Małopolski, Wielkopolski oraz do młodzieży polskiej i polonijnej na całym świecie. Ich celem jest propagowanie wiedzy o historii Polski, krzewienie patriotyzmu, etyki chrześcijańskiej, budowa poczucia wspólnoty wśród młodych Polaków.

 

Zadanie konkursowe polega na wykonaniu krótkiego filmu lub animacji dotyczącej ważnego wydarzenia z historii Polski.

 

Zwycięskie drużyny z konkursów regionalnych pojadą na wycieczkę edukacyjną do Brukseli, natomiast autorzy najlepszych prac konkursowych z grupy młodzieży polonijnej przyjadą do Warszawy na Galę Finałową oraz wycieczkę edukacyjną.

 

Prace konkursowe będą emitowane na telebimach reklamowych w największych polskich miastach. Gale finałowe konkursów odbędą się w Warszawie, Krakowie i Poznaniu, a wszyscy uczestnicy otrzymają nagrody.

 

Więcej informacji o konkursie, regulamin, filmy z poprzednich edycji można znaleźć na stronie organizatora TUTAJ.

 

 

Poznaliśmy laureatów konkursu Wielkopolskiego Oddziału SDP

Red. Jan Martini z Wielkopolskiego Kuriera Wnet, Łukasz Kaźmierczak z Radia Poznań i Marcin Wróblewski  i Krystian Kaliszak z TVP 3 Poznań oraz  Wojciech Czeski z Gazety Mosińsko-Puszczykowskiej zostali laureatami tegorocznego konkursu dziennikarskiego Wielkopolskiego Oddziału Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich.

 

Na konkurs wpłynęło 54 prace dziennikarzy z całego regionu.  Po raz pierwszy w tym roku przyznano także nagrody honorowe za wybitne osiągnięcia w pracy dziennikarskiej  – Laur Wielkopolskiego Oddziału SDP.  Otrzymuje je red. Barbara Miczko-Malcher z Radia Poznań, która obchodzi w tym roku jubileusz 50-lecia pracy zawodowej oraz red. Sławomir Kmiecik, były dziennikarz Głosu Wielkopolskiego, autor książek „Przemysł pogardy” t. 1 i t.2.

 

Jury Konkursu WO SDP w składzie dr Jolanta Hajdasz  – przewodnicząca Jury, prezes Zarządu WO SDP, prof. dr hab. Wiesław Ratajczak, dr Wiesław Kot, red. Roman Wawrzyniak i red. Aleksandra Tabaczyńska  na posiedzeniu w dniu 26 kwietnia 2021 r. postanowiło przyznać:

 

Nagrodę Główną WO SDP za najciekawsze, najbardziej wartościowe materiały dziennikarskie, poruszające najbardziej aktualne i najistotniejsze problemy społeczne i polityczne – red. Janowi  Martiniemu, autorowi artykułów publicystycznych : „Nadbudowa, głupcze”, „Odchodzą świadkowie historii” i „Upadek, czy „upadek” komunizmu” opublikowanych na łamach Wielkopolskiego Kuriera Wnet

 

Nagroda Virtuti Civili za za szczególną odwagę dziennikarza w podejmowaniu i realizacji trudnych oraz społecznie ważnych tematów: Marcinowi Wróblewskiemu z TVP 3 Poznań , autorowi reportaży filmowych „300 zł za głos”, „Ośrodek” i „Świąteczna misja” emitowanych w programach TVP

 

wyróżnienie:

 

Elżbieta Rzepczyk – autorka publikacji „Mamuś nie denerwuj   się. Ja wrócę”, „Jest śmierć, a za chwilę poród” opublikowanych  w Gazecie Jarocińskiej

 

Małgorzata Szewczyk – autorka felietonów „Cudowne miejsce na ziemi, „Śmieciowa historia”, „Aqua Poznań”   opublikowanych w Wielkopolskim Kurierze Wnet

 

Nagrodę im. Wojciecha Dolaty za dziennikarstwo, które wyróżnia się szczególną rzetelnością i fachowością: Łukaszowi Kaźmierczakowi z Radia Poznań, autorowi audycji „Kluczowy temat” (zgłoszone wywiady z Leszkiem Millerem, Beatą Komarnicką i Magdaleną Bainczyk)

 

wyróżnienie:

 

