Ukonstytuował się Zarząd Główny SDP

Na pierwszym posiedzeniu Zarządu Głównego SDP, które odbyło się w czwartek, 4 listopada, wybrano nowych wiceprezesów, sekretarza generalnego i skarbnika. Swoje prezydium powołała też Główna Komisja Rewizyjna.

 

Wiceprezesami Zarządu Głównego SDP zostali: Jolanta Hajdasz i Mariusz Pilis, sekretarzem generalnym Hubert Bekrycht, a skarbnikiem Aleksandra Tabaczyńska.

 

Przewodniczącym Głównej Komisji Rewizyjnej wybrano Janusza Wikowskiego, wiceprzewodniczący będzie Zbigniew Natkański, a sekretarzem Małgorzata Cebulska.

 

 

Uchwała ZG SDP w sprawie obecności dziennikarzy w strefie stanu wyjątkowego

Zarząd Główny SDP przyjął uchwałę, w której zwrócił się z apelem do władz RP o umożliwienie akredytowanym dziennikarzom obecności w strefie stanu wyjątkowego.

 

Poniżej treść uchwały:

 

„Świadomi niebezpieczeństwa wynikającego ze stanu wojny hybrydowej  na granicy polsko – białoruskiej inspirowanej przez reżim Aleksandra Łukaszenki apelujemy do władz RP o umożliwienie obecności akredytowanych dziennikarzy w miejscach konfliktu i udzielenie im wszelkiej pomocy w wykonywaniu dziennikarskich obowiązków.

 

ZG SDP przypomina, iż umożliwienie pracy dziennikarzy w miejscach wszelkich wydarzeń i konfliktów, w tym konfliktów o charakterze wojennym, jest obowiązkiem przedstawicieli władz demokratycznego państwa zgodnie z aktami prawa międzynarodowego, w tym z Europejską Konwencją Praw Człowieka, do których przestrzegania zobowiązała się państwo polskie. Jednocześnie apelujemy o podjęcie działań, w celu zapewnienia dziennikarzom na granicy polsko białoruskiej godnych i niezagrażających ich bezpieczeństwu warunków pracy.”

 

Zarząd Główny SDP apeluje do Agnieszki Borowskiej o rezygnację z członkostwa w ZG

Zarząd Główny Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich przegłosował w czwartek, 4 listopada uchwałę, w której zwrócił się do Agnieszki Borowskiej  o dobrowolną  rezygnację lub zawieszenie członkostwa w Zarządzie Głównym.

 

W uchwalę czytamy:

 

W związku z powołaniem Pani Agnieszki Borowskiej do Zarządu Głównego SDP przez Zjazd Delegatów SDP oraz równoczesnym pełnieniem przez Nią funkcji rzecznika prasowego Ministra Sprawiedliwości, Zarząd Główny zwraca się do Pani Agnieszki Borowskiej o dobrowolną  rezygnację lub zawieszenie członkostwa w Zarządzie Głównym.

 

Uzasadnienie uchwały

 

Zgodnie z Rozp. Rady Ministrów z dnia 8 stycznia 2002 r. w sprawie organizacji i zadań rzeczników prasowych w urzędach organów administracji rządowej, do zadań rzeczników prasowych należy w szczególności publiczne prezentowanie działań organów administracji rządowej oraz organizowanie kontaktów publicznych organów administracji rządowej, realizowanych z udziałem lub za pośrednictwem środków masowego przekazu (§ 1 ust. 2 Rozp. RM). Do zadań rzecznika prasowego ministra należy m. in. wyjaśnianie działań, inicjatyw i programów podejmowanych przez ministra, w tym w szczególności wydawanie oświadczeń i publiczne prezentowanie działań ministra, oraz przedstawianie stanowiska ministra w sprawach należących do zakresu działania danego organu administracji rządowej (§ 3 ust. 2 pkt 1 i 2 Rozp. RM).  Rzecznik prasowy podlega organowi administracji rządowej, który reprezentuje (§ 5 Rozp. RM).

 

Na temat statusu rzecznika prasowego ministerstwa wypowiedział się m. in. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w wyroku z dnia 13 kwietnia 2016 r. II SA/Wa 1755/15.

