SDP kontynuuje i rozwija projekt Stop Fake Pl

Stowarzyszenie Dziennikarzy Polskich realizuje od początku kwietnia 2019 projekt „Stop Fake Pl – skuteczne narzędzie blokujące próby skłócania Polaków z sąsiadami na Wschodzie”. To już trzeci z kolei rok, w którym zespół dziennikarzy, publicystów i ekspertów z Polski i Ukrainy codziennie analizuje i demaskuje mechanizmy i fałszywe informacje rosyjskiej propagandy. W tym roku zakres projektu został poszerzony o obszary tematyczne powiązane z relacjami polsko-białoruskimi. Projekt jest współfinansowany przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych RP w konkursie „Dyplomacja publiczna 2019”.

Na polskiej wersji strony stopfake.org, a także na profilach Stop Fake Pl w mediach społecznościowych (Facebook, Twitter), można dziś znaleźć po polsku informacje o nieprawdziwych treściach pojawiających się w mediach, głównie rosyjskich, zwłaszcza dotyczących relacji polsko-ukraińskich, polsko-rosyjskich i polsko-ukraińskich. Dzięki rozwinięciu na portalu stopfake.org rosyjsko i anglojęzycznego komponentu poświęconego sprawom Polski, materiały demaskujące manipulację i propagandę w tym obszarze, trafiają do środowisk opiniotwórczych nie tylko w Polsce i na Ukrainie, ale również w innych krajach. Wśród osób obserwujących profile Stop Fake Pl w mediach społecznościowych, znaleźć można zarówno dziennikarzy, jak i polityków, w tym również z Europy Zachodniej. To najlepszy dowód na to, że Stop Fake Pl zaistniał na forum międzynarodowym jako wiarygodne miejsce weryfikowania informacji i dementowania fake newsów.

W ramach projektu powstają również matreriały dźwiękowe, głównie wywiady i korespondencje, które zamieszczane będą również na stronie SDP. Materiały te mogą być udostępniane dla innych mediów w krajach objętych projektem.

W ramach projektu rozbudowywana jest platforma współpracy pomiędzy polskimi, ukraińskimi, białoruskimi i rosyjskimi dziennikarzami i ekspertami. W jej skład wchodzi obecnie ponad 70 dziennikarzy i ekspertów. Grupa jest stale aktywna. W ramach jej funkcjonowania poszczególne osoby mają możliwość wskazywania materiałów budzących ich wątpliwości, zawierających fałszywe informacje.

Spotkanie prezydent Estonii Kersti Kaljulaid z delegatami na zjazd EFD

Prezydent Estonii Kersti Kaljulaid spotkała się 10 maja 2019 roku z delegatami na zjazd Europejskiej Federacji Dziennikarzy w Tallinie.

W przemówieniu wygłoszonym do dziennikarzy podkreśliła, że dla Estończyków pojęcia wolność i wolność słowa są nierozerwalnie związane. Zwróciła uwagę, że już w rok po powstaniu Republiki Estonii, założone zostało Stowarzyszenie Dziennikarzy Estońskich (EAL), które właśnie obchodzi swoje stulecie.

Prezydent Kersti Kaljulaid podkreśliła, że Estonia zawdzięcza swój 28-letni rozwój i sukces również dziennikarzom i mediom:

„Wolnym, niezależnym i odważnym mediom, które zbudowały i utrwaliły swoją niezależność  na drodze konkurencji pomiędzy silnymi i stale rywalizującymi ze sobą podmiotami. Ta konkurencyjność bywała silniejsza lub słabsza – teraz z pewnością nie jest z nią najlepiej – zawsze jednak dawała napęd środowisku.”

Zdaniem prezydent Estonii wolność słowa i wolność mediów jest znacznie ważniejsza niż jakość dziennikarstwa. Pomimo tego, że niezależne dziennikarstwo nie gwarantuje jakości, to właśnie o niezależność dziennikarstwa trzeba dbać przede wszystkim, gdyż jego wartość leży w bezstronności.

„Podobnie jak wartość demokracji nie polega na podejmowaniu najbardziej słusznych i najszybszych decyzji. Jej wartość leży w demokratycznym podejmowaniu decyzji. Decyzje podejmowane są przez ludzi. Ludzie mają prawo popełniać błędy. Dotyczy to również dziennikarstwa – niezależne dziennikarstwo też popełnia błędy, ale jest to niewielka cena za jego niezależność.”

