Podziękowania od Zarządu Głównego SDP dla ELŻBIETY BINDER

Elżbieta Binder, twórczyni i szefowa Pracowni Wolnego Słowa otrzymała specjalne podziękowania za swoją pracę od Zarządu Głównego SDP.

 

Pamiątkowy dyplom, kwiaty i upominek wręczył pani Elżbiecie w imieniu ZG SDP prezes Krzysztof Skowroński. Ta miła uroczystość miała miejsce podczas świątecznego spotkania opłatkowego członków Zarządu z pracownikami i współpracownikami SDP.

 

Jak napisano na dyplomie, Elżbiecie Binder podziękowano „za długoletnią twórczą pracę w SDP, za zbudowanie od podstaw Pracowni Wolnego Słowa, za Nagrody SDP, za pamiętne zbieranie książek i wiele innych inicjatyw.

 

Bardzo cenimy nie tylko Pani wiedzę i bogate doświadczenie, ale również uśmiech, życzliwość, ciepło i przyjazną dłoń. W każdym miejscu pozostanie ślad Pani rzetelnej pracy i wysokich standardów”.

 

Prowadzona przez Elżbietę Binder Pracownia Wolnego Słowa zbiera materiały biograficzne, świadectwa dotyczące ludzi prasy, relacje z wydarzeń wielkich i małych, w których uczestniczyli polscy dziennikarze, redaktorzy, wydawcy. Gromadzi pamiątki, dokumenty i prasę z różnych okresów. Dokumentuje również historię i działalność Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich. Na stronie PWS (tutaj) znajdziemy wiele interesujących materiałów.

 

jka

 

 

OGŁOSZENIE. Lokale przy ul. Foksal 3/5 w Warszawie do wynajęcia

Stowarzyszenie Dziennikarzy Polskich zawiadamia, że w Domu Dziennikarza przy ul. Foksal 3/5 w Warszawie od 1 grudnia br. będą do wynajęcia następujące lokale biurowe:

 

– 4 pomieszczenia biurowe w lokalu nr 29 o łącznej powierzchni 43,44 m2

 

– 2 pomieszczenia biurowe w lokalu nr 21 o łącznej powierzchni 36,43 m2

 

Szczegółowe informacje można uzyskać pod numerem tel. 22 827 87 20 bądź mailowo: [email protected]

 

Elżbieta Królikowska-Avis odznaczona Krzyżem Wolności i Solidarności

Z okazji obchodów 38. rocznicy wprowadzenia stanu wojennego Elżbieta Królikowska-Avis, publicystka, pisarka, tłumaczka literatury angielskiej oraz autorka portalu sdp.pl, została odznaczona Krzyżem Wolności i Solidarności „za zasługi na rzecz niepodległości i suwerenności Polski oraz walkę o prawa człowieka w PRL”.

 

Jest to już kolejne odznaczenie dla tej wybitnej dziennikarki, która w czerwcu obchodziła 50-lecie swojej pracy twórczej (relacja z tego wydarzenia tutaj). W 2016 roku Elżbieta Królikowska-Avis została przez Prezydenta RP uhonorowana Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski, a w czerwcu 2019 r. przez Urząd ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych medalem „Pro Patria”. Oba wyróżnienia przyznano „za wybitne zasługi na rzecz przemian demokratycznych w Polsce”.

 

Członkowie SDP wyróżnieni przez Ministra Kultury

Troje członków Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich, autorów Kuriera WNET zostało uhonorowanych odznaczeniami przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

 

Prestiżowy, brązowy medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” został przyznany Zdzisławowi Janeczkowi. Odznaką „Zasłużony dla Kultury Polskiej” uhonorowani zostali sekretarz generalna SDP i redaktor naczelna Śląskiego Kuriera WNET Jadwiga Chmielowska oraz Piotr Hlebowicz.

