Konkurs o Nagrody SDP 2019. Przedłużony termin przyjmowania prac

W związku z licznymi prośbami dziennikarzy termin składania prac do Konkursu o Nagrody SDP został przedłużony do 15 lutego 2020 r.

 

Stowarzyszenie Dziennikarzy Polskich przyzna nagrody za najlepsze prace w polskiej prasie, radiu, telewizji i internecie, opublikowane lub wyemitowane w mediach w 2019 roku. Konkurs ma charakter otwarty, mogą w nim uczestniczyć wszyscy dziennikarze, fotoreporterzy i fotografowie.

 

W tym roku nagrody i wyróżnienia przyznane będą aż w 15 kategoriach. Najstarsza nagroda – Główna Nagroda Wolności Słowa dotyczy publikacji w obronie demokracji i praworządności, demaskujących nadużycia władzy, korupcję, naruszanie praw obywatelskich, praw człowieka; ufundowana jest przez Zarząd Główny SDP w najwyższej w tym konkursie wysokości 20 tys. zł. Stowarzyszenie jest również fundatorem Nagrody Watergate, przyznawanej za najlepsze prace z zakresu dziennikarstwa śledczego.

 

Pozostałe kategorie konkursowe:

 

Nagroda im. Kazimierza Dziewanowskiego za publikacje o problemach i wydarzeniach na świecie

 

Nagroda im. Krystyny Grzybowskiej za publicystykę o tematyce europejskiej

 

Nagroda im. Macieja Łukasiewicza za publikacje na temat współczesnej cywilizacji i kultury oraz popularyzację wiedzy

 

Nagroda im. Janusza Kurtyki za publikacje o tematyce historycznej

 

Nagroda im. Eugeniusza Kwiatkowskiego za dziennikarstwo ekonomiczne

 

Nagroda im. Aleksandra Milskiego dla redakcji mediów lokalnych za podejmowanie tematów ważnych dla ich społeczności

 

Nagroda im. Stefana Żeromskiego za publikacje o tematyce społecznej

 

Nagroda im. Adolfa Bocheńskiego skierowana do młodych dziennikarzy (do 30 roku życia) za wyróżniające się dokonania dziennikarskie

 

Nagroda im. Kazimierza  Wierzyńskiego za publikacje o tematyce sportowej

 

SDP zaprasza fotoreporterów i fotografów do dwóch kategorii konkursowych: Nagrody im. Eugeniusza Lokajskiego za fotografię o tematyce sportowej oraz Nagrody im. Erazma Ciołka za fotografię społecznie zaangażowaną.

 

W ramach konkursu SDP przyznawana jest również nagroda Klubu Publicystów Ochrony Środowiska „Ekos” (afiliowanego przy SDP) – Nagroda im. prof. Stefana Myczkowskiego za najlepsze publikacje o problemach ochrony środowiska.

 

W tym roku SDP wprowadziło do regulaminu Nagrodę Specjalną Fundacji Solidarności Dziennikarskiej jako piętnastą kategorię konkursową.

 

Oceniając nadesłane publikacje, Jury konkursu o Nagrody SDP 2019 będzie brało pod uwagę następujące kryteria: oryginalność  i nowatorstwo prac,  śmiałość w podejmowaniu tematów trudnych i kontrowersyjnych, atrakcyjność formalną przekazu i jego komunikatywność, walory dydaktyczne i estetyczne, rzetelność – zwłaszcza przy oddzielaniu informacji od opinii i komentarzy, odkreślanie, co jest własną oceną, a co cytatem, wiarygodność, udokumentowanie źródeł i weryfikację podanych treści, zachowanie proporcji i kontekstu sprawy. Nagradzane będą przede wszystkim prace autorskie – indywidualne lub zespołowe, ale nagroda może być przyznana również redakcji.

 

Laureatów najlepszych publikacji wybierze Jury Główne Nagród SDP, natomiast nagrody za zdjęcia i fotoreportaże przyzna odrębny skład jurorów – ekspertów fotografii prasowej. Jury Główne opierać się będzie na rekomendacjach Jury Selekcyjnego, które dokona przeglądu i oceny wszystkich nadesłanych prac. Rekomendacje Jury Selekcyjnego nie są jednak wiążące dla Jury Głównego.

 

Ocena prac zgłoszonych do nagród fotograficznych również będzie przebiegać dwuetapowo: selekcji dokona zespół jurorów powołany przez Klub Fotografii Prasowej SDP, w drugim etapie laureatów wybierze Jury Główne Nagród Fotograficznych.

 

Szczegółowe informacje o konkursie zawarte są w regulaminie.

 

Karta zgłoszenia (pobierz)

 

Laureatów Nagród SDP 2019 poznamy podczas uroczystej gali wręczenia nagród w marcu br., na która odbędzie się w Domu Dziennikarza przy ul. Foksal 3/5 w Warszawie.

 

Komunikaty dotyczące przebiegu konkursu podawane będą na bieżąco na portalu www.sdp.pl.

 

Materiały dotyczące poprzednich edycji konkursu o Nagrody SDP (od 1992 roku) dostępne są na stronie Pracowni Wolnego Słowa SDP (tutaj)

 

FUNDATORZY ORAZ SPONSORZY KONKURSU

 

GŁÓWNY PARTNER KONKURSU

 

PARTNERZY I PATRONI

 

 

KONKURS WSPIERA

PATRONI MEDIALNI

 

Odeszła ś.p. Krystyna Budniewska

Z wielkim żalem żegnamy

 

Ś.P. Krystynę Budniewską

 

wieloletnią dziennikarkę Polskiego Radia,

członkinię Oddziału Warszawskiego Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich.

 

Na zawsze pozostanie w naszej pamięci.

 

Rodzinie Zmarłej składamy serdeczne wyrazy współczucia.

 

Koleżanki i Koledzy z SDP

 

 

Pożegnaliśmy Wojciecha Piotra Kwiatka

W poniedziałek, 10 lutego odbył się pogrzeb Wojciecha Piotra Kwiatka, dziennikarza, pisarza, wieloletniego członka Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich.

 

Kościół pod wezwaniem św. Zygmunta na warszawskich Bielanach, w którym oprawiono żałobną Mszę Św. wypełnił się tłumem przyjaciół i znajomych Wojtka,  wokół trumny ścieliło się mnóstwo wieńców i kwiatów. Przed rozpoczęciem liturgii, wspominając zmarłego, jeden z jego kolegów, podkreślił, iż był on „kolorowym ptakiem, ubarwiającym każde spotkanie”. Erudyta, człowiek wielu talentów, mający niebanalne spojrzenie na różne sprawy, wierny swoim zasadom, spokojny i koleżeński, chłopak z gitarą, zachłanny na życie, mimo różnych kolei życia zawsze blisko Pana Boga – taki obraz Wojtka wyłonił się z tych krótkich wspomnień.

