SDP CAFE – PODAJ DALEJ… Elżbieta Ruman rozmawia z Janem Pospieszalskim – zapowiedź

Jan Pospieszalski, muzyk, kompozytor, dziennikarz, autor programów telewizyjnych będzie gościem ostatniego już odcinka „SDP Cafe – podaj dalej…”. Premiera rozmowy, którą poprowadzi Elżbieta Ruman, 30 listopada o godz. 19 na kanale SDP na YouTube oraz na portalu sdp.pl.

 

Pierwszy zespół muzyczny Jan Pospieszalski założył z młodszymi braćmi jeszcze w liceum plastycznym. Po maturze i ukończeniu szkoły muzycznej grał na kontrabasie w zespołach jazzowych. W barwnej karcie swojego muzycznego życiorysu ma występy z zespołem Czerwone Gitary i współpracę z duetem Marek i Wacek. Przez wiele lat był basistą i menedżerem grupy Voo Voo. Wydał z rodziną autorskie opracowanie kolęd – Kolędy Pospieszalskich, skomponował i nagrał z innymi artystami płytę Osiem Błogosławieństw.

 

Jan Pospieszalski ma również bogate dokonania dziennikarskie. Przez trzy lata, od 1994 roku, w Telewizji Polskiej prowadził program „Swojskie klimaty”, później w Telewizji Puls realizował audycję „Studio Otwarte”. W 2004 roku w TVP pojawił się jego flagowy program „Warto rozmawiać”.  Audycja, z dłuższymi i krótszymi przerwami, na różnych antenach telewizji publicznej, pojawiała się aż do kwietnia 2021 roku, kiedy to została niespodziewanie zdjęta z ramówki.

 

W sierpniu Pospieszalski wystartował z nowym projektem – kanałem na YouTube „Janek Pospieszalski #Warto”. Jako dziennikarz nie tylko pracuje przed kamerą, ale też pisze, swoje teksty publikował m.in. w „Rzeczpospolitej”, „Do Rzeczy”, „Przewodniku Katolickim”, „Gazecie Polskiej Codziennie”, „Naszym Dzienniku”, tygodniku „Sieci”.

 

„SDP Cafe – podaj dalej…” to cykl rozmów przygotowanych przez Stowarzyszenie Dziennikarzy Polskich, których bohaterami byli dziennikarze-twórcy kultury. Formuła zakładała, że gość w następnych odcinkach mógł wystąpić w roli gospodarza i zaprosić na rozmowę kolejną osobę.

 

Więcej informacji o projekcie TUTAJ.

 

Wszystkie odcinki można obejrzeć TUTAJ.

 

Partnerzy:

Fundacja Kulturalna Polska, Fundacja Solidarności Dziennikarskiej

 

Patroni medialni:

TV Republika, „Sieci”, wPolityce.pl, „Do Rzeczy”, Radio Wnet, „Kurier Wnet” waw4free.pl, „Informator Stolicy”, kulturalni.pl, „Bez Wierszówki”, „Forum Dziennikarzy”

 

Projekt „Dziennikarze-twórcy kultury” finansowany jest ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu z Funduszy Promocji Kultury

 

SDP CAFE – PODAJ DALEJ… Mira Jankowska rozmawia z Moniką Florek-Mostowską – zapowiedź

Na spotkanie z Moniką Florek-Mostowską, dziennikarką, publicystką, wiceprezeską Pallotyńskiej Fundacji Misyjnej Salvatti.pl, 29 listopada zaprasza Mira Jankowska. Premiera, kolejnego odcinka „SDP Cafe – podaj dalej…” o godz. 19 na kanale SDP na YouTube oraz na portalu sdp.pl.

