SDP CAFE – PODAJ DALEJ… Krzysztof Skowroński rozmawia z Wojciechem Cejrowskim – zapowiedź

Wojciech Cejrowski, podróżnik, dziennikarz, autor książek i programów telewizyjnych będzie gościem Krzysztofa Skowrońskiego 18 listopada w 30. już odcinku „SDP Cafe – podaj dalej…”. Premiera o godz. 19 na kanale SDP na YouTube oraz na portalu sdp.pl.

 

Wojciech Cejrowski odwiedził blisko 60 krajów na 6 kontynentach, owocem tych podróży są m.in. liczne książki, artykuły prasowe, audycje telewizyjne i radiowe. Popularność przyniósł mu program „WC Kwadrans” nadawany w latach 90. w TVP1. Widzowie pokochali go za oryginalne poczucie humoru, fantazję i wyraziste poglądy. Poza Telewizją Polską współpracował z różnymi stacjami telewizyjnymi, m.in. Polsatem i TVN Style. Był autorem takich programy jak: „Z kamerą wśród ludzi”, „Po mojemu”, „Boso przez świat”. Przygotowywał liczne audycje m.in. w Polskim Radiu, Radiu Kolor, Radiu Wawa. Od początku powstania rozgłośni związany jest również z Radiem Wnet, gdzie co tydzień w „Studiu Dziki Zachód” komentuje bieżące wydarzenia społeczno-polityczne.

 

„SDP Cafe – podaj dalej…” to cykl rozmów przygotowanych przez Stowarzyszenie Dziennikarzy Polskich, których bohaterami są dziennikarze-twórcy kultury. Formuła zakłada, że w następnych odcinkach gość może wystąpić w roli gospodarza i zaprosić na rozmowę kolejną osobę. Więcej informacji o projekcie TUTAJ.

 

Partnerzy:

Fundacja Kulturalna Polska, Fundacja Solidarności Dziennikarskiej

 

Patroni medialni:

TV Republika, „Sieci”, wPolityce.pl, „Do Rzeczy”, Radio Wnet, „Kurier Wnet” waw4free.pl, „Informator Stolicy”, kulturalni.pl, „Bez Wierszówki”, „Forum Dziennikarzy”

 

Projekt „Dziennikarze-twórcy kultury” finansowany jest ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu z Funduszy Promocji Kultury

SDP CAFE – PODAJ DALEJ… Andrzej Klimczak rozmawia z Piotrem Zarębskim – zapowiedź

Piotr Zarębski, autor filmów, laureat tegorocznej Nagrody SDP im. Janusza Kurtyki, będzie 17 listopada bohaterem kolejnego odcinka „SDP Cafe – podaj dalej…”. Spotkanie, które poprowadzi Andrzej Klimczak, rozpocznie się o godz. 19 na kanale SDP na YouTube oraz na portalu sdp.pl.

 

Piotr Zarębski, absolwent wydziału operatorskiego Łódzkiej Szkoły Filmowej, jest reżyserem, scenarzystą, producentem, operatorem filmowym. Na swoim koncie ma dziesiątki filmów m.in. „Europa II”, „Nie oplataj mnie…”, „Pistolet do wynajęcia, czyli prywatna wojna Rafała Gan-Ganowicza”. Jest też autorem  głośnego dokumentu „Więźniarki”, poświęconego losom kobietom więzionym w stanie wojennym. W swojej twórczości chętnie podejmuje tematy związane z historią Polski, patriotyzmem. W tym roku za film „Bądź wierny, idź i pamiętaj” o bohaterstwie, męczeństwie i trudnej sytuacji Polaków w okresie II Wojny Światowej i początkach komunizmu, został laureatem Nagrody SDP im. Janusza Kurtyki przyznawanej za prace o tematyce historycznej.

 

„Zawsze burzę się, jak słyszę, że powinniśmy iść do przodu, nie bacząc na przeszłość, że nie liczy się historia, tylko to, co dziś i jutro. Takie myślenie jest dywersją dla narodu” – stwierdził w rozmowie z portalem sdp.pl po przyznaniu wyróżnienia.

 

Jak sam o sobie mówi, między jednym a drugim filmem, staje się dziennikarzem – pisze, recenzuje, komentuje.