 

Wojciech Kwiatek spoczął na Cmentarz Wawrzyszewskim w Warszawie. Zmarł 5 lutego, miał 68 lat.

 

jka

 

Wspomnienie Klubu Publicystyki Kulturalnej SDP o Wojciechu Kwiatku

 

III Charytatywny Bal u Dziennikarzy na Foksal w dworskich klimatach

Już po raz trzeci odbył się Charytatywny Bal u Dziennikarzy na Foksal. Imprezę, podczas której zbierano datki na Fundację Solidarności Dziennikarskiej pomagającą żurnalistom znajdującym się w trudnej sytuacji życiowej, zorganizowało Stowarzyszenie Dziennikarzy Polskich i Fundacja Kulturalna Polska.   

 

„Dwór i Chata Polska” – taki był temat balu, nic więc dziwnego, że w sobotę 8 lutego, w restauracji Villa Foksal w Warszawie nie zabrakło i swojskiego jedzenia i dworskich tańców.

 

Najpierw uczestników zabawy, wśród których byli nie tylko dziennikarze i ludzie mediów, ale również przedstawiciele biznesu oraz dyplomaci,  powitali gospodarze imprezy – prezes SDP Krzysztof Skowroński i Anna Popek. Następnie, jak na prawdziwy bal przystało, odtańczono uroczystego poloneza, którego poprowadził Zespół Tańca Historycznego Chorea Antiqua.  Potem były już szaleństwa do rana zarówno przy muzyce na żywo wykonywanej przez Standard Brass Band oraz gwiazdę wieczoru Marlenę Drozdowską, jak i przy nieśmiertelnych przebojach lat 80. i  90. serwowanych przez Marka Sierockiego.

 

jka

 

Galeria zdjęć z balu

 

Pożegnanie Wojtka Kwiatka od Klubu Publicystyki Kulturalnej

Rankiem, 5 lutego 2020 r. odszedł od nas redaktor Wojciech Piotr Kwiatek. Prażanin, silnie odczuwający więź z ludowym etosem warszawskiej Pragi, miłośnik twórczości Marka Nowakowskiego. Umawiał się w ostatnich latach najchętniej w kawiarni „Piotruś” przy Nowym Świecie, w pobliżu lub przy stoliku upamiętniającym pisarza. O tym jednak wiedzieli jedynie najbliżsi jego przyjaciele. Naturalnie, jego wizjer ogarniał znacznie szersze horyzonty, przede wszystkim kultury, nie tylko polskiej, a także polityki i życia społecznego.

 

Za komuny, po studiach filologicznych na Uniwersytecie Wrocławskim i Warszawskim, „ukrył się” w światku czy może w świecie (daleki jestem od pomniejszania jego wartości) literatury detektywistycznej czy szerzej kryminalnej, która stała się (czy może była od początku, skoro rozważaniom nie wyłącznie teoretycznym na ten temat poświęcił swoja pracę magisterską) jego wielką pasją. Po latach z pracy magisterskiej zrobił interesującą książkę pt. Zagadki bez niewiadomych. Kto i kiedy zamordował polską powieść kryminalną? Jako redaktor „Iskier” wyszukiwał młode talenty, sam próbował z powodzeniem dołączyć do grona autorów literatury kryminalnej, pisząc m.in. Słabą płeć czy Za żadne pieniądze.

 

Żywy nerw kryminalny przejawia jego późniejsza znacznie powieść radiowa Kretowisko, pisana z odcinka na odcinek i odczytywana w Radiu WNET, w okresie jego  początków. Wbrew pozorom, mimo oczywistej instrumentalności i zawężeń, związanych z warunkami w jakich powstało, Kretowisko ma samodzielną wartość literacką i jako kryminał, i jako political fiction.

 

Trzeba było powstania przed dziesięciu laty Radia WNET Krzysztofa Skowrońskiego, żeby doszło do odkrycia niezwykłego talentu radiowego Wojtka. Bez wątpienia stał się jedną z ikon tego niezwykłego i tak świetnie rozwijającego się Radia. Jego audycja wieczorna poświęcona kulturze, ale kulturze szeroko pojętej, pt. Smaki i niesmaki, do której współprowadzenia miałem zaszczyt być zaproszony w okresie, gdy Radio nadawało audycje jeszcze z Hotelu Europejskiego, a potem z lokalu przy Koszykowej 8 (krótko to trwało jedynie z mojej winy) gromadziła postaci i mówiła o zjawiskach i wydarzeniach, którymi prawie nikt inny w tym czasie się nie zajmował. Takimi jak Galeria Działań na Ursynowie, jak problemy zmieniającego się języka debaty publicznej, upadek teatru czy misji telewizji publicznej, albo fatalnego losu jednego z najwybitniejszych polskich publicystów o pokroju konserwatywnym, Piotra Skórzyńskiego. Kurier Kulturalny Wojtka Kwiatka, piątkowe kilkuminutowe wejścia na zakończenie Poranka WNET, poświęcone filmowi/filmom, książce wystawie czy przedstawieniu teatralnemu to były perełki felietonistyki kulturalnej. Czuł formę radiową, żywe słowo, jak mało kto. Ale to w ostatnim dziesięcioleciu.

 

Już wiele lat temu prezentował się jako znakomity, waleczny publicysta piszący, przede wszystkim na łamach niezapomnianego tygodnika „Nasza Polska” Marii Adamus, gdzie był przez wiele lat sekretarzem redakcji. Jego publikowane tam przez pewien czas Dialogi europejskie, gdyby je rozbudował i zebrał w książce, byłyby rewelacją intelektualno-literacką. Ironia, pogranicze groteski, ośmieszanie różnych „europejskich” głupstw, przy pozorach zachowywania powagi (to tak jak opowiada się dowcipy z kamienną twarzą) i oswajanie przerozmaitej grozy i zgrozy, której elementy właśnie się ziszczają na naszych oczach i dotykają naszego kraju – to treść owych niedokończonych dialogów.