 

Monika Florek-Mostowska od wielu lat zajmuje się dziennikarstwem, związana była m.in. z Radiem Wawa, Polskim Radiem, Telewizją Polską, tygodnikiem „Wprost”. Publikowała w „Idziemy”, „Tygodniku Powszechnym”, „Frondzie”. W swojej karierze zawodowej pracowała również w biurze prasowym Komitetu Integracji Europejskiej. Prowadziła audycje w Radiu Warszawa „Spory o wartości” i „Warszawski salon naukowy”. Jest autorką książki „Rozmowy o człowieku. Wywiady z ekspertami”, w której rozmawiała z naukowcami z różnych dziedzin.

 

Jak pisze na swoim blogu, jej niespełnionym marzeniem jest wyjazd na misje, na razie swoje pragnienie pracy misyjnej realizuje działając w Pallotyńskiej Fundacji Misyjnej Salvatti.pl.

 

„SDP Cafe – podaj dalej…” to cykl rozmów przygotowanych przez Stowarzyszenie Dziennikarzy Polskich, których bohaterami są dziennikarze-twórcy kultury. Formuła zakłada, że w następnych odcinkach gość może wystąpić w roli gospodarza i zaprosić na rozmowę kolejną osobę. Więcej informacji o projekcie TUTAJ.

 

Partnerzy:

Fundacja Kulturalna Polska, Fundacja Solidarności Dziennikarskiej

 

Patroni medialni:

TV Republika, „Sieci”, wPolityce.pl, „Do Rzeczy”, Radio Wnet, „Kurier Wnet” waw4free.pl, „Informator Stolicy”, kulturalni.pl, „Bez Wierszówki”, „Forum Dziennikarzy”

 

Projekt „Dziennikarze-twórcy kultury” finansowany jest ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu z Funduszy Promocji Kultury

 

OGŁOSZENIE. Krzesła i stoły konferencyjne na sprzedaż

Stowarzyszenie Dziennikarzy Polskich sprzeda wyposażenie konferencyjne: krzesła o konstrukcji metalowej  z wyściełanym siedziskiem – 200 szt, stoły o wymiarach 120×70 wys 72 cm  – 20 szt. 

 

Ceny za krzesła od 35 do 55 za sztukę (w zależności od stanu). Przy zakupie 10 sztuk, 10 procent bonifikaty, a przy zakupie większej liczby – do negocjacji.

 

Ceny za stoły od 90 do 140 za sztukę (w zależności od stanu). Negocjacje bonifikaty od 5 szt.

 

Odbiór osobisty, pomoc przy załadunku.

 

Kontakt w godz. 8 – 16 pod nr tel 502 381 367

 

 

SDP CAFE – PODAJ DALEJ… Anna Popek rozmawia z Mirą Jankowską – zapowiedź

Mira Jankowska, dziennikarka, publicystka, mentorka, pomysłodawczyni Mistrzowskiej Akademii Miłości, będzie gościem Anny Popek 25 listopada w kolejnym odcinku „SDP Cafe – podaj dalej…”. Premiera o godz. 19 na kanale SDP na YouTube oraz na portalu sdp.pl.

 

W krótkiej notce trudno wyliczyć wszystkie aktywności, w które angażuje się Mira Jankowska. Jest mentorką, trenerką, ekspertką w dziedzinie rozwoju osobistego i relacji międzyludzkich, fotografką, reżyserką, scenarzystką i producentką wydarzeń kulturalnych, działaczką społeczną. Założyła Mistrzowską Akademię Miłości, która, jak możemy przeczytać na internetowej stronie projektu, pomaga „kochać siebie i innych”. Sztandarową formą pracy MAM są multimedialne widowiska edukacyjno-rozrywkowe, czyli rodzaj edukacyjnego show łączącego elementy teatru, filmu i wiedzy eksperckiej. Jest autorką książki „Kocham! Jak Mistrzowska Akademia Miłości zmieniła mi życie?”