Działalność Klubu Publicystyki Kulturalnej SDP w 2019 roku

Koniec roku, to jak zwykle czas podsumowań i refleksji, warto więc podsumować także działalność Klubu Publicystyki Kulturalnej Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich. Przypomnę, że Ojcem Klubu jest Wiesław Stradomski (1927-2012) – dziennikarz, reżyser, literat, społecznik, patriota, członek SDP i ZAiKS-u, który w 2005 r. założył i prowadził Klub aż do swego odejścia w wieku 85 lat. Ja zostałam przewodniczącą Klubu z Jego namaszczenia (pragnę dodać, że odbyło się też normalne głosowanie) i prowadzę Klub od jesieni 2012 r.

 

Cieszę się, że i w 2019 roku udało nam się organizować co miesiąc (poza wakacjami) regularne spotkania, w każdą pierwszą środę miesiąca (poza Spotkaniem Opłatkowym, które odbyło się we wtorek, 10 grudnia 2019 r.). I tak:

 

– 9 stycznia 2019 r. – gościliśmy w Klubie prof. Kazimierza Świegockiego, poetę, filozofa, krytyka literackiego, wykładowcę akademickiego.

 

– 6 lutego 2019 – naszym gościem był Jan Kuraciński – artysta rzeźbiarz, absolwent warszawskiej ASP, członek ZPAP, który większość życia spędził w Nowym Jorku. Spotkanie prowadził zaprzyjaźniony z nim Janusz Pichlak, który też zaprezentował swój film o artyście.

 

– 6 marca 2019 r. – wystąpił mjr dr nauk humanistycznych Dariusz Fudali z tematem: „Więzienie Warszawa-Mokotów w latach 1945-1946 – pierwsze lata komunistycznej represji”.

 

– 3 kwietnia 2019 r. – udało się zaprosić bardzo zajętego na planach filmowych, znanego aktora Marcina Kwaśnego, z którym rozmowę przeprowadziła Elżbieta Królikowska-Avis.

 

– 8 maja 2019 r. – mieliśmy spotkanie klubowe wyjazdowe Opinogóra-Ciechanów, ze zwiedzaniem Muzeum Romantyzmu, Zamku Książąt Mazowieckich oraz prelekcją dr Teresy Kaczorowskiej: „15 lata wskrzeszania z niepamięci „polskiego Horacego” z Mazowsza –  ks. Macieja Kazimierza Sarbiewskiego”.

 

–  29 maja 2019 r. – gościem  był ks. Stanisław Małkowski, spotkanie prowadził Wojciech Kwiatek, i zostało ono wkomponowane w cykl programu Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich „Maj na Foksal”.

 

– 5 czerwca 2019 r. – odbyło się wielkie wydarzenie – Benefis Elżbiety Królikowskiej-Avis, członkini Klubu, z okazji 50-lecia jej pracy publicystycznej, społecznej i politycznej. Uroczystość prowadził sam prezes SDP, Krzysztof Skowroński.

 

– 4  września 2019 r.spotkanie poświęciliśmy Marii Gorczyńskiej, aktorce dramatycznej, teatralnej i filmowej, jednej z najbardziej popularnych okresu przedwojennego. Podczas II wojny światowej była też żołnierzem Armii Krajowej i 75 lat temu uczestniczyła w Powstaniu Warszawskim jako łączniczka. Jej sylwetkę, w 60. rocznicę śmierci, zaprezentowała Renata Mieszkowska – była dziennikarka muzyczna Polskiego Radia i kuzynka aktorki. Spotkanie prowadził Jerzy Biernacki.

 

2 października 2019 r. – tematem był Instytut Pileckiego w Warszawie. Działalność i plany tej nowej narodowej instytucji przybliżył Grzegorz Mazurowski, rzecznik prasowy i kierownik biura prasowego Instytutu Pileckiego.

 

– 6 listopada 2019 r. temat „Działalność Narodowego Instytutu Polskiego Dziedzictwa Kulturowego za Granicą POLONIKA” przybliżyła znakomicie Marta Szafranek, specjalista ds. PR, rzecznik prasowy Instytutu POLONIKA.