 

Jak przystało na indywidualistę, Wojtek miał również inne rzeczy niedokończone, m.in. spisywane w formie eseistycznej swoje rozmowy z Bogiem, o których raz kiedyś mi wspomniał. Jakiś czas temu przeżył głęboką metanoję, rzeczywiste nawrócenie,  poprosił ks. Stanisława Małkowskiego (który był kapelanem redakcji „Naszej Polski”) o przewodnictwo duchowe i pod tym patronatem, jak myślę, szedł duchowo wzwyż.

 

Kilka lat temu wznowił książkę wydaną 23 lata przedtem o początkach transformacji, w której pewną rolę odegrała także „długa ręka Moskwy”, ujawniona przez Cenckiewicza dwadzieścia lat później. W Akrobatach i kuglarzach z 1993 roku (wznowionych bodaj w 2016) autor nie ma co do tego złudzeń, podobnie jak co do tego, kogo ta ręka dotknęła i przemieniła nie do poznania. I wreszcie znakomita książka sprzed kilku lat pt. Obywatel, powieść sensacyjna, political fiction całą gębą, napisana najwyraźniej pod wpływem gorącej tęsknoty do sprawiedliwości, do zadośćuczynienia za popełnione zło. W ostatnim czasie narodziła się nadzieja na ekranizację powieści, Wojtek napisał scenariusz (z pomocą fachowca z tej dziedziny), zaaprobowany przez Polski Instytut Sztuki Filmowej i zimą miały rozpocząć się zdjęcia do filmu. Obawiam się, czy w obliczu śmierci autora książki, projekt ten nie zostanie zaniechany.

 

W Internecie, na Facebooku i w materiałach Radia WNET napisano wiele o tym, jakim Wojtek Kwiatek był człowiekiem, że swoją audycję rozpoczynał słowami „Piękne Panie i Szlachetni Panowie”, że był wyczulony na dziejące się zło i dążył ku dobru, że był szarmancki wobec pań i lojalny w przyjaźni. To wszystko prawda. Ale prawdą jest też, że każdą swoją audycję zaczynał od określenia stanu przyrody i pogody i od ich wpływu na psychikę człowieka, na nastrój rozpoczynającego się wieczoru. On, człowiek z gruntu miastowy, reagował cienkoskóro na wiatr, ulewę za oknem, czy po prostu deszcz jesienny, deszcz… Miał naturę poety i zresztą pisywał dobre wiersze, jak np. ten o rozbieraniu choinki.

 

W sieci wymienione są też wszystkie sprawowane przezeń funkcje, zwłaszcza w SDP, gdzie był m.in. wiceprzewodniczącym naszego Klubu Publicystyki Kulturalnej i to wiceprzewodniczącym twórczym, samodzielnym. Warto jeszcze podkreślić, że oprócz kryminałów, jego wielką pasją był film, nawet w ostatnich latach trudnych dla niego z powodu gnębiących go chorób, nie opuszczał żadnego pokazu, bez względu na samopoczucie. W SDP prowadził Dyskusyjny Klub Filmowy.

 

Można by wymieniać kolejne role czy funkcje, pełnione przez Wojtka. Myślę jednak, że na zakończenie trzeba powiedzieć o podwójnym żalu: pierwszy żal to ten, że odchodzi człowiek, który był w naszym serdecznym krajobrazie codziennym. A drugi żal to, że Wojtek miał jeszcze w sobie ogromny potencjał intelektualny, twórczy, duchowy i literacki. Jego dorobek pozwalał mu z pewnością myśleć o sobie: non omnis moriar. Nie skończył jeszcze 69 lat. Dlaczego, Panie Boże, nie dałeś mu choćby dekady? Twoja wola, Panie. R.I.P.

 

Jerzy Biernacki

Wiceprzewodniczący Kluby Publicystyki Kulturalnej SDP

 

Msza św. żałobna zostanie odprawiona w kościele św. Zygmunta przy placu Konfederacji na warszawskich Bielanach, w poniedziałek 10 lutego 2020 r., o godz. 11.00.

 

 

Losy Polaków – od Solidarności do wolności

Losy Polaków na obydwu półkulach świata – prezentowane przez 14 lat podczas Festiwali Polonijnych „Losy Polaków”– były tematem drugiego w tym roku Spotkania Klubu Publicystyki Kulturalnej SDP.

 

Zaproszenie KPK SDP przyjął bowiem Zygmunt Gutowski – prezes Fundacji Polska-Europa-Polonia, inicjator, współorganizator i wieloletni dyrektor tych Festiwali. Z zawodu inżynier, z zamiłowania dziennikarz (członek SDP od 1989 r.), filmowiec, społecznik i animator kultury. Znany działacz opozycji: członek NSZZ „Solidarność” (od 1980 r.), internowany w stanie wojennym, współorganizator Studia Wyborczego „Solidarność” w 1989 r. Odznaczony m.in. Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski oraz Krzyżem Wolności i Solidarności.

 

Nazwa Festiwalu pochodzi od cyklu programów „Losy Polaków”, przygotowywanych w TVP1 przez Zygmunta Gutowskiego, Zygmunta Skoniecznego i Stefana Truszczyńskiego w latach 1990-91. Później losy Polaków rozsianych po całym świecie prezentowano często podczas festiwali w Niepokalanowie (dziś KSF Niepokalana), aż w 2004 r. wyłonił się jako samodzielny. W tym roku jesienią odbędzie się jubileuszowy już XV Festiwal Polonijny „Losy Polaków” jego głównymi tematami mają być: 100. rocznica Bitwy Warszawskiej 1920; 40. rocznica powstania Ruchu „Solidarność”; beatyfikacja ks. Prymasa Stefana Kardynała Wyszyńskiego. Co roku wpływa blisko 100 filmów i utworów multimedialnych, które ocenia jury pod okiem znanego reżysera Pawła Woldana. Nagrodzone filmy są później często prezentowane w różnych środowiskach polonijnych świata.

 

Na spotkanie w Domu Dziennikarza, w środę 5 lutego 2020 r., przybyło blisko 30 osób, w tym obecny dyrektor Festiwalu Ryszard Łączyński, kilkoro reżyserów filmów nagradzanych podczas Festiwali (m.in. Bogusława Stanowska-Cichoń z Krakowa, Eugene Starky z Nowego Jorku), Piotr Strutyński z Departamentu Współpracy z Polonią i Polakami za Granicą MSZ, Zbigniew Ludger Olszewski  prezes Fundacji Polonia Gospodarcza Świata.  Głos zabierali także działacze polonijni z emigracji: Jacek Cholewski (Australia) i Marek Nadolski (Grecja). Rozmowy przeplatano fragmentami filmów reż. Zygmunta Skoniecznego i Zygmunta Gutowskiego z lat 1990-92, zrealizowanych w TVP 1 kierowanym przez red. Stefana Truszczyńskiego.

