Komisja Statutowa już pracuje

Na pierwszym posiedzeniu 2 grudnia zebrała się Komisja Statutowa. Podczas spotkania, które odbyło się w formie online, omówiono tryb i częstotliwość pracy komisji.

 

Ustalono, że posiedzenia komisji mają się odbywać w zależności od poziomu zaawansowania prac, a terminy kolejnych spotkań będą ustalane na bieżąco. Najbliższe zaplanowano na 20 stycznia 2022 roku o godz. 15 w formule hybrydowej – można przyjechać do Domu Dziennikarza przy ul. Foksal w Warszawie lub uczestniczyć zdalnie.

 

Komisja przeanalizuje po kolei wszystkie zapisy statutu oraz zapozna się z materiałem, który był wypracowany kilka lat wcześniej.

 

Skład Komisji Statutowej:

 

Krzysztof Skowroński, Hubert Bekrycht, Agnieszka Borowska, Witold Gadowski, Maria Giedz, Jolanta Hajdasz, Andrzej Klimczak, Wanda Nadobnik, Mariusz Pilis, Sonia Kwaśny, Wojciech Pokora, Grzegorz Radzicki, Aleksandra Tabaczyńska, Jadwiga Chmielowska, Piotr Górski, Grzegorz Mika, Krystyna Mokrosińska, Anna Pakuła-Sacharczuk,, Jan Poniatowski,  Marek Rudnicki, Martyna Seroka, Ewa Starosta, Paweł Stauffer, Andrzej Stawiarski, Janusz Wikowski, Barbara Ziółkowska.

 

Kondolencje dla Jadwigi Chmielowskiej

Redaktor Jadwidze Chmielowskiej

 

Prezesowi Oddziału Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich w Katowicach, byłej Sekretarz Generalnej i Skarbniczce SDP, działaczce Solidarności Walczącej

 

wyrazy głębokiego współczucia z powodu śmierci syna Bartłomieja

 

składa

 

Zarząd Główny SDP

 

 

Pożegnanie Aleksandra Rowińskiego

Zmarł śp. Aleksander Rowiński mistrz reportażu, dożył 90 lat.

 

Pisał, gdy mądrym tekstem można było wiele przemycić. Czekano i kupowano książki reporterów, które drukowane były w wielotysięcznych nakładach. Ta ważna część historii polskiego dziennikarstwa zawsze będzie dobrą szkołą.

 

Reporter, Redaktor, Wydawca był piękną postacią przyciągającą ludzi, rozumiał sens naszego zawodu i podjęte obowiązki wobec ludzi, których wysłuchiwał chętnie, cierpliwie w czasie nieustannych wędrówek po Polsce. Dobrze jej służył.

 

Zasługuje na cześć pamięci

Stowarzyszenie Dziennikarzy Polskich

 

Stefan Truszczyński

 

 

Grudniowe posiedzenie Zarządu Głównego SDP

Na zebraniu Zarządu Głównego SDP, które odbyło się 2 grudnia, omawiano m.in. sprawy Domu Pracy Twórczej SDP w Kazimierzu Dolnym oraz Domu Dziennikarza w Warszawie.

 

W posiedzeniu uczestniczył dyrektor DPT w Kazimierzu Dolnym Dariusz Popławski. Zarząd zajął się też sprawami grantów z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz wykonaniem budżetu od stycznia do września 2021 roku.

 

Rozpatrywano również wnioski Klubu Fotografii Prasowej o przyznaniu na potrzeby klubu pomieszczenia oraz o wznowienie wypłacania wsparcia finansowego w wysokości 1500zł kwartalnie.

 

Zarząd Główny przyjął uchwałę w sprawie pracy dziennikarzy w rejonie przy granicy z Białorusią (można ją przeczytać TUTAJ).

 

Oświadczenie ZG SDP w sprawie dostępu dziennikarzy do strefy przygranicznej

W związku z nowelizacją ustawy o ochronie granicy państwowej Zarząd Główny SDP apeluje do rządu i podległych mu służb o sprawne przyznawanie akredytacji dziennikarskich w  pasie przygranicznym z Białorusią oraz o umożliwienie dziennikarzom nieskrępowanej pracy w tym regionie pozwalającej  im na rzetelne informowanie opinii publicznej o przebiegu konfliktu na granicy polsko-białoruskiej.

 

Jednocześnie apelujemy do dziennikarzy o przestrzeganie obowiązującego w tym regionie prawa ze względu na bezpieczeństwo zarówno ich samych, jak i służb mundurowych oraz wszystkich osób, które przebywają w rejonie konfliktu związanego z próbami przekroczenia granicy przez grupy migrantów wspieranych przez białoruskie służby specjalne.