 

– 10 grudnia 2019 r. – odbyło się Spotkanie Opłatkowe – uroczyste, bo z koncertem pieśni moniuszkowskich w wykonaniu sopranistki Ewy Błoch. Potem podzieliliśmy się opłatkiem, składaliśmy życzenia i skosztowaliśmy wielu pysznych dań wigilijnych, w tym domowych specjałów przygotowanych własnoręcznie przez dziennikarzy. W spotkaniu uczestniczyło blisko 70 osób, w tym przedstawiciele Zarządu Głównego oraz Oddziału Warszawskiego SDP, członkowie Klubu Publicystyki Kulturalnej oraz Klubu Akapit SDP.

 

W sumie w 2019 r. udało się zorganizować 11 interesujących spotkań Klubu Publicystyki Kulturalnej SDP. Warto podkreślić ich regularność – odbywały się zawsze w Domu Dziennikarza w Warszawie, w każdą pierwszą środę miesiąca, o godz. 17.00.  Z pomocą finansową SDP udało się zorganizować jedno spotkanie wyjazdowe (Ciechanów-Opinogóra), a jedno wkomponować w cykl programu Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich „Maj na Foksal”. Spotkania przeważnie organizowała i prowadziła niżej podpisana przewodnicząca Klubu Teresa Kaczorowska, ale czasem pomagali jej inni, w tym jej dwóch pełnomocników: Wojciech Kwiatek i Jerzy Biernacki.

 

Ponadto Klub Publicystyki Kulturalnej SDP ma swoją podstronę na portalu www.sdp.pl. Zamieszczane są na niej zaproszenia na spotkania KPK SDP, czasem także relacje z ich przebiegu. Jest to bardzo ważne zarówno dla ogólnej informacji, jak też i całokształtu działalności SDP.

 

Pragnę bardzo podziękować za dobrą współpracę z biurem i władzami SG i OW SDP, za pomoc w organizacji spotkań, użyczaniu sal i multimediów w Domu Dziennikarza, a także za wsparcie w przepływie informacji o comiesięcznych spotkaniach Klubu.

 

Życzę wszystkim Członkom i Przyjaciołom Klubu Publicystyki Kulturalnej SDP samych radosnych, szczęśliwych DNI – podczas świąt Bożego Narodzenia i w nadchodzącym Nowym Roku. I już serdecznie zapraszam na nasze spotkania w pierwsze środy miesiąca 2020 roku!

 

 

Przewodnicząca Klubu Publicystyki Kulturalnej SDP

 dr Teresa Kaczorowska

 

Spotkanie przedstawicieli Oddziałów SDP

Powstał nowy Oddział Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich, w Opolu – od takiej dobrej  informacji rozpoczęło się robocze spotkanie przedstawicieli Oddziałów SDP z członkami Zarządu Głównego i pracownikami biura ZG.  

 

Uchwałę ZG Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich o powołaniu 17. już Oddziału odczytał prezes Krzysztof Skowroński. W składzie  tymczasowego zarządu Oddziału w Opolu znaleźli się: prezes Mateusz Magdziarz oraz Zbigniew Górniak, Tomasz Ciecierski i Tomasz Kwiatek. Pierwszym zadaniem, które przed nimi stoi jest zorganizowanie wyborów do władz Oddziału.

 

– Dawno nie powoływaliśmy już nowego oddziału – cieszył się prezes SDP. – Widzę, że w oddziale w Opolu jest ogień, mam nadzieję, że pozarażają się nim też inne oddziały – dodał.

 

Podczas roboczego spotkania przedstawiciele Oddziałów SDP mieli możliwość zapoznać się z działalnością Zarządu Głównego SDP i  jego biura oraz omówić sprawy organizacyjne. . Uczestniczyli w nim: Tomasz Kleszczewski, wiceprezes Oddziału SDP w Białymstoku,  Anita Nowak, prezes Oddziału SDP w Bydgoszczy,  Jacek Stroka,  członek Zarządu Oddziału SDP w Krakowie, Sebastian Pawlak, skarbnik Oddziału SDP w Lublinie, Tomasz Nieśpiał, przewodniczący komisji rewizyjnej lubelskiego oddziału, Zbigniew Natkański, prezes Oddziału SDP w Łodzi oraz Waldemar Wiśniewski, wiceprezes Oddziału SDP w Łodzi, Wojciech Ciesielski, skarbnik Oddziału SDP w Olsztynie,  Mateusz Magdziarz, prezes Oddziału SDP w Opolu, Zbigniew Górniak, wiceprezes Oddziału SDP w Opolu, Barbara Miczko-Malcher, prezes Oddziału SDP w Poznaniu, Bogusław Szwedo, wiceprezes Oddziału SDP w Stalowej Woli, Hanna Budzisz wiceprezes Oddziału SDP w Warszawie oraz Jan Poniatowski, prezes Oddziału SDP we Wrocławiu. Zarząd Główny reprezentowali: prezes Krzysztof Skowroński, wiceprezes Jolanta Hajdasz oraz członkowie zarządu Wanda NadobnikStefan Truszczyński.