 

Były to:

 

„Oni umierali w ostrogach”  – o tradycjach polskich ułanów, m.in. o gen. Michale Gutowskim (Polska)

– „Polski dom w Paryżu” – o Gniewie i Konstantym Wołosiewicz z Paryża (Francja)

– „Wędrówka uczonych”  – o prof. Witoldzie Brostowie (Brzostowieckim) z Denton (USA)

– „Rodzinna opowieść o Wojciechu Korfantym” – narratorką jest synowa Wojciecha Korfantego,  Eugenia Korfanty z Dallas (USA)

 

Wszystko o Jubileuszowym XV Festiwalu Polonijnym „Losy Polaków 2020” http://www.losypolakow.pl/ oraz  http://www.warszawa.mazowsze.pl/solidarnoscrtv

 

Tekst: Teresa Kaczorowska

Fot. Bogdan Krawczyk

 

Zapis audio spotkania

 

Zygmunt Gutowski, Ryszard Łączyński i Andrzej Świtalski z Zakonu Rycerzy Jana Pawła II , który prezentował Multimedialny Rycerski Kalendarz Patriotyczny z nagraniami filmów i audycji uruchamianych na telefonie komórkowym

 

Bogusława Stanowska-Cichoń, na drugim planie Teresa Kaczorowska i Zygmunt Gutowski

 

 

 

Odszedł Wojciech Piotr Kwiatek

5 lutego 2020 r. zmarł po ciężkiej chorobie Wojciech Piotr Kwiatek – dziennikarz, nasz Kolega.

 

Wiele by można dodać zawodów i zajęć, które uprawiał. Bardzo zdolny, pisał artykuły i książki, tłumaczył z angielskiego, muzykował i kolegował się serdecznie z ludźmi naszego środowiska. Był niezwykle aktywny na różnych polach Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich, jak również w walczącym o słuszne sprawy Radiu i Kurierze Wnet. Choć ciężko chory, do końca zachował pogodę ducha, optymizm i ujmujący stosunek do ludzi.

 

Zmarł mając 68 lat. Za mało, jak na taki ładunek energii, pomysłów i głębokie umiłowanie życia. Cieszył się powszechną sympatią. I taki pozostanie w naszej pamięci.

 

Msza św. pogrzebowa odbędzie się w poniedziałek, 10 lutego o godz. 11 w kościele św. Zygmunta na warszawskich Bielanach, pl. Konfederacji 55.

 

Przyjaciele ze Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich

 


 

WOJCIECH PIOTR KWIATEK  (Bert O’Flowerty)

 

Wykształcenie:

Studiował rusycystykę na Uniwersytecie Wrocławskim i polonistykę na Uniwersytecie Warszawskim. W 1977 r. obronił pracę magisterską o współczesnej polskiej powieści kryminalnej.

 

Przebieg pracy zawodowej:

Zadebiutował w 1986 r. mini powieścią kryminalną Za żadne pieniądze.

Rok później – jako Bert O’Flowerty – wydał zbiór „amerykańskich” nowel kryminalnych Słaba płeć (1987), potem Gra o wszystko (1991) i Akrobaci i kuglarze (1993).

W latach 1979 – 1990 prowadził dwie serie powieści kryminalnych: „Klub Srebrnego Klucza” i „Ewa wzywa 07…”.

W latach 1976–1986 był recenzentem nowości literatury kryminalnej w dwutygodniku „Nowe Książki”.

 

Ostatnie miejsce pracy:

Współpracownik Radia Wnet i – okazjonalnie – prasy konserwatywnej.

 

Dorobek:

1986 r. Mini powieść kryminalna Za żadne pieniądze.

1987 r. Pod pseudonimem Bert O’Flowerty opublikował nowele kryminalne Słaba płeć.

W konwencji political thriller wydał:

1991 r. Gra o wszystko.

1993 r. Akrobaci i kuglarze.

2007 r. Zagadki bez niewiadomych. Kto i dlaczego zamordował polską powieść kryminalną?

2012 r. Obywatel.

 

Zainteresowania:

Pasjonował się polityką, filmem i historią najnowszą. Mówił o sobie – „wielbiciel powieści kryminalnej i takiegoż kina. Miłośnik pieszej włóczęgi w każdym terenie”.

 

W Stowarzyszeniu Dziennikarzy Polskich m.in.:

Prezes Dyskusyjnego Klubu Filmowego DIALOG

Wiceprezes Klubu Publicystyki Kulturalnej SDP

Członek Jury Selekcyjnego konkursu o Nagrody SDP

Podczas festiwalu „Maj na Foksal” prowadził warsztaty „Kryminalne wtorki z panem Kwiatkiem”

W ramach portalu www.sdp.pl kierował projektem Pogotowie Dziennikarskie

Do ostatnich chwil pracował w Komisji Członkowskiej Oddziału Warszawskiego

 

10 lutego rozpoczną się VII Dni Seweryna Pieniężnego

Oddział Warmińsko-Mazurski  Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich zaprasza na VII Dni Seweryna Pieniężnego, które zostaną zainaugurowane 10 lutego.

 

W poniedziałkowy wieczór (10 lutego 2020 r.) w olsztyńskim Planetarium tegoroczne obchody związane z postacią patrona żurnalistów Warmii i Mazur – Seweryna Pieniężnego (1890-1940) rozpoczną się koncertem Elżbiety i Andrzeja „Andymiana” Mierzyńskich oraz wersami poezji Hanny Szymborskiej.

 

W kolejnych dniach, od 11 do 27 lutego, dziennikarze i publicyści oraz twórcy współpracujący z Warmińsko-Mazurskim Oddziałem Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich, zaprezentują swoje osiągnięcia twórcze. Będą zatem m.in. spotkania autorskie i literackie, wernisaże i wystawy, wieczory poetyckie i filmowe.

 

Centralne obchody Dni Seweryna Pieniężnego odbędą się tradycyjnie 24 i 25 lutego. W poniedziałek (24 lutego 2020 r.) odbędzie się Szlak Pamięci Seweryna Pieniężnego, a kolejnego dnia – Gala Dziennikarzy Warmii i Mazur w olsztyńskim Ratuszu (sala 219), o godz. 16.00.