 

Mira Jankowska to również człowiek mediów.  Pracowała w miesięczniku „Twój Styl”, w Telewizji Puls, w Radiu Józef, Radiu Warszawa i Radiu Plus. Stworzyła i prowadziłam jako redaktor naczelna dwa tytuły prasowe: „Dobry Magazyn” i „Fitness Duchowy”.

 

„SDP Cafe – podaj dalej…” to cykl rozmów przygotowanych przez Stowarzyszenie Dziennikarzy Polskich, których bohaterami są dziennikarze-twórcy kultury. Formuła zakłada, że w następnych odcinkach gość może wystąpić w roli gospodarza i zaprosić na rozmowę kolejną osobę. Więcej informacji o projekcie TUTAJ.

 

Partnerzy:

Fundacja Kulturalna Polska, Fundacja Solidarności Dziennikarskiej

 

Patroni medialni:

TV Republika, „Sieci”, wPolityce.pl, „Do Rzeczy”, Radio Wnet, „Kurier Wnet” waw4free.pl, „Informator Stolicy”, kulturalni.pl, „Bez Wierszówki”, „Forum Dziennikarzy”

 

Projekt „Dziennikarze-twórcy kultury” finansowany jest ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu z Funduszy Promocji Kultury

SDP CAFE – PODAJ DALEJ… Tadeusz Płużański rozmawia z Błażejem Torańskim – zapowiedź

Błażej Torański, pisarz, publicysta, redaktor naczelny portalu sdp.pl, będzie gościem „SDP Cafe – podaj dalej…” 24 listopada. Premiera rozmowy, którą poprowadzi Tadeusz Płużański, o godz. 19 na kanale SDP na YouTube oraz na portalu sdp.pl.

 

Błażej Torański to pisarz specjalizujący się w literaturze faktu, w swojej najnowszej książce „Mały Oświęcim” (współautor Jolanta Sowińska-Gogacz), jak napisano w jednej z recenzji, zagląda „do piekła zgotowanego dzieciom, w którym bez przerwy towarzyszył im strach, głód i cierpienie”. W tej wstrząsającej publikacji opisuje jedyny niemiecki dziecięcy obóz koncentracyjny na terenach Polski, który istniał przy ul. Przemysłowej w Łodzi.

 

Gość „SDP Cafe – podaj dalej…” jest również autorem zbioru wywiadów z twórcami o cenzurze „Knebel. Cenzura w PRL-u” i współautorem książki „Fabrykanci. Burzliwe dzieje rodów łódzkich przemysłowców” (z Marcinem Jakubem Szymańskim). Zanim zajął się literaturą faktu, przez wiele lat był dziennikarzem, publicystą, autorem świetnych wywiadów. Pracował m.in. we „Wprost”, w „Prawie i Życiu”, „Rzeczpospolitej”. Publikował również m.in. w tygodniku „Do Rzeczy”, „Odrze”, tygodniku katolickim „Niedziela”, „Gazecie Bankowej”, „Tygodniku Solidarność”. Za swoją twórczość w 2017 roku otrzymał Nagrodę SDP im. Janusza Kurtyki, przyznawaną za publikacje o tematyce historyczną. Obecnie jest redaktorem naczelnym portalu sdp.pl.

 

„SDP Cafe – podaj dalej…” to cykl rozmów przygotowanych przez Stowarzyszenie Dziennikarzy Polskich, których bohaterami są dziennikarze-twórcy kultury. Formuła zakłada, że w następnych odcinkach gość może wystąpić w roli gospodarza i zaprosić na rozmowę kolejną osobę. Więcej informacji o projekcie TUTAJ.