 

„SDP Cafe – podaj dalej…” to cykl rozmów przygotowanych przez Stowarzyszenie Dziennikarzy Polskich, których bohaterami są dziennikarze-twórcy kultury. Formuła zakłada, że w następnych odcinkach gość może wystąpić w roli gospodarza i zaprosić na rozmowę kolejną osobę. Więcej informacji o projekcie TUTAJ.

 

Partnerzy:

Fundacja Kulturalna Polska, Fundacja Solidarności Dziennikarskiej

 

Patroni medialni:

TV Republika, „Sieci”, wPolityce.pl, „Do Rzeczy”, Radio Wnet, „Kurier Wnet” waw4free.pl, „Informator Stolicy”, kulturalni.pl, „Bez Wierszówki”, „Forum Dziennikarzy”

 

Projekt „Dziennikarze-twórcy kultury” finansowany jest ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu z Funduszy Promocji Kultury

 

SDP CAFE – PODAJ DALEJ… Krzysztof Skowroński rozmawia z Marią Giedz – zapowiedź

Maria Giedz, dziennikarka, korespondentka wojenna, podróżniczka, autorka książek, będzie 16 listopada gościem Krzysztofa Skowrońskiego w „SDP Cafe – podaj dalej…”. Spotkanie rozpocznie się o godz. 19 na kanale SDP na YouTube oraz na portalu sdp.pl.

 

Maria Giedz z wykształcenia jest historykiem sztuki, przez kilkanaście lat pracowała jako konserwator zabytków. Pierwsze artykuły publikowała w magazynie „Misyjne Drogi”. Pod koniec lat 80. ubiegłego wieku związała się z gdańską prasą. Pracowała w „Tygodniku Gdańskim”, „Wieczorze Wybrzeża”, „Dzienniku Bałtyckim” oraz „Magazynie Solidarność” Regionu Gdańskiego. Była korespondentem w rejonach objętych działaniami wojennymi (Irak, Bałkany, Syria). Przez kilka miesięcy przebywała na stażu dziennikarskim w „The Washington Post”, „The Plain Dealer” i „Time Magazine”. Jej pasją są podróże oraz poznawanie różnych kultur. Relacje z swoich wypraw publikowała m.in. w magazynach „Świat i Podróże”,  „Poznaj Świat”, „Forum Dziennikarzy”. Maria Giedz napisała pięć książek: „Grabarka, Sanktuarium Kościoła prawosławnego”, „Węzeł Kurdyjski” i „Kurdystan – bez miejsca na mapie”, „Pomorze mniej znane”, „Pomorze na szlaku”. Jest również nauczycielem akademickim i członkiem Zarządu Głównego SDP.

 

„SDP Cafe – podaj dalej…” to cykl rozmów przygotowanych przez Stowarzyszenie Dziennikarzy Polskich, których bohaterami są dziennikarze-twórcy kultury. Formuła zakłada, że w następnych odcinkach gość może wystąpić w roli gospodarza i zaprosić na rozmowę kolejną osobę. Więcej informacji o projekcie TUTAJ.

 

Partnerzy:

Fundacja Kulturalna Polska, Fundacja Solidarności Dziennikarskiej

 

Patroni medialni:

TV Republika, „Sieci”, wPolityce.pl, „Do Rzeczy”, Radio Wnet, „Kurier Wnet” waw4free.pl, „Informator Stolicy”, kulturalni.pl, „Bez Wierszówki”, „Forum Dziennikarzy”

 

Projekt „Dziennikarze-twórcy kultury” finansowany jest ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu z Funduszy Promocji Kultury

 

 

SDP CAFE – PODAJ DALEJ… Jarosław Mikołajczyk rozmawia z Dawidem Jungiem – zapowiedź

Dawid Jung, redaktor naczelny „Zeszytów Poetyckich”, dziennikarz, pisarz, muzyk będzie gościł w „SDP Cafe – podaj dalej…” 15 listopada. Premiera rozmowy, którą poprowadzi Jarosław Mikołajczyk, o godz. 19 na kanale SDP na YouTube oraz na portalu sdp.pl.

 

Dawid Jung to pisarz, krytyk literacki i teatralny, poeta, dziennikarz, redaktor naczelny „Zeszytów Poetyckich” oraz serii wydawniczych, m.in. Biblioteka Staropolska, Studia Historica, Biblioteka Współczesnej Poezji Polskiej. Jest autorem kilkunastu książek (monografie naukowe, proza, poezja), za które otrzymał szereg nagród, m.in.: Medal im. J. Słowackiego, Medal Młodej Sztuki, Nagrodę im. Rodziny Wiłkomirskich, Nagrodę im. B. Leśmiana, Nagrodę Literacką i Historyczną Identitas, Medal Młodego Pozytywisty.