Barbara Kęcińska-Lempka, autorka publikacji  „Piorun trzasł na Mostowej czyli pod spódnikiem Bamberki”, „Dzieje rodów Schneiderów w historie Bambrów wpisane”, „Naramowice pachniały  włoszczyzną” opublikowanych w Kronice Miasta Poznania

 

Bartłomiej Grysa, autor publikacji „Cudowność Koranu”, „Od islamu do Chrystusa” , „Pater z Podbrzezia” opublikowanych w dwumiesięczniku  „Miłujcie się”

 

Henryk Krzyżanowski, autorowi publikacji „Euforia i nieufność”, „O separacji plemion”, „Pogrzeb tabliczki”, opublikowanych w Wielkopolskim Kurierze Wnet

 

Nagroda dla Młodych Dziennikarzy – ex eaquo Krystianowi  Kaliszakowi, autorowi felietonów filmowych „Powstanie”, „Plaga much”, „Kamienica”  opublikowanych na antenie TVP  i Wojciechowi Czeskiemu, autorowi artykułów „Węzeł gordyjski <<Rzeczypospolitej Mosińskiej>>, „Pożoga 1848”, „ Krauthoferow wieści” drukowanych w Gazecie  Mosińsko – Puszczykowskiej.

 

Jury postanowiło przyznać wyróżnienie honorowe red. Arkadiuszowi Małyszce, red. nacz. Zeszytów Historycznych Wielkopolskiej Solidarności za cenną i wartościową inicjatywę wydawniczą, jaką są „Zeszyty”.

 

Od tego roku  Zarząd WO SDP postanowił przyznać nagrodę Laur Wielkopolskiego Oddziału SDP.  Otrzymuje je red. Barbara Miczko-Malcher z Radia Poznań, która obchodzi w tym roku jubileusz 50-lecia pracy zawodowe oraz red. Sławomir Kmiecik, były dziennikarz Głosu Wielkopolskiego, autor książek „Przemysł pogardy” t. 1 i t.2.

 

Nagrody zostaną wręczone  w pierwszej połowie czerwca.

 

Pożegnaliśmy Stefana Bratkowskiego, honorowego prezesa SDP

Rodzina, przyjaciele, środowisko dziennikarskie, przedstawiciele władz Warszawy towarzyszyli we wtorek 11 maja, w ostatniej drodze Stefana Bratkowskiego, dziennikarza, pisarza, publicysty, honorowego prezesa Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich.   

 

Odprowadzenie prochów alejkami warszawskich Powązek, do rodzinnego grobu odbyło się w gorące majowe popołudnie. Pogrzeb miał uroczystą asystę stołecznej straży miejskiej, przy grobie trębacz odegrał hejnał Warszawy.

 

W odczytanym liście prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski przypomniał, że Stefan Bratkowski  „w wolnej Polsce był jednym z najważniejszych dziennikarskich autorytetów. Był ikoną dziennikarstwa i drogowskazem moralnym”.

 

„Skąd przychodzimy? Z czym do nieśmiertelności? Kim chcą być Polacy? – to niektóre z pytań, na które szukał odpowiedzi. Niektóre pozostawił nam jako zadania” – napisał prezydent stolicy.

 

Redaktor naczelny tygodnika „Polityka” Jerzy Baczyński, wspominając Bratkowskiego, powiedział, że był on dla niego idolem, mentorem, nauczycielem.

 

– Mówił, że dziennikarstwo to nie jest zawód taki jak każdy inny, to misja publiczna, służba społeczna – podkreślił naczelny „Polityki”.

 

Rzecznik Praw Obywatelskich Adam Bodnar, w swoim wystąpieniu zauważył, że honorowy prezes SDP, stał się ważnym symbolem walki o wolność słowa i pluralizm mediów.

 

Ostatnie lata pracy Bratkowskiego w portalu „Studio Opinii” wspominał Bogdan Miś. Publicysta Ernest Skalski natomiast w swoim przemówieniu nawiązał do okresu, gdy Stefan Bratkowski był prezesem Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich.  – Apogeum jego działalności to chyba była właśnie prezesura SDP w latach 1980 –  81, a później w podziemiu, w okresie stanu wojennego – powiedział.

 

Stefan Bratkowski zmarł 18 kwietnia, po długiej chorobie, miał 86 lat.

 

Wspomnienia o Stefanie Bratkowskim TUTAJ.