W uzasadnieniu do tego wyroku WSA wskazał co następuje: „(…) Rzecznik prasowy Ministerstwa (…) zgodnie z aktualnym brzmieniem rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 8 stycznia 2002 r. w sprawie organizacji i zadań rzeczników prasowych w urzędach organów administracji rządowej (Dz. U. Nr 4, poz. 36), nie jest zwykłym pracownikiem wykonującym czynności usługowe, lecz osobą pełniącą funkcje publiczne, bowiem w myśl § 1 ust. 3 rozporządzenia, do zadań rzeczników prasowych należy również współudział w realizacji obowiązków nałożonych na organy administracji rządowej w ustawie o dostępie do informacji publicznej, natomiast stosownie do brzmienia § 5 ust. 2 zd. 1 i 3 rozporządzenia, rzecznik prasowy podlega organowi administracji rządowej, który reprezentuje oraz może łączyć swoje funkcje z wykonywaniem innych zadań służbowych. Powyższe oznacza, że rzecznik prasowy Ministra jest pracownikiem administracji rządowej, a wykonywane przez niego czynności nie mają charakteru wyłącznie usługowego, skoro wiążą się również z wykonywaniem obowiązków nałożonych ustawą o dostępie do informacji publicznej. Przy czym obowiązki te wykonywane są także poprzez odmowę udzielenia informacji publicznej, dla której ustawa zastrzega formę decyzji administracyjnej. Z tego względu rzecznik prasowy posiada co najmniej wąski zakres kompetencji decyzyjnej, co jest równoznaczne z podejmowaniem działań wpływających bezpośrednio na sytuację prawną innych osób lub chociaż uprawnienie do przygotowywania decyzji wywierających takie skutki, na co zwrócił już uwagę Trybunał Konstytucyjny w wyroku z dnia 20 marca 2006 r. sygn. akt K 17/05.”

 

Mając na uwadze cyt. wyżej uregulowania prawne i określony w nich status rzecznika prasowego, Zarząd Główny stwierdza, że łącznie funkcji opisanych w § 1 Uchwały nie powinno mieć miejsca, ponieważ rzecznik prasowy ministerstwa podlega organowi który go powołał, wchodzi w skład administracji rządowej i realizuje powierzone mu zadania służbowe. Sytuacja zaistniała wskutek powołania Pani Agnieszki Borowskiej do Zarządu Głównego poważnie zagraża wizerunkowi Stowarzyszenia, ponieważ w konsekwencji wobec SDP wysuwane są zarzuty braku obiektywizmu i niezależności wobec administracji rządowej.

 

Opisane wyżej okoliczności faktyczne i prawne powodują, że według oceny Zarządu, członkostwa w Zarządzie Głównym SDP nie da się pogodzić z funkcją rzecznika prasowego ministerstwa.

 

Mając powyższe na uwadze, Zarząd Główny postanowił przyjąć niniejszą Uchwałę.

 

 

Pełny tekst uchwały wraz z podpisami członków ZG  TUTAJ.

 

Spotkanie Klubu Publicystyki Kulturalnej SDP

Po półtorarocznej przerwie spowodowanej pandemią wracają cykliczne spotkania Klubu Publicystyki Kulturalnej SDP. Odbywać się one będą, jak wcześniej, w pierwsze środy miesiąca w Domu Dziennikarza, przy ul. Foksal 3/5 w Warszawie.

 

Mam przyjemność zaprosić Państwa na spotkanie z młodym historykiem  Bartoszem Gralickim z Instytutu Pileckiego w Warszawie, które odbędzie się w środę, 3 listopada, o godz. 17.00. Temat: „Muzeum Obławy Augustowskiej”, które oficjalnie zainaugurowało działalność w dniach 12-15 października 2021 r., w byłym gmachu NKWD-UB-MO w Augustowie.

 

Serdecznie zapraszam,

dr Teresa Kaczorowska,

przewodnicząca Klubu Publicystyki Kulturalnej SDP

 

Bartosz Gralicki – historyk, absolwent Instytutu Historycznego Uniwersytetu Warszawskiego. Od 2016 r. pracownik Ośrodka Badań nad Totalitaryzmami im. Witolda Pileckiego, a od 2018 r. – Instytutu Pileckiego. Autor wyboru relacji polskich jeńców w niewoli sowieckiej 1939-1941 r. oraz zesłańców z lat 1940-1941 r. opublikowanych w ramach serii wydawniczej „Zapisy terroru”. Od 2021 r. jest pełnomocnikiem dyrektora Instytutu Pileckiego ds. upamiętnienia Obławy Augustowskiej.