 

Partnerzy:

Fundacja Kulturalna Polska, Fundacja Solidarności Dziennikarskiej

 

Patroni medialni:

TV Republika, „Sieci”, wPolityce.pl, „Do Rzeczy”, Radio Wnet, „Kurier Wnet” waw4free.pl, „Informator Stolicy”, kulturalni.pl, „Bez Wierszówki”, „Forum Dziennikarzy”

 

Projekt „Dziennikarze-twórcy kultury” finansowany jest ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu z Funduszy Promocji Kultury

SDP CAFE – PODAJ DALEJ… Andrzej Klimczak rozmawia z Anną Gordijewską – zapowiedź

Annę Gordijewską, dziennikarkę „Kuriera Galicyjskiego”, przewodniczkę po Lwowie, aktorkę do „SDP Cafe – podaj dalej…” zaprosił Andrzej Klimczak. Premiera rozmowy 23 listopada o godz. 19 na kanale SDP na YouTube oraz na portalu sdp.pl.

 

„Kocham Lwów i z radością oprowadzam ludzi po tym mieście. I mogę o nim opowiadać w nieskończoność…” – mówiła w jednym z wywiadów Anna Gordijewska, Polka urodzona we Lwowie. Piękno tego miasta, jego historię, losy mieszkańców przybliża jednak nie tylko turystom, których oprowadza jako przewodniczka, ale też czytelnikom, słuchaczom, widzom, bo Anna Gordijewska jest przede wszystkim dziennikarką. Ukończyła wydział dziennikarstwa w Lwowskiej Akademii Drukarstwa i Podyplomowe Studium Komunikowania Społecznego i Dziennikarstwa na KUL. Prowadziła programy w polskim Radiu Lwów, a także nadawała korespondencje o tematyce lwowskiej i kresowej współpracując z rozgłośniami w Polsce i za granicą.

 

Od 2013 roku związana jest z „Kurierem Galicyjskim”, niezależnym pismem Polaków na Ukrainie, gdzie nie tylko pisze, ale też realizuje filmy dokumentalne. Współpracuje również ze „Studiem Lwów” w TVP Polonia

 

Anna Gordijewska to także aktorka, którą można zobaczyć na scenie Polskiego Teatru Ludowego we Lwowie.

 

„SDP Cafe – podaj dalej…” to cykl rozmów przygotowanych przez Stowarzyszenie Dziennikarzy Polskich, których bohaterami są dziennikarze-twórcy kultury. Formuła zakłada, że w następnych odcinkach gość może wystąpić w roli gospodarza i zaprosić na rozmowę kolejną osobę. Więcej informacji o projekcie TUTAJ.

 

Partnerzy:

Fundacja Kulturalna Polska, Fundacja Solidarności Dziennikarskiej

 

Patroni medialni:

TV Republika, „Sieci”, wPolityce.pl, „Do Rzeczy”, Radio Wnet, „Kurier Wnet” waw4free.pl, „Informator Stolicy”, kulturalni.pl, „Bez Wierszówki”, „Forum Dziennikarzy”

 

Projekt „Dziennikarze-twórcy kultury” finansowany jest ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu z Funduszy Promocji Kultury

SDP CAFE – PODAJ DALEJ… Błażej Torański rozmawia z Tadeuszem Płużańskim – zapowiedź

Tadeusz Płużański, publicysta, historyk, prezes Fundacji „Łączka” to kolejny gość w „SDP Cafe – podaj dalej…”. Rozmowę, której premiera odbędzie się 22 listopada o godz. 19 na kanale SDP na YouTube oraz na portalu sdp.pl, poprowadzi Błażej Torański.

 

Tadeusz Płużański to specjalista od najnowszej historii Polski, od lat zabiega o przywrócenie należnej czci i godne upamiętnienie Żołnierzy Wyklętych. Jest prezesem Fundacji „Łączka”, sprawującej opiekę nad Kwaterą na Łączce, miejscem pochówku pomordowanych przez organy bezpieczeństwa publicznego w latach 1945 – 1956. Napisał książkę „Bestie”, będącej zapisem reporterskiego śledztwa dotyczącego funkcjonariuszy stalinowskich.

