IV POLSKO-UKRAIŃSKIE FORUM DZIENNIKARZY. Dialog o trudnej historii

Nie możemy zapomnieć o bolesnych sprawach, musimy o tym rozmawiać, bo inaczej one kiedyś do nas powrócą – powiedział wiceprezes IPN prof. Krzysztof Szwagrzyk, podczas IV Polsko-Ukraińskiego Forum Dziennikarzy, które w środę, 22 stycznia, rozpoczęło się w Kazimierzu Dolnym.

 

W dwudniowym wydarzeniu, zorganizowanym przez Stowarzyszenie Dziennikarzy Polskich, Narodowy Związek Dziennikarzy Ukrainy, przy udziale Instytutu Europy Środkowej, bierze udział ok. 50 dziennikarzy z Polski i Ukrainy. Tematem pierwszego dnia była „Polityka historyczna w mediach” . Dr Rafał Leśkiewicz, zastępca dyrektora Biura Badań Historycznych Instytutu Pamięci Narodowej, zaprezentował jak może wyglądać realizacja polityki historycznej z wykorzystaniem nowych technologii. Przykładem był stworzony przed miesiącem  portal IPN Przystanekhistoria.pl.

 

– Jest to cyfrowa, wirtualna podróż przez historię. Chcieliśmy przy użyciu nowych technologii pokazać najistotniejsze wydarzenia historyczne – tłumaczył Rafał Leśkiewicz.

 

Celem, jaki miał zespół tworzący portal, było przedstawienie w atrakcyjny sposób ważnych tematów.  Główną osią przekazu miały być artykuły popularno-naukowe, ale obudowane multimediami oraz elementami ubogacającymi treść, takimi jak  quizy, konkursy historyczne czy interaktywna mapa wydarzeń.

 

Pomysły te okazały się trafione, serwis działa dopiero miesiąc, a już zdobył ćwierć miliona użytkowników.

 

Jak się tworzy w praktyce politykę historyczną pokazał Adam Hlebowicz, dyrektor Biura Edukacji Narodowej Instytutu Pamięci Narodowej.   – Prowadzimy zarówno tradycyjną edukację, wydajemy podręczniki, organizujemy  warsztaty dla uczniów, nauczycieli, ale jesteśmy świadomi, że młode pokolenie potrzebuje też nowych narzędzi, takich jak gry planszowe, komputerowe, aplikacje, social media  – opowiadał Hlebowicz.

 

Jako przykład wykorzystania współczesnych środków oddziaływania, podał kampanię zorganizowaną z okazji 100-lecia Niepodległości Polski „Moja Niepodległa”.

 

Trudne i bolesne tematy wspólnej historii Polski i Ukrainy poruszył w swoim wystąpieniu prof. Krzysztof Szwagrzyk, wiceprezes IPN, dyrektor Biura Poszukiwań i Identyfikacji.  – Gdyby zapytać co nas łączy, to byłaby to historia –  długa, bogata. Ale kiedy zapytamy co nas dzieli, to również odpowiemy: historia. Ta związana z II wojną światową, zbrodnia wołyńska po stronie ukraińskiej, akcja „Wisła” po stronie polskiej – mówił prof. Szwagrzyk. – Wydawałoby się, że 30 lat po upadku komunizmu powinniśmy być już w innym miejscu niż jesteśmy.

 

Podkreślił, że nierozwiązaną kwestą wciąż pozostaje sprawa upamiętnienia ofiar tragicznych wydarzeń naszej wspólnej historii.

 

– Nie ma naukowców, instytucji, którzy by powiedzieli ile jest miejsc pochówków polskich ofiar na Ukrainie i ukraińskich w Polsce – zauważył wiceprezes IPN.

 

Niepokojący, jego zdaniem, jest też wzrost mitu Stefana Bandery na Ukrainie . –  Dla nas Polaków Bandera nigdy nie był i nie będzie bohaterem – podkreślił.