 

Fot. Ze zbiorów Instytutu Pileckiego

SDP CAFE – PODAJ DALEJ… Marcel Skierski rozmawia z Krystyną Różańską-Gorgolewską– zapowiedź

Krystyna Różańska-Gorgolewska, malarka, krytyk sztuki, dziennikarka Radia Poznań, wystąpi w kolejnym odcinku „SDP Cafe – podaj dalej…”, w  czwartek, 4 listopada. Spotkanie, które poprowadzi Marcel Skierski rozpocznie się o godz. 19, będzie je można oglądać na kanale SDP na YouTube oraz na portalu sdp.pl.  

 

Krystyna Różańska-Gorgolewska jest absolwentką Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu, gdzie w 2010 roku uzyskała dyplom z malarstwa u prof. Mariusza Kruka. Maluje intuicyjnie, skupiając swoje zainteresowanie na wzajemnej zależności formy i koloru. Dla artystki ważne są idee prawdy, piękna i dobra, misję malarstwa we współczesnym świecie widzi w poszerzaniu odbioru tych wartości i wzroście ich znaczenia.

 

Nie tylko sama tworzy, ale również opisuje i popularyzuje sztukę. Jest autorką wielu artykułów, współtworzyła magazyn krytyki artystycznej LUKA, publikowała na łamach miesięcznika „Arteon”. Kuratorka licznych wystaw, m.in. w  Galerii Miejskiej Arsenał w Poznaniu oraz warszawskim Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski.  Krystyna Różańska-Gorgolewska prowadzi również audycje w Radiu Poznań.

 

„SDP Cafe – podaj dalej…” to cykl rozmów przygotowanych przez Stowarzyszenie Dziennikarzy Polskich, których bohaterami są dziennikarze-twórcy kultury. Formuła zakłada, że w następnych odcinkach gość może wystąpić w roli gospodarza i zaprosić na rozmowę kolejną osobę. Więcej informacji o projekcie TUTAJ.

 

Partnerzy:

Fundacja Kulturalna Polska, Fundacja Solidarności Dziennikarskiej

 

Patroni medialni:

TV Republika, „Sieci”, wPolityce.pl, „Do Rzeczy”, Radio Wnet, „Kurier Wnet” waw4free.pl, „Informator Stolicy”, kulturalni.pl, „Bez Wierszówki”, „Forum Dziennikarzy”

 

Projekt „Dziennikarze-twórcy kultury” finansowany jest ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu z Funduszy Promocji Kultury

 

SDP CAFE – PODAJ DALEJ… Elżbieta Ruman rozmawia z Agatą Puścikowską– zapowiedź

Agata Puścikowska, dziennikarka, pisarka, autorka m.in. „Wojennych sióstr”, działaczka pro-life, będzie gościem Elżbiety Ruman w „SDP Cafe – podaj dalej…” w środę, 3 listopada. Spotkanie rozpocznie się o godz. 19, a będzie można je oglądać na kanale SDP na YouTube oraz na portalu sdp.pl.  

 

Agata Puścikowska, absolwentka dziennikarstwa i komunikacji społecznej na Uniwersytecie Warszawskim, to felietonistka, reportażystka, dziennikarka „Gościa Niedzielnego”. Popularność przyniosły jej książki o niezwykłych siostrach zakonnych. „Siostra na krawędzi” to rozmowa z s. Jolantą Glapką, która m.in. w Indiach pracowała z Matką Teresą, a w Polsce z biskupem Janem Chrapkiem tworzyła od podstaw katolickie media elektroniczne. W „Wojennych siostrach” Puścikowska przedstawiła historie bohaterskich zakonnic niosących pomoc podczas okupacji. W swoim dorobku pisarskim ma również książkę kulinarną oraz poradnik dla mam. Społecznie zajmuje się działalnością pro-life.

 

„SDP Cafe – podaj dalej…” to cykl rozmów przygotowanych przez Stowarzyszenie Dziennikarzy Polskich, których bohaterami są dziennikarze-twórcy kultury. Formuła zakłada, że w następnych odcinkach gość może wystąpić w roli gospodarza i zaprosić na rozmowę kolejną osobę. Więcej informacji o projekcie TUTAJ.

 

Partnerzy:

Fundacja Kulturalna Polska, Fundacja Solidarności Dziennikarskiej

 

Patroni medialni:

TV Republika, „Sieci”, wPolityce.pl, „Do Rzeczy”, Radio Wnet, „Kurier Wnet” waw4free.pl, „Informator Stolicy”, kulturalni.pl, „Bez Wierszówki”, „Forum Dziennikarzy”

 

Projekt „Dziennikarze-twórcy kultury” finansowany jest ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu z Funduszy Promocji Kultury

 

List Prezesa SDP Krzysztofa Skowrońskiego

Szanowni Państwo,

 

Pragnę podziękować za Państwa obecność i aktywny udział w Zjeździe Delegatów Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich, który odbył się w dniach  16-17 października 2021r., w Domu Pracy Twórczej w Kazimierzu Dolnym.