 

Zarząd Główny SDP

 

Warszawa, 2 grudnia 2021 r.

 

Informacje na ten temat akredytacji: TUTAJ.

 

Premiera książki Zenona Złakowskiego „Mój stan wojenny”

Warmińsko-Mazurski Oddział Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich zaprasza na premierę książki Zenona Złakowskiego „Mój stan wojenny” z rysunkami Aleksandra Wołosa, która odbędzie się 7 grudnia o godzinie 17.00 w Centrum Duszpasterskim w Olsztynie (ul. Kopernika 47).

 

Promocję poprowadzi redaktor Marek Lewiński. Podczas spotkania będzie można obejrzeć prezentację rysunków A. Wołosa, które są komentarzem artysty do wydarzeń z okresu stanu wojennego.

 

 

Rozstrzygnięto XIX edycję Konkursu im. Władysława Grabskiego

Maciej Wośko z „Gazety Bankowej” został Dziennikarzem Ekonomicznym 2021 roku w Konkursie im. Władysława Grabskiego. Tytuł „Redakcji 2021 roku” otrzymał zespół programu „Państwo w Państwie” z Polsat News.

 

Konkurs dla dziennikarzy ekonomicznych organizuje Narodowy Bank Polski. Nagradzani są w nim autorzy i redakcje, którzy w przystępny i zrozumiały sposób wyjaśniają skomplikowane zagadnienia ze świata gospodarki, przyczyniając się do podnoszenia poziomu wiedzy ekonomicznej Polaków. W tym roku laureatów wybrała kapituła pod przewodnictwem prof. Adama Budnikowskiego.

 

Nagrodę główną i tytuł „Dziennikarza Ekonomicznego 2021 roku” przyznano redaktorowi Maciejowi Wośko z „Gazety Bankowej” za całokształt pracy dziennikarskiej, a zwłaszcza za umiejętność prezentowania w przystępny i ciekawy sposób skomplikowanych mechanizmów ekonomicznych oraz za powołanie do życia, wraz z redakcją „Gazety Bankowej”, „Polskiego Kompasu”, powszechnie cenionego corocznego raportu o stanie naszej gospodarki.

 

Nagrodę za pracę zespołową i tytuł „Redakcji 2021 roku” otrzymała redakcja programu „Państwo w Państwie” z Polsat News za stworzenie wartościowego, atrakcyjnego i oczekiwanego przez wielu widzów cyklicznego programu podejmującego najważniejsze tematy ekonomiczne i społeczne.

 

Poza tym nagrody i wyróżnienia przyznano w następujących kategoriach:

 

Polityka pieniężna i stabilność finansowa

 

Maksymilian Wysocki, wGospodarce.pl, artykuł „Płać jak chcesz, czyli jak mieć wybór między gotówką a innymi formami płatności”.
Nagroda za dogłębną analizę systemu płatniczego i nieoczywiste wnioski na temat obrotu gotówkowego ze szczególnym uwzględnieniem uwarunkowań gospodarczych i społecznych.

 

Finanse osobiste i edukacja ekonomiczna

 

Beata Piechowska-Olszewska, Polskie Radio Dzieciom, cykl programów „Skarbonka”.
Nagroda za edukację ekonomiczną dzieci przedstawioną w atrakcyjny i łatwo zrozumiały sposób.

 

Felieton lub analiza

 

Jacek Musiał, „Śląski Kurier Wnet”, artykuł „Hipoteza „Paryż”: Zanieczyszczenie oceanów ważną przyczyną globalnego ocieplenia?”
Nagroda za zwrócenie uwagi na ważny, a jednocześnie rzadko podnoszony problem wpływu zanieczyszczania mórz na zmiany klimatyczne.

 

Wywiad

 

Emilia Świętochowska, „Dziennik Gazeta Prawna”, artykuł „Zmuszeni do zmian”.
Nagroda za mistrzowskie odniesienie do naszej rzeczywistości wniosków płynących z oceny ujemnego wpływu postępu technicznego i wzrostu gospodarczego na współczesne wspólnoty zbierackie i łowieckie.

 

Stanisław Koczot, „Gazeta Bankowa”, artykuł „Pułapki Unii Europejskiej”.
Wyróżnienie za dogłębną analizę gospodarki energetycznej Polski i Unii Europejskiej. Za zwrócenie uwagi na ważny aspekt inwestycji krajowych w kontekście rozwoju gospodarczego oraz bezpieczeństwa energetycznego Polski.

