SDP CAFE – PODAJ DALEJ… Mateusz Kossakowski rozmawia z Joanną Wańkowską-Sobiesiak –zapowiedź

Joanna Wańkowska-Sobiesiak, reportażystka, autorka książki „Mazurów klucz tajemnic” będzie gościem cyklu „SDP Cafe – podaj dalej…” w poniedziałek, 18 października. Spotkanie poprowadzi Mateusz Kossakowski. Premiera o godz. 19 na kanale SDP na YouTube oraz na portalu sdp.pl.

 

Joanna Wańkowska-Sobiesiak z wykształcenia i zawodu jest konserwatorką zabytków, ale z zamiłowania reportażystką. Niedawno ukazał się jej czternasta już książka pt. „Mazurów klucz tajemnic”. Opowiada w niej m.in. o „Listach niebieskich” popularnych przed laty na Mazurach drukach sprzedawanych na jarmarkach i odpustach.  Astrologia mieszała się z w nich z chrześcijaństwem, wierzenia z nauką. Te lekceważone przez historyków pisma odegrały niemałą rolę w podtrzymywaniu znajomości języka polskiego i gwary mazurskiej wśród Mazurów. Autorka przeanalizowała jak na przestrzeni lat zmieniała się treść „listów” i na ile sprawdziły się zawarte w nich przepowiednie. O tym jakie „tajemnice Mazurów” odkryła opowie podczas spotkania w SDP Cafe.

 

Joanna Wańkowska-Sobiesiak przez wiele lat była prezesem Oddziału Warmińsko-Mazurskiego, teraz ma status Członka Zasłużonego Oddziału SDP.

 

„SDP Cafe – podaj dalej…” to cykl rozmów przygotowanych przez Stowarzyszenie Dziennikarzy Polskich, których bohaterami są dziennikarze-twórcy kultury. Formuła zakłada, że w następnych odcinkach gość może wystąpić w roli gospodarza i zaprosić na rozmowę kolejną osobę. Więcej informacji o projekcie TUTAJ.

 

Partnerzy:

Fundacja Kulturalna Polska, Fundacja Solidarności Dziennikarskiej

 

Patroni medialni:

TV Republika, „Sieci”, wPolityce.pl, „Do Rzeczy”, Radio Wnet, „Kurier Wnet” waw4free.pl, „Informator Stolicy”, kulturalni.pl, „Bez Wierszówki”, „Forum Dziennikarzy”

 

Projekt „Dziennikarze-twórcy kultury” finansowany jest ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu z Funduszy Promocji Kultury

Nowy, jesienny numer „Forum Dziennikarzy”

Właśnie ukazał się nowy, październikowy numer „Forum Dziennikarzy”, a w nim materiał wskazujący na potrzebę istnienia organizacji dziennikarskich autorstwa Elżbiety Królikowskiej Avis.

 

Maria Giedz pisze o działaniach podejmowanych w obronie dziennikarzy skazywanych na podstawie art.212 KK. Artykuł ten powstał po konferencji zorganizowanej przez dr Jolantę Hajdasz, dyrektora Centrum Monitoringu i Wolności Prasy SDP.

 

Joanna Longawa opisuje codzienność dziennikarzy włoskich, która nie różni się zbytnio od polskich realiów.

 

Jednym z największych wydarzeń tego roku była beatyfikacja Prymasa Polski, Kardynała Stefana Wyszyńskiego. O tym wydarzeniu przeczytamy w tekście Marii Giedz – „Niekoronowany Król Polski” oraz w wywiadzie Jaromira KwiatkowskiegoGrzegorzem Górnym, zatytułowanym „Interreks”.

 

Na uwagę zasługuje tekst Katarzyny Wojciewskiej, przypominający jak przed stu laty Japończycy uratowali polskie dzieci zesłańców syberyjskich.

 

W najnowszym numerze „Forum Dziennikarzy” jak zwykle wiele innych interesujących tekstów, które polecamy.

 

Andrzej Klimczak

Redaktor Naczelny Forum Dziennikarzy

 

Numer 4(143)/2021 do pobrania

 

 Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury

 

Odszedł Marek Pawłowicz

Żegnamy Marka Pawłowicza, dziennikarza, wieloletniego członka Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich.