 

Laudacja Ignacego Rutkiewicza wygłoszoną podczas uroczystości wręczenia Stefanowi Bratkowskiego wyróżnienia Laur SDP 2004 TUTAJ.

 

jka

 

 

 

 

Nowy numer „Forum Dziennikarzy” o mediach regionalnych

Dostępny jest już nowy numer „Forum Dziennikarzy”, w którym sporo miejsca poświęciliśmy sytuacji mediów regionalnych zakupionych przez PKN Orlen.

 

Autorzy tekstów pokazują jakich spustoszeń dokonano w gazetach regionalnych, kiedy te były własnością niemieckiej grupy prasowej. Zdaniem jednego z bohaterów tekstu Marii Giedz zostały one sprowadzone w tamtym czasie do roli produktów gazetopodobnych.

 

Elżbieta Królikowska-Avis ujawnia, dlaczego tuż po zakupie regionalnych tytułów zaatakowano Daniela Obajtka, prezesa PKN Orlen.

 

Jaromir Kwiatkowski i jego rozmówcy obnażają mechanizm degradacji funkcji medium regionalnego na przykładzie Gazety Codziennej „Nowiny” w Rzeszowie.

 

Metodę na poprawę sytuacji w mediach publicznych przedstawia Jan Pawlicki w tekście „Czas na zmiany”.

 

Po sporej dawce tekstów pokazujących nienajlepszą kondycję mediów regionalnych, czas na inne tematy.

 

Jerzy Wojciewski przybliża sylwetkę Ireny Anders, zwanej ikoną polskiej emigracji.

 

Teresa Kaczorowska przypomina postać Adama Zagajewskiego, niezwykłego poety, który kilkukrotnie był kandydatem do literackiej Nagrody Nobla.

 

Alina Bosak w tekście „Człowiek wobec katastrof i technologicznej inwazji” opisuje życie niezwykłego pisarza i wizjonera – Stanisława Lema, patrona roku 2021.

 

O życiu chrześcijan na Bliskim Wschodzie, prześladowaniach i świadomości, że za wiarę w Chrystusa tutaj można zginąć, opowiada Maria Giedz w tekście „Za to traci się życie”.

 

Na pytania czy Polska może się stać źródłem odnowy katolickiej tradycji w Europie i czy Kościół w Polsce wzmacnia się przez cierpienia, odpowiada Ksiądz Arcybiskup Adam Szal, Metropolita Przemyski.

 

Jak zwykle w najnowszym numerze „Forum Dziennikarzy” znajdziecie Państwo jeszcze wiele innych, bardzo ciekawych tekstów.

 

Miłej lektury życzy

 

Andrzej Klimczak

 

 

Numer 2 (141)/2021 do pobrania

 

 Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury

 

MSZ odpowiada na apele SDP w obronie białoruskich dziennikarzy

Ministerstwo Spraw Zagranicznych odpowiedziało na apele Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich w obronie represjonowanych dziennikarzy na Białorusi zapewniając, że podejmuje działania mające na celu pomoc wolnym mediom w tym kraju.    

 

SDP wiele razy apelowało o uwolnienie aresztowanych przez reżim Łukaszenki dziennikarz i zaprzestanie represjonowania wolnych mediów na Białorusi. Stowarzyszenie zorganizowało również  akcję „Solidarni z Białorusią”, wydało książkę „Jestem dziennikarzem. Dlaczego mnie bijecie” z relacjami prześladowanych dziennikarzy białoruskich oraz przekazało sprzęt dla Centrum Białoruskiej Solidarności.

 

Nasze działania spotkały się z odpowiedzią MSZ.

 

„W imieniu Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP chciałbym podziękować za apel wystosowany przez Stowarzyszenie Dziennikarzy Polskich oraz inne organizacje i związki dziennikarskie w Europie w związku z represjami władz Republiki Białorusi skierowanymi wobec społeczeństwa i przedstawicieli środowisk dziennikarskich, wykonujących swoją pracę na Białorusi” – czytamy w piśmie, które podpisał Jan Hofmokl, dyrektor Departament Wschód MSZ.

 

Dalej podkreślono w nim, że postulowane przez SDP  uwolnienie uwięzionych dziennikarzy, czy umorzenie toczonych wobec nich postępowań wpisują się w kompleksowe działania władz Rzeczypospolitej Polskiej w obszarze wsparcia białoruskiego społeczeństwa i ochrony praw człowieka.