 

Gość „SDP Cafe – podaj dalej…” ma bogate doświadczenie dziennikarskie. Publikował m.in. w „Najwyższym Czasie!”, „Naszej Polsce”, „Uważam Rze”, „Sieci”, „Do Rzeczy”, „Tygodniku Solidarność”, „Gazecie Polskiej Codziennie”. Był kierownikiem działu opinii w „Super Expressie”. Obecnie jest redaktorem naczelnym miesięcznika „Nasza Historia” i szefem publicystyki w TVP Historia, regularnie publikuje też na portalu sdp.pl.

 

„SDP Cafe – podaj dalej…” to cykl rozmów przygotowanych przez Stowarzyszenie Dziennikarzy Polskich, których bohaterami są dziennikarze-twórcy kultury. Formuła zakłada, że w następnych odcinkach gość może wystąpić w roli gospodarza i zaprosić na rozmowę kolejną osobę. Więcej informacji o projekcie TUTAJ.

 

Partnerzy:

Fundacja Kulturalna Polska, Fundacja Solidarności Dziennikarskiej

 

Patroni medialni:

TV Republika, „Sieci”, wPolityce.pl, „Do Rzeczy”, Radio Wnet, „Kurier Wnet” waw4free.pl, „Informator Stolicy”, kulturalni.pl, „Bez Wierszówki”, „Forum Dziennikarzy”

 

Projekt „Dziennikarze-twórcy kultury” finansowany jest ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu z Funduszy Promocji Kultury

POD PATRONATEM SDP. Premiera książki „Twarze olsztyńskiej estrady”

20 listopada o godz. 17 w ramach Impresji Artystycznych „Śpiewające Obrazy” w Mrągowskim Centrum Kultury odbędzie się spotkanie z Andrzejem Zbigniewem Brzozowskim, autorem książki „Twarze olsztyńskiej estrady”, połączone z wystawą rysunków Zbigniewa Piszczako oraz koncertem tria muzycznego Andrzej Brzozowski/Sax& Guitar Cafe.

 

„Twarze olsztyńskiej estrady” to zbiór wywiadów, które zostały przeprowadzone w latach 2019 – 2021 z twórcami, muzykami i artystami olsztyńskiej sceny estradowej. Większość z nich była i nadal jest publikowana w „Nowym Życiu Olsztyna”.

 

– Nie wszyscy wiedzą, że nasze, olsztyńskie środowisko estradowe, jest bardzo różnorodne, prężne i prezentuje wysoki poziom artystyczny. Olsztyńscy artyści znani są nie tylko w Polsce, ale i na świecie. Koncertują, wydają płyty, zdobywają nagrody. Pora, aby świat się o tym dowiedział. Od samego początku robiłem te wywiady z myślą, aby wydać je w postaci książki – komentuje autor książki Andrzej Zbigniew Brzozowski.

 

Andrzej Zbigniew Brzozowski to olsztynianin, absolwent polonistyki WSP w Olsztynie. Nie tylko dziennikarz, autor piosenek i satyryk, ale także felietonista i publicysta prasowy. Współtwórca i lider zespołu „Kaczki z Nowej Paczki”. W swoim dorobku ma wydanych 12 płyt długogrających z własną twórczością (jako autor tekstów i wykonawca) oraz dwa tomiki wierszy satyrycznych. Członek Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich, Związku Autorów i Kompozytorów ZAKR, Stowarzyszenia Autorów i Kompozytorów ZAiKS, Stowarzyszenia Autorów i Wykonawców Polskich SAWP oraz Związku Zawodowego Twórców Kultury.