 

Jolanta Hajdasz, dyrektor Centrum Monitoringu Wolności Prasy SDP i wiceprezes SDP opowiadała o pomocy prawnej dla dziennikarzy. Podkreśliła, że wsparcie oferowane jest nie tylko członkom Stowarzyszenia. – Nie pytamy czy ktoś jest naszym członkiem, większość osób, którym pomagamy nie należy do SDP – podkreśliła.

 

Zauważyła, że najwięcej spraw, którym zajmuje się CMWP SDP, dotyczy oskarżenia z art. 212 kk.

 

Sprawy organizacyjne omówiła dyrektor biura ZG SDP Bożenna Dobrzyńska. Poinformowała m.in. o opracowaniu nowego wzorcowego regulaminu komisji członkowskiej oraz przypomniała o najważniejszym zadaniu, które w najbliższym czasie stoi przed Oddziałami – wyborze nowych władz i delegatów.

 

Odpowiedzialna za sprawy międzynarodowe w SDP, Dorota Zielińska, przedstawiła działalność Stowarzyszenia w tym zakresie. Zaapelowała do dziennikarzy, którzy interesują się tą tematyką i znają języki obce, o współpracę.

 

Na spotkaniu przedstawiona została również działalność Fundacji Solidarności Dziennikarskiej, którą kieruje Małgorzata Przygoda.

 

Na koniec uczestnicy spotkania mogli wysłuchać wykładu Roberta Kawałko, szefa Fundacji Polski Instytut Filantropii, eksperta fundraisingu. Przekonywał on, że fundraising może być istotnym źródłem finansowania SDP.

 

– W Polsce fundraising rozkwita, coraz więcej organizacji ma regularnych darczyńców. SDP z uwagi na charakter swojej działalności też ma tutaj spory potencjał – mówił Robert Kawałko.

 

jka

 

 

Krople, które ruszyły skałę – relacja z konferencji Romana Suszczenki

Roman Suszczenko, ukraiński dziennikarz, który trzy lata spędził w rosyjskim więzieniu, przyjechał do Polski, aby podziękować za wsparcie jakie otrzymał od Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich.

 

Konferencja prasowa z udziałem Suszczenki, jego żony i córki oraz ambasadora Ukrainy w Polsce Andrija Deszczyci odbyła się we wtorek, 26 listopada w Domu Dziennikarza przy ul. Foksal 3/5 w Warszawie.

 

– Zacznę takim religijnym zawołaniem: „Wesoły nam dzień dziś nastał”. Gościmy Romana Suszczenkę, który trzy lata przesiedział w rosyjskim więzieniu – rozpoczął spotkanie Krzysztof Skowroński, prezes SDP.

 

Przypomniał, że od momentu aresztowania ukraińskiego dziennikarza zarówno Centrum Monitoringu Wolności Prasy SDP jak i Zarząd Główny Stowarzyszenia podejmowali szereg apeli o jego uwolnienie.

 

Za te działania podziękował najpierw ambasador Ukrainy w Polsce Andrij Deszczycia. Przypomniał, że w Rosji nadal przetrzymywani są ukraińscy więźniowe polityczny, a jego kraj wciąż potrzebuje wsparcia do czasu aż zostanie przywrócona integralność Ukrainy. – Każdy głos, każde wystąpienie ma sens – podkreślił Deszczycia. – Nasze dzisiejsze spotkanie pokazuje, że kropla drąży skałę, apeluję, aby tych kropli było więcej.