 

„Polska nie pozostaje obojętna na krzywdę, jaka wyrządzana jest wszystkim obywatelom Białorusi, w tym także tym reprezentującym wolne media. Zdajemy sobie sprawę z dramatycznej sytuacji, w jakiej znajdują się obecnie Białorusini. Komplementarna do systematycznych apeli o przestrzeganie praw człowieka, które Polska wystosowuje indywidualnie i razem z międzynarodową wspólnotą demokratyczną, jest nasza praktyczna pomoc udzielana białoruskiemu społeczeństwu od początku trwającego kryzysu” – pisze przedstawiciel MSZ.

 

Przypomniano, że Polska apelowała o międzynarodową solidarność wobec bezprawnego skazania na Białorusi dziennikarek telewizji Biełsat, Kaciaryny Andrejewej i Darii Czulcowej, co skutkowało podjęciem sprawy na najwyższych międzynarodowych szczeblach.

 

„Systematycznie upominamy się o także o los innych więzionych dziennikarzy i aktywistów działających w obszarze mediów, np. lhara Losika, czy ostatnio także Andrzeja Poczobuta – dziennikarza i działacza organizacji mniejszości polskiej” – zapewniło MSZ.

 

„Jestem pewien, że nasze wspólne wysiłki przyniosą wymierne skutki i doprowadzą do uwolnienia przedstawicieli wolnych mediów na Białorusi i wszystkich innych bezprawnie skazanych, a także przyczynią się do realizacji postulatów białoruskich środowisk prodemokratycznych” – napisał na koniec Jan Hofmokl.

 

Cały list MSZ do prezes SDP Krzysztofa Skowrońskiego można przeczytać TUTAJ.

 

opr. jka

 

28. edycja konkursu NAGRODY SDP – przedłużony termin przyjmowania zgłoszeń

W związku z licznymi prośbami, termin składania prac do konkursu NAGRODY SDP został przedłużony do 25 kwietnia br.

 

Stowarzyszenie Dziennikarzy Polskich przyzna nagrody za najlepsze prace w polskiej prasie, radiu, telewizji i internecie, opublikowane lub wyemitowane w mediach w roku 2020. Konkurs ma charakter otwarty, mogą w nim uczestniczyć wszyscy dziennikarze, fotoreporterzy i fotografowie.

 

Tak jak w roku ubiegłym, nagrody i wyróżnienia przyznane będą w 14 kategoriach tematycznych. Najstarsza nagroda – Główna Nagroda Wolności Słowa ufundowana jest przez Zarząd Główny SDP, dotyczy publikacji w obronie demokracji i praworządności, demaskujących nadużycia władzy, korupcję, naruszanie praw obywatelskich, praw człowieka. Stowarzyszenie jest również fundatorem Nagrody Watergate, przyznawanej za najlepsze prace z zakresu dziennikarstwa śledczego.

 

Pozostałe kategorie konkursowe: Nagroda im. Kazimierza Dziewanowskiego za publikacje o problemach i wydarzeniach na świecie, Nagroda im. Krystyny Grzybowskiej za publicystykę o tematyce europejskiej, Nagroda im. Macieja Łukasiewicza za publikacje na temat współczesnej cywilizacji i kultury oraz popularyzację wiedzy, Nagroda im. Janusza Kurtyki za publikacje o tematyce historycznej, Nagroda im. Eugeniusza Kwiatkowskiego za dziennikarstwo ekonomiczne, Nagroda im. Aleksandra Milskiego dla redakcji mediów lokalnych za podejmowanie tematów ważnych dla ich społeczności, Nagroda im. Stefana Żeromskiego za publikacje o tematyce społecznej, Nagroda im. Adolfa Bocheńskiego skierowana do młodych dziennikarzy (do 30. roku życia) za wyróżniające się dokonania dziennikarskie, Nagroda im. Kazimierza  Wierzyńskiego za publikacje o tematyce sportowej. SDP zaprasza fotoreporterów i fotografów do dwóch kategorii konkursowych: Nagroda im. Eugeniusza Lokajskiego za fotografię o tematyce sportowej oraz Nagroda im. Erazma Ciołka za fotografię społecznie zaangażowaną.

 

W ramach konkursu SDP organizowana jest również nagroda Klubu Publicystów Ochrony Środowiska „Ekos” (afiliowanego przy SDP) – Nagroda im. prof. Stefana Myczkowskiego, przyznawana za najlepsze publikacje o problemach ochrony środowiska.