 

Państwa zaangażowanie w sprawy Stowarzyszenia, poświęcony czas i oddane głosy zaowocowały wyborem nowych władz SDP.  W imieniu swoim i całego Zarządu Głównego pragnę podziękować za zaufanie jakim nas obdarzono.

 

Pierwsze posiedzenie Zarządu zaplanowane jest na dzień 4 listopada br.  O pracach Zarządu będziemy Państwa informować na bieżąco.

 

W pierwszej kolejności rozpoczniemy prace nad optymalizacją zapisów Statutu Stowarzyszenia. Komisja Statutowa, w skład której wejdą zarówno członkowie Zarządu jak i Prezesi oddziałów SDP lub osoby przez nich wskazane została już powołana na zjeździe i wkrótce odbędzie się jej pierwsze spotkanie.

 

 

Życząc wszystkiego co dobre,

 

Krzysztof Skowroński

 

Warszawa, dn. 27.10.2021r.

SDP CAFE – PODAJ DALEJ… Maciej Maciejowski rozmawia z Michałem Orzechowskim – zapowiedź

Michał Orzechowski, dziennikarz, pisarz, podróżnik to kolejny gość w „SDP Cafe – podaj dalej…”. Premiera spotkania, które poprowadzi Maciej Maciejowski, we wtorek, 2 listopada o godz. 19  na kanale SDP na YouTube oraz na portalu sdp.pl

 

Michał Orzechowski publikował m.in. w „Playboyu”, „Fantastyce”, „Machinie”, „Aktiviście”, „Focusie”, „Tygodniku Solidarność’’, „Gazecie Polskiej”. Napisał książki, takie jak „I”, „Wolny Tybet Wolne Chiny”. Był współrealizatorem filmów dokumentalnych „Mała Polska w Indiach” „Dusza Oświecona – Trzy imiona Umy Devi”. Absolwent Instytutu Dziennikarstwa Uniwersytetu Warszawskiego, studiował również na wydziale humanistycznym Uniwersytetu Roskilde w Danii oraz na wydziale filmowym Uniwersytetu Kopenhaskiego.

 

„SDP Cafe – podaj dalej…” to cykl rozmów przygotowanych przez Stowarzyszenie Dziennikarzy Polskich, których bohaterami są dziennikarze-twórcy kultury. Formuła zakłada, że w następnych odcinkach gość może wystąpić w roli gospodarza i zaprosić na rozmowę kolejną osobę. Więcej informacji o projekcie TUTAJ.

 

Partnerzy:

Fundacja Kulturalna Polska, Fundacja Solidarności Dziennikarskiej

 

Patroni medialni:

TV Republika, „Sieci”, wPolityce.pl, „Do Rzeczy”, Radio Wnet, „Kurier Wnet” waw4free.pl, „Informator Stolicy”, kulturalni.pl, „Bez Wierszówki”, „Forum Dziennikarzy”

 

Projekt „Dziennikarze-twórcy kultury” finansowany jest ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu z Funduszy Promocji Kultury

 

SDP CAFE – PODAJ DALEJ… Katarzyna Supeł-Zaboklicka rozmawia z Pawłem Kęską – zapowiedź

Paweł Kęska, teolog, historyk sztuki, radiowiec, fotograf, wystąpi w „SDP Cafe – podaj dalej…” w czwartek, 28 października o godz. 19. Rozmowę, którą poprowadzi Katarzyna Supeł-Zaboklicka, będzie można obejrzeć na kanale SDP na YouTube oraz na portalu sdp.pl.  

 

Paweł Kęska, jest teologiem, historykiem sztuki, absolwentem Europejskiej Akademii Fotografii. Przede wszystkim ma jednak bardzo bogate doświadczenie radiowe, jako dziennikarz, wydawca, producent, prezenter. Jest autorem wielu audycji o tematyce kulturalnej, historycznej i społecznej. Współpracował m.in. z Radiem Józef, Radiem Plus, Radiem Warszawa. W swojej karierze zawodowej  był również rzecznikiem prasowym Caritas Polska. Jest specjalistą do spraw projektów rozwoju Muzeum i Ośrodka Dokumentacji życia i kultu bł. ks. Jerzego Popiełuszki.