 

Roman Suszczenko opowiedział o swojej pracy, aresztowaniu i pobycie w więzieniu.

 

Przez sześć lat był korespondentem agencji  Ukrinform w Paryżu. Zajmował się m.in. sprawami ukraińskimi na arenie międzynarodowej, podejmował też tematykę wsparcia przez Rosję niektórych kręgów politycznych we Francji. Po aneksji Krymu, pisał również o Ukraińcach przetrzymywanych w rosyjskich więzieniach. Jego zdaniem ta praca nie spodobała się Rosji. – W 2016 r. pojechałem do Moskwy w sprawach rodzinnych, to była nieprzemyślana decyzja – opowiadał Suszczenko.

 

30 września 2016 r. został zatrzymany przez rosyjskie służby i oskarżony o szpiegostwo. Podstawą oskarżenia była płyta z jakimiś materiałami wojskowymi podrzucona przez jego kolegę. –  Nie wiem dlaczego to zrobił, może ktoś wywierał na niego presję – mówił Szuszczenko.

 

Rosyjski sąd skazał dziennikarza na 12 lat pozbawienia wolności. W październiku zaczął odbywać karę w kolonii karnej położonym tysiąc kilometrów na północny wschód od Moskwy.  – Przebywali tam skazani za najcięższe przestępstwa, zabójstwa, gwałty, handel narkotykami – opowiadał Suszczenko. – Było koszmarnie, mróz minus 20 – 30 stopni, w celi najwyżej 13 stopni, ciasne pomieszczenie 2,5 na 4 metry, łóżka mocowane do ściany, złe warunki sanitarne.

 

W takim miejscu dziennikarz przebywał dwa miesiące. Sytuacja zmieniła się dopiero po wizycie ukraińskiego konsula, który zagroził, że nagłośni na forum międzynarodowym sprawę warunków w jakich przebywa Suszczenko. Kolejne miesiące dziennikarz spędził już w miejscu o wyższym standardzie.

 

W sierpniu 2019 r. Suszczenko został przetransportowany do aresztu w Moskwie. 7 września rano,  razem z  10 innymi więźniami politycznymi i 24 ukraińskimi marynarzami, został w eskortowanej kolumnie przewieziony na lotnisko.

 

Wszyscy zostali uwolnieni w ramach wymiany więźniów między Ukrainą a Rosją.

 

Jeszcze będąc w więzieniu, dzięki informacjom od córki i kolegi, które przekazywali mu konsul oraz adwokat, Suszczenko wiedział o wsparciu jakie otrzymywał od innych osób, także z Polski. – Jednak dopiero po powrocie na Ukrainę dowiedziałem się jak było ono duże. Dlatego pojawił się pomysł, aby odwiedzić Polskę – tłumaczył dziennikarz.

 

Jolanta Hajdasz, dyrektor Centrum Monitoringu Wolności Prasy SDP i wiceprezes SDP, opowiadała, że protest w sprawie uwięzienia Suszczenki, był jedną z pierwszych spraw, którymi zajęła się zaraz po objęciu stanowiska szefowej Centrum. – Pojawiły się wówczas głosy: nie mieszaj się do tego, to nie nasza sprawa – mówiła. – Dziś mam wielką radość i satysfakcję widzieć pana w dobrym zdrowiu i dobrej kondycji, po tym co pan przeszedł.

 

Dyrektor Hajdasz dodała, że CMWP SDP nie będzie takich spraw zostawiało bez wsparcia. – Bez wsparcia środowiska, które murem stoi za jednym z nas – dodała.

 

Konferencji towarzyszyła wystawa prac Romana Suszczenki, które stworzył podczas pobytu w więzieniu. Wykonane przy użyciu prostych środków, zachwycają rozmachem, dbałością o szczegół, pięknem. – Od dziecka malowałem, a w więzieniu trzeba było czymś się zająć, aby odgonić czarne myśli. Rysunek mnie odstresowywał – tłumaczył Roman Suszczenko.