 

Premierze książki będzie towarzyszyła wystawa rysunków Zbigniewa Piszczako, które również znalazły się w książce. Spotkanie poprowadzi wiceprezes Warmińsko-Mazurskiego Oddziału Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich Mateusz Kossakowski. Muzyczną atrakcją spotkania będzie występ trio muzycznego Andrzej Brzozowski / Sax & Guitar Cafe – „Piosenki z kapelusza 20-lecia międzywojennego”. Na program złożą się piosenki z filmów, rewii i operetek okresu międzywojennego, przeplatane informacjami o autorach, pierwszych wykonawcach oraz anegdotami z epoki i żartami. Nowe aranżacje piosenek łączą w sobie charakter oryginalnych wykonań z nowoczesnym, lekko jazzującym brzmieniem i ciekawą wokalną interpretacją. Materiał muzyczny został zarejestrowany na płycie CD pod tym samym tytułem i wydany przez firmę Kowalski Pro – Media. Z Andrzejem Brzozowskim, znanym z zespołu „Kaczki z Nowej Paczki”, wystąpi duet wytrawnych instrumentalistów – duet Sax & Guitar Cafe – Zbigniew SiwekJarosław Śpiewankiewicz.

 

Wydawcą książki jest Warmińsko-Mazurski Oddział Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich. Publikacja powstała dzięki dofinansowaniu ze środków Samorządu Województwa Warmińsko-Mazurskiego.

 

 Patronat medialny: Stowarzyszenie Dziennikarzy Polskich, „Forum Dziennikarzy”, „Bez Wierszówki”, Polskie Radio Olsztyn, „Głosy Warmii i Mazur”.  

 

 

Zgłoszenia do Komisji Statutowej

Zgodnie z uchwałą podjętą przez Zarząd Główny SDP w sprawie składu Komisji Statutowej Oddziały SDP wskazują jednego delegata, który weźmie udział w pracach komisji.

 

Zgłoszenia kandydatów z danymi (telefon, email) można przesyłać najpóźniej do 24 listopada br. na adres: [email protected].

 

Zakłada się, że pierwsze spotkanie Komisji odbędzie się jeszcze w tym roku w Warszawie.

 

Uchwała ZG w sprawie składu Komisji Statutowej TUTAJ.

 

Z UDZIAŁEM SDP. Jubileuszowy Festiwal Pieśni Patriotycznej i Wojskowej

W Pieniężnie na Warmii, w dniach 12 – 13 listopada, odbył się 25. Festiwal Pieśni Patriotycznej i Wojskowej, podczas którego wystąpili uzdolnieni soliści oraz zespoły nie tylko z Polski, ale także zza granicy.

 

„Gratulacje i słowa uznania kieruję do organizatorów, wykonawców i publiczności festiwalowej, którzy poprzez to wartościowe przedsięwzięcie pielęgnują pamięć o naszej Ojczyźnie. Wierzę, że Festiwal dostarczy uczestnikom głębokich wzruszeń i umocni poczucie dumy narodowej.Łączę się z Państwem w przeżywaniu tego niezwykłego wydarzenia i mam nadzieję, że w kolejnej edycji będę mógł uczestniczyć osobiście” – napisał w liście prezes Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich Krzysztof Skowroński, którego w zastępstwie reprezentowała dyrektor biura Zarządu Głównego SDP Agnieszka Wójcik. Nie zabrakło także delegatów z Warmińsko-Mazurskiego Oddziału SDP z prezesem Grzegorzem Radzickim na czele.

 

W ciągu dwóch dni swoje umiejętności zaprezentowały dzieci, młodzież oraz osoby dorosłe. Najlepsi otrzymali pamiątkowe dyplomy i nagrody specjalne ufundowane przez sponsorów. Pierwszego dnia poza występami odbył się także wykład „Polskie drogi do wolności”, który wygłosił dr Waldemar Brenda.

 

Tegoroczny festiwal stanowił ciekawą lekcję historii. Wszyscy artyści mogli się pochwalić wysokim poziomem. Jesteśmy pełni podziwu dla młodych Polaków z chóru Jaskółeczka z Litwy, którzy w tak piękny sposób dbają o swoją kulturę, pokazują swoje przywiązanie do Polski, jej historii i tradycjipowiedziała Justyna Masiewicz-Grodź z Urzędu Miejskiego w Pieniężnie.