 

„SDP Cafe – podaj dalej…” to cykl rozmów przygotowanych przez Stowarzyszenie Dziennikarzy Polskich, których bohaterami są dziennikarze-twórcy kultury. Formuła zakłada, że w następnych odcinkach gość może wystąpić w roli gospodarza i zaprosić na rozmowę kolejną osobę. Więcej informacji o projekcie TUTAJ.

 

Partnerzy:

Fundacja Kulturalna Polska, Fundacja Solidarności Dziennikarskiej

 

Patroni medialni:

TV Republika, „Sieci”, wPolityce.pl, „Do Rzeczy”, Radio Wnet, „Kurier Wnet” waw4free.pl, „Informator Stolicy”, kulturalni.pl, „Bez Wierszówki”, „Forum Dziennikarzy”

 

Projekt „Dziennikarze-twórcy kultury” finansowany jest ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu z Funduszy Promocji Kultury

 

SDP CAFE – PODAJ DALEJ… DJ BRK rozmawia z GrubSonem – zapowiedź

GrubSon, jeden z najpopularniejszych polskich raperów, przyjął zaproszenie do „SDP Cafe – podaj dalej…”. Premiera rozmowy, którą poprowadzi DJ BRK, w środę 27 października o godz. 19 na kanale SDP na YouTube oraz na portalu sdp.pl.  

 

Klip do utworu GrubSona „Na szczycie” jako pierwszy polski utwór hiphopowy przekroczył 100 milionów wyświetleń na YouTube. Tomasz Iwanca, bo tak właściwie się nazywa się ten popularny raper, wokalista, autor tekstów, kompozytor i producent, karierę artystyczną rozpoczynał pod koniec lat 90. XX wieku. Początkowo występował w formacjach 3oda Kru, Siła-Z-Pokoju i Super Grupa . Jego pierwszy oficjalny album solowy zatytułowany „O.R.S.” ukazał się w 2009 roku. Od tego czasu nagrał sześć płyt studyjnych. Na swoim koncie ma krążki, które otrzymały status zarówno złotej jak i platynowej płyty. W 2019 roku GrubSon w kultowym formacie RedBull Soundclash pokonał Krzysztofa Zalewskiego w bezpośrednim muzycznym starciu przed wielotysięczną publicznością na warszawskim Torwarze.

 

Jesienią tego samego roku, podczas wyjątkowej trasy koncertowej „Sentymentalnie Tour”, artysta świętował 10-lecie od wydania pierwszej płyty i 15-lecie swojej działalności scenicznej. Rok później GrubSon wydał album o przewrotnym tytule „Akustycz(nie)Zupełnie”, na którym gościnnie pojawili się Igor Herbut, Mrozu, Marika, Jarecki oraz Paprodziad z zespołu Łąki Łan. We wrześniu 2021 roku, w ramach projektu „Druga Strona Ulicy”, do sieci trafił najnowszy singiel GrubSona „Śląski Rejwach”, który powstał z okazji 100-lecia  Powstań Śląskich.

 

Od stycznia, w co drugi czwartek po godz. 22, GrubSon prowadzi dwugodzinną autorską audycję „Tłusty czwartek” w Programie IV Polskiego Radia. Artysta dzieli się w niej nie tylko swoimi muzycznymi inspiracjami, ale również opowiada sceniczne anegdoty, a nawet śpiewa. Zaprasza też gości, z którymi porusza tematy spoza świata dźwięków, takie jak gry, filmy, książki.

 

GrubSon ma za sobą także aktorski debiut, zagrał w produkcji „1800 gramów”. Do tego filmu, w duecie z Anią Dąbrowską, stworzył również tytułową piosenkę.

 

„SDP Cafe – podaj dalej…” to cykl rozmów przygotowanych przez Stowarzyszenie Dziennikarzy Polskich, których bohaterami są dziennikarze-twórcy kultury. Formuła zakłada, że w następnych odcinkach gość może wystąpić w roli gospodarza i zaprosić na rozmowę kolejną osobę. Więcej informacji o projekcie TUTAJ.

 

Partnerzy:

Fundacja Kulturalna Polska, Fundacja Solidarności Dziennikarskiej

 

Patroni medialni:

TV Republika, „Sieci”, wPolityce.pl, „Do Rzeczy”, Radio Wnet, „Kurier Wnet” waw4free.pl, „Informator Stolicy”, kulturalni.pl, „Bez Wierszówki”, „Forum Dziennikarzy”

 

Projekt „Dziennikarze-twórcy kultury” finansowany jest ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu z Funduszy Promocji Kultury