 

Tymczasem wizerunki Bandery można spotkać w wielu ukraińskich miastach  – Ideologia banderowska tworzyła i tworzy zło, ona nigdy nie przyniesie dobrego ziarna – przestrzegał Krzysztof Szwagrzyk.

 

Dużym problemem był też wprowadzony przez Ukrainę zakaz poszukiwań i ekshumacji polskich ofiar na terenie tego kraju.  – Zakaz ten stworzył w naszych relacjach ogromne szkody. Nikt w Polsce nie rozumiał, jak bliskie nam państwo, z którym współpracujemy na wielu płaszczyznach, może zabronić poszukiwań grobów – mówił Szwagrzyk.

 

Wyraził jednak nadzieję, że  w tym roku będzie można bez trudności prowadzić na terenie Ukrainy prace poszukiwawcze i ekshumacyjne.

 

Podczas burzliwej dyskusji, która wywiązała się po wystąpieniu wiceprezesa IPN , jeden z ukraińskich dziennikarzy tłumaczył, że nieporozumienia mogą wynikać z innego poziomu świadomości historii na Ukrainie niż w Polsce.  – My nie znamy ile było ofiar wielkiego głodu,  ofiar stalinowskich represji, II wojny światowej. Polska poszła o wiele dalej w uświadamianiu swojej historii niż my. Oczywiście, to ukraiński problem, że nie badaliśmy swojej historii tak szczegółowo – tłumaczył.

 

Zwrócono uwagę także na ogromne dysproporcje między środkami jakie dysponuje polski, a ukraiński Instytut Pamięci Narodowej.

 

 – Odwołujmy się do zdarzeń, które nam i wam przyniosły chwałę, takich jak sojusz Piłsudskiego z Petlurą. Ale nie możemy też zapomnieć o bolesnych sprawach, musimy o tym rozmawiać, bo inaczej one kiedyś do nas powrócą – zauważył Krzysztof Szwagrzyk.

 

 

Sojuszowi Piłsudski – Petlura, jako lekcji dla współczesnych stosunków polsko – ukraińskich poświęcona była kolejna sesja IV Polsko-Ukraińskiego Forum Dziennikarzy.  W dyskusji, którą moderował dr hab. Tomasz Stępniewski z Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, uczestniczyli prof. Walenty Baluk z Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie, prof. Andrzej Gil z KUL-u,  dr Jakub Olchowski z Instytutu Europy Środkowej i UMCS-u oraz dr Andrzej Szabaciuk z Instytutu Europy Środkowej i KUL-u.

 

W tym roku będziemy obchodzić 100-lecie zawarcia sojuszu, który miał pomóc we wspólnej walce z bolszewicką Rosją. Prof. Andrzej Gil szczegółowo opowiadał o uwarunkowaniach tego sojuszu. Podsumowując zauważył, że po październiku 1917 r. dla Ukrainy nie było miejsca w innym wariancie niż radziecki. –  Sojusz ten jest jednak ważnym wydarzeniem w sensie pamięci historycznej, pewnym fundamentem, na którym dzisiaj można budować porozumienie, ale jest to trudne – podkreślił.

 

– Pamiętamy jakie były początki Piłsudskiego, traktowano go jako marzyciela, a dla większości niepoległa Polska była nierealna. Tym większa była radość, gdy okazało się, że jednak było to możliwe. Podobnie było z Petrulą , też był takim marzycielem, ale jemu się nie udało – podkreślał  Andrzej Szabaciuk.

 

Przed błędami, które popełniają zarówno dziennikarze jak i naukowcy przy relacjonowaniu spraw międzynarodowych przestrzegał dr Jakub Olchowski.

 

Na koniec pierwszego dnia Forum, o problematyce historycznej w ukraińskich mediach opowiadali  Volodymyr Danyluk, redaktor naczelny „Gazety Wołyńskiej”, oraz Zoia Sharykova, rzeczniczka prasowa Biblioteki Narodowej Ukrainy im. Władimira Wiernadskiego.