 


 

Śp. Marek Pawłowicz

dziennikarz

 

Polonista po Uniwersytecie Warszawskim, przez ponad 50 lat reporter i publicysta. Syn oficera zabitego w Katyniu. Po 13 grudnia nie chciał pracować w reżimowych mediach. Działał w duszpasterstwie środowisk twórczych – w jego garażu na Wiśniowej był magazynek produktów spożywczych i higienicznych dla pozbawionych pracy dziennikarzy. Był bardzo lubiany, pogodny, elegancki i życzliwy ludziom. Łagodził spory w naszym środowisku. Walczył do końca ze straszną chorobą. Pozostanie w naszej pamięci.

 

Przyjaciele ze Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich

 

Msza święta pogrzebowa odbędzie się 19 października o godz. 13:00 w Kościele pw. Św. Karola Boroneusza w Warszawie, po której nastąpi wyprowadzenie zwłok do grobu rodzinnego.

 


 

SDP CAFE – PODAJ DALEJ… Agata Puścikowska rozmawia z Elżbietą Ruman – zapowiedź

14 października zapraszamy na spotkanie z Elżbietą Ruman, dziennikarką, autorką książek, popularyzatorką medycyny św. Hildegardy. Rozmowę z cyklu „SDP Cafe – podaj dalej…” poprowadzi Agata Puścikowska. Początek o godz. 19 na kanale SDP na YouTube oraz na portalu sdp.pl.

 

Elżbieta Ruman to dziennikarka telewizyjna oraz radiowa, autorka wielu programów i audycji. Jej pasją jest medycyna św. Hildegardy z Bingen. Od lat zgłębia wiedzę na temat tej średniowiecznej Doktor Kościoła i przekazuje ją swoim widzom, słuchaczom, czytelnikom. Założycielka Centrum św. Hildegardy z Bingen w Józefowie pod Warszawą. Autorka książek „Miasto marzeń”, „Widziałam cuda”, „Dotyk nieba”, „Lecznicza moc natury według Hildegardy z Bingen”

 

„SDP Cafe – podaj dalej…” to cykl rozmów przygotowanych przez Stowarzyszenie Dziennikarzy Polskich, których bohaterami są dziennikarze-twórcy kultury. Formuła zakłada, że w następnych odcinkach gość może wystąpić w roli gospodarza i zaprosić na rozmowę kolejną osobę. Więcej informacji o projekcie TUTAJ.

 

Partnerzy:

Fundacja Kulturalna Polska, Fundacja Solidarności Dziennikarskiej

 

Patroni medialni:

TV Republika, „Sieci”, wPolityce.pl, „Do Rzeczy”, Radio Wnet, „Kurier Wnet” waw4free.pl, „Informator Stolicy”, kulturalni.pl, „Bez Wierszówki”, „Forum Dziennikarzy”

 

Projekt „Dziennikarze-twórcy kultury” finansowany jest ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu z Funduszy Promocji Kultury

Apel o dopuszczenie dziennikarzy

Troje członków Oddziału Warszawskiego SDP, Janina Jankowska, Agnieszka Romaszewska-GuzyStefan Truszczyński wystosowało do Prezesa SDP apel w sprawie zniesienia zakazu przebywania dziennikarzy na terenach objętych stanem wyjątkowym przy granicy Polski z Białorusią.

 

Do podstawowych obowiązków SDP należy dbanie o dostęp do informacji niezbędny w pracy dziennikarza. Proszę o jak najszybsze zwrócenie się organizacji SDP do polskich władz, by zniosły zakaz obecności dziennikarzy na terenach przygranicznych z Białorusią objętych stanem wyjątkowym i wprowadziły akredytację choćby dla jednego przedstawiciela każdej zainteresowanej tą tematyką redakcji. Zamknięcie dostępu do informacji dziennikarskiej uderza w bezpieczeństwo Polaków„.

 

Janina Jankowska, Agnieszka Romaszewska-GuzyStefan Truszczyński

 

SDP CAFE – PODAJ DALEJ… Agata Puścikowska rozmawia z Katarzyną Supeł-Zaboklicką – zapowiedź

Katarzyna Supeł-Zaboklicka, dziennikarka radiowa i telewizyjna będzie gościem Agaty Puścikowskiej w kolejnym odcinku „SDP Cafe – podaj dalej…”. Spotkanie rozpocznie się 13 października o godz. 19 na kanale SDP na YouTube oraz na portalu sdp.pl.