 

Problematyka regionalna

 

Zespół redakcyjny TVP3 Rzeszów, audycja „Gospodarka tu i teraz” odc. 41.
Nagroda za dociekliwą i atrakcyjną dla widza ocenę podziału środków dostępnych w ramach unijnej polityki spójności.

 

Krystian Kaźmierczyk, Telewizja Republika, audycja „Krajowy plan odbudowy – Biznes Polska” odc. 220.
Wyróżnienie za podjęcie tematu kluczowego dla rozwoju polskiej gospodarki, a także przedstawienie go z udziałem specjalistów reprezentujących zróżnicowane punkty widzenia.

 

Pandemia wyzwaniem dla krajowych finansów i gospodarki

 

Grażyna Rakowicz, TVP3 Bydgoszcz, audycja „Rozliczanie śmieci”.
Nagroda za podjęcie tematu odbioru odpadów komunalnych, a w szczególności za dostrzeżenie biznesowego wymiaru tej działalności ważnej nie tylko dla Bydgoszczy, ale dla wielu innych polskich miast.

 

Patronem honorowym konkursu było Stowarzyszenie Dziennikarzy Polskich.

 

Źródło: Narodowy Bank Polski

 

Dziennikarze z kulturą – podsumowanie cyklu „SDP Cafe – podaj dalej…”

To było 36 spotkań, które pokazały, że światy dziennikarstwa i kultury przenikają się. Dzięki szczerym rozmowom, w kameralnej atmosferze, mogliśmy też poznać ludzi mediów z nieco innej, często nieznanej strony. Stowarzyszenie Dziennikarzy Polskich zakończyło cykl wywiadów z dziennikarzami-twórcami kultury „SDP Cafe – podaj dalej…”. Wszystkie odcinki można obejrzeć na kanale SDP na YouTube oraz na portalu sdp.pl.   

 

Dziennikarze często piszą książki, kręcą filmy, ale też organizują wystawy, koncerty, są animatorami kultury, showmanami, mają swoje ukryte pasje. Z drugiej strony jest też spora grupa artystów, którzy w jakiś sposób otarli się o dziennikarstwo, pracowali w mediach, prowadzili audycje, pisali, redagowali. Stowarzyszenie Dziennikarzy Polskich postanowiło pokazać takie osoby, stąd narodził się pomysł spotkań z dziennikarzami-twórcami kultury pod hasłem „SDP Cafe – podaj dalej…”. Rozmowy miały się toczyć w atmosferze skłaniającej do szczerości i zwierzeń, jak w nastrojowej kawiarni, przy filiżance dobrej kawy, a formuła „podaj dalej” dawała możliwość zamiany ról – gość w kolejnych odcinkach mógł stać się gospodarzem i zaprosić do programu następną osobę.

 

Cykl „SDP Cafe – podaj dalej…” rozpoczął 6 września 2021 roku prezes SDP i redaktor naczelny Radia Wnet Krzysztof Skowroński, który w pierwszym odcinku rozmawiał z popularną prezenterką i dziennikarką telewizyjną, ale też autorką książek, Anną Popek. Następnego dnia to ona zaprosiła na spotkanie piosenkarkę, aktorkę i dziennikarką Joannę Rawik. W pierwszym tygodniu gościliśmy jeszcze wokalistę i dziennikarza prowadzącego audycję „Słowem, piosenka” w Radiu dla Ciebie, Piotra Zubka oraz producenta muzycznego i dziennikarza Trójki, Mateusza Krautwursta.

 

Chcieliśmy pokazać, że wielu ciekawych twórców i szereg interesujących inicjatyw znajdziemy również z dala od Warszawy, dlatego do projektu włączyli się dziennikarze z oddziałów naszego stowarzyszenia z różnych miast Polski.

 

Redaktor naczelny „Forum Dziennikarzy” Andrzej Klimczak z Oddziału SDP w Rzeszowie opowiadał o swojej fascynacji kulturą regionalną, ludową, która zaowocowała kilkoma książkami. Związki etnografii, muzykologii i dziennikarstwa opisywała Jolanta Danak-Gajda, laureatka prestiżowej Nagrody im. Oskara Kolberga. Z Podkarpacia mieliśmy jeszcze okazję poznać m.in. publicystę Jaromira Kwiatkowskiego oraz poetę Edwarda Bolca, który wykonał swoją autorską piosenkę o czasie pandemii.

 

Z Warmii i Mazur w „SDP Cafe – podaj dalej…” gościliśmy reportażystkę Joannę Wańkowską-Sobiesiak, autorkę książki „Mazurów klucz tajemnic”. Z tego regionu poznaliśmy także poetę i działacza „Solidarności” Zenona Złakowskiego, animatora imprez kulturalnych w Mrągowie i okolicach Zdzisława Piaskowskiego oraz medioznawcę, specjalistę od komiksów Mateusza Kossakowskiego.