 

Nagroda Specjalna Fundacji Solidarności Dziennikarskiej to piętnasta kategoria konkursowa.

 

Oceniając nadesłane publikacje, Jury konkursu o Nagrody SDP 2020 będzie brało pod uwagę następujące kryteria: oryginalność  i nowatorstwo prac,  śmiałość w podejmowaniu tematów trudnych i kontrowersyjnych, atrakcyjność formalną przekazu i jego komunikatywność, walory dydaktyczne i estetyczne, rzetelność – zwłaszcza przy oddzielaniu informacji od opinii i komentarzy, podkreślenie, co jest własną oceną, a co cytatem, wiarygodność, udokumentowanie źródeł i weryfikację podanych treści, zachowanie proporcji i kontekstu sprawy.

 

Nagradzane będą przede wszystkim prace autorskie – indywidualne lub zespołowe, ale nagroda może być przyznana również redakcji.

 

Laureatów kategorii publicystycznych wybierze Jury Główne Nagród SDP, natomiast nagrody za zdjęcia i fotoreportaże przyzna odrębny skład jurorów – ekspertów fotografii prasowej. Jury Główne opierać się będzie na rekomendacjach Jury Selekcyjnego, które dokona przeglądu i oceny wszystkich nadesłanych prac. Rekomendacje Jury Selekcyjnego nie są wiążące dla Jury Głównego.

 

Ocena prac zgłoszonych do nagród fotograficznych również przebiegać będzie dwuetapowo: selekcji dokona zespół jurorów powołany przez Klub Fotografii Prasowej SDP, laureatów wybierze Jury Główne nagród fotograficznych.

 

Szczegółowe informacje o konkursie zawarte są w regulaminie (pobierz TUTAJ).

 

Karta zgłoszenia (pobierz TUTAJ).

 

Laureatów Nagród SDP 2020 poznamy podczas uroczystej gali wręczenia nagród w czerwcu br., na którą zapraszamy do Domu Dziennikarza w Warszawie.

 

Komunikaty dotyczące przebiegu konkursu podawane będą na bieżąco na portalu www.sdp.pl

 

Materiały dotyczące poprzednich edycji konkursu o Nagrody SDP (od 1992 roku) dostępne są TUTAJ.

 

FUNDATORZY ORAZ  SPONSORZY KONKURSU: BP Europa SE Oddział w Polsce, FAKRO Sp. z o.o., Fundacja Agencji Rozwoju Przemysłu, Fundacja Macieja Rybińskiego, Fundator Prywatny Nagrody im. Erazma Ciołka, Polska Agencja Prasowa,  Stowarzyszenie Dziennikarzy i Wydawców REPROPOL, Zarząd Główny SDP

 

PARTNERZY I PATRONI: Fundacja Solidarności Dziennikarskiej, Instytut Pamięci Narodowej, Lasy Państwowe, Narodowe Centrum Kultury, Totalizator Sportowy Sp. z o.o.,  Stowarzyszenie Autorów ZAiKS.

 

Projekt zrealizowany we współpracy z Narodowym Centrum Kultury.

 

bd

To może ostatni, co tak piórem wodzi

Stefan Bratkowski otrzymał Laur SDP 2004, przypominamy laudację Ignacego Rutkiewicza wygłoszoną podczas uroczystości wręczenia wyróżnienia.

 

Patrzcie i uczcie się młodzi,

to może ostatni, co tak piórem wodzi.

 

I już całkiem serio: rzadko się zdarza, by w jednej osobie zamieszkały: temperament publicysty, pasja społecznika-reformatora, dociekliwość badacza historyka i wielkie poczucie humoru.

 

A taki jest właśnie Stefan. Autor niezliczonej liczby wystąpień w sprawach publicznych na rzecz społeczeństwa obywatelskiego i cywilizacyjnego postępu, budowanych równocześnie od góry i od dołu, od małych społeczności lokalnych, wspieranych przez niezależne lokalne gazety, które cieszą się jego szczególną sympatią.

 

Umie przy tym nie tylko krzepko trzymać pióro w garści, ale – kiedy trzeba – zakasać rękawy i własnym przykładem pokazywać, jak to się robi.