 

Poza literaturą pasjonuje się również muzyką. Studiował śpiew solowy na Akademiach Muzycznych w Bydgoszczy i Gdańsku, a następnie doskonalił sztukę wokalną w Rzymie. Dawid Jung jest również pomysłodawcą i założycielem Muzeum Polskich Organów Elektronicznych w Gnieźnie.

 

„SDP Cafe – podaj dalej…” to cykl rozmów przygotowanych przez Stowarzyszenie Dziennikarzy Polskich, których bohaterami są dziennikarze-twórcy kultury. Formuła zakłada, że w następnych odcinkach gość może wystąpić w roli gospodarza i zaprosić na rozmowę kolejną osobę. Więcej informacji o projekcie TUTAJ.

 

Partnerzy:

Fundacja Kulturalna Polska, Fundacja Solidarności Dziennikarskiej

 

Patroni medialni:

TV Republika, „Sieci”, wPolityce.pl, „Do Rzeczy”, Radio Wnet, „Kurier Wnet” waw4free.pl, „Informator Stolicy”, kulturalni.pl, „Bez Wierszówki”, „Forum Dziennikarzy”

 

Projekt „Dziennikarze-twórcy kultury” finansowany jest ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu z Funduszy Promocji Kultury

SDP CAFE – PODAJ DALEJ… Magdalena Uchaniuk rozmawia z Dominiką Ćosić – zapowiedź

Dominika Ćosić, korespondentka w Brukseli, ekspertka od Bałkanów, autorka książek, będzie gościem Magdaleny Uchaniuk w „SDP Cafe – podaj dalej…” 10 listopada o godz. 19. Zapraszamy do oglądania na kanale SDP na YouTube oraz na portalu sdp.pl.

 

Pracująca w Brukseli Dominika Ćosić, pierwsze kroki w dziennikarskim fachu stawiała w 1993 roku w „Czasie Krakowskim”, później współpracowała z „Dziennikiem Polskim”. Najpierw zawodowo zajmowała się Bałkanami, relacje z krajów byłej Jugosławii pisała m.in. dla tygodnika „Wprost”. W 2005 roku została korespondentką w Brukseli, współpracowała z wieloma mediami, m.in. z „Wprost”, „Dziennikiem Gazetą Prawną”, „Do Rzeczy”, Wirtualną Polską. Od maja 2016 roku jest korespondentką Telewizji Polskiej, przygotowuje materiały z Belgii i Francji.

 

Dominika Ćosić napisała przewodnik „Bałkany”, powieść „Uśmiech Dalidy”, oraz książki o polskiej drodze do Unii Europejskiej „Od Horyzontu do przewodnictwa” i o kulisach bałkańskiej polityki „Balkan Express”.

 

„SDP Cafe – podaj dalej…” to cykl rozmów przygotowanych przez Stowarzyszenie Dziennikarzy Polskich, których bohaterami są dziennikarze-twórcy kultury. Formuła zakłada, że w następnych odcinkach gość może wystąpić w roli gospodarza i zaprosić na rozmowę kolejną osobę. Więcej informacji o projekcie TUTAJ.

 

Partnerzy:

Fundacja Kulturalna Polska, Fundacja Solidarności Dziennikarskiej

 

Patroni medialni:

TV Republika, „Sieci”, wPolityce.pl, „Do Rzeczy”, Radio Wnet, „Kurier Wnet” waw4free.pl, „Informator Stolicy”, kulturalni.pl, „Bez Wierszówki”, „Forum Dziennikarzy”

 

Projekt „Dziennikarze-twórcy kultury” finansowany jest ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu z Funduszy Promocji Kultury

 

Wybrano władze Oddziału Warszawskiego SDP

6 listopada 2021 roku odbyło się walne zabranie sprawozdawczo-wyborcze Oddziału Warszawskiego Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich.

 

Na nowego prezesa OW SDP wybrano Zbigniewa Rytela, pełniącego tę funkcję również w poprzedniej kadencji.