 

Partnerami tegorocznych Dni Seweryna Pieniężnego są: Dom „Gazety Olsztyńskiej”, Galeria Usługa Jazz Bar, Fundacja Niezależny Fundusz Kultury „PolCanArt”, Książnica Polska Sp. z o.o. w Olsztynie, Muzeum Karykatury im. Eryka Lipińskiego w Warszawie, Olsztyńskie Zakłady Graficzne im. Seweryna Pieniężnego, Powiatowa Biblioteka Publiczna w Zespole Szkół nr 2 w Mrągowie, Stowarzyszenie Absolwentów ODA, Stowarzyszenie Dziennikarzy Rzeczypospolitej Polskiej, Stowarzyszenie im. Witolda Hulewicza, Stowarzyszenie Polskich Artystów Karykatury, Towarzystwo Kultury Teatralnej Warmii i Mazur, Towarzystwo Miłośników Ziemi Mrągowskiej, Warmińsko-Mazurskie Stowarzyszenie ARESZT SZTUKI.

 

Udział dziennikarzy i twórców pro bono. Wstęp wolny na wszystkie wydarzenia.

 

Serdecznie zapraszamy

 

PROGRAM VII DNI SEWERYNA PIENIĘŻNEGO

 

Olsztyn – Mrągowo – Orneta – Pieniężno

 

10 – 28 lutego 2020

 

 

10 lutego 2020 (poniedziałek)

Inauguracja VII Dni Seweryna Pieniężnego na Warmii i Mazurach

Olsztyńskie Planetarium (al. Marszałka Józefa Piłsudskiego nr 38), godz. 18.00: Otwarcie VII Dni Seweryna Pieniężnego na Warmii i Mazurach (wystąpienia Patronów Honorowych)

„W tonacji wiosny”. Poezja i syntezatory. Na scenie: Hanna Szymborska – wiersze oraz Elżbieta i Andrzej „Andymian” Mierzyńscy – koncert

 

11 lutego 2020 (wtorek)

Olsztyn, Książnica Polska, godz. 17.00 – „Cenzura wciąż aktualna – zapis § 2 art. 212 Kodeksu karnego”. Prezentacja Andrzej Dramiński („Debata”, SDP Warszawa)

 

12 lutego 2020 (środa)

Olsztyn, Książnica Polska, „Scena Literacka”, godz. 17.00 – „Artystyczna lekkość bytu”. Spotkanie autorskie z dr Iwoną Bolińską-Walendzik (batik, reportaż Five o’clock in Olsztyn, Historia pewnego domu) i Urszulą Kosińską (rysunek, tomik poetycki Życie wewnętrzne). Wiersze    i prozę czyta aktorka Ewa Pałuska-Szozda. Prowadzenie: Andrzej Fabisiak. Współorganizatorzy: Towarzystwo Kultury Teatralnej Warmii i Mazur oraz Warmińsko-Mazurskie Stowarzyszenie „Areszt Sztuki”

 

13 lutego 2020 (czwartek)

Mrągowo, Powiatowa Biblioteka Pedagogiczna (ul. Warszawska 51), godz. 17.00 – „Wzornictwo ludowe i barwy stosowane na Warmii i Mazurach”. Prowadzenie: Jolanta Hellis i Anna Wysuwa-Szefler. Współorganizatorzy: Powiatowa Biblioteka Pedagogiczna w Mrągowie, Towarzystwo Miłośników Ziemi Mrągowskiej i Koło SDP w Mrągowie

 

14 lutego 2020 (piątek)

Olsztyn, Książnica Polska, „Scena Literacka”, godz. 17.00 – „Bohaterowie twórczości Heleny Piotrowskiej”. Prowadzenie Łukasz Ślusarczyk. Organizator: Stowarzyszenie Dziennikarzy RP

Olsztyn, Książnica Polska, „Scena Literacka”, godz. 18.00: „Kochajmy się!” – piosenki o miłości zespołu rodzinnego „Pasja” z Dobrego Miasta. Organizator: SDRP

 

16 lutego 2020 (niedziela)

Olsztyn, Dom „Gazety Olsztyńskiej” (Targ Rybny 1), godz. 9.00-16.00 – Zwiedzanie indywidualne wystawy stałej pt. „Gazeta Olsztyńska” (1886-1939)

 

18 lutego 2020 (wtorek)

Olsztyn, Książnica Polska, „Scena Literacka”, godz. 17.00 – „Społeczne ostrze poezji”. Spotkanie z literatem, członkiem honorowym SDP, red. Zenonem Złakowskim. Prowadzenie Beata Gajlewska i Mirosław Sochacki

 

19 lutego 2020 (środa)

Olsztyn, Książnica Polska, godz. 17.00 – Debata dziennikarska. Organizacja: Zespół roboczy projektu „Wolność słowa w mediach lokalnych”

 

20 lutego 2020 (czwartek)

Olsztyn, Biblioteka Uniwersytecka UWM, godz. 13.00 – „Rysownicy 2019”. Otwarcie wystawy pokonkursowej rysunku prasowego (cz. I). Prowadzenie: Zbigniew Piszczako (SDP, SPAK). Współorganizator: Stowarzyszenie Polskich Artystów Karykatury

Książnica Polska, „Scen Literacka”, godz. 17.00 – „Czar łowów”. Myśliwskie wspomnienia Ryszarda Dobka (SDP). Spotkanie poprowadzi red. Jerzy J. Pantak (SDP)

 

21 lutego 2020 (piątek)

Olsztyn, Książnica Polska, „Scena Literacka”, godz. 17.00 – „Boskie podróże…”. Spotkanie z Robertem „Milordem” Kowalskim (SDP) Andrzeja Zb. Brzozowskiego (SDP, ZAiKS) i Władysława Katarzyńskiego (SDP, ZAiKS, ZLP), Andrzej Nowicki – gitara

 

22 lutego 2020 (sobota)

Olsztyn, Muzeum Nowoczesności – Centrum Techniki i Rozwoju Regionu (ul. Ryszarda Knosały 3B), godz. 12.00 – Szlakiem redakcji i drukarń „Gazety Olsztyńskiej” (1886-1939). Spacer autorski Rafała Bętkowskiego. Zakończenie około godz. 13 zwiedzaniem Domu „Gazety Olsztyńskiej”