 

Katarzyna Supeł-Zaboklicka to prezenterka, autorka audycji znana z fal Radia Warszawa, gdzie m.in. w programie „Kościół na Fali” rozmawia z gośćmi na tematy wiary, Boga, Kościoła.  W swojej karierze dziennikarskiej była także jedną z prowadzących program „Mamma mia!” w Polsat Rodzina. Obecnie jej bardzo ciekawe, poruszające rozmowy pt. „Studio Świadectw” można oglądać w internetowej telewizji SalveNet.

 

„SDP Cafe – podaj dalej…” to cykl rozmów przygotowanych przez Stowarzyszenie Dziennikarzy Polskich, których bohaterami są dziennikarze-twórcy kultury. Formuła zakłada, że w następnych odcinkach gość może wystąpić w roli gospodarza i zaprosić na rozmowę kolejną osobę. Więcej informacji o projekcie TUTAJ.

 

Partnerzy:

Fundacja Kulturalna Polska, Fundacja Solidarności Dziennikarskiej

 

Patroni medialni:

TV Republika, „Sieci”, wPolityce.pl, „Do Rzeczy”, Radio Wnet, „Kurier Wnet” waw4free.pl, „Informator Stolicy”, kulturalni.pl, „Bez Wierszówki”, „Forum Dziennikarzy”

 

Projekt „Dziennikarze-twórcy kultury” finansowany jest ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu z Funduszy Promocji Kultury

 

SDP CAFE – PODAJ DALEJ… Barbara Sułek-Kowalska rozmawia z Moniką Odrobińską – zapowiedź

Monika Odrobińska, dziennikarka, reportażystka, autorka książek będzie 12 października gościem cyklu „SDP Cafe – podaj dalej…”. Spotkanie rozpocznie się o godz. 19 na kanale SDP na YouTube oraz na portalu sdp.pl. Rozmowę poprowadzi Barbara Sułek-Kowalska.

 

Monika Odrobińska, absolwentka polonistyki i dziennikarstwa na Uniwersytecie Warszawskim, to autorka wielu reportaży i wywiadów. Od lat związana z tygodnikiem „Idziemy”. W ubiegłym roku, w 80. rocznicę masowych deportacji Polaków w głąb ZSRR, ukazała się jej książka „Dzieci wygnane. Tułacze losy małych Polaków w czasie II wojny światowej”. Jest to reporterski zapis wspomnień osób, które jako dzieci podczas ostatniej wojny przeszły piekło sowieckiego zesłania. Jak mówiła autorka o swojej książce, jej bohaterowie „stracili zdawałoby się wszystko: rodziców, dom, dzieciństwo, szansę na lepsze życie. Ale na jego gruzach potrafili zbudować nowe, dać życie kolejnym pokoleniom”.

 

„SDP Cafe – podaj dalej…” to cykl rozmów przygotowanych przez Stowarzyszenie Dziennikarzy Polskich, których bohaterami są dziennikarze-twórcy kultury. Formuła zakłada, że w następnych odcinkach gość może wystąpić w roli gospodarza i zaprosić na rozmowę kolejną osobę. Więcej informacji o projekcie TUTAJ.

 

Partnerzy:

Fundacja Kulturalna Polska, Fundacja Solidarności Dziennikarskiej

 

Patroni medialni:

TV Republika, „Sieci”, wPolityce.pl, „Do Rzeczy”, Radio Wnet, „Kurier Wnet” waw4free.pl, „Informator Stolicy”, kulturalni.pl, „Bez Wierszówki”, „Forum Dziennikarzy”

 

Projekt „Dziennikarze-twórcy kultury” finansowany jest ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu z Funduszy Promocji Kultury

 

SDP CAFE – PODAJ DALEJ…   Elżbieta Ruman rozmawia z Barbarą Sułek-Kowalską – zapowiedź

Dziennikarka, autorka książek, wykładowczyni na Uniwersytecie Warszawskim Barbara Sułek-Kowalska będzie 11 października gościem cyklu „SDP Cafe – podaj dalej…”. Spotkanie poprowadzi Elżbieta Ruman. Początek się o godz. 19 na kanale SDP na YouTube oraz na portalu sdp.pl.