 

Skład nowo wybranego Zarządu OW SDP: Hanna Budzisz, Dorota Bogucka, Jacek Herok, Wojciech Grochowalski, Donat Brykczyński.

 

Komisja Rewizyjna: Lidia Oktaba-Ostatek, Dariusz Jaworowski, Mikołaj Juliusz Wachowicz.

 

Sąd Dziennikarski: Elżbieta Wieteska-Czechowicz, Zenon Nowak, Andrzej Dramiński.

 

Źródło: sdpwarszawa.pl

 

Pierwsze posiedzenie nowego Zarządu Głównego SDP

W czwartek, 4 listopada na pierwszym posiedzeniu zebrał się nowy Zarząd Główny SDP wybrany podczas Zjazdu Sprawozdawczo-Wyborczego 16 października.

 

Pierwszym punktem obrad było ukonstytuowanie się Zarządu – wybór wiceprezesów, skarbnika i sekretarza generalnego. Wiceprezesami zostali: Jolanta Hajdasz i Mariusz Pilis, sekretarzem generalnym Hubert Bekrycht, a skarbnikiem Aleksandra Tabaczyńska.

 

W dalszej części posiedzenia członkowie ZG omówili sytuację Domu Pracy Twórczej w Kazimierzu Dolnym i przyjęli uchwałę wyrażającą zgodę na prowadzenie działań na rzecz przedłużenia warunków dzierżawy tego obiektu.

 

Przegłosowano uchwałę w sprawie podjęcia kroków mających na celu wycenę działek w Wildze będących własnością SDP. Zadecydowano również o odkupieniu części jednostek uczestnictwa funduszu inwestycyjnego. Uzyskana w ten sposób kwota 500 000 zł ma zostać przeznaczona na spłatę zobowiązań SDP z tytułu opłat za użytkowanie wieczyste za 2020 roku.

 

W kolejnej uchwale ustalono, że w skład Komisji Statutowej, której zadaniem będzie opracowanie projektu zmian w Statucie celem ich uchwalenia podczas przyszłego Zjazdu Delegatów SDP, wejdą wszyscy członkowie Zarządu Głównego oraz po jednym delegacie z każdego Oddziału SDP.

 

Zarząd Główny przegłosował także uchwałę, w której zwrócił się do Agnieszki Borowskiej o dobrowolną  rezygnację lub zawieszenie członkostwa w Zarządzie Głównym, w związku z pełnieniem przez nią funkcji rzecznika prasowego Ministra Sprawiedliwości (więcej na ten temat można przeczytać TUTAJ).

 

Na czwartkowym posiedzeniu przyjęto również uchwałę w sprawie dostępu dziennikarzy do strefy stanu wyjątkowego.

 

„Świadomi niebezpieczeństwa wynikającego ze stanu wojny hybrydowej  na granicy polsko – białoruskiej inspirowanej przez reżim Aleksandra Łukaszenki apelujemy do władz RP o umożliwienie obecności akredytowanych dziennikarzy w miejscach konfliktu i udzielenie im wszelkiej pomocy w wykonywaniu dziennikarskich obowiązków” – napisali w niej członkowie Zarządu (więcej o tej uchwale TUTAJ).

 

Zarząd Główny wyraził też stanowczy protest przeciwko aresztowaniu Iryny Słaunikawej przedstawicielki telewizji Biełsat i jej meżą Alaksandra Łojki. W poniedziałek, 1 listopada białoruski sąd skazał ich na 15 dni aresztu za  „przechowywanie materiałów ekstremistycznych”, a za takie uznano m.in. publikacje Biełsatu (pisaliśmy o tym TUTAJ).

 

red.

SDP CAFE – PODAJ DALEJ… Anna Popek rozmawia z Przemysławem Babiarzem – zapowiedź

Popularny dziennikarz i komentator sportowy, prezenter telewizyjny Przemysław Babiarz będzie gościem Anny Popek w kolejnym odcinku „SDP Cafe – podaj dalej…” Premiera spotkania 9 listopada o godz. 19 na kanale SDP na YouTube oraz na portalu sdp.pl.