Dom „Gazety Olsztyńskiej” (Targ Rybny 1), godz. 13.00 – Zwiedzanie wystawy stałej pt. „Gazeta Olsztyńska” (1886-1939) połączone z prezentacją dokumentów z ekshumacji Seweryna Pieniężnego w 1946 roku. Prezentacja: Danuta Syrwid, kierownik Domu „Gazety Olsztyńskiej”. Organizator: Dom „Gazety Olsztyńskiej”

Galeria Usługa, godz. 17.00 – „Szef”. Wieczór wspomnień o ks. prałacie Benedykcie Przerackim – duszpasterzu akademickim, dziennikarzu, wiceprezesie Oddziału SDP w Olsztynie. Współorganizator: Stowarzyszenie Absolwentów ODA

 

23 lutego 2020 (niedziela)

Olsztyn, Dom „Gazety Olsztyńskiej” (Targ Rybny 1), godz. 9.00-16.00 – Zwiedzanie indywidualne wystawy stałej pt. „Gazeta Olsztyńska” (1886-1939)

Galeria Usługa, godz. 12.00 – Posiedzenie Kapituły Nagrody im. Seweryna Pieniężnego

Galeria Usługa, godz. 14.00„Rysownicy 2019”. Otwarcie wystawy pokonkursowej rysunku prasowego (cz. II). Prowadzenie: Zbigniew Piszczako (SDP, SPAK). Współorganizator: Stowarzyszenie Polskich Artystów Karykatury

Sala koncertowa Państwowej Szkoły Muzycznej im. Fryderyka Chopina (ul. Kościuszki 39; obowiązują karty wstępu), godz. 15.00 – XXII Wenta Dobroczynna Akcji Katolickiej Archidiecezji Warmińskiej – patronat medialny

 

24 lutego 2020 (poniedziałek)

Orneta, Sala Sesyjna Ratusza Miejskiego, godz. 10.00 – „Bohater Wielkiej Wojny. Rzecz o majorze Henryku Sucharskim”. Spotkanie z red. Romualdem Karasiem (SDP, ZAiKS, ZLP). Prowadzenie red. Mirosław Sochacki. Współorganizator: Szkoła Podstawowa nr 1 im. mjr. Henryka Sucharskiego w Ornecie

Olsztyn, Szlak Pamięci Seweryna Pieniężnego

10.15: Pomnik Seweryna Pieniężnego przy Olsztyńskich Zakładach Graficznych

11.00 – Obchody centralne przy grobie Seweryna Pieniężnego na cmentarzu komunalnym z udziałem władz państwowych, wojewódzkich, samorządowych i miejskich

12.00 – Msza św. w bazylice katedralnej w intencji Ludzi słowa i pióra

12.50 – Przejście szlakiem redakcji i drukarń „Gazety Olsztyńskiej” (1886-1939)

13.10 – Zakończenie Szlaku przy Głazie poświęconym Sewerynowi Pieniężnemu na olsztyńskim Podzamczu

Książnica Polska, „Scena Literacka”, godz. 17.00 – „Tamte lata, tamci ludzie”. Spotkanie autorskie z Joanną Wańkowską-Sobiesiak (SDP)

Orneta, Hotel Pruski, godz. 17.00 – „Literacki ślad życia”. Spotkanie z Zenonem Złakowskim. Prowadzenie Jolanta Badyda. Współorganizatorzy: Hotel Pruski i Uniwersytet Trzeciego Wieku w Ornecie

 

25 lutego 2020 (wtorek)

Gala Dziennikarzy Warmii i Mazur

Olsztyn, Ratusz miejski (pl. Jana Pawła II nr 1), sala nr 219, godz. 16.00

W programie: Przesłanie do Ludzi mass mediów Warmii i Mazur; wręczenie Lauru Dziennikarza Warmii i Mazur; koncert Natalii Kovalenko – sopran, Aleksandra Czajkowskiego-Ładysza – bas i Jarosława Domagały – fortepian; wręczenie dyplomów jubileuszowych; nadanie tytułu Przyjaciela SDP w Olsztynie; wręczenie nagród w konkursach za rok 2019 (II Ogólnopolski konkurs na rysunek prasowy im. Aleksandra Wołosa oraz X Konkurs im. Seweryna Pieniężnego – Nagroda Główna i Wyróżnienia Honorowe, Nagroda Wolności Słowa im. ks. Benedykta Przerackiego, Nagroda dla Młodego Dziennikarza)

 

26 lutego 2020 (środa)

Olsztyn, Książnica Polska, „Scena Literacka”, godz. 17.00 – Pokaz filmu dokumentalnego TVP o historii polskiej lekkoatletyki pt. „100 lat na dworze królowej”. Spotkanie z red. Zbigniewem Rytelem (TVP, ZG SDP), reżyserem filmu

 

27 lutego 2020 (czwartek)

Pieniężno, Miejski Dom Kultury, godz. 12.00 – Uroczysta Sesja Rady Miasta Pieniężna

Olsztyn, Książnica Polska, godz. 17.00 – „Gangsterski świat w książkach Janusza Szostaka”. Prowadzenie Marek Książek (SDRP). Współorganizator: Wydawnictwo „Harde”

 

28 lutego 2020 (piątek)

Zakończenie VII Dni Seweryna Pieniężnego na Warmii i Mazurach

 

 

Kontakt z koordynatorem projektu:

Ireneusz St. Bruski, tel. 531 507 527, e-mail: [email protected]

 

 

 

Opłatek z biskupem – tradycja gdańskich dziennikarzy

Gdańskie zawieruchy wcale nie idą od morza. To boje wewnętrzne. Gdański Oddział SDP pod wodzą prezesa Tadeusza Woźniaka od lat próbuje łagodzić obyczaje… ekumenicznie. Systematycznie wydają koledzy almanachy dziennikarskie, informatory popularyzując wszystkich dziennikarzy Pomorza Gdańskiego. To ważne i przydatne pozycje. Odbywają się też na początku roku spotkania opłatkowe. W ostatnim (20 stycznia br.) w kaszubskiej gospodzie przy ulicy Straganiarskiej wziął udział sympatyzujący z dziennikarzami Biskup Pomocniczy Archidiecezji Gdańskiej Zbigniew Zieliński.

 

To kontynuacja przyjacielskich rozmów z abp. Tadeuszem Gocłowskim, który przez wiele lat życzliwy był dziennikarzom. Wspomniano go tak jak i niedawno zmarłego 100-letniego nestora Tadeusza Jabłońskiego (Paweł Dzianisz) pisarza, dziennikarza, żeglarza i w ogóle wspaniałego człowieka gdańskiej ziemi.