Estońska polityk doskonale zdaje sobie sprawę z tego, w jak trudnej sytuacji znajdują się dziś dziennikarze. Wojna hybrydowa, wykorzystywanie informacji jako broni – to szczególnie widoczne w Estonii zagrożenia.

Treść całego przemówienia opublikowana została na stronach ERR, estońskiego nadawcy publicznego.

Zjazd Europejskiej Federacji Dziennikarzy w Tallinnie

Podczas odbywającego się w Tallinnie w dniach 9-10 maja 2019 zjazdu Europejskej Federacji Dziennikarzy (EFJ) delegaci wybrali nowy zarząd organizacji na lata 2019-2022.

W zjeździe uczestniczyło ponad 90 osób (delegatów i obserwatorów) z 49 organizacji dziennikarskich z 36 krajów. SDP była w Tallinnie jedyną organizacją z Polski, jedyną spośród trzech polskich organizacji dziennikarskich zrzeszonych w EFJ. Delegatem SDP był Krzysztof Skowroński.

Na prezesa EFJ po raz trzeci wybrany został Mogens Blicher Bjerregård z Danii. Wygrał znaczącą przewagą głosów (61% głosów oddano na dotychczasowego prezesa, 39% na jego kontrkandydatkę Anna Del Freo z Włoch).

Do zarządu EFJ po raz pierwszy wszedł przedstawiciel Ukrainy, Sergiy Tomilenko z Narodowego Związku Dziennikarzy Ukrainy, związku, z którym SDP blisko współpracuje od 2014 roku.

Skład nowego zarządu EFJ:

  • Mogens BLICHER BJERREGÅRD, DJ, Dania (prezes)
  • Marta BARCENILLA, FSC-CCOO, Hiszpania (wiceprezes)
  • Marijana CAMOVIC, TUMM, Czarnogóra
  • Anna DEL FREO, FNSI, Włochy
  • Yannis KOTSIFOS, ESIEMTH, Grecja
  • Mustafa KULELI, TGS, Turcja
  • Joachim KREIBICH, dju in ver.di, Niemcy
  • Martine SIMONIS, AJP, Belgia (honorowy skarbnik)
  • Sergiy TOMILENKO, NUJU, Ukraina

 

Zjazd przyjął również szereg uchwał, które będą opublikowane w najbliższych dniach na stronach EFJ.

Stop Fake – skuteczne przeciwdziałanie propagandzie i manipulacji

SDP rozpoczęło realizację projektu „Stop Fake – skuteczne przeciwdziałanie propagandzie i manipulacji”. Celem projektu jest przeciwdziałanie dezinformacji oraz budowanie nowej formuły współpracy międzynarodowej środowisk dziennikarskich i eksperckich. W projekcie zostaną wykorzystane sprawdzone działania demaskowania mechanizmów manipulacji realizowane na Ukrainie pod nazwą Stop Fake.org oraz nowa inicjatywa, którą będzie Polski Klub Prasowy w Kijowie. Projekt jest stworzony i będzie realizowany przez zespół dziennikarzy, publicystów, ekspertów z Polski i Ukrainy, którzy posiadają kompetencje i wieloletnie doświadczenie w prezentowanych zagadnieniach. W ramach projektu powstanie szereg materiałów dziennikarskich poświęconych relacjom Polski z Ukrainą i Rosją. Uruchomiona została również polska wersja strony stopfake.org.

Rumuńskiej dziennikarce śledczej Emilii Șercan grożono śmiercią

Rumuńska dziennikarka śledcza Emilia Șercan pracująca dla niezależnego portalu PressOne, otrzymała  z nieznanego numeru wiadomość tekstową z groźbami śmierci. Groźby były jednoznacznie związane z jej pracą i zawierały żądanie zarzucenia śledztw dziennikarskich, które prowadzi. Informację o otrzymanych pogróżkach dziennikarka zamieściła na swoim profilu na Facebooku.

Emilia Șercan złożyła na policji zawiadomienie o popełnieniu przestępstwa. Dwa dni później minister spraw wewnętrznych Rumunii, Carmen Dan, ogłosiła na Facebooku, że policja w Bukareszcie rozpoczęła postępowanie w tej sprawie. Poinformowała również, że osobiście rozmawiała z dziennikarką, zachęcając ją do nie ulegania pogróżkom i kontynuowania prowadzonych śledztw dziennikarskich.