 

Trzykrotny laureat Telekamery „Tele Tygodnia”, Przemysław Babiarz zanim rozpoczął telewizyjną karierę dziennikarską studiował teatrologię na Uniwersytecie Jagiellońskim, a potem aktorstwo w krakowskiej Państwowej Wyższej Szkole Teatralnej. Przez trzy lata, do 1992 roku, był aktorem Teatru Wybrzeże w Gdańsku. W tym to roku zadebiutował jako dziennikarz sportowy podczas XXV Letnich Igrzysk Olimpijskich w Barcelonie. Od początku związany z Telewizją Polską, która opuścił tylko na krótko, kiedy to w latach 1999 – 2000 był prezenterem kanału Wizja Sport.

 

Specjalizuje się w komentowaniu biegów narciarskich, pływania, lekkoatletyki, łyżwiarstwa figurowego i skoków narciarskich. Wielokrotnie relacjonował letnie i zimowe Igrzyska Olimpijskie. W swojej działalności telewizyjnej nie ogranicza się tylko do sportu. Współprowadził w TVP wiele programów, m.in. „Pytanie na śniadanie” „Kawa czy herbata?” oraz cykl „Wielki Test”. Nie zapomina też o swoich artystycznych korzeniach, na przykład w 2018 roku wystąpił na 55. Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu, gdzie zaśpiewał piosenkę Wojciecha Młynarskiego „W Polskę idziemy”.

 

„SDP Cafe – podaj dalej…” to cykl rozmów przygotowanych przez Stowarzyszenie Dziennikarzy Polskich, których bohaterami są dziennikarze-twórcy kultury. Formuła zakłada, że w następnych odcinkach gość może wystąpić w roli gospodarza i zaprosić na rozmowę kolejną osobę. Więcej informacji o projekcie TUTAJ.

 

Partnerzy:

Fundacja Kulturalna Polska, Fundacja Solidarności Dziennikarskiej

 

Patroni medialni:

TV Republika, „Sieci”, wPolityce.pl, „Do Rzeczy”, Radio Wnet, „Kurier Wnet” waw4free.pl, „Informator Stolicy”, kulturalni.pl, „Bez Wierszówki”, „Forum Dziennikarzy”

 

Projekt „Dziennikarze-twórcy kultury” finansowany jest ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu z Funduszy Promocji Kultury

 

SDP CAFE – PODAJ DALEJ… Krystyna Różańska-Gorgolewska rozmawia z Piotrem Bernatowiczem – zapowiedź

8 listopada w „SDP Cafe – podaj dalej…” gościć będziemy Piotra Bernatowicza, dyrektora Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski, redaktora, kuratora wielu wystaw. Spotkanie rozpocznie się o godz. 19, będzie je można oglądać na kanale SDP na YouTube oraz na portalu sdp.pl.  Rozmowę poprowadzi Krystyna Różańska-Gorgolewska.

 

Piotr Bernatowicz to absolwent historii sztuki na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, doktor nauk humanistycznych. Organizował wiele wystaw polskich i zagranicznych artystów oraz kierował dużymi placówkami kulturalnymi. W latach 2014 – 2017 był dyrektorem Galerii Miejskiej Arsenał w Poznaniu, a od stycznia 2020 roku szefuje warszawskiemu Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski.

 

W swojej karierze zawodowej wielokrotnie związany był z mediami i dziennikarstwem. W latach 2006 – 2013 pełnił funkcję redaktora naczelnego czasopisma o sztuce „Arteon”, współpracował z TVP3 Poznań i Radiem Poznań, był również prezesem tej rozgłośni.

 

Piotr Bernatowicz jest autorem wielu publikacji w polskiej i zagranicznej prasie oraz licznych tekstów w katalogach wystaw.

 

„SDP Cafe – podaj dalej…” to cykl rozmów przygotowanych przez Stowarzyszenie Dziennikarzy Polskich, których bohaterami są dziennikarze-twórcy kultury. Formuła zakłada, że w następnych odcinkach gość może wystąpić w roli gospodarza i zaprosić na rozmowę kolejną osobę. Więcej informacji o projekcie TUTAJ.

 

Partnerzy:

Fundacja Kulturalna Polska, Fundacja Solidarności Dziennikarskiej

 

Patroni medialni:

TV Republika, „Sieci”, wPolityce.pl, „Do Rzeczy”, Radio Wnet, „Kurier Wnet” waw4free.pl, „Informator Stolicy”, kulturalni.pl, „Bez Wierszówki”, „Forum Dziennikarzy”

 

Projekt „Dziennikarze-twórcy kultury” finansowany jest ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu z Funduszy Promocji Kultury