 

– Odbiorcy mediów są bardziej zainteresowani bieżącymi problemami niż tematami historycznymi  – mówiła Zoia Sharykova. Zauważyła, że ukraińskie media przechodzą transformację, zmieniają właścicieli, zamykane są wydania papierowe gazet i czasopism, wiele z nich przenosi się do internetu, który rządzi się swoimi prawami. W sieci jednak również zaczynają powstawać wartościowe projekty, które poruszają tematy historyczne, jako przykład podała portal Historyczna Prawda.

 

Na koniec zapewniła, że Ukraińcy pamiętają, że Polska razem z Kanadą, jako pierwsze uznały niepodległość Ukrainy. – Powinniśmy się tego trzymać, zamiast wzajemnie się oskarżać – podkreśliła Zoia Sharykova.

 

jka

 

Relacja z drugiego dnia IV Polsko-Ukraińskiego Forum Dziennikarzy

 

 

 

Chór dziennikarzy zaśpiewał kolędy u Kapucynów

Kameralny Chór Dziennikarzy, działający przy Oddziale Warszawskim SDP, po przerwie wznowił swoją działalność. Dziennikarze-chórzyści w  niedzielę, 19 stycznia swoim śpiewem uświetnili uroczystą Mszę Św. w kościele Kapucynów przy ul. Miodowej w Warszawie z udziałem bp Tadeusza Pikusa oraz gwardiana warszawskiego klasztoru o. Kazimierza Synowczyka.

 

Po nabożeństwie odbył się koncert kolęd, podczas którego dziennikarze zaprosili wszystkich do wspólnego śpiewania. Zaproszenie zostało przyjęte z ochota.

 

Od lewej: Barbara Leśnicka, Violetta Orlikowska, Elżbieta Wieteska-Czechowicz (kierownik artystyczny chóru), Iwona Widymajer, Andrzej Bajorek, Marian Orlikowski, Hubert Zawrzykraj, Zenon Nowak

 

Biskup Tadeusz Pikus

 

Gwardian warszawskiego klasztoru Kapucynów o. Kazimierz Synowczyk

 

Wojewoda unieważnił decyzję w sprawie odwołania Teresy Kaczorowskiej

Przewodnicząca Klubu Publicystki Kulturalnej SDP Teresa Kaczorowska pozostaje dyrektorem Powiatowego Centrum Kultury i Sztuki im. Marii Konopnickiej w Ciechanowie.

 

Wojewoda mazowiecki, w wyniku postępowania nadzorczego, stwierdził nieważność Uchwały Zarządu Powiatu Ciechanowskiego z dnia 23 września 2019 r. w sprawie  odwołania Teresy Kaczorowskiej ze stanowiska dyrektora Powiatowego  Centrum Kultury i Sztuki im. Marii Konopnickiej w Ciechanowie.

 

Przeciwko odwołaniu Teresy Kaczorowskiej protestowało wiele osób, ludzi mediów, kultury, polityki. Pisaliśmy o tym tutaj.

 

jka

Był z Gniezna, oklaskiwała go cała Europa

POD PATRONATEM SDP. W ramach „Wielkiej i małej literatury Gniezna. I-go Całorocznego Festiwalu Literatury Gnieźnieńskiej” wg koncepcji artystycznej Dawida Junga, już w najbliższą sobotę (18 stycznia o godz. 18:00) w Starym Ratuszu odbędzie się styczniowa odsłona festiwalu pt. URODZINY GNIEŹNIANINA – WERNERA ALBERTIEGO! Wydarzenie odbywać się będzie z okazji 157. rocznicy urodzin artysty.