 

Przypomnijmy epopeje „Życia i Nowoczesności”, przypomnijmy inspirującą rolę w Konwersatorium Doświadczenie i Przyszłość, przypomnijmy odnowę naszego stowarzyszenia, zapoczątkowaną jesienią 1980 r., przypomnijmy,, mówioną gazetę” z czasu stanu wojennego. Przypomnijmy impuls do opracowania dla Wyższej Szkoły Dziennikarskiej im. M. Wańkowicza autorskiego programu studiów, mającego kształcić profesjonalnych dziennikarzy, kulturalnych inteligentów i świadomych obywateli.

 

Publicysta, pisarz, działacz – zasiada, nie, nie zasiada, lecz z niebywałą energią działa w najrozmaitszych stowarzyszeniach i towarzystwach, w których rzuca jeden za drugim nowatorskie pomysły, z przekonaniem idąc nieraz pod prąd i wiatr.

 

Może wydawać się, że czasem unosi się kilka centymetrów nad realną rzeczywistością, ale zwykle okazuje się, że to on miał rację, był realistą.

 

W bibliografii publikacji Stefana reportaże i artykuły, komentarze i polemiki, felietony i eseje, podręczniki dla dziennikarzy i działaczy społecznych sąsiadują z dziełami. Tak, dziełami, wymagającymi wielkiej wiedzy i kompetencji, jak bardzo osobisty zarys historii Polski, studia z dziejów Rusi, historia powszechna pieniądza.

 

Ile w nim romantyka, ile zaś pozytywisty, ustalić niepodobna. Z pewnością jednak ta mieszanka nieraz już przyniosła i nadal przynosi rozliczne i ważne efekty.

 

Laur SDP nie mógł trafić w godniejsze ręce. Podziwiamy Cię i to może ostatni, co tak piórem wodzi kochamy, Stefanie!

 

Fot. Jacek Herok

 

Niezwykle ważny człowiek – wspomnienia o STEFANIE BRATKOWSKIM

 

Odszedł Stefan Bratkowski, honorowy prezes SDP

 

Odszedł Stefan Bratkowski, honorowy prezes SDP

Stefan Bratkowski, dziennikarz, publicysta, pisarz, wieloletni oraz honorowy prezes Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich, zmarł 18 kwietnia po długiej chorobie.

 

Tę smutną wiadomość przekazał portal studioopinii.pl, którego był twórcą i szefem.

 

Stefan Bratkowski urodził się 22 listopada 1934 roku we Wrocławiu. Absolwent prawa na Uniwersytecie Jagiellońskim. Karierę dziennikarską rozpoczynał w 1956 roku w redakcji „Po prostu”, pisał reportaże, później książki reporterskie. W Księdze wróżb prawdziwych opisywał przyszłość tworzoną przez postęp nauki i techniki, w Grze o jutro podważał sposób funkcjonowania  gospodarki PRL.

 

W 1970 roku został redaktorem dodatku do „Życia Warszawy” – „Życie Nowoczesności”, z którego usunięto go trzy lata później z przyczyn politycznych.

 

W październiku 1980 roku, na fali przemian związanych z powstaniem „Solidarności”, został wybrany na prezesa Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich. Po wprowadzeniu stanu wojennego nadal kierował tą organizacją, która działała już w podziemiu. Był twórcą „Gazety Dźwiękowej”. W 1989 roku ponownie wybrano go prezesem zalegalizowanego SDP,  funkcję tę pełnił do 1990 roku, potem został honorowym prezesem stowarzyszenia.

 

Był współzałożycielem „Gazety Wyborczej”, do której do 1995 roku pisywał felietony. Później został m.in. publicystą „Rzeczpospolitej”.

 

Jeden z inicjatorów Fundacji Centrum Prasowe dla Krajów Europy Środkowo-Wschodniej, wchodził w skład rady programowej Stowarzyszenia Pracowników, Współpracowników i Przyjaciół Rozgłośni Polskiej Radia Wolna Europa Imienia Jana Nowaka-Jeziorańskiego.

 

Autor wielu książek m.in. Skąd przychodzimy,  Z czym do nieśmiertelności,  Nowy Marsyliusz, czyli społeczeństwo inteligentne, Najkrótsza historia Polski,  Podróż do nowej przeszłości, Pod wspólnym niebem: krótka historia Żydów w Polsce i stosunków polsko-żydowskich.

 

 

opr. jka, fot. Wikipedia.