 

Szeregi gdańskich dziennikarzy rosną. Uroczyście przyjęto nowych – Małgorzatę Puternicką, Krzysztofa Puternickiego (dziennikarza-podróżnika) i Andrzeja Dunajskiego. Gdańscy żurnaliści z SDP tworzą świetny chór… śpiewny – muzykalny i barwny głosowo. Było więc profesjonalne kolędowanie i życzenia wzajemnie składane. Do siego!

 

S.T.

 

Zdjęcia Andrzej Gojke

 

 

 

IV POLSKO-UKRAIŃSKIE FORUM DZIENNIKARZY. Walczyć z dezinformacją, ale chronić wolność słowa

Uczestnicy IV Polsko-Ukraińskiego Forum Dziennikarzy zaapelowali do władz Ukrainy o nieprzyjmowanie przepisów, które mogą zagrozić wolności słowa. Wcześniej zaś dyskutowali o tym jak walczyć z rosyjską manipulacją i dezinformacją oraz jak groźna może być kryminalizacja zniesławienia.  

 

„Manipulacja i dezinformacja” to był pierwszy temat drugiego dnia IV Polsko-Ukraińskie Forum Dziennikarzy, które odbywało się w Kazimierzu Dolnym.  Zorganizowali je Stowarzyszenie Dziennikarzy Polskich i Narodowy Związek Dziennikarzy Ukrainy, przy udziale Instytutu Europy Środkowej.

 

O hybrydowych wyzwaniach dla Polski i Ukrainy opowiadał dr Jewhen Mahda z  Narodowego  Uniwersytetu Technicznego Ukrainy Politechniki Kijowskiej.

 

– Nasz region jest centrum aktywności hybrydowej Rosji. Państwo to kieruje się dyskursem imperialistycznym – mówił Jewhen Mahda.

 

Dodał, że Moskwa będzie chciała wykorzystać energię brexitu, aby siać zamieszanie w Unii Europejskiej. Tymczasem, jego zdaniem, działania Kremla są lekceważone przez UE.

 

 

Dr Jewhen Mahda wymienił cały arsenał środków, które Rosja wykorzystuje do realizacji swoich imperialistycznych celów. Są to m.in. fake newsy, spekulacje na tematy historyczne, presja energetyczna.

 

– Rosja sieje ksenofobię i prowokuje konflikty między grupami etnicznymi. Narzędziem Kremla jest też  rosyjska Cerkiew Prawosławna – wyliczał.

 

A jakie są cele tych działań?

 

– Osłabienie, a w wersji idealnej, zniszczenie Unii Europejskiej jako konkurenta – mówił Jewhen Mahda. – Dopóki istnieje Unia, dopóty Rosja nie może odnowić swojej potęgi imperialnej.

 

Jako sposób na obronę przed Rosją dr Mahda wskazał na media, które powinny uczyć krytycznego myślenia, oraz społeczeństwo obywatelskie.

 

– Trzeba też przeciwdziałać  ksenofobii i różnym radyklanym działaniom oraz  przepracować wydarzenia historyczne. To są poważne zadanie – mówił. – Putin dołoży wszelkich skarań by zdyskredytować Polskę na arenie międzynarodowej. Szczególnie w kontekście waszych stosunków z USA i Izraelem – przestrzegał.

 

W kolejnym wystąpieniu Paweł Bobołowicz, korespondent Radia Wnet na Ukrainie, krótko przedstawił najnowszą historię stosunków polsko-rosyjskich, poczynając od procesu dekomunizacji, który rozpoczął się w Rosji w 1992 r, poprzez działalność Stowarzyszenie Memoriał, wspomniał o przekazaniu Polsce, na wyraźnie polecenie prezydenta Borysa Jelcyna, dokumentów dotyczących zbrodni katyńskiej.  Ta polityka otwartości skończyła się jednak po 1997 r.

 

– Rosja zaczęła powracać do gloryfikacji sowietów – mówił Bobołowicz. –  Powstał bardzo szkodliwy termin „wielka wojna ojczyźniana”, który fałszuję historię, ponieważ zrzuca ze Związku Sowieckiego współodpowiedzialność za wywołanie II wojny światowej. Otwarte w czasach Jelcyna archiwa zamknięto. Zaczęła się dokonywać rewizja historii.

 

Bobołowicz zauważył, że dziś żyjemy w świecie dezinformacji i manipulacji i aby się nim przeciwstawić Polska, Ukraina i kraje bałtyckie powinny działać wspólnie. Jego zdaniem, trzeba też mówić prawdę o historii przede wszystkim w rosyjskojęzycznych kanałach.  –  Wierzę, że tę wojnę wygramy – zakończył.

 

Wojciech Mucha z „Gazety Polskiej” próbował wytłumaczyć obecną sytuację, w jakie znajduje się Moskwa.  – Rosja utraciła zdolność kreowania polityki światowej, ale nie ma zamiaru rezygnować z prób wpływania na nią – tłumaczył.

 

Jako przykład tego podał odbywające się właśnie w Jerozolimie Światowe Forum Holokaustu.  – Rosja chce tam udowodnić światu, że wciąż jest wielka, że wraca do światowej gry – zauważył Mucha.

 

Jego zdaniem media i społeczeństwo obywatelskie, o czym mówił wcześniej dr Jewhen Mahda,  nie poradzą sobie z rosyjską propagandą i dezinformacją. – Potrzebne są działania na poziomie dyplomatyczny, służb wywiadowczych. Media mogą pełnić funkcję wspomagającą. To państwo musi uświadomić sobie, że jest atakowane – stwierdził Mucha.

 

Większą rolę dziennikarzy widzi zaś Jadwiga Chmielowska, sekretarz generalna SDP. – Ta wojna toczy się głównie w głowach ludzi, jest to wojna o umysły i dziennikarze są w niej na pierwszej linii frontu – mówiła.  – Muszą oni nie tylko informować, ale też edukować społeczeństwo. Każdy obywatel powinien znać historię swojego kraju.

 

Dodała, że w relacjach z sąsiadami powinniśmy się opierać na prawdzie, bo w ten sposób  wytrącamy oręż z rąk naszych wrogów.

 

Podczas kolejnej sesji, w której uczestniczyli Serhij Tomilenko, prezes Narodowego Związku Dziennikarzy Ukrainy NSJU, Oleksandr Hołub, szef Oddziału Regionalnego NSJU w Charkowie oraz dr Jolanta Hajdasz, wiceprezes SDP, dyrektor Centrum Monitoringu Wolności Prasy, poruszono bardzo ważny temat sankcji dla dziennikarzy, które grożą za zniesławienie.