 

Alberti Werner (1863-1934) – urodził się w polsko-żydowskiej rodzinie jako Wojciech Krzywonos, później przyjął pseudonim artystyczny Werner Alberti, pod którym przeszedł do historii opery. Był jednym z najwybitniejszych europejskich tenorów dramatycznych przełomu XIX i XX w., aktor filmowy, pedagog śpiewu, zajmował się również tworzeniem poezji, do jego wierszy kompozytorzy układali muzykę. Alberti był solistą największych scen operowych świata, po mistrzowsku kreował dramatyczne role m.in. w Trubadurze, Lohengrinie, Pajacach, Rycerskości wieśniaczej, Żydówce, Aidzie, Wilhelmie Tellu, Balu maskowym i Parsifalu, promował również polską muzykę wykonując Moniuszkę i Niewiadomskiego.  Po wyjeździe rodziny Krzywonosów z Gniezna do Berlina, jeszcze jako młodzieniec pragnął zostać bankowcem. Na szczęście szybko odkryto niesamowity potencjał głosu Wojciecha Krzywonosa, przez co wysłano go do klasy mistrzowskiej śpiewu berlińskiego pedagoga, Martina Rödera. Wkrótce młody tenor robił tak szybkie postępy, iż w 1887 zadebiutował oficjalnie koncertem w Berlinie pod pseudonimem Wernera Albertiego, jego występ spotkał się z ciepłym przyjęciem i życzliwością wymagającej berlińskiej publiczności. Młodym śpiewakiem zainteresował się słynny Mariano Padilla y Ramos (1842-1906), hiszpański baryton, solista teatrów: Covent Garden, Paryża, Warszawy, Pragi i in., który został nauczycielem śpiewu Albertiego. Żoną maestro Mariano Padilla y Ramosa była światowej sławy śpiewaczka, Desirée Artôt (1835-1907), dawna wielka miłość i narzeczona Piotra Czajkowskiego (kompozytor zadedykował sopranistce nawet romans f-moll op. 5), która również pomagała tenorowi w doborze repertuaru i udzielała mu lekcji śpiewu. W 1895 Alberti został zatrudniony przez kompozytora i dyrygenta Pietro Mascaniego (1863-1945) do Teatro Margherita w Genui, gdzie kreował partię Turiddu w Rycerskości wieśniaczej Mascaniego, opery pierwszy raz wystawionej w 1890. Został bardzo dobrze przyjęty przez włoską publiczność, dzięki czemu zadebiutował w Teatro Lirico w Mediolanie i odbył tournée po Włoszech.

 

O życiu i twórczości artysty opowie Dawid Jung, tenor oraz biografista zapomnianego w Polsce Wernera Albertiego (m.in. za artykuł o gnieźnieńskim tenorze D. Jung otrzymał Nagrodę dla Młodych Dziennikarzy przyznaną przez Stowarzyszenie Dziennikarzy Polskich o. wielkopolski w Poznaniu).

 

Organizatorem „Wielkiej i małej literatury Gniezna. I-go Całorocznego Festiwalu Literatury Gnieźnieńskiej” jest Miejski Ośrodek Kultury im. K. Waberskiego w Gnieźnie, festiwal objęty został honorowym patronatem: Stowarzyszenia Pisarzy Polskich, Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich i „Zeszytów Poetyckich”.

 

Wstęp na wszystkie wydarzenia festiwalowe jest bezpłatny.

Konkurs na rysunek prasowy

Zarząd Warmińsko-Mazurskiego Oddziału SDP w Olsztynie ogłasza II Ogólnopolski konkurs na rysunek prasowy im. Aleksandra Wołosa.

 

Konkurs jest skierowany do rysowników publikujących swoje prace w mediach drukowanych i elektronicznych. Konkurs, którego tematyka jest nieograniczona: rysunek polityczny, społeczny, humorystyczny, sportowy, karykatura itp., obejmie prace opublikowane w 2019 roku.