Z apelem do władz rumuńskich o podjęcie wszelkich niezbędnych kroków, które zapewnią bezpieczeństwo dziennikarce, zwróciły się międzynarodowe organizacje dziennikarskie, m. in. Komitet Obrony Dziennikarzy (CPJ) i Reporterzy bez Granic (RSF). Przedstawiciele tych organizacji przypomnieli, że dziennikarze śledczy działają w interesie publicznym i powinni być chronieni i doceniani, a nie zagrożeni.

Artykuły Emilii Șercan dotyczące nieuczciwie zdobytych tytułów naukowych doprowadziły do 10 głośnych dymisji (ze stanowiska ustąpił m. in. wicepremier i minister edukacji Victor Ponta, który również miał się dopuścić  plagiatu) oraz do pozbawienia dyplomów co najmniej 16 osób.

Wg danych Międzynarodwej Fedaracji Dziennikarzy (IFJ) w ciągu ostatnich 6 lat zginęło ponad 600 dziennikarzy. W dziewięciu na dziesięć przypadków sprawcy pozostają bezkarni. Coraz większe zagrożenie stanowią ataki cyfrowe i nękanie dziennikarzy online, zwłaszcza kobiet.

Zdjęcie (AP / Vadim Ghirda)

Szkoła dziennikarstwa interwencyjnego i śledczego 2016

Stowarzyszenie Dziennikarzy Polskich realizuje projekt „Szkoła dziennikarstwa interwencyjnego i śledczego 2016”, którego celem jest podniesienie poziomu i jakości dziennikarstwa interwencyjnego i śledczego na Ukrainie. Podczas tygodniowej wizyty studyjnej, która rozpocznie się już 22 października, dziennikarze ukraińscy zapoznają się z najlepszymi praktykami i standardami dziennikarstwa interwencyjnego i śledczego w Polsce. Będą mieli również możliwość pracy nad wybranym przez siebie tematem.

 

Za rekrutację uczestników projektu odpowiedzialny był ukraiński związek dziennikarzy, partner w projekcie. Do udziału w tegorocznej edycji szkoły dziennikarstwa interwencyjnego i śledczego zgłosiło się 25 dziennikarzy ukraińskich. Wszystkie wymagane dokumenty, w tym deklarację publikacji materiału, który powstanie w ramach projektu, dostarczyło 19 z nich. Specjalna komisja, w skład której ze strony polskiej weszła pani Jadwiga Chmielowska, skarbnik zarządu SDP, wyłoniła sześciu uczestników projektu. Są to:

 

Tetiana Biskub, Narodowa Telekompania Ukrainy, regionalny oddział wołyński, (філія НТКУ), Łuck

 

Viacheslav Golovchenko, strona „Tydzień regionu”(сайт „Губернская неделя”), Mikołajów

 

Oleksandr Khorolskyi, Agencja Informacyjna „Ukraińskie wiadomości” (ІА „Українські новини”), Kijów

 

Yuliia Kostiuk, portal „Nasze pieniądze”(„Наші гроші”), Lwów

 

Irina Marushkina, Agencja Informacyjna „Warianti” (ІА „Варіанти”), Lwów

 

Olena Shapoval, portal „Infomost” (сайт „Інфоміст”), Czerkasy

 

Dziennikarze biorący udział w projekcie przekażą swoje doświadczenia z wizyty studyjnej w Polsce studentom dziennikarstwa na Ukrainie w czasie warsztatów, które poprowadzą w wybranych szkłach wyższych, m.in. w Akademii Mohylańskiej w Kijowie, Akademii Ostrogskiej w Równem, uniwersytetach we Lwowie i Odessie.

 

Projekt „Szkoła dziennikarstwa interwencyjnego i śledczego 2016” jest współfinansowany przez Fundację Edukacja dla Demokracji w ramach programu RITA – Przemiany w regionie, finansowanego przez Polsko-Amerykańską Fundację Wolności. Projekt realizowany jest w partnerstwie z Narodowym Związkiem Dziennikarzy Ukrainy.