 

W więzieniu powstało ok. 30 prac. Teraz dziennikarz planuje zorganizować dwie aukcje, z których środki przeznaczone zostaną na przedszkole dla dzieci więźniów politycznych Tatarów Krymskich oraz na pomoc dla rodzin ukraińskich więźniów politycznych przetrzymywanych w Rosji.

 

jka

 

 

 

Zapis audio konferencji

 

Wywiad z Romanem Suszczeko

 

 

 

яндекс

Dawid Jung uhonorowany Medalem Młodego Pozytywisty

Dawid Jung, redaktor naczelny „Zeszytów Poetyckich”, członek Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich, został wyróżniony Medalem Młodego Pozytywisty.

 

Medale nadawane są od 2002 przez kapitułę Towarzystwa im. Hipolita Cegielskiego osobom wybitnie zasłużonym w pracy organicznej. Laureaci nagrody tworzą Klub Młodych Pozytywistów. Dotychczasowymi laureatami Medalu Młodego Pozytywisty uhonorowani zostali m.in. Rafał Blechacz, Cho Seong-jin oraz Sarah Sanders (b. rzeczniczka prasowa Białego Domu).

 

Medal Młodego Pozytywisty przyznaje się ludziom nauki i kultury, którzy nawiązują do tradycji i dziedzictwa pozytywizmu. Jak podkreślają członkowie Kapituły: Dzisiaj, współczesny polski pozytywizm początku XXI wieku, kultywowany w warunkach wolności i demokracji, rozwijając twórczo XIXwieczne idee powinien przyczyniać się do szybkiego gospodarczego, kulturalnego i cywilizacyjnego awansu naszego kraju przechodzącego teraz nie tylko skomplikowaną, wielokierunkową transformację ustrojową, ale również przygotowującym się do integracji z Unią Europejską i korzystnego usytuowania się w kontekście globalnym.

 

Dawid Jung jest Gnieźnianinem, muzykiem i pisarzem, twórcą i badaczem kultury, wieloletnim redaktorem naczelnym „Zeszytów Poetyckich” oraz serii wydawniczych (Biblioteka Współczesnej Poezji Polskiej, Biblioteka Staropolska, Studia Historica), członkiem m.in. Stowarzyszenia Pisarzy Polskich, Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich oraz International Federation of Journalist w Brukseli. Za swoją twórczość i działalność artystyczną był wielokrotnie nagradzany w kraju i zagranicą.

 

Medal Młodego Pozytywisty wręczał Dawidowi Jungowi Prezydent Towarzystwa im. Hipolita Cegielskiego dr Marian Król.

 

opr. jka, źródło: Zeszyty Poetyckie, fot. Jan Wesołowski

 

 

 

 

 

 

Wielka Nagroda im. Witolda Hulewicza dla Krzysztofa Skowrońskiego

Grand Prix XXIV Edycji Nagród im. Witolda Hulewicza przyznano Krzysztofowi Skowrońskiemu, twórcy Radia WNET i „Kuriera WNET”, prezesowi Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich.

 

Gala rozdania nagród odbyła się w czwartek, 21 listopada w warszawskim Domu Literatury. Krzysztofa Skowrońskiego wyróżniono „za wysoką rangę dziennikarstwa oraz działalność społeczną i organizacyjną na wielu polach”.

 

Nagroda imienia Witolda Hulewicza jest przyznawana przez Stowarzyszenie, które powstało, aby utrwalać pamięć Witolda Hulewicza (1895-1941), pisarza, poety, tłumacza, organizatora życia kulturalnego, wydawcy, współtwórcy Polskiego Radia, redaktora pierwszego podziemnego pisma w latach okupacji hitlerowskiej „Polska Żyje”.

 

Wielką Nagrodę Honorową im. Witolda Hulewicza przyznano pośmiertnie mjr. Henrykowi Sucharskiemu, dowódcy Westerplatte, dwukrotnemu Kawalerowi Virtuti Militari za niezłomną służbę Polsce.

 

Nagrody im. Witolda Hulewicza związane z obroną dobrego imienia Komendanta i Żołnierzy Westerplatte otrzymali: Bronisław Błach, Natalia Błaszków, Karol Klukowski, Marek Mosio, Zbigniew Pancer, Helena Szatkowska i Marek Tomaszewski.

 

 

Laureaci Nagród im. Witolda Hulewicza za rok 2019

 

Aleksander Czajkowski-Ładysz i prof. Maria Pomianowska – za promocję Stanisława Moniuszki w Polsce i na świecie w 200. rocznicę urodzin twórcy Polskiej Opery Narodowej.

Marta Berowska – za całokształt twórczości poetyckiej i opracowanie baśni i legend polskich.

Aleksandra i Bogdan Biniszewscy – założyciele Muzeum Lwowa i Kresów w Kuklówce na Mazowszu.

Beata Ciarska – nauczycielka, za codzienną promocję sztuki i krzewienie kultury plastycznej w Józefowie.

Bożena Gąsienica – dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Zakopanem za twórcze rozwijanie tradycji kulturalnych i edukacyjnych.

Zdzisław Ilski – profesor Politechniki Wrocławskiej, historyk ruchu ludowego, za prace o Jakubie Bojce, w szczególności za nurt patriotyczny w jego działalności politycznej.

Krzysztof Andrzej Jeżewski – poeta, tłumacz, norwidolog z Paryża, za promocję polskiej literatury we Francji.

Maria Konwicka – za książkę wspomnieniową o ojcu „Byli sobie raz”, wydaną przez ZNAK.

Paweł Komorowski – za fundamentalne albumy poświęcone dziejom polskiej szabli.

Danuta Kot – za wielkie serce i opiekę nad czworonogami.

Krzysztof Masłoń – pisarz, publicysta, za wybitne osiągnięcia w dziedzinie krytyki literackiej.

Maciej Miąsko – za wielką wiedzę dotyczącą zwierzęcia, które od początku świata towarzyszy człowiekowi.

Tadeusz Mocarski – za całokształt twórczości poetyckiej i wierność rodzinnej ziemi.

Monika Piotrowska – za odkrycie Heleny Hulewiczowej, matki Witolda, jako jednej z pierwszych polskich artystek fotografii oraz dzienników Tadeusza Cypriana z Wielkiej Wojny.

Mirosław Prandota – za reportaże „Przepustka do raju” – książkę o Szwecji widzianej oczami Polaka.

Krystyna Stasiewicz – profesor związana ze środowiskiem naukowym Warmii i Mazur, specjalistka od literatury staropolskiej, za popularyzację wiedzy o życiu i twórczości Księcia Poetów Biskupa Ignacego Krasickiego.

Bożena Stawikowska – malarka, za całokształt twórczości i utrwalanie na obrazach oraz kształtowanie w naturze piękna ogrodów Józefowa.

Magdalena Stopa – historyk sztuki, dziennikarka, za to, że ocalała dla pokoleń dziedzictwo kulturalne regionu w księdze „Podwaliny. Drewniane domy Podlasia i ich mieszkańcy”.

Wacław Szczepanik – za prace historyczne na podstawie dokumentów archiwalnych związane z dziejami Galicji.

Maryla Ścibor Marchocka – za obalanie stereotypów i uprzedzeń w zbiorze opowiadań „Sprawiedliwi. Rzecz o Ukraińcach ratujących Polaków w czasie rzezi wołyńskiej”.

Edmund Żurek – za całokształt twórczości literackiej ze szczególnym podkreśleniem reportaży o dramacie Wielunia, miasta, w którym rozpoczęła się II wojna światowa.

Grand Prix Nagrody im Witolda Hulewicza: Krzysztof Skowroński – twórca Radia WNET i „Kuriera WNET” oraz Jarmarku WNET za wysoką rangę dziennikarstwa oraz działalność społeczną i organizacyjną na wielu polach.

Wielka Nagroda im. Witolda Hulewicza: Zbigniew Majewski – poeta, więzień polityczny PRL-u, społecznik, członek Związku Literatów Polskich i Stowarzyszenia im. Witolda Hulewicza.

 

opr. jka, źródło: www.hulewicz.org.pl

 

 

 

Odszedł redaktor Jan Forowicz

Z wielkim smutkiem zawiadamiamy, że we wtorek 19 listopada br. zmarł członek

Oddziału Warszawskiego SDP

 

red. JAN FOROWICZ

 

Msza św. pogrzebowa odbędzie się w sobotę, 23 listopada o godz. 10.00 w kościele Narodzenia Najświętszej Marii Panny w Komorowie (ul. Maja 9), po której nastąpi odprowadzenie na cmentarz parafialny.

 


 

JAN WŁODZIMIERZ FOROWICZ, pseudonim: Leszek Zawadzki, w okresie wykluczenia z zawodu także: Per Pedes, urodził się 23 marca 1939 roku we Lwowie w rodzinie inteligenckiej. Ukończył Wydział Mechaniczny Politechniki Krakowskiej.

 

W okresie licealnym współpracował z „Motorem”, potem intensywne zaangażował się w budowanie radiofonii studenckiej. W latach 1960-67 współredagował Tygodnik Studencki „Politechnik” (najpierw jako założyciel oddziału krakowskiego, a następnie sekretarz redakcji w Warszawie). Od 1967 roku w Wydawnictwie Czasopism Technicznych NOT – m.in. współzałożyciel dwutygodnika „Wiadomości Warsztatowe”,  redaktor naczelny pisma „Temat-Wynalazczość i Racjonalizacja” oraz Zeszytów Problemowych „Temat”, organizator pracy rozbudowanej sieci korespondentów terenowych redakcji, Biura Młodzieżowych Patentów itp. inicjatyw prasowych.

 

W wyniku wprowadzenia stanu wojennego, w okresie od grudnia 1981 do grudnia 1982 roku pozbawiony był pracy – WRON-owska  „komisja weryfikacyjna” orzekła zakaz uprawiania zawodu. Od 15 grudnia 1982 roku piastował w „Rzeczpospolitej” funkcję komentatora. Po prywatyzacji tego dziennika, do listopada 1991 roku był redaktorem działu.

 

Od 1992 do 1995 roku starszy publicysta, sprawozdawca parlamentarny dziennika „Polska Zbrojna”.  W tym czasie, w 1994 r. na łamach „Rzeczpospolitej” współredagował też cotygodniową tzw. „kolumnę rządową”.

 

Od 1996 do 1999 roku pracownik Polskiej Agencji Informacyjnej S.A., dyrektor PAI-Press. W ostatnim roku pracy zawodowej przygotował wznowienie i piastował funkcję redaktora naczelnego miesięcznika „Polska”.

 

Autor publikacji wspomnieniowych. Członek – założyciel Stowarzyszenia Polskich Wynalazców i Racjonalizatorów. Członek Rady Integracji Europejskiej przy Premierze RP oraz Rady ds. Strategii Informacyjnej (1997).

 

Za działalność dziennikarską odznaczony m.in. Krzyżem Zasługi dla ZHP, Złotą Odznaką Stowarzyszenia Geodetów Polskich, Złotym Krzyżem Zasługi, Brązowym Medalem za Zasługi dla Obronności Kraju  i Krzyżem Kawalerskim Orderu OOP.

 

Członek Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich od 1980 r. W okresie 1996 – 97 prezes Klubu Sprawozdawców Parlamentarnych. Członek – założyciel odrodzonego SDP. ohio fake ids Delegat Oddziału Warszawskiego SDP na zjazdy SDP. Pracował w Komisji Interwencyjnej; ostatnio prowadził starania o scalenie zasobów archiwalnych SDP.

 

Ulubieni pisarze: Jerzy Parandowski, Henryk Sienkiewicz, John Steinbeck. Ulubieni poeci: Norwid, Wierzyński, Leśmian i Herbert. Ulubione utwory muzyczne: koncerty skrzypcowe Maxa Brucha.

 

Kierował się dewizą Tylko prawda daje wyzwolenie. Dziennikarz po to jest, by ją obywatelom skutecznie przybliżać.

 

Ojciec trzech synów. Dziadek pięciorga wnucząt.