 

Prace konkursowe należy przesłać w formie elektronicznej w rozdzielczości 300 dpi, formacie jpg, rozmiarze A4 z podaniem tytułu wydawnictwa i datą publikacji. Ponadto należy dołączyć zeskanowaną stronę czasopisma z rysunkiem, natomiast w przypadku prac zamieszczonych w Internecie należy podać link do strony, na której został zamieszczony rysunek oraz PrintScreen strony internetowej z zamieszczonym rysunkiem.

Każdy uczestnik może zgłosić do konkursu maksymalnie pięć prac i przesłać na adres: [email protected]. Termin nadsyłania prac do końca stycznia 2020 roku.

Prace zakwalifikowane do konkursu zostaną zaprezentowane na wystawie pokonkursowej. Finał konkursu odbędzie się 25 lutego 2020 roku podczas Gali Dziennikarzy Warmii i Mazur.

Szczegółowe informacje u koordynatora konkursu: Zbigniew Piszczako, tel. 694 712 745, e-mail: [email protected].

zp

Patron Honorowy Konkursu: Muzeum Karykatury im. Eryka Lipińskiego w Warszawie

Partner Konkursu: Stowarzyszenie Polskich Artystów Karykatury

 

 

Janusz Lewandowski w Klubie Publicystki Kulturalnej SDP

Gościem pierwszego w 2020 r. spotkania Klubu Publicystyki Kulturalnej SDP, które odbyło się 8 stycznia, był Janusz Lewandowski, znany artysta malarz, absolwent Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie (dyplom w pracowni Artura Nacht-Samborskiego w 1964 r.), laureat wielu nagród i wyróżnień.

 

Malarstwo Lewandowskiego jest zwykle kojarzone z polskim symbolizmem i ekspresjonizmem, jednak zarówno w swej formie, jak i w sferze znaczeń wykracza daleko poza konwencje sztuki polskiej przełomu XIX i XX wieku. Janusz Lewandowski tak maluje otaczający nas świat Mazowsza, że w każdym z nas potrafi znaleźć strunę wrażliwości, na której grają jego obrazy. Odkrywamy nagle, że nawet zwyczajny krajobraz, zwyczajne trawy, pole, czy majaczące na horyzoncie sylwetki są piękne – są to najczęściej młodzi chłopcy i dziewczęta, ale też pogrążeni w smutku starcy. Ekspresję obrazów pogłębia japonizująca kompozycja, z uciętymi w kadrze obiektami, asymetrią w kształtowaniu częstokroć pustej przestrzeni, zamkniętej niską linią horyzontu. Obrazy Lewandowskiego cechuje zgaszony, subtelny koloryt i wyrafinowana faktura. Artysta nie podąża za modą. Maluje to co w duszy mu gra. Jest również wytrwałym kolorystą operującym zdyscyplinowaną, stłumioną paletą barwną oraz wyrafinowaną fakturą.

 

Zapis audio spotkania z Januszem Lewandowskim

 

Fot. Jolanta Hajdasz

Rosja Putina fałszywą nadzieją dla chrześcijaństwa – dyskusja przy Foksal

Stowarzyszenie Ks. Piotra Skargi oraz Klub Polonia Christiana w Warszawie zapraszają na panel dyskusyjny z udziałem profesorów: Andrzeja Nowaka, Mieczysława Ryby, Henryka Głębockiego oraz redaktorów: Grzegorza Górnego, Piotra Doerre i Łukasza Karpiela.

 

Rewolucja obyczajowa przeobraziła oblicze świata zachodniego. Procesy dechrystianizacyjne stały się wręcz znakiem rozpoznawczym zachodnio-europejskiej „prawicy”. W wielu krajach, takich jak Polska czy Węgry, w środowiskach konserwatywnych i chrześcijańskich, dochodzi coraz częściej do głosu tzw. opcja prorosyjska, upatrująca w Moskwie obrońcy chrześcijaństwa a w jej polityce nieustannej konfrontacji ze światem zachodnim – remedium na antychrześcijańskie ataki środowisk liberalnych i lewicowych.