 

Serhij Tomilenko, opowiadał, że na Ukrainie toczą się właśnie dyskusje nad propozycją ministerstwa kultury, które chce przeforsować ustawę o zwalczaniu dezinformacji. Idea jest słuszna, ale zdaniem dziennikarzy proponowane rozwiązania mogą znacząco ograniczyć ich niezależność.

 

– Rozumiemy potrzebę walki z dezinformacją, ale powinno to nastąpić przez uczciwe połączenie sił dziennikarzy i  państwa, a nie przed odgórne rozporządzenie, które może doprowadzić do eliminacji niewygodnych dziennikarzy. Nowe władze ukraińskie mają duże parcie na regulowanie mediów, chcą je  kontrolować za pomocą jednej instytucji – podkreślił Serhij Tomilenko.

 

Oleksandr Hołub przypomniał, że latach 90. wystąpił zmasowany atak na wolność prasy na Ukrainie, wtedy to praktycznie zniknęły takie gatunki jak felieton, czy dziennikarstwo śledcze.

 

O tym jak groźna jest kryminalizacja zniesławienie mówiła dr Jolanta Hajdasz. Przypomniała, że w Polsce obowiązuje art. 212, na podstawie którego można skazać każdego dziennikarza w procesie karnym, za to co opublikuje, na grzywnę, a nawet na rok więzienia.

 

– SDP wielokrotnie występowało przeciwko takim przepisom, ale bez względu na to jaka opcja polityczna jest przy władzy, nie udaje się tego zmienić – mówiła Jolanta Hajdasz.

 

CMWP SDP bardzo często wspiera dziennikarzy, którym wytoczono proces z art. 212.

 

– Analizy tych spraw pokazują, że wynik rozprawy jest kompletnie nieprzewidywalny, sędziowie nie rozumieją specyfiki zawodu dziennikarskiego – tłumaczyła dyrektor Hajdasz.

 

Najczęściej dziennikarze skazywani są na grzywny i zwrot kosztów procesów. Najbardziej niebezpieczne dla wolności słowa jest jednak to, że przepis ten ma tzw. efekt mrożący.

 

– Działa na innych dziennikarzy, którzy nie chcą ryzykować i nie zajmują się pewnymi tematami, aby nie mieć problemów – zauważyła szefowa CMWP SDP.

 

Zwróciła się do ukraińskich dziennikarzy, aby nie zgadzali się na wprowadzenie tego typu przepisów w ich kraju.

 

– Będziemy wspólnie chronić, aby na Ukrainie nie doszło do uchwalenia takiego prawa – zadeklarował Krzysztof Skowroński, prezes SDP.

 

Na koniec uczestnicy IV Polsko-Ukraińskie Forum Dziennikarzy, zwrócili się z apelem do władz Ukrainy, aby nie przyjmowały przepisów, które mogłyby zagrozić wolności słowa i niezależności dziennikarzy.

jka

 

Apel Uczestników  IV Polsko-Ukraińskiego Forum Dziennikarzy Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich i Narodowego Związku Dziennikarzy Ukrainy

My, polscy i ukraińscy dziennikarze  apelujemy do władz Ukrainy o nie wprowadzanie do ukraińskiego systemu prawnego przepisów przewidujących kary grzywny, a nawet więzienia dla dziennikarzy. Wprowadzenie tych przepisów zapowiedziane jest w projekcie ustawy o zwalczaniu dezinformacji, który przedstawił 20 stycznia b.r. minister  kultury, młodzieży i sportu Ukrainy Wołodymyr Borodiański.  W naszej ocenie w  inicjatywie, jaką jest obrona przed dezinformacją, atakami hybrydowymi i fake newsami nie powinny się znaleźć  instrumenty zagrażające wolności słowa.  W obecnej sytuacji wojny hybrydowej, szczególnie po aneksji Krymu przez Rosję  i wojny  na wschodzie Ukrainy, warto  zdawać sobie sprawę z tego, iż dziennikarze  i środki masowego komunikowania są sojusznikami każdego, kto chce chronić krajową przestrzeń informacyjną Ukrainy przed kłamstwami i manipulacją. Straszenie dziennikarzy sankcjami karnymi jest sprzeczne z zasadą wolności słowa demokratycznego państwa. W Polsce takie przepisy obowiązują i zostały wprowadzone przez władze komunistyczne w celu represjonowania dziennikarzy. Mimo iż od okresu transformacji ustrojowej minęło ponad 30 lat, nie udało ich się usunąć z polskiego prawa. Szkodzi to realizacji zasady wolności słowa i swobody wypowiedzi. Uchwalenie podobnych przepisów na Ukrainie obecnie byłoby jedynie powtórzeniem tych samych błędów.

 

Uczestnicy IV Polsko-Ukraińskiego Forum Dziennikarzy Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich  i Narodowego  Związku Dziennikarzy Ukrainy

 

Kazimierz Dolny, 23 stycznia 2020 r.

 

Ми, польські та українські журналісти, звертаємось до української влади  не впроваджувати до українського законодавства норми, що передбачають штрафи і навіть ув’язнення для журналістів. Впровадження цих норм  міститься в законопроекті про боротьбу з дезінформацією, який представив 20 січня міністр культури, молоді та спорту України Володимир Бородянський.  За нашою оцінкою, ініціатива, спрямована на захист від  дезінформації, гібридних атак і фейк-новин, не повинна містити інструменти, що загрожують  свободі слова. У сучасній ситуації гібридної війни,  особливо після анексії Криму Росією та війни на сході України, варто усвідомлювати, що журналісти та засоби масової інформації – це союзники кожного, хто хоче захистити національний інформаційний простір  України від брехні та маніпуляцій.  Залякування журналістів кримінальними санкціями суперечить засадам свободи слова в демократичній  державі. У Польщі такі норми діють і були впроваджені комуністичною владою, щоби переслідувати журналістів. І хоча з часу політичних перетворень минуло понад 30 років,  вилучити їх з польського  законодавства не вдалося. Це шкодить реалізації засад свободи слова і свободи вираження поглядів. Ухвалення нині подібних положень в Україні було би лише повторенням тих же самих помилок.

 

Учасники 4-го польсько-українського журналістського форуму Асоціації польських журналістів та Національної спілки журналістів України.

 

Relacja  z pierwszego dnia IV Polsko-Ukraińskie Forum Dziennikarzy