 

Barbara Sułek-Kowalska to wieloletnia dziennikarka „Tygodnika Solidarność”, a także pomysłodawczyni pierwszej po wojnie gazety parafialnej – wydawanych na warszawskim Ursynowie „Wiadomości Parafialnych. Pisma Dekanatu Ursynowskiego”. Była również współtwórcą i sekretarzem redakcji katolickiego pisma „Idziemy”. Swoją wiedzą i bogatym doświadczeniem dzieli się ze studentami prowadząc zajęcia na Wydziale Dziennikarstwa Uniwersytetu Warszawskiego. Jest współautorką książek, m.in. „Poradnika dla dziennikarzy i wydawców gazet lokalnych” oraz „Podstaw warsztatu dziennikarskiego”. Członek zespołu redakcyjnego „Tygodnika TVP”.

 

„SDP Cafe – podaj dalej…” to cykl rozmów przygotowanych przez Stowarzyszenie Dziennikarzy Polskich, których bohaterami są dziennikarze-twórcy kultury. Formuła zakłada, że w następnych odcinkach gość może wystąpić w roli gospodarza i zaprosić na rozmowę kolejną osobę. Więcej informacji o projekcie TUTAJ.

 

Partnerzy:

Fundacja Kulturalna Polska, Fundacja Solidarności Dziennikarskiej

 

Patroni medialni:

TV Republika, „Sieci”, wPolityce.pl, „Do Rzeczy”, Radio Wnet, „Kurier Wnet” waw4free.pl, „Informator Stolicy”, kulturalni.pl, „Bez Wierszówki”, „Forum Dziennikarzy”

 

Projekt „Dziennikarze-twórcy kultury” finansowany jest ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu z Funduszy Promocji Kultury

 

Zjazd Delegatów SDP w dniach 16 – 17 października

Uchwałą Zarządu Głównego SDP z dnia 23 sierpnia br. termin Sprawozdawczo-Wyborczego Zjazdu Delegatów SDP został zmieniony z 2 – 3 października na 16 – 17 października. Zjazd, o ile pozwoli na to sytuacja epidemiologiczna, odbędzie się w Domu Pracy Twórczej SDP w Kazimierzu Dolnym.

 

Komisja Zjazdowa będzie przyjmować wnioski od członków SDP do 15. dnia przed terminem Zjazdu pod adresem mailowym: [email protected] oraz korespondencyjnie pod adresem: ul. Foksal 3/5, 00-366 Warszawa.

 

Delegatów, którzy byliby zainteresowani otrzymywaniem informacji o Zjeździe drogą elektroniczną prosimy o kontakt z sekretariatem Zarządu Głównego SDP:  tel.500 242 770, mail: [email protected].

 

POD PATRONATEM SDP. Międzynarodowy Katolicki Festiwal Filmów i Multimediów

Film „Czyściec” w reżyserii Michała Kondrata zdobył Grand Prix XXXVI Międzynarodowego Katolickiego Festiwalu Filmów i Multimediów „KSF NIEPOKALANA 2021”

 

Jury uzasadniając swój werdykt podkreśliło, że jest to „film wyjątkowy, świetnie zrealizowany,  wciągający i zaskakujący od początku do końca (…), który przypomina o istnieniu sfery duchowej, o Bogu; o tym, że życie nie kończy się wraz ze śmiercią, ale się jedynie zmienia; o czyśćcu i duszach, które tam się znajdują. Siła jego przekazu tkwi również w tym, że porusza się na granicy wielkiej tajemnicy, której przekroczyć na tym świecie niepodobna, pozostawiając wiele otwartych pytań bez odpowiedzi”.

 

W kategorii filmów fabularnych pierwszą nagrodę zdobyła amerykańska produkcja „Wyrok na Niewinnych” w reżyserii Nicka Loeba. Wśród filmów dokumentalnych za najlepszy uznano obraz „Kto ratuje jedno życie” w reż. Bogusławy Stanowskiej-Cichoń.  W kategorii filmy dokumentalne historyczne zwyciężył dokument Tomasza Arciucha „Boże, gdzie Ty jesteś?”. Pierwszą nagrodę w kategorii filmy dokumentalne fabularyzowane zdobył „Marsz cieni” Lesława Dobruckiego.

 

Informacje o laureatach wszystkich kategorii można znaleźć na stronie festiwalu TUTAJ.

 

opr. jka, źródło: ksfniepokalna.pl