 

Lewicowe media próbują natomiast wylansować pogląd, że jakikolwiek sprzeciw wobec nadchodzących zmian inspirowany jest przez polityków pochodzących z Rosji.

 

Uczestnicy konferencji spróbują przyjrzeć się z bliska tym bardzo niepokojącym zjawiskom.

 

Spotkanie odbędzie się w Warszawie w Centrum Prasowym Foksal – Dom Dziennikarza (ul. Foksal 3/5, Sala: A),  w dniu 21 stycznia (wtorek) o godz. 18.30.

 

 

 

X edycja Konkursu im. Seweryna Pieniężnego

Zarząd Warmińsko-Mazurskiego Oddziału Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich ogłasza X edycję Konkursu im. Seweryna Pieniężnego.

 

Konkurs jest skierowany do dziennikarzy i publicystów Warmii i Mazur, a także ludzi mediów z innych regionów, którzy w swojej twórczości podejmują tematykę warmińsko-mazurską. Do konkursu można zgłosić teksty drukowane, materiały radiowe i telewizyjne oraz opublikowane w Internecie.

Można zgłosić maksymalnie trzy prace, które zostały opublikowane od 1 stycznia do 31 grudnia 2019 roku. W ramach zgłoszenia konkursowego należy przesłać pięć egzemplarzy każdej z prac.

W ramach Konkursu przewidziane są następujące nagrody: Główna Nagroda, Nagroda Wolności Słowa oraz Nagroda dla Młodego Dziennikarza (żurnaliści, którzy nie ukończyli 30. roku życia). Finał konkursu odbędzie się 25 lutego 2020 roku podczas Gali Dziennikarzy Warmii i Mazur.

Materiały konkursowe należy przesłać do 18 stycznia 2020 roku (data nadania przesyłki) na adres: Kapituła Nagrody im. Seweryna Pieniężnego, 11-041 Olsztyn, ul. Hozjusza 12/3. Równocześnie należy poinformować drogą e-mailową o fakcie uczestnictwa w Konkursie (e-mail: [email protected]).

 

Materiały do pobrania:

KARTA_ZGLOSZENIA_2020

Konkurs 2020 Karta

 

Źródło: Warmińsko-Mazurski Oddział SDP

Wigilijne Spotkanie Oddziału Dolnośląskiego SDP

Dolnośląscy dziennikarze w przededniu Bożego Narodzenia spotkali się w Klubie Muzyki i Literatury na tradycyjnym opłatku. Spotkanie było okazją do przedstawienia działań zarządu Oddziału Dolnośląskiego w mijającym, 2019 roku. Prezes OD SDP nakreślił także kalendarz najbliższych zadań stojących przed oddziałem. Oddział Dolnośląski w 2020 roku wejdzie w 30. rok działalności w nowej rzeczywistości ustrojowej, w związku z tym odbędzie się kilka znaczących wydarzeń rocznicowych, m.in. konferencja dokumentująca miniony okres oraz wystawa poświęcona dolnośląskim dziennikarzom i mediom. Zainaugurowana zostanie I. edycja Dolnośląskiej Nagrody Dziennikarskiej im. Romualda Lazarowicza, a także podejmiemy próbę rozpisania konkursu wspomnień dla dolnośląskich dziennikarzy, którego zwieńczeniem będzie publikacja wydawnictwa multimedialnego.
W świąteczną atmosferę wprowadziła uczestników wybitna meksykańska sopranistka, Julieta González-Springer wykonując kilka międzynarodowych kolęd. Na zakończenie zgromadzeni zaśpiewali wspólnie „Bóg się rodzi”, a następnie ks. dr Mariusz Boguszewski przekazał w imieniu prezesa Krzysztofa Skowrońskiego, najlepsze życzenia z okazji świąt Bożego Narodzenia. Dziennikarze łamali się opłatkiem składając wzajemnie życzenia, a następnie zasiedli do wigilijnego stołu.
Jan Poniatowski