Centrum Produkcji Medialnej

Stowarzyszenie Dziennikarzy Polskich, wspólnie z ukraińskim partnerem – niezależną organizacją pozarządową Telekritika, rozpoczyna realizację projektu „Centrum Produkcji Medialnej”. Projekt został wysoko oceniony przez Komisję Grantową Fundacji Solidarności Międzynarodowej i uzyskał znaczące dofinansowanie z Polsko-Kanadyjskiego Programu Wsparcia Demokracji prowadzonego przez tę fundację.

 

Celem projektu jest dostarczenie rzetelnej i obiektywnej informacji o sytuacji w Donbasie. Centrum Produkcji Medialnej umożliwi ukraińskim dziennikarzom telewizyjnym i prasowym realizację korespondencji, reportaży i artykułów ze wschodniej części kraju, ze strefy operacji antyterrorystcznej. Materiały wyprodukowane w Centrum Produkcji Medialnej będą rozpowszechniane w lokalnych mediach ukraińskich, a także w talk-show nadawanym na żywo przez 24 lokalne kanały telewizji państwowej. Talk-show, w którym omawiane będą głównie problemy społeczne i gospodarcze, będzie również dostępny offline na stronach internetowych Telekritiki.

 

Na portalu SDP będą zamieszczane informacje o postępach w realizacji projektu.

Szkoła dziennikarstwa interwencyjnego i śledczego

SDP rozpoczyna realizację projektu „Szkoła dziennikarstwa interwencyjnego i śledczego – wizyta studyjna i stypendia dla dziennikarzy ukraińskich”. Projekt realizowany jest w partnerstwie z dwiema organizacjami ukraińskimi: Narodowym Związkiem Dziennikarzy Ukrainy i Niezależnym Związkiem Zawodowym Mediów Ukrainy, z którymi SDP blisko współpracuje od 3 lat.

 

Celem projektu jest podniesienie poziomu i jakości dziennikarstwa interwencyjnego i śledczego na Ukrainie poprzez zapoznanie dziennikarzy ukraińskich z najlepszymi praktykami i standardami dziennikarstwa interwencyjnego i śledczego w Polsce oraz przez stworzenie dziennikarzom ukraińskim warunków do pracy nad wybranym tematem dzięki ufundowanym dla nich dwumiesięcznym stypendiom, które otrzymają po powrocie z wizyty studyjnej do Ukrainy.

 

Ukraińscy partnerzy już rozpoczęli nabór uczestników do udziału w projekcie. Spośród kandydatów wyłoniona zostanie grupa 6 dziennikarzy, którzy we wrześniu przyjadą na tygodniową wizytę studyjną do Polski.

 

Dziennikarze, którzy wezmą udział w projekcie przekażą swoje doświadczenia z wizyty studyjnej w Polsce studentom dziennikarstwa w Ukrainie w czasie warsztatów, które poprowadzą w wybranych szkłach wyższych, m.in. w Akademii Mohylańskiej w Kijowie, Akademii Ostrogskiej w Równem, uniwersytetach we Lwowie i Charkowie.

 

Projekt jest współfinansowany przez Fundację Edukacja dla Demokracji w ramach programu RITA – Przemiany w regionie, finansowanego przez Polsko-Amerykańską Fundację Wolności.

Zarządzanie mediami – nowe wyzwanie dla ukraińskich dziennikarzy

SDP w partnerstwie z Narodowym Związkiem Dziennikarzy Ukrainy i Niezależnym Związkiem Zawodowym Mediów Ukrainy zorganizowało w dniach 30 stycznia – 1 lutego 2015 roku we Lwowie szkolenie dla przedstawicieli ukraińskich mediów.

 

Szkolenie dotyczyło metod pozyskiwania funduszy na rozwój mediów i zarządzania systemem finansowania. Uczestnicy zapoznali się również z narzędziami networkingu i crowdfundingu.

 

Do udziału w szkoleniu partnerzy ukraińscy wytypowali 16 osób. Byli to dyrektorzy regionalnych stacji telewizyjnych, redaktorzy gazet lokalnych i portali internetowych pochodzący z różnych rejonów Ukrainy. Wśród uczestników znaleźli się również dziennikarze z Donbasu pracujący obecnie w Kijowie i Lwowie.