 

Poeta, redaktor naczelny „Zeszytów Poetyckich”, a także muzyk z Wielkopolski, Dawid Jung przekonywał, że najbliższa okolica może zaskakiwać bogactwem historii. Gdańska dziennikarka, podróżniczka, korespondentka wojenna Maria Giedz z pasją opowiadała o Kurdystanie, a Błażej Torański, pisarz, redaktor naczelny portalu sdp.pl, przybliżył wstrząsające losy dzieci trafiających w czasie wojny do niemieckiego obozu koncentracyjnego przy ul. Przemysłowej w Łodzi, które opisał w książce „Mały Oświęcim”.

 

Przez „SDP Cafe – podaj dalej…” przewinęło się wiele osób, dla których kolejnym etapem dziennikarskiej kariery było przejście do świata literatury. W rozmowach wzięły udział m.in. Agata Puścikowska, dziennikarka „Gościa Niedzielnego”, autorka popularnych „Wojennych sióstr” oraz Monika Odrobińska, która napisała poruszającą książkę „Dzieci wygnane. Tułacze losy małych Polaków w czasie II wojny światowej”.

 

Cykl łączył pokolenia, różne gatunki dziennikarskiej i artystycznej aktywności. Przy „kawiarnianym” stoliku gościła Barbara Sułek-Kowalska, wychowawczyni wielu dziennikarzy, a w kolejnych odcinkach w ogniu pytań znaleźli się GrubSon, którego utwór „Na szczycie” był pierwszym polskim hiphopowym kawałkiem z ponad 100 milionami wyświetleń na YouTube, i jego muzyczni koledzy: JareckiDJ BRK. Co ciekawe, cała trójka tych popularnych muzyków prowadzi swoje audycje w rozgłośniach radiowych.

 

Bogata była tematyka spotkań. W skomplikowany świat odbioru i opisywania sztuki współczesnej wprowadzili widzów malarka, krytyk sztuki i dziennikarka Radia Poznań Krystyna Różańska-Gorgolewska oraz dyrektor warszawskiego Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski Piotr Bernatowicz. Dzięki rozmowie z Elżbietą Ruman mogliśmy poznać tajniki medycyny św. Hildegardy, która jest pasją tej dziennikarki radiowej i telewizyjnej.

 

Nie brakowało szczerych wyznań. O trudnej historii Bałkanów, naznaczonych piętnem wojny, mówiła nie kryjąc emocji Dominika Ćosić w rozmowie z Magdaleną Uchaniuk. Popularny telewizyjny dziennikarz sportowy Przemysław Babiarz tłumaczył Annie Popek dlaczego po szkole teatralnej nie podążył ścieżką kariery aktorskiej. Podróżnik, autor książek i programów telewizyjnych Wojciech Cejrowski zwierzył się Krzysztofowi Skowrońskiemu ze swojego marzenia zagrania w teatrze i zdradził jaka byłaby jego wymarzona rola.

 

Ostatnim gościem w „SDP Cafe – podaj dalej…” był muzyk, dziennikarz i autor programów telewizyjnych Jan Pospieszalski. Opowiadał on Elżbiecie Ruman nie tylko o tym jak to się stało, że ze sceny szedł do telewizyjnego studia, ale również wyznał jaką specjalizację wybrał w liceum plastycznym. Nie zabrakło też pytań o program „Warto rozmawiać”, który niespodziewanie został zdjęty z anteny Telewizji Polskiej oraz o nowe przedsięwzięcia medialne.

 

Wszystkie 36 odcinki cyklu są dostępne na kanale SDP na YouTube (TUTAJ) i na portalu sdp.pl (TUTAJ). Na stronie stowarzyszenia, pod filmami, można też obejrzeć fotoreportaże ze spotkań.    

 

Prezes SDP Krzysztof Skowroński podsumowuje „SDP Cafe – podaj dalej…” TUTAJ.

 

Partnerzy:

Fundacja Kulturalna Polska, Fundacja Solidarności Dziennikarskiej

 

Patroni medialni:

TV Republika, „Sieci”, wPolityce.pl, „Do Rzeczy”, Radio Wnet, „Kurier Wnet” waw4free.pl, „Informator Stolicy”, kulturalni.pl, „Bez Wierszówki”, „Forum Dziennikarzy”

 

Projekt „Dziennikarze-twórcy kultury” finansowany jest ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu z Funduszy Promocji Kultury

 

POD PATRONATEM SDP. Poznaj „Twarze olsztyńskiej estrady”

Uroczysta premiera najnowszej książki Andrzeja Zb. Brzozowskiego „Twarze olsztyńskiej estrady” odbyła się 20 listopada 2021 roku w Mrągowskim Centrum Kultury .