 

Podczas szkolenia uczestnicy zdobywali wiedzę w zakresie tworzenia długofalowych programów rozwoju niezależnych mediów oraz metod pozyskiwania środków finansowych na ich realizację. Wszyscy mają zagwarantowaną możliwość konsultacji z trenerami przez miesiąc po zakończonym szkoleniu, w trakcie tworzenia własnych projektów i pisania własnych wniosków.

 

Ukraińskie organizacje dziennikarskie od dawna prowadzą prace nad przeprowadzeniem reformy medialnej, polegającej na sprywatyzowaniu części mediów i upublicznieniu telewizji państwowej. Zabiegają o to, aby powstały wolne media i aby były to media dostępne dla wszystkich obywateli, ze wschodu i zachodu, z miast i z prowincji.

 

Obecnie media są finansowane albo z budżetu państwa albo przez oligarchów, którzy są właścicielami wielu prywatnych stacji telewizyjnych. Ta finansowa zależność ma fatalny wpływ na dostęp obywateli do niezależnej informacji, co z kolei negatywnie wpływa na budowanie społeczeństwa obywatelskiego, którego istotą jest kontrola władzy przez obywateli. Możliwość znalezienia finansowani a z innych źródeł, w tym zagranicznych, z instytucji i fundacji wspierających demokratyczne przemiany jest teraz dla ukraińskich mediów szczególnie ważna. Najprawdopodobniej w tym roku wejdą w życie ustawy otwierające drogę do prywatyzacji mediów. Stąd zainteresowanie szkoleniem wśród redakcji, które będą tym zmianom wkrótce podlegały, było bardzo duże.

 

Szkolenie zostało sfinansowane w ramach Programu Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności „Przemiany w Regionie”-RITA, realizowanego przez Fundację Edukacja dla Demokracji.

Rola mediów w budowaniu społeczeństwa obywatelskiego

Wizyta studyjna ukraińskich dziennikarzy zakończona

W dniach 5-13 października br. Polskę odwiedziło 8 młodych dziennikarzy z Ukrainy. Wizyta studyjna odbyła się w ramach projektu SDP „Rola mediów w budowaniu społeczeństwa obywatelskiego na Ukrainie” realizowanego w ramach programu Przemiany w Regionie – RITA Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności.

W wizycie studyjnej wzięli udział młodzi (do 30 lat) dziennikarze reprezentujący różne media: portale internetowe, telewizję, radio i prasę. Do Polski przyjechali z Krymu, Charkowa, Czerkas, Kijowa, Kovla i Iwanofrankowska.

Codziennie od poniedziałku 6 października do piatku 10 października przed południem dziennikarze uczestniczyli, na zmianę w pracach redakcji „Rzeczpospolitej”, TV Biełsat oraz Radia Wnet. Po południu całą grupą odwiedzaliśmy instytucje demokracji oraz media. Byliśmy m.in w redakcji „Gazety Wyborczej”, w biurze Rady Miasta St.Warszawy oraz w Katolickiej Agencji Informacyjnej. Ponadto dokładnie zwiedziliśmy TVP Info, gdzie mieliśmy okazję obserować tworzenie audycji. Odwiedziliśmy też Sejm RP, gdzie poza spotkaniem w biurze prasowym Sejmu, dziennikarze mieli okazję przeprowadzić 30 min. wywiad z panem posłem Robertem Tyszkiewiczem, przewodniczącym sejmowej Komisji Spraw Zagranicznych.

Ponadto dziennikarze wzięli udział w spotkaniach na temat etyki dziennikarskiej, dziennikarstwa śledczego, mediów lokalnych, działalności Centrum Monitoringu Wolności Prasy i innych.

W sobotę dziennikarze wyjechali do Krakowa, gdzie spotkali się z dyrektorem portalu Interia.pl oraz zwiedzili Wawel i Wieliczkę. Następnie pojechali do Zakopanego, gdzie spędzili przedpołudnie w redakcji „Tygodnika Podhalańskiego”.

W poniedziałek 13.10. dziennikarze wyjechali z Polski na Ukrainę.

Wizytę oceniamy jako bardzo udaną, co w dużej mierze było zasługą samych gości z Ukrainy – profesjonalnych dziennikarzy, zainteresowanych każdym tematem, gotowych wykorzystać każdą szansę na ciekawe spotkanie.

Po powrocie na Ukrainę, dziennikarze będą mieli za zadanie przygotować i przedstawić prezentacje z pobytu w Polsce.