 

Jest to zbiór wywiadów z lat 2019 – 2021, z twórcami i artystami regionu. 52 prezentacje pokazujące różnorodność środowiska, dodatkowo wzbogacone anegdotami. W publikacji znalazły się również rysunki Zbigniewa Piszczako. Cały projekt został dofinansowany ze środków Samorządu Województwa Warmińsko – Mazurskiego. Publikacja jest rekomendowana (rekomendacje zamieszczono w książce) jako lektura na seminariach studentów socjologii kultury.

 

W książce znajdziemy wywiady i dwa wspomnienia z wymienionymi artystami:

 

Ewa Alchimowicz, Andrzej „Andymian” Mierzyński, Marta Andrzejczyk, Grażyna Bałabańska, Cezary Biedulski, Robert Bielak, Big Day, Edward Bierdziewski, Stach Bukowski, Ania Broda, Stefan Brzozowski, Artur Chwała, Ewa Cichocka, Paweł Ejzenberg, Enej, Adam Gałka, Wojciech Gęsicki, Hitano, Zbigniew Hofman, Horpyna, Hunter, Mateusz Iwaszczyszyn, Arkadiusz Jakszewicz, Krzysztof Jaworski, Łukasz Jędrys, Władysław Katarzyński, Łydka Grubasa, Cezary Makiewicz, Marek Markiewicz, MC Kwadrat, Grażyna Mogut, Wiesław Nideraus, Norbi, Łukasz Ogonowski, Walerian Ostrowski, Zbigniew Piszczako, Shantaż, Zbigniew Siwek, Marcin Stanczewski, Agnieszka Symołon, Piotr Szymański, Sara Szymczak, Wojciech Śliwa, Jarosław Śpiewankiewicz, Krystyna Świątecka, Traffic Junky, Trzeci Oddech Kaczuchy, Wodny Patrol, Jaromir Wroniszewski, Krzysztof Zawistowski, Tadeusz Machela, Zbigniew Rojek.

 

Andrzej Zb. Brzozowski – to nie tylko dziennikarz (od wielu lat współpracuje z regionalnymi i ogólnopolskimi czasopismami, m.in. „Nowe Życie Olsztyna i „Bez wierszówki”. ) ale także satyryk, autor tekstów, wykonawca i kabareciarz. Współzałożyciel zespołu „Kaczki z Nowej Paczki”.

 

Na początku spotkania autor zaprezentował swój najnowszy projekt sceniczny „Piosenki z kapelusza 20-lecia międzywojennego” realizowany wspólnie z duetem Sax & Guitar Cafe (Zbigniew Siwek – saksofony, Jarosław Śpiewankiewicz – gitara, ukulele oraz aranżacja piosenek).

 

Spotkanie z Andrzejem Zb. Brzozowskim poprowadził wiceprzewodniczący oddziału SDP Mateusz Kossakowski. Kolejną atrakcją był konkurs na dymek do rysunków Zbigniewa Piszczako – rysunki jego autorstwa, które znalazły się również w książce, można było także podziwiać na specjalnie wydzielonej wystawie.

 

Wydawcą książki jest Warmińsko-Mazurski Oddział Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich. Publikacja powstała dzięki dofinansowaniu ze środków Samorządu Województwa Warmińsko-Mazurskiego. Patronat medialny: Stowarzyszenie Dziennikarzy Polskich, „Forum Dziennikarzy”, „Bez Wierszówki”, Polskie Radio Olsztyn, “Głosy Warmii i Mazur”.

 

Następne spotkanie autorskie połączone z koncertem zespołu jazzowego MC Kwadrat odbędzie się w grudniu w Olsztynie.

 

 

Modernizujemy Dom Dziennikarza w Warszawie

Stowarzyszenie Dziennikarzy Polskich modernizuje Dom Dziennikarza przy ul. Foksal 3/5 w Warszawie. Jest to możliwe dzięki dotacji ze środków Instytutu Dziedzictwa Myśli Narodowej im. Romana Dmowskiego i Ignacego Paderewskiego w ramach Funduszu Patriotycznego.

 

W ramach unowocześniania placówki, zakupiono meble i sprzęt projekcyjny. Nowe krzesła, stoły i fotele są już w mniejszej sali konferencyjnej. Wkrótce nastąpi dostawa wyposażenia konferencyjnego do największej sali naszego